Jedním z důvodů, proč si někdo koupí Macbook Air, je ta užasná slibovaná dvanáctihodinová výdrž. Já jsem samozřejmě nebyl vyjímkou, a tak jsem si tento stroj v roce 2012 pořídil. Přesněji se jednalo o 13-palcový Mid 2012 model se základním vybavením, jako s 4 GB RAM a 1.8 GHz Intel Core i5 procesorem. Tak dva roky můj MacBook šlapal bez problémů, to se ale v posledních měsících rozhodně změnilo a dospělo k tomu, že se pro mě můj dřív milovaný Mac stal takřka nepoužitelným.
Apple všem modelům z roku 2010 a dál slibuje následující: podporu 1000 nabíjecích cyklů a výdrž na celý den. Ten můj jich ale nedal ani 400, výdrž se totiž neustále zhoršovala na opravdu směšné hodnoty, jako pouhé dvě hodiny, což je pro mě jako studenta naprosto nepřijatelný faktor. Všechno dospělo až tak daleko, že jsem s sebou Mac nikde nebral a raději vše dělal na iPadu. Díky aplikaci Battery Diag jsem poté zjistil, že jsem na 379 cyklech a že kapacita baterie kleska z 6925 mAh na 4585 mAh. To všechno bez jakékoli špatné manipulace či poškození, nic jsem s Macem nikdy neprováděl, opravdu jsem tedy nevěděl, co by mohlo být příčinou. Zkontroloval jsem tedy nastavení baterie na Macu a zijstil, že je její stav „Service,” což přirozeně znamená, že bych měl s Macem co nejdříve do Apple Storu, kde bych se měl poradit co dál.
To jsem také udělal – v Apple Storu sice po zkontrolování přístroje zjistili, že baterie je opravdu poškozená, ale to, proč se to stalo, jsem se nedozvěděl. Problém nebyl ani v nabíječce. A tak mi zbývala jediná věc – baterii vyměnit. To samo o sobě je opravdu jednoduchý postup, stačilo baterii objednat, MacBook zaměstnancům Applu odpoledne odevzdat a večer si ho vyzvednout. Jen je to celé otrava hlavně z finančího hlediska, celý proces stál $ 140 (3387 kč). To všechno za něco, co mi nikdo nedokázal vysvětlit a za něco, co by mělo, podle Applu, fungovat s obrovskou rezervou po další měsíce. Upřímne řečeno jsem byl a stále jsem dost naštvaný, alespoň bych rád věděl nějaký důvod tohoto poškození.
Nakonec jsem ale z Apple Storu i tak odcházel s dobrou náladou, Apple mě totiž (respektive jeden jejich zaměstnanec) mile překvapil. Chtěl jsem totiž zakoupit novou nabíječku, jelikož potřebuju jinou redukci pro zásuvky v USA. Už už jsem vytahoval kreditku z peněženky, abych zaplatil $ 80, nakonec mi to ale nedalo a znovu jsem se zeptal, i přesto, že mi předchozí zaměstnanec na stejnou otázku odpověděl negativně, jestli nejde zakoupit jenom tu část, která vede z nabíjecí krabičky do zásuvky. To by mi bohatě stačilo a měl bych po problémech. Sympaťák v modrém tričku Apple se zamyslel, nejdřív řekl že ne, ale poté se přece jen šel podívat do skladu. Po pár minutách přišel se zbrusu novým kabelem, který mi úplně zdarma, se slovy „I’m not gonna charge you 80 bucks for this thing,” věnoval. Tímto tedy ještě jednou na dálku odpovídám: „Wow, thanks man!”
A byly správně dodrzované cykly?
Ak bol MacBook v chlade tak životnosť batérie môže ísť rapídne dole, ďalej neustále pracovanie na batérií nielen žerie cykly, ale aj ich z celkovej kapacity batérie.
Pozrime sa na klasické Win notebooky, sľubujú tak polovicu výdrže čo Apple, realita je polovica zo sľubovanej a už po polroku je kapacita tak hodinu a pol, po roku a pol už bez baterky notebook nezapnete…
Mne môj staručký MBP 13″ mid 2010 ešte aj dnes beží kľudne na baterke nejaké tie tri hodinky bežnej práce (net, nejaké video, maily) a to bol kedysi mnou (už ho nepoužívam ja) využívaný nonstop všade a precestoval si rôzne podmienky. Ako dôkaz spomeniem, že baterka má nad 1000 cyklov už dávno a aj napriek upozorneniu na servis batérie, stále nieje mŕtvy a dokáže obstojne fungovať :)
Macbook Air 13 mid 2011, pred mesiacom menena baterka , ktora mala 875 cyklov a stav normal , vydrz mala 2 hod.
No tak prostě vadná baterka no…. To se může stát i Applu při milionech kusů které vyráběj
Macbook late 2006 výdrž 2.5h s wifi puvodni baterie nepřekonatelný
Majdy: Spíš naopak, chlad životnost baterie prodlouží. Samozřejmě, ve velkému chladu přestane dodávat energii, ale po zahřátí se zase „probudí“ k životu. Ponechání v teple urychlí samodegradaci kapacity, která je nevratná.
Spíš mě napadá, jestli autor článku neměl MacBook dlouhodobě zapnutý do AC sítě, i když MacBook moc netopí, tak kombinace plného nabití a tepla urychlí degradaci baterie. Nešvar, zažitý z dob NiMH a NiCd baterií, vybíjet do nuly je pro Li-ion článek škodlivý.
Mám také MBA Mid 2012 a u tohoto modelu Apple uváděl ještě 7hodinovou výdrž, ne 12hodinovou!… Nicméně souhlasím s tím, že ten akumulátor z hlediska udržení kapacity není žádná sláva. Mně po 2 letech a stovce cyklů klesla kapacita na 80 % původní hodnoty :/ Už jsem o tom něco četl a má s tím problém hodně uživatelů.
já mám mbp 2011, baterka má za sebou 123 cyklů a 92% kapacita, takže u mě to nevypadá tak zle.
MacBook Air (11-inch, Mid 2013)-stav normalni :)
(vie tu niekto aka je tabulka tych stavov baterie?od novej-az po service..postupne ako to ide
MBA Mid 2012 .. baterka ma 800 cyklov a 4500mAh z povodnych 6700, service mi tu blika snad uz tri mesiace avsak aj napriek tomu baterka drzi v podstate dobre :) 2 hod filmy az po 4-5 hod kancelarskej prace .. mac ma uz takmer 3 roky .. oproti mojmu staremu HPcku kde baterka po roku nevydrzala ani 5 minut, po pripade windows nestihol ani nabehnut a uz sa vybila je toto original ze raj :) ..
Dobré je kouknout se před vypršením záruky na kapacitu baterie a při podezření na nezvykle větší úbytek nechat vše zkontrolovat v servisu. Mají totiž dané hodnoty úbytku při kterých je zřejmé že je baterie vadná a poté sa nechá vyměnit.
Obecně je baterie v Airu 13″ silnější a měla by i déle vydržet.
Měl jsem 4 roky starého 13″ Aira a kapacita byla neuvěřitelných 96%.
Nyní mám 2011 – 11″ ten ztrácí kapacitu rychleji ale 230 cyklů a 91% taky ujde(nechal jsem kontrolovat baterii)
Potvrdilo se mi naopak nechat pokud možno stále na nabíječce jelokož se tím zpomalují vybíjecí cykli. Zkrátka čím méně častěji vybíjíte tím déle baterie vydrží.
moj 13 palcovy air 2010 ma po 1075 cykloch kapacitu 85%, vie vydrzat tak 4 az 5 hodin normalnej prace, takze sa zatial nestazujem :)
Meshugener> …neměl MacBook dlouhodobě zapnutý do AC sítě … kombinace plného nabití a tepla urychlí degradaci baterie …
Tohle asi nechápu.
Zubak> Když máte MacBook připojený k napájecímu adaptéru, tak se MacBook nabije do 100 % a další napájení probíhá rovnou ze sítě, baterie jen vykrývá odběrové špičky a drží se na ní stále napětí (pokud vím 4,25 – 4,3 V na článek, tudíž nabití 100 %).
Pokud se na tom počítači ještě pracuje, tak se logicky zahřeje a to teplo právě vadí té plně nabité baterii. Pokud např. skladujete baterii na 100 % nabitou v teplotách kolem 40 °C (což může MacBook dosáhnout ve svých útrobách během činnosti), tak za rok už ta baterie bude mít jen +- 65 % své konstrukční kapacity.
Li-ion / LiPo články časem samovolně ztrácí využitelnou kapacitu, neblahé vlivy jsou právě skladování ve vysokých teplotách při silném vybití / nabití, případně nadměrné nabíjecí proudy, proto třeba iPad, když nespěchám, nabíjím přes USB port počítače, protože dá jen 500 mA namísto 2,1 nebo 2,4 A z přibaleného 10/12 W zdroje.
Viz tento článek
http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
Toto ma stve. Viem, ze baterka nabita na 100% nie je pri LI technologii najlepsi napad. Ako ale pracovat dlhodobo a neuberat si nabijacie cykly? Existuje moznost ako na nabijacke nabit iba do cca 60% a predsa byt dlhodobo na nabijacke?
Pokud chcete redukci na jiny typ zasuvky nez je EU (resp ta co jste dostali k laptopu), tak mate nekolik moznosti. za prve koupit si obycejny kabel dvojlinku, pouziva se treba ke starym kazetakum za cca 50 korun/2eura/2usd a funguje to.
dalsi moznost je koupit si travel set, ktery se sice prodava k ipadu ale ty koncovky jsou uplne stejne, potrdi vam to i v apple store treba v Berine nebo Londyne. Ten travel set stoji cca 20 EUR/20USD. Mate tam vsechny typy siti a jeste nabijecku na ipad, coz se vzdycky muze hodit.
dalsi moznosti je si koupit neoriginalni koncovku pres ebay, aukro za cca 2USD/2EUR/50KC. Ta koncovka zdroji neublizi a pripadne rozdily v napeti by byly stejne jako s adapterem do zasuvky, tedy na 2/3 mesice uplne vpohode na delsi dobu uz bych investoval do jinych alternativ. Problem muze nastat u tech dlouhych kabelu co se taky dodavaj k macu, tam bych doporucil jen original ,protoze nektery ty kably jsou fakt spatny a pri trose „stesti“ dokazou i zabit.
Mám MBA Mid 2012 – 81 cyklů (moc nepoužívám) a těch 6-7 hodin dávám. Battery Diag uvádí Full capacity 6100 mAh, Design capacity 6700 mAh, tj. 91% původní kapacity
Meshugener: samozrejme, že som myslel chlad aký je posledné mesiace vonku hlavne ak klesne pod mínus a macbook sa pri tejto teplote zdržuje dlhšie, najväčší zabijak je používanie počas takejt oteploty, mocníme to už len nabíjaním iPhonu napríklad ;) Dokonca som počul o prípade, kedy chlapík zabudol svoj MacBook na noc v aute pri teplote okolo 0°C, tam bol ráno MacBook mŕtvy.
Je jasné, že potom to platí aj opačne pri moc vysokých teplotách, prípadne na priamom slnku a ešte v lete je to najhoršia kombinácia nielen pre notebook ako taký ale hlavne baterku.
Dlhodobé pracovanie s pripojením v sieti je to najlepšie riešenie. Určite sa tým zredukujú cykly a baterka si udrží kapacitu najdlhšie. Sám mám takú skúsenosť. zbytočne fungovať doma bez napájania ak môžem len ničí baterku, takže odporúčam každému používať nabíjačku vždy pokiaľ môže. Riešilo sa to na nie jednom fóre.
Samozrejme potom aspoň z času na čas nechať baterku vybiť, aj samotný Apple to odporúča, rovnako odporúča reset SMC tuším aspoň raz za 2 mesiace, avšak osobne som ho robil tak raz.
Nejhorsi smrt pro Li-ion / LiPo clanky je vybiti pod minimalni mez. Dojde velmi rychle k degradaci baterie a staci jeden clanek z (typicky 3 u notebooku) a baterka cela jde kukat.
Toto se velmi casto stava kdyz se pristroj vypne pro „vyplacanou“ baterku a uzivatel chvilku pocka a pristroj opet zapne aby jeste posall dulezity mail atp… Dojde pak k poskozeni clanku a nemusi to byt patrne hned… baterie muze odejit az po nekolika cyklech.
Osobne vypinam macbook pri 5% pokud vim ze se jste par hodin nedostanu k nabijecce, protoze baterie se vybiji sama i kdyz je pristoroj vypnut a pokud dojde jeste pri vybitem stavu k prenaseni v mrazech verim ze takova baterka pak rychle umira.
Meshugener: to asi nebude úplně pravda, protože přesně tak Aira používám a nejen já a světe div se baterie jak už jsem psal má od roku 2011 91%. Předchozí majitel ho používal dle vašich slov a dokázal za 1rok ze 100% sundat baterii na 93% a já za další 2 roky 2%. Takže?
JKJ to bude tim, ze kazda baterie v prvnich x cycklech trati nejvice, pak se ustali na nejakem % a ke konci zivotnosti zase rapidne klesa. Takze ten scenar baterie u vaseho aira celkem oodpovida beznemu opotrebeni. Tohle znam predevsim z modelariny. LiPo clanky se presne takto chovaji.