Přiznám se, že Nifty MiniDrive mě lákalo od prvního okamžiku, kdy jsme si pořídil nový Macbook Air. I když jej používám čistě na psaní a dat v něm mám skutečně málo, chtěl jsme mít možnost ukládat důležitá data a zálohovat věci jako je účetnictví a tak podobně. Samozřejmě na to lze využít i klasickou SD kartu, problém je však v tom, že ta vždy vykukuje kousek nad hranu Macbooku, což je nejen nepraktické, ale při běžné používání také celkem nebezpečné, čas od času za ni zkrátka zavadíte a je jen otázkou času kdy to bude tak moc, že se karta poškodí. Nifty MiniDrive je tedy z mého pohledu zcela ideálním řešením, které se mi konečně dostalo do rukou a jsem rád, že vám jej mohu představit.
Nifty MiniDrive je v současné době k dispozici pro všechny modely počítačů MacBook s výjimkou MacBook Air 11″ a to z pochopitelného důvodu, kterým je absence čtečky karet u tohoto stroje. Jedná se v podstatě o zcela jednoduchou čtečku MicroSD karet, která má jednu zásadní výhodu, nevyčuhuje z vašeho počítače a skvěle s ním lícuje. Jakmile Nifty zasunete do počítače, nepřečuhuje o jedinou desetinu milimetru, ale zcela zapadne do čtečky SD karet. Samotné vytahování Nifty pak probíhá pomocí přiloženého háčku, kterým jej z počítače vytáhnete, podobně jako je tomu u slotu na SIM kartu u iPhone.
Ačkoli si kupujete kompletní balení, ve kterém kromě čtečky a háčku na vytahování dostáváte také MicroSD kartu, je třeba ji brát jen jako pozornost s tím, že její kapacita je pouhé 2GB a je to skutečně jen dárek zdarma. V mém balení sice ještě byla 4GB karta, ovšem nově jsou k Nifty MiniDrive přibaleny pouze 2GB karty. Ty jsou však pochopitelně vyměnitelné, protože Nifty funguje jako jejich čtečka. Je tedy dost složité říct, jakou rychlost Nifty má, ta totiž závisí na dvou důležitých faktorech. Všechny MacBooky do roku 2012 podporují maximální rychlost čtení a zápisu 60MB/s. Novější stroje vyrobené v roce 2012 a později však podporují rychlost čtení a zápisu do teoretické hodnoty 6,4GB/s, což znamená, že rychlost ovlivňuje jen a jen karta, kterou si zvolíte.
Vždy pamatujte, že u MicroSD karet je obrovský rozdíl v rychlosti čtení a v rychlosti zápisu a to navzdory čemukoli, co výrobce tvrdí na obalu. Osobně jsme si ještě žádnou kartu nepořídil a vzhledem k tomu, že jsme byl na Nifty poměrně natěšený, tak prvotní testy proběhly s přiloženou noname kartou s kapacitou 4GB. Jak dopadla rychlost při kopírování a 1GB velkého souboru se můžete podívat níže.
-
- 1GB soubor kopírování na kartu – 105 vteřin
- 1GB soubor kopírování z karty – 23 vteřin
Zkoušel jsme samozřejmě i čtení dat přes iTunes s tím, že se karta využije jako knihovna pro iTunes, což funguje celkem spolehlivě a i s FullHD filmem si bez problému poradí a jak říká, testoval jsme nejlevnější a nejobyčejnější kartu. Tím, že Nifty MiniDrive funguje jen a jen jako čtečka, můžete do něj vložit jakkoli rychlou kartu, jediné omezení se klade na velikost karty, ta je omezena na maximálně 128GB. To vás však příliš trápit nemusí, protože sehnat i 128GB MicroSD kartu, je téměř nemožné a nejčastěji se setkáte s 32GB nebo menší variantou.
Cena Nifty je 35€, tedy zhruba 1000Kč, což je celkem dost, na to že se jedná o pouhou čtečku karet a další peníze musíte dát za kartu s tím, že za 64GB kartu dáte v podstatě stejnou cenu a celé řešení vás tak vyjde na zhruba 2000-2500Kč. Nejdůležitější otázkou zůstává, k čemu chcete Nifty vlastně použít. Pokud na zálohování důležitých dat nebo na zálohování celého počítače pomocí Time Machine s čímž si Mac bez problému poradí i u SD karty, je vše naprosto v pořádku a Nifty MiniDrive mohu jen a jen doporučit. Pokud však přemýšlíte nad tím, že ušetříte a koupíte si 128GB variantu například MacBooku Air a jeho kapacitu zdvojnásobíte pomocí Nifty, pak berte v potaz, že zatím co rozdíl mezi 128GB a 256GB variantou Macbooku Air je 5000kč, za Nifty MiniDrive a kvalitní MicroSD s 128GB zaplatíte zhruba 3500Kč s tím, že stále máte paměť na kartě, nikoli přímo v počítači. Nifty MiniDrive tedy mohu doporučit na zálohování nebo jako rozšíření počítače, u kterého jste zvolili již tak největší možnou kapacitu disku.
No na redukci(adaptér) mi to přijde celkem dost, kolem litra se dá sehnat řešení mDrive (http://ow.ly/I4a8E) i s 64GB kartou. Případně pokud člověk nedbá moc na design, redukce dělané přímo pro macbook stojej na ebay pár korun.
Takže teď je otázka, jestli se opravdu vyplatí za Nifty si připlatit, jestli tam je takový rozdíl.
na zálohování mi to přijde drahé. Škoda, že číňani pokulhávají v tomtéž adaptéru (který je ale za 100Kč) v designu když karta vykukuje 1mm z macbooku.
Existuje ale také tento produkt BASEQI, http://store.baseqi.com který to prodává za poliviční cenu a snad to i v macbooku lépe vypadá…
Tak záloha cez timemachine je problém kvôli kapacite. Zálohovať 256gb alebo 512gb disk cez TM na úložisko 64gb alebo 128 je pomerne tažké. Myslím, ze TM aj bude protestovať.
pouzivam v mojom MacbookAir13″ uz velmi dlhu dobu, kupil som ihned po uvedeni…v kombinacii s 64GB SDXC kartou (odporucam Class10). Pri cene SDD do Macbooku myslim ze toto rozsirenie uloznej kapacity je cenovo velmi prijatelne a kartu mozete napriklad vyuzit do kamery v case ked ju nepotrebujete.
Vrelo odporucam.
Jediny minus vidim vo vyberani adaptera-bez dodavaneho pripravku je to temer nemozne :D
Roman Zavrel: Zbytocna vztahovacnost, nie? Clanok je pisany tak, ze jednou z hlavnych vyhod je aj moznost zalohy TM. Tak som len dodal, ze to ma obmedzenia najma vzhladom na to 64GB ssd disk ma malokto vo svojom macu (a 128GB takmer nedostat kupit). Ale nijako som tym neutocil na clanok.
Proste uplne tupo som si povedal, ze by to pre niekoho mohlo byt podnetne si to precitat v diskusii.
Pokud ozelite ze kartu nepouzijete i napr ve fotaku apod a jde vam pouze o rozsireni pameti ntb, pak velmi dobre a cenove zajimavejsi reseni jsou Transcend JetDrive Lite, 64GB verze kolem 1 tis bez DPH a 128GB verze do 2 tis bez DPH se da koupit. Delaji verze jak pro Air, tak Retinu 13″ i 15″.
http://www.transcend-info.com/apple/jetdrivelite/
Za kus plastu a plieškov je to strašne veľa. Ale díky za tip, práve som si objednal z eBay niečo podobné za 3 EUR.
Nie som hnidopich, takže mi to stačí. Trčiaca SD karta mi vadí v jedinej veci. Že je tam nebezpečie mechanického poškodenia pri manipulácii s NTB.
Viperisdo: mohu jen souhlasit a taky doporucit transcendence, mam ho v Macu a zatim naprosta spokojenost :)
nifty je sice fajn vec ale co se tyce kvality zpracovani tak je to ta nejlevnejsi cina, osobne sem byl dost zklamanej, na obrazkach to sice neni videt ale ve skutecnosti se kvalita opracovani hliniku ani vzdalene nepodoba te jakou ma macbook :-/ navic pokud nebudete mit stesti, budete si ji muset doma trochu zapilovat protoze v macbooku ani moc presne nesedi.
za me NEKUPOVAT!
Mne nifty sedi na 13″aire prerfektne. Ani farebne sa neodlisuje. Ale asi je to kus-od kusa.
Pani, nehadajte sa… To s tou kapacitou snad kazdy(aj priemerny uzivatel) chape a nebude sa snad niekto snazit vyzalohovat 100gb na 64gb kartu… Tam by potom asi ani diskusia nepomohla… :) DAKUJEM panom za tip na ten TRANSCEND a tiez autorovi za clanok vdaka ktoremu…