Britská BBC One si pre zdôraznenie zlého zaobchádzania so zamestnancami v čínskych továrňach zvolila zrejme najlepší možný spôsob. Zamerala sa totiž na továrne, v ktorých sa vyrábajú telefóny iPhone a jednou z nich boli továrne Pegatron, kde sa vyrábali v minulosti telefóny iPhone 5c a dnes sa tam vyrába značná časť iPhone 6 Plus a iPhone 6. Aby bol report čo najdôveryhodnejší, tím ľudí z BBC prišiel do továrne v utajení a zamestnal sa tu, ako keby šlo o bežných zamestnancov fabriky. A vo výsledku zistili, že aj keď o sebe Apple tvrdí, že dbá na dodržiavanie striktných podmienok u svojich dodávateľov, realita je iná.
Britská televízia zistila, že tu sú problémy s identifikačnými kartami zamestnancov, ubytovaním, pracovnými stretnutiami a s mladistvými pracovníkmi. Jeden z reportérov v utajení bol nútený pracovať 18 dní bez prestávky a vo výsledku nedostali od svojho zamestnávateľa ani 1 deň voľna. Iný reportér pre zmenu pracoval veľmi dlhý čas a jednou z jeho najdlhších pracovných smien trvala 16 hodín: „Vždy keď som sa vrátil do ubytovne, nemal som chuť hýbať sa. Keď som bol hladný, nemal som chuť na to vstať, aby som sa najedol. Chcel som si jednoducho ľahnúť a odpočinúť si. Ale zo stresu som nemohol v noci spať.“ BBC tiež zachytila na kameru, ako niektorí zamestnanci počas 12-hodinových smien zaspali.
Maskovaní reportéri boli nútení pracovať nadčasy aj napriek tomu, že tie majú byť len dobrovoľné a mali problémy s ubytovaním, keďže v jednej izbe spalo 12 robotníkov. Ďalší reportér sa pre zmenu musel po pracovných hodinách zúčastniť pracovného stretnutia, za čo nedostal žiadnu odmenu. Apple na tieto hlásenia zareagoval a vravel, že „robí na zlepšení pracovných podmienok v továrňach viac, než ktorákoľvek iná spoločnosť na svete a sleduje pracovné hodiny v Pegatrone, z čoho jej vychádza, že priemerný pracovný čas v továrňach sa pohybuje na 55 hodinách týždenne,“ teda nie viac ako 11 hodín.
BBC sa tiež vydala do Indonézie, kde tvorcovia dokumentu zisťovali, či dodávatelia Applu využívajú materiály z nelegálnej ťažby. Televízia sa dozvedela presne to, kvôli čomu sa do Indonézie vydala a zistila, že cín, ktorý využívajú dodávatelia Applu, ťažia 12-ročné deti v nebezpečných podmienkach. Nimi vyťažený materiál sa potom predáva výrobcom, ktorí sa nachádzajú na zozname dodávateľov spoločnosti Apple. Či to Apple (ne)vedel, je vidieť na jeho reakcii. Spoločnosť uviedla, že situácia v Indonézii je veľmi komplexná, keďže tisícky baníkov predáva cín pomocou sprostredkovateľov, ktorí ho následne dodajú Applu. Apple má tím ľudí, ktorí sa snažia zabezpečovať lepšie pracovné podmienky v továrňach. Ale cieľ sa nikdy nepodarí dosiahnuť na 100%, zlé podmienky sú jednoducho daňou za dosiahnutie čo najnižšej výrobnej ceny iPhonu.
No tohle neni k smichu, ale najdete si na youtube „cena rifli“ a to uz vam zustane rozum stat.. V tomto dokumentu teprve uvidite jak lide musi pracovat pro to, aby vubec mohli zit..
Teraz ľutujem že si kupujem ich výrobky
Casyopea: a myslíš že jakejkoli jinej výrobce by byl „lepší“ ? Nebo u jakýhokoli jinýho segmentu trhu že je to lepší ? Prostě vše co se vyrábí v Číně je na podobnejch podmínkách jako tohle
Ja ako uzivatel by som sa nemal hanbit za to ako firma vyraba svoj produkt. Ale jediny sposob ako im dat najavo svoj nesuhlas je nenakupovat… teda okrem nejakeho cieleneho natlaku…
ked im nezlepsia pracovne podmienky, CEO ich moze aspon zahriat :)
Tohle je Apple nepřípustné !!!!
Tohle podporovat nechci :-///
Apple mě zklamalo
Petr.M – tak si běž koupit jakejkoli jinej telefon či notebook a určitě to bude vyráběno v lepších podmínkách :D
mám obavu že sa nejedná len o apple.. to isté lenovo, to isté výrobcovia automotive.. a nie len v číne. konkrétne aj v našej krajskej dedine je niekoľko firiem, kde ženy ani po 4och mesiacoch nevedia v 10 hodinových smenách plniť plán a drhnú za 290€ na mesiac… a majiteľ je „uvedomelý“ nemecký aristokrat..
a netreba ísť ani preč z európy http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1780902_britska-policia-zachranila-slovenskych-otrokov-takto-zili
Je mi z toho smutno, sam som pracoval niekolko dni po sebe 13,5 hodiny a z prace som chodieval do postele, oni nemaju ano volno aby vypli :(
tohle delaji vsechny firmy i v cesku cina a cely svet neni bez vyjimky. ostatne bbc bych nebral tak vazne stacilo me podivat se od nich na dokument o praze:-)
A všechna ostatní elektronika se vyrábí jen při 8 hodinové pracovní době ….. 5 týdnů dovolené ….. 13 + 14 plat …. příplatky na penzijní připojištění …..
Buď sem otiskujte korektní informace a nebo si dejte do titulu BULVÁR
Čína je prostě Čína. Uvědomte si to hoši.
Pokud si stěžujete že vás Apple zklamal kvůli tomu že vyrábí v číně/indii apod. V tom případě jděte do obýváku vyhoďte televize a pak pokračujte vyházením kuchyně atd.. Protože při těchto podmínkách se vyrábí pomalu už všechno.
jenze apple na rozdil od ostatnich i v tomto je „nejlepsi“, dotahl to do „dokonalosti“. spis je smutne ze proste takova je neuprosna realita, pri tech marzich na iphonech …
Boli sme vo vyrobni sprchovych vaniciek v cine kde 8 rocne deti a ludia ktori mali len spodne pradlo odrezavali žiletkovymi nožikmi prebytočny material z akrylovych vaniciek sediac na holej zemi za par šupiek. Vyrobna hodnota tej vaničky vtedy bola cez 100 korun a tu stala 4500 korun.
smutne, smutne, smutne
Prestanme uplne vsetci kupovat uplne vsetko co je vyrobene v Cine.
NEREALNE ZE ?
BBC to natocila ucelovo prave o APPLE a iPhonoch preco asi ? Vola sa to SLEDOVANOST. Keby to bolo o firme co vyraba stolicky, kto by bol na to zvedavy ?
Verim ze si nic nevymysleli a ze to tam tak naozaj je.
Porovnanim uplne vsetkych tovarni vo vsetkych odvetviach v Cine ale prideme na to, ze tovarne kt. vyrabaju na zakazku pre APPLE, su na tom s prac. podmienkami znacne nad priemerne.
Nie je to v poriadku ale bohuzial zijeme v takejto spotrebnej dobe.
Nekupim si iPhone ale akykolvek iny smartphone a ten bude vyrobeny kde ? V nemecku ?
To je na vlade kazdej krajiny aby toto riesila a nie na spotrebiteloch. Napr. zakon o minimalnej mzde . . . za porusenie prisne tresty a zakaz cinnosti.
Apple najdite si takýto podobný dokument o najväčšej firme nedávnej minulosti NOKII !!!
to sa len budete diviť a zízať už pred 10-15 rokmi to takto bolo, dalej Samšung čo trávi svojich vlastných zamestnancov a žaloby rýchlo za pomoci ministersiev – podplatených ministrvu ututláva , len aby oni boli tý dobrý a zlatý , čo som počul tak už aj oni presúvajú výrobu do číny. ináč najdite si kto všetko si nechá montovať výrobky v tom zlom Applackom FOXCONNe