Vždy když jsem cestoval, používal jsem svůj MacBook Pro, který mi zároveň slouží také jako klasický stolní počítač napojený na Apple LED Cinema display. Nyní se však situace změnila a chtěl jsem jednoduché a pohodlné řešení nejen na cesty, ale zejména na chvíle, kdy mám chuť pracovat nikoli z pracovny, ale například ze sedačky v obýváku nebo na terase. MacBook Air je na to ideální stroj a když jeho cena klesla při různých akcích na něco lehce přes 1000€, nebylo nad čím váhat. Nakonec jsem se rozhodl pro základní model MacBook Air 13” Early 2014 s 1,4Ghz procesorem Intel Core i5, 128GB flash pamětí a za příplatek pak také s 8GB RAM s frekvencí 1600Mhz DDR3. Po pár týdnech testování tedy přichází recenze MacBook Air!
MacBook Air za poslední roky nijak nezměnil svůj design a je stále neuvěřitelně tenkým počítačem, který se jednoduše přenáší v zavřeném stavu při běhání ze schůzky na schůzku stejně jako otevřený doma z obýváku do ložnice. Design, který snadno uchopíte, vezmete a přenesete navíc ještě více umocňuje extrémně nízká váha, která dělá z MacBook Air skutečně ultrapřenosný stroj, jenž vás nebude ničím omezovat. I do takto tenkého těla se Applu podařilo vtěsnat podsvícenou klávesnici, která usnadní práci i zkušeným uživatelům a rozhodně přijde vhod. Při jejím použití však počítejte s tím, že zkrátíte výdrž baterie.
Na levé straně počítače naleznete jeden USB 3.0 port, Magsafe port, 3,5mm jack konektor. Na pravé straně je pak další USB 3.0, Thunderbolt konektor a čtečka na SD karty, kterou disponuje pouze 13” model, u 11” Airu na ni zkrátka není místo. Portů je z mého pohledu dostatek a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi cokoli chybělo. Na levé straně počítače naleznete ještě dvojici mikrofonů, díky kterým jsou FaceTime hovory skutečně čisté a kolega na druhé straně linky může být s vašim hlasem rozhodně spokojen. To stejné platí i o standardní FaceTime HD kameře, které je vzhledem k rozlišení MacBooku Air dostatečná nejen pro toho s kým voláte, ale dokonce se můžete dívat i sami na sebe bez toho, aniž byste se zhrozili.
MacBook Air jako jediný počítač v nabídce Applu nemá černé orámování displeje, ale jeho rámeček je hliníkový. To je dáno tím, že displej není pod sklem. Apple totiž počítá s tím, že budete počítač používat především venku nebo v místech, kde je silné okolní osvětlení, přece jen to není stolní počítač a tak by byly odlesky od displeje nepříjemné. Kdybych si však mohl vybrat, dal bych přednost černému orámování, které mají všechny ostatní počítače od Applu a tím pádem také sklu, které by displej chránilo. Ještě jedna věc co se designu počítače týká rozhodně stojí za zmínku a jsou ji čtyři gumové podložky na spodní stran počítače, díky kterým počítač neklouže po stole. Podložky jsou poměrně velké a vysoké, takže se nemusíte bát nejen toho, že by počítač nebyl na hladkém povrchu stabilní, ale ani toho, že byste si jej mohli poškrábat. Obojí se rozhodně hodí.
Co se displeje týká, disponuje 13” MacBook Air poměrně vysokým rozlišením 1440×900 pixelů, které sice samozřejmě nesahá Retina rozlišení po kolena, ale je v oblasti 13” notebooků nadstandardní a poskytuje dostatečně jemný displej pro to, abyste z normální vzdálenosti ze které s počítačem pracujete neviděli nerovnosti a pixely. Samozřejmě pokud přiblížíte hlavu k displeji, nějaké ty detaily, které nejsou zcela hladké uvidíte, ale to je zkrátka daň za to, že Air stále ještě nemá svoji Retina variantu. Kromě standardního rozlišení 1440×900 pixelů máte možnost zvolit ještě rozlišení 1280×800 pixelů a 1152×720 pixelů, tedy HD. Displej má živé barvy a dobrý kontrast i jas, ovšem tím, že jsme zvyklí na skleněné displeje, nezdají se mi barvy a celkově displej tak živý jako u ostatních počítačů z dílny Applu, ovšem jak jsem uvedl výše, chápu důvod, proč u Airu Apple nevolil lesklý displej.
Výdrž na prvním místě!
Když si kupujete nový Mac v momentě, kdy tuto platformu již téměř deset let používáte, nemá vás v podstatě co překvapit a říkáte si, že nezažijete nic nové. Přesto mě však MacBook Air překvapil a to skutečně mile. Letošní modely disponují baterií, se kterou dokáží pracovat podle Applu neuvěřitelných 12 hodin. Při reálném používání, kdy počítač nešetříte, máte nastavený 100% jas a jste na Wi-Fi, je realita zhruba deseti hodinová. Vzhledem k tomu, že používám počítač zhruba necelé dvě hodiny denně, nabíjím jej jednou za týden, což zcela mění jeho vnímání z hlediska výdrže baterie z klasického notebooku spíše na iPad.
Počítač totiž drží kapacitu a i v situaci, kdy jej používáte pouze několik hodin denně se můžete spolehnout, že když jej po týdnu opět otevřete, stále bude baterie téměř na stejné úrovni jako v době, kdy jste jej naposledy zaklaply. Apple garantuje udržení kapacity baterie po 30 dní, osobně jsem skutečně netestoval takto dlouhou, ale jak jsme již uvedl, pokud počítač použijete jednou za den na dvě hodiny, pak jej stačí nabíjet jednou za týden. To, že stroj vydrží pracovat deset hodin najednou pro mě není až tak podstatné jako to, že jej mohu nechat na sedačce a kdykoli jej potřebuju vím, že bude bez problému pracovat. V neděli večer jej vezmu, dám do zásuvky a za dvě hodinky jsme oba dva opět připraveni na další pracovní týden. Baterie tedy zcela změnila můj pohled na MacBook Air a na to, jakým způsobem slouží a jak jej můžete používat.
Tichý společník s jasným zaměřením
Pokud má být MacBook Air váš jediný počítač, pak si to dobře rozmyslete. Apple jej tak samozřejmě nekonstruoval a ani nezamýšlel, že by jej někdo měl používat na tvůrčí činnost ve Photoshopu, Final Cutu a tak podobně. Hlavní počítač to samozřejmě být může, v případě, že děláte to co já, tedy řešíte maily, píšete články, prohlížíte fotografie a občas se podíváte na nějaký ten film. S tím vším si MacBook Air poradí hladce a nedělá mu problém ani editace fotografií například v iPhoto. Bavíme se však o zcela základních věcech, které nejsou ničím náročné. Pokud byste chtěli dělat cokoli náročnějšího, musíte počítat s tím, že na to není MacBook Air stavěný. Samozřejmě je řeč mém konkrétním modelu a věřím, že pokud jej nakonfigurujete, pak může být společníkem i při náročnější práci než je výše uvedené. V základní verzi i s 8GB RAM však musíte brát MacBook Air jako s nadsázkou řečeno iPad s klávesnicí a OS X, nikoli jako plnohodnotnou pracovní stanici.
Zajímavé je, že i když díky flash paměti je spouštění aplikací skutečně bleskurychlé a nemusíte se trápit jakýmkoli čekáním, jsou situace, kdy základní procesor i5 a grafiku Intel HD nezachrání ani bleskový disk. Například při Quicklook náhledech fotografií ve vysokém rozlišení ze zrcadlovky nemusím u tři roky starého MacBooku Pro s Intel Core i7, 16GB RAM a SSD Diskem čekat ani jedinou vteřinu a v momentě kdy stisknu mezerník, objeví se fotografie v celé své kráse. U Airu již však cítíte, že otevírání není tak plynulé jako v případě MBP. Rozdíl je znát také u spouštění náročnějších aplikací, ovšem je otázkou, zda takové aplikace vůbec budete spouštět. Je totiž jasné, že nejpoužívanější aplikací na Airu bude Safari, Mail a iTunes a tyto aplikace jedou na všech současných počítačích od Applu stejně.
Abyste mi rozuměli, proč mluvím o těchto věcech a srovnávám detaily. Je to tím, že právě na těchto detailech je vidět rozdíl mezi Macbook Pro a MacBook Air. V případě Airu totiž skutečně neočekává nikdo, ani Apple, že budete používat nějaké náročné aplikace, naopak všechny zajímá, s jakou rychlostí se pracuje s nejběžnějšími aplikacemi v OS X. Pokud jste nikdy neměli rychlejší Mac, pak budete koukat s otevřenou pusou na to, s jakou rychlostí Air funguje a rozhodně vám bude rychlost Airu dostačovat. Pokud však máte zkušenosti s rychlejším strojem z dílny Applu, všimnete si menších rozdílů, které vám však nebudou rozhodně vadit, ovšem všimnete si jich.
Co je však mnohem důležitější než nějaké drobné rychlostní rozdíly při spouštění Safari, je fakt, že počítač za celou jeho životnost neuslyšíte. Je totiž jedno co s ním děláte ze základních věcí, v jakém rozlišení sledujete video nebo kolik aplikací najednou otevřete, nemáte šanci roztočit větráčky tak, aby je bylo slyšet. Slyšet byste je mohli až při renderování videa, při nějakém 3D modelování nebo hraní náročných 3D her jako je například Bordelands 2, které jsem také testoval, ovšem podobné věci na svém Airu zřejmě dělat nikdy nebudete. Při sledování filmů, práci v iWork a iLife aplikacích s výjimkou exportu videa z iMovie, zkrátka neuslyšíte ventilátor.
Díky tomu, že je počítač vybaven flash pamětí pak neexistuje žádná další pohyblivá mechanická část a tak není co jiného, co by vydávalo jakýkoli zvuk. Dokonce i když přitisknete ucho zcela k počítači, neuslyšíte jej. MacBook Air je neuvěřitelně tichý společník a pokud si s manželkou sednete na sedačku a vy budete muset pracovat, rozhodně ji nebudete rušit sebemenším zvukem z vašeho počítače. Tomu navíc nahrává i klávesnice, která nevydává při psaní téměř žádný zvuk a je mnohem tišší než klávesnice u starších MacBooků Pro.
Třešničkou na dortu je pak Wi-Fi, Apple totiž v nových Macbook Air a to jak v 11″, tak i v 13″ variantě použil Bluetooth 4.0 a Wi-Fi se standardem 802.11ac, díky které je domácí síť neskutečně rychlá. Protože mám doma AirPort Express a AirPort Extreme, nastavil jsem pevné připojení právě k AirPortu Extreme, který disponuje standardem 802.11ac. MacBook Air má mnohem lepší příjem signálu než můj tři roky starý MacBook Pro a tak nemusím řešit problém s dosahem Wi-Fi, kvůli kterému jsem kupoval také AirPort Express. Zkrátka tam, kde se iPhone nebo Macbook Pro (early 2011) nechytá, nemá MacBook Air 13″ 2014 žádný problém se signálem! Rychlé připojení optickým kabelem v kombinaci s 802.11ac Wi-Fi a nejnovější Safari jsou smrtelnou kombinací, díky které se jakýkoli web načte okamžitě po kliknutí!
Stačí pochopit k čemu slouží a budete nadšeni a.k.a resumé
Osobně mohu říct, že mi Apple vyrazil novým MacBook Air dech a ještě nikdy jsme neměl počítač a to ani za těch posledních téměř deset let ty od Applu, který by byl tak osobní a měl jsme jej tak rád jako nový Air. Jedná se zkrátka o osobní počítač v každém slova smyslu a věřte mi, právě výdrž baterie jej posouvá na zcela jinou úroveň a ne jen celkovou výdrží při práci, ale zejména tím, že jej můžete kdykoli zavřít, za týden otevřít a pokračovat v práci.
Já jsem tedy z Airu nadšen, to zda budete i vy záleží nejvíc na tom, jak jej budete brát. Pokud jako další počítač do domácnosti, na kterém můžete pracovat z pohodlí gauče nebo jako počítač se kterým naběháte stovky kilometrů po schůzkách, pak budete nadšeni. Pokud to má být váš jediný stroj, dřív nebo později narazíte na něco, co vyžaduje výkon, který Air zkrátka nemá. Není to však chyba počítače, ale uživatele, který nepochopí, jak je vlastně celý Air zamýšlen a k čemu má sloužit. Pokud to pochopíte, pak bude spokojeni a nebudete si mít na co stěžovat.
- MacBook Air 13″ si můžete zakoupit v SR přímo zde.
Hodilo by se srovnání s Macbook Pro 13″ (late 2013 a novejsi), kde krome rozliseni 2560 * 1600 nabizi ramky až 16GB, i7 procesory a lepší grafiku.
To vse v takmer stejne hmotnosti a tenkosti. Postradam tedy neco v cem je Air lepsi nez PRO krome ceny..
Definitivne stoji za priplatek!
Air(a nejen tento nový, ale už první verze) je prostě geniální přenosný počítač(mazel) a až u něj jsem po X různých PC noteboocích konečně našel co jsem hledal ba naopak nabídl více. První verze byla o to víc geniální, že konkurence neměla nic ani náznakem podobného.
Nevíte někdo jak je na tom MBP retina 15-inch s vydrží? Vím, že Apple uvadí 8 hodin, ale jaká je skutečná hodnota se 100% jasem a běžným používaním (safari, pages, nějaké to video pustit). Předem díky kdo se podělí o zkušenost.
Mozem sa spýtať ? Pracujem z hudbou a chcem MAC na nahrávanie a tvorbu … Air stačí alebo naozaj radšej pro ? Sorry ak sa pýtam blbosť ale chcem si byt radšej isty… Dopredu ďakujem
@Janco v tvojom prípade by som radšej bral Pro. Nepracujem profesionálne s hudbou, ale občas spustím GarageBand, zapojím gitaru a niečo si nahrám. A stalo sa mi, že pri viacerých stopách môžu nastať problémy, vypísanie chyby nasledované pádom aplikácie alebo stopnutim pri nahrávaní… neviem čím to je, keďže ventilátor nepočuť a tým pádom by Air nemal byť nejak extra zaťažený, ale stalo sa mi to viackrát. Možno to je aj mojou externou zvukovou neviem. No ja by som na profesionálnu prácu s hudbou bral radšej Pro. Predsa len, neviem aký program používaš, ale GarageBand asi ťažko :-). To je iba jednoduchý nástroj, nič profesionálne a má problémy.
Na Aira nenchám dopustit, procestoval se mnou všechny světadíly a nikdy mě nenechal ve štychu :D
Výborný článek reflektující moji cca 2měsíční zkušenost s MB Air 11″ (Mid 2013, RAM 4GB, SSD 128GB), který jsem si půjčil na zahraniční cestu. Běžnou práci (internet, mail, kancelář) zvládá s přehledem, dokonce ani při „normální“ práci s RAW fotkami v Lightroom a Photoshopu jsem nenarazil na problémy kromě občasného delšího čekání (otevírání, ukládání, export). Z pracovních důvodů jsem nucen dokonce provozovat i virtuální Windows 7 (VMware Fusion 7) a ani s tím problém nebyl. Jediným mírným omezením je občas 11″ displej s rozlišením pouhých 1366×768, ale to je daň za ultrapřenosnost, která byla v tomto případě pro mne prioritou.
@Janco: I když je Air skvělý (viz můj předchozí komentář), být tebou volil bych pro náročnější práci se zvukem, grafikou či videem raději MB Pro. Pokud zvažuješ Air kvůli mobilitě a rozměrům, doporučuji si zajít někam do prodejny Apple oba stroje porovnat. Rozdíl ve váze a rozměrech je v případě 13″ modelů zanedbatelný. MB Pro 13″ bude ale vždy výkonnější, má více externích portů, navíc Retina displej… Z tohoto pohledu opravdu není co řešit. ;)
Mam otázku, zvládne MBA 13″ v zaklade AutoCad 2014? Potrebujem to niekedy a zaujimalo by ma či by to zvladal. A pri 4GB RAM dokaže bežať aj Win?
Možná se zeptám jako hlupák:)
Pokud bych chtěl zrušit své PC stačí mi potom Mac?
Jde mě hlavně o internet, účetnictví, sem tam filmek a nějaký mp3.
A funguje s macem korektně nějaký extrerní HD?
Kde mám zálohy faktur, fotek, atd.
Dík za radu
@MukhaDK – tych 6,5-7 hodin za podmienok, ake si vypisal da MBP 15″ v pohode.
Pepino:
To si všetko treba pozisťovať. Aký fakturačný program používaš. U nás vo firme máme nejaký starý shit, kde po exporte v Macu nevidím údaje z faktúry len prázdne políčka. Teraz fičíme na idoklad.sk a tam nieje problém. Treba si zistiť kompatibilitu programov čo používaš alebo ich rovno vymeniť.
Ako ja hovorím, ak niekto je schopný podstúpiť takú zmenu a prejsť na Mac musí sa zbaviť zlozvykov, nechať staré programy v koši s windowsom a HW a prejsť kompletne na OS X platformu, kde sú často programy lepšie ako na Win. Tak ako je článok písaný v štýle aby človek pochopil MBA, treba pochopiť aj OS X.
Externé disky s Macom samozrejme nemajú problém. Problém je len ak je naformátovaný čiste na win formát čo sa dá ale jednoducho riešiť preformátovaním na exfat alebo stiahnutím utilitky ktorá si s tým poradí…
Janco: jestli myslíš hudbu jen tak na doma tak si myslím, že to stačit bude. Záleží s kolika stopama najednou pracuješ to znamená zvolit i větší RAM, ale na profi bych to taky nedoporučoval i když dnešní Airy už jsou slušně výkonný.
Pepino: jak psal Majdy možná bude problém s programem na účetnictví, ale obecně není problém s ničím popřípadě když je nejhůř vše vyřeší virtualizace. Jde o to proč chceš na Maca přejít. Kdyžtak poradím.
Tak ja pouzivam AIR (sice s i7, vacsim diskom a tiez 8GB RAM) uplne v pohode aj na pracu. Je pripojeny k externemu monitoru 24″ mam ext. kl. samozrejme. A nemozem sa vobec stazovat. Samozrejme nie je to narocna praca – je to klasika „kancelaria“ – web, office, maily, net, ale aj uprava obrazkov, prezeranie dwg, dwf atd… A lepsi pocitac som nemal zatial.
Plus aktualne prepojenie s ipohne – parada. V pohode zvlada aj virtualne windows, ale to len obcas nutnost, pracu vo windows domene.
Diky moc chalani pomohly ste
Air je nejlepší počítač, co jsem měl, všem doporučuji, opravdu vydrží i přes 12 hodin při sníženém jasu, rekord jsem měl přes 14 hodin práce převážně OSX, občas Safari. Přechod z Windows na Mac je chvilková záležist, jelikož je to daleko intuitivnější, takže se toho nebojte…
Čaute chalani, mám MBA 2014 3-tí deň, pred tým som vlastnil 2 roky Mid 2012-ku, síce je pravda že MBA nieje počuť, ale občas z je počuť „akoby“ náčitanie (znie to ako ked HDD načíta) disku alebo také puknutie ako keby sa niečo od niekal presúvalo. Je to nezmysel lebo nemá sa tam čo točiť ale je to dosť výrazný zvuk preto ma to štve. Má niekto podobný problém. Roman chcel by som sa vás opýtať akú máte bežnú teplotu SSD? já pri zapnutom filevalue (šifrovaní) som mal 70°C ak si ho vypnem tak 41-53°C je to normálna teplota ?
Jaem: Díky moc za info :).
Romane ani nevíš jak moc mě tyhle články baví číst, je mi 19 let, s Applem jsem se poprvé setkal ve 14-ti kdy jsem si koupil iPod touch 2 gn. Od tý doby Apple zkrátka a jednoduše miluju a vaší práci neuvěřitelně obdivuju a tak trochu vám i závidím a sním o tom, že jednou budu mít k Apple produktům tak blízko jako ty a ostatní z LSA…přeju hodně štěstí a úspěchů do budoucna! :)
Taky se přidám. 11″Air jsem si koupil před rokem, takže je to verze z roku 2013. Stejná baterka, všechno, jen procesor má o 100MhHz nižší takty.
Používám ho jako jedinej počítač. Doma mám sice stolní komp s win, ale tam jsem jen o víkendu.
Na běžný vysokoškolský život to v klidu stačí. Perfektní je váha a výdrž. To z něj udělalo vítěze testu, protože jsem Apple nechtěl za každou cenu, ale jediná konkurence byla v podobě Lenova za asi 40tisíc.
Díky Office pro mac se dokonce dá i dělat ve VBA i když ten způsob, jakým je to pojato je mnohem méně ergonomický než ve win verzi. Neměl jsem problém ani s programováním v javě, s sql a xml. Na všechno mi fungovaly originální programy, které používali moji spolužáci na win. Až teď, když máme mít programování ve VB.NET tak s Visual Studiem od microsoftu bude trochu problém. Dualboot ani nic podobného nevedu. Při nákupu jsem šetřil a tak mám jen tu základní verzi se 128GB SSD a 4GB RAM. Kupodivu to funguje dost svižně a ani po roce nevidím zpomalení, jaké bylo obvyklé na na předchozích strojích s okny.
Větrák se opravdu rozjíždí, jen když hraju nějakou hru. Jinak o notebooku nevím.
Jelikož nejsem zastánce patlání po obrazovce – viděl jsem to u kamaráda a ty stopy na obrazovce by mě dost iritovaly. Tak je pro mě Air nejlepší volba. V dnešní době už dokonce vyjde (minimálně v aktuálních akcích iStyle s 12%slevou) levněji než iPhone :D
Rozhodně je to dost promyšlená věc a já za ni Applu děkuju, protože tahat sebou každý den těžký noťas + adaptér, protože ani 6cell baterka nevydržela celý den, to byl fakt opruz
Trochu nesouhlasím s prací v photoshopu. Jako grafik, který tvoří reklamy, nenáročné PSD soubory..nemá důvod si stěžovat. Tam výkon naprosto dostačuje :) jediné omezení je v rozlišení displeje a možná trochu delší doba při exportu. Rendering a editace 1080p videí ve vegas je sice pomalejší, ale pořád naprosto v pohodě :-)