Pokud si na macOS (dříve OS X) nainstalujete nějakou aplikaci třetích stran, může se občas stát, že změní výchozí program pro spuštění vybrané skupiny souborů. Většinou se tento problém stává u filmů. Můžete samozřejmě opakovaně spouštět soubor tak, že na něho kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte Otevřít v aplikaci a vyberete si požadovanou aplikaci, ve které chcete film spustit. To se ale časem stává otravné a unavující. Proto je tu jednoduchý způsob, který zajístí, aby se podobné soubory spouštěly v aplikaci, kterou si nastavíte. Tento jednoduchý návod je určen především pro začátečníky, kteří s macOS začínají a nevědí tak ještě, kam sáhnout pro požadované funkce.
Ve Finderu lze výchozí programy nastavit celkem jednoduše, ačkoliv pro některé uživatele to není na první pohled zřejmé. Zvolte si tedy soubor, u kterého chcete výchozí program změnit. Klikněte na něho pravým tlačítkem myši (na trackpadu klikněte dole vpravo nebo dvěma prsty) a zvolte položku Informace. Rozevřete Otevřít v aplikaci: a zde v roletkovém menu vyberte vámi požadovanou výchozí aplikaci. Pokud se zde nenachází, klikněte na Jiná… a vyhledejte ji v seznamu aplikací. Po zvolení klikněte na Změnit vše… Tím docílíte toho, že se soubory se stejnou příponou budou vždy spouštět ve zvolené aplikaci. Pro jiné přípony je nutné opakovat stejný postup. Okno můžete zavřít a vše je hotovo.
Děkuji, takové články by mněly být co nejvíce, i kdyby to byly samozřejmosti které „každý přece zná“.
@Kouzelnik ale aby nam ten narod neshlupol uplne – ze vsetko dostane na tacke. taketo veci si najdes na internete raz dva tri – to ze nevies jazyk je uz iny problem
Souhlasím s Kouzelníkem. Mě hledat také nebaví, tyto informace jsou užitečné a já si je klidně „na tacke“ nechám jednoduše naservírovat:-) Koho baví se furt někde po něčem pídit a v něčem se vrtat, nechť si googlí třeba celé dny.
tady souhlasím s X.X
buď je to tím, že jsem odkojen na Win nebo prostě je to jednoduché, ale na tohle musí každý narazit při běžném používání.
Na druhou stranu, každej návod dobrej a může se někomu hodit.
Ak sa môžem spýtať. Ako jednoducho vytvoriť na ploche odkaz „alias“ na smb share. \srvname??? Bez skriptovania. Alias vytvorím iba ak smb root je RW. Dik
Nyní hledám, jak v tom přiblblém systému od Apple změnit výchozí aplikaci. Na Windows a Linuxu triviální intuitivní věc, na Macu to nejde! Mám video .AVI které se mi spouští v QickTime (bože, ten program ještě existuje?, je to cca 30 let starý SW….) a já potřebuji default VLC, který je o milion procent lepší. Když dám ve finderu Otevřít aplikaci-jiná-a tam vyberu VLS a k tomu zatrhnu, „vždy otevírat pomocí“. Tak Mac na to se-re a nadále mi AVI otevírá v QuickTime! Článek k ničemu.
Za ten cca týden, co Mac používám, jsem si na ledacos zvykl, ale jen se nestačím divit, co je ten Mac OS, sorry jako, za „hnůj“!
Mám zkušenosti s DOSem, Windowsama od 3.1 po 10tky, mnoha Linux distribucema a grafickýma nadstavbama, ale to co předvádí Mac je přímo ukázka, buď, jak nas-rat uživatele, nebo příklad, jak v žádném případě nedělat OS!
Nechápu uživatelé Macu, co jsou s ním spokojení? Vždyť je to tak neintuitivní prostředí (namátkou, nastavení tiskárny a veškerých jejich preferencí, jak nastavit, aby tiskla na ČB jsem zvládl až po cca 10ti minutách googlení, na Win a Linuxu během pár vteřin automaticky a tak je to na Macu skoro se vším), blbosti, které člověk sám všude najde, na macu loví skoro půl dne na netu…. Hlavní programy jsou vykleštěné, jak to jen jde, např. Finder…. hrůza. Ale v začátcích jsem taky nadával na Linux a pak byl pro mě nejlepší, takže to nevzdám a dám tomu šanci.
Ale co mě na Macu opravdu potěšilo je, ty aktivní rohy a více ploch, které okopíroval z Linuxu, to je SUPER! Škoda, že ještě neokopíroval označení myší kdekoli jakýkoli text a prostředním tlačítkem kdekoli vložit….
Ono např. ve finderu nejde, aby se člověku zobrazovali složky vždy nad souborama. To funguje jen při určitém řazení. Druhá věc, finder si nepamatuje zobrazení jako SEZNAM, vždy mi někde zobrazí soubory jako ikony i přesto, že jsem to ve Finderu už několikrát nastavoval, jako výchozí. Jako by si SW v Mac OS prostě dělal, co chce. Apple uživatele degraduje na úroveň tupce a opice, takže pak nezbývá než hledat na netu a používat příkazovou řádku. Jako commandlajna je v poho, nevadí mi, ale používat jí např na schovávání a zobrazování skrytých souborů WTF? To jako vážně? Win i Linux klávesová zkratka + zaškrtávátko. Sice jsem viděl, že i ve Finderu by měla určitá zkratka dělat to, že skryje/zobrazí skryté soubory, ale smůla, jaksi zkratka nefunguje. Ale stejnĚ se nedá ten krám Finder používat, tak tam mám skvělý multiplatformní Double Commander, doporučuju.
No jo, ale když takto přistupuju k souborům na síťovém disku (u kterého jsou práva jen na čtení), tak mi Finder po zvolení jiné výchozí aplikace napíše, že nelze provést změnu, protože nelze zapisovat do souboru.