Apple včera představil skutečnou revoluci, kterou je platební systém Apple Pay, jenž je založen na použití Touch ID. K realizaci platby pomocí služby Apple Pay potřebujete telefon s NFC, což je v současné době Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus nebo hodinky Apple Watch s iPhone 5s. Další nutností je tedy Touch ID, které je dostupné u iPhone 6, iPhone 6 plus a iPhone 5s. Pokud máte jeden z těchto telefonů, pak máte jistě také Apple ID a Passbook. Stačí, když synchronizujete službu Apple Pay a Apple ID, díky čemuž se do Apple Pay přidají informace o kreditní kartě, kterou používá Apple ID. Případně vyfotíte jakoukoli jinou kreditní nebo debetní kartu a přidáte ji do Apple Pay.
Žádné informace se nikde neuchovávají, chrání je pouze zabezpečený čip ve vašem telefonu a dostanete se k nim pouze pomocí otisku svého prstu. Díky tomu je možné platit telefonem stejně jako běžnou NFC kartou ovšem s tím rozdílem, že nemáte žádný platební limit. Jediným limitem je skutečný limit vaší kreditní karty, nikoli speciální limit pro NFC a každá platba je zabezpečena. Platby lze realizovat v současnosti na více než 200 000 místech v USA, ovšem taktéž na internetu, kde lze přímo v aplikacích zaplatit pomocí Apple Pay. Vše je jednoduché, bezpečné a intuitivní. Utrácet peníze tak bude opět o něco snadnější.
Osobně považuji právě Apple Pay za skutečně revoluční novinku, díky které budou platby jednodušší než kdy dříve. Problém je v tom, že vše je nutné zasmluvnit s bankami a to Apple doposud dokázal pouze v USA a i když společnost slíbila, že se dočkáme rozšíření Apple Pay, víme jak dopadla například Siri. Apple Pay je však pro Apple zajímavá ještě z jednoho důvodu, celkem zásadního důvodu o kterém se prozatím mlčelo. Apple totiž bude z každé jedné transakce provedené pomocí Apple Pay získávat poplatek od banky. Apple uzavřel s bankami individuální partnerství a dokázal je přesvědčit, že uživatelé budou utrácet více financí se službou Apple Pay a bankám se tak vyplatí odvádět Applu desátek.
Nic nove na svete je to tak ako si banky uctuju % z platieb za terminal ktory obchodnik pouziva v predajni …lenze to banky inkasuju a nemusis platit nikomu dalej :) toto moze byt pre apple aspon pri nasej mentalite problem a ked z toho ma mat nieco apple, banka bude chiet od zakaznika resp obchodnika ratam tiez aspon tolko ak nie visc za vyuzitie takej sluzby
„Utrácet peníze tak bude opět o něco snadnější.“ presne tak ako je u Apple zvykom :)
Fíííío! :D
Nevidim v tom zadnou revoluci, toto tu uz mame davno, a take nevidim rozdil v tom jestli vytahnu penezenku a prilozim ji celou bez vytahnuti karty k terminalu nebo mobil, u ktereho nemam stejne jistotu jak bezpecne to vubec muze byt.
To si radši přilepím kreditní kartu na ty hnusný zada iPhonu6 a nemusím řešit ty píčoviny okolo :D
Roman Zavřel : Přesně !
Kazda platobna karta s nfc ma neobmedzeny limit – teda podla nastavenia samotnej karty (denne, mesacne, na jednu transakciu limty…). Akurat nad urcitu sumu (na SVK 20€) treba zadat pin kod (rovnako ako keby som platil bezkontaktne).
Ze o tom malokto vie, je vec druha.
Tak isto nie je v clanku spomenute, ze ak si tam clovek odfoti svoju kartu – musi aj tak navsitit banku pre autorizaciu. To je kvoli tomu, aby ste neodfotili kolegovu kartu napriklad.
oprava:
„…rovnako ako keby som platil kontaktne…“
IPhone 5s má NFC?
jo, už to chápu, ty hodinky mají NFC (nejspíš)
Tak mně se to líbí. Na druhou stranu, že by to byla revoluce, aby to přinášelo něco, co tady už dávno chybělo, říci nemůžu. A kolikrát použijete „neomezený limit“? Pokud budete chtít opravdu koupit něco za ránu, určitě vám bude stát za to vykomunikovat to s bankou.
A aky zabezpeceny cip ochrani moje udaje o karte na 5s-ku?
Moje matrace nemá žádný limity, a výběry mám zadarmo. Když někoho poprosim tak to mám i bezkontaktně…
kde asi tak sa budu ukladat udaje o karte ???si myslite ze sa to nebude dat zneuzit. ale to je jedno jednoducho nejde o revolucio toto tu je uz dlho.
accurate co vie apple urobit je to ze vie dokonale odprezentovat produkt cele je to ln a len otom
Na kolik že EU zastropovala poplatek za platbu kartou, 0,2 % u debetní a 0,3 % u kreditní karty? :-)
Vzhledem k tomu, že se o ta procenta (nebo spíš už promile) budou dělit s bankami a poskytovateli karet, tak ten desátek asi moc tučný nebude, i při velmi nadprůměrné útratě 20 000 Kč měsíčně je to pro 3 subjekty „kořist“ 40 nebo 60 Kč dohromady… Čili v EU se podle mě Apple Pay vůbec neobjeví.
nemôžem pochopiť, ako vas môže trápiť poplatok banky applu. Že vyvojari platia applu za každu predanu appku 30%, a to isté hudobné vydavateľstva atď. to vám nevadí? Mňa to nezaujíma, je mi to: „šuma-fuk“. Revolučne je, že môžte platiť bez pinkodou a utorizacia prebehne len na zaklade otlačku prsta. Ma to na starosti amostatný čip a neukladaju, a neodosielaju sa žiadne informacie.
camborne: V případě prodeje aplikací tvoří Apple nenahraditelného prostředníka, při prodeji hudby nahrazuje jiného prostředníka (např. kamenný obchod), takže ve výsledku není možné nákup provést jednodušeji (popř. levněji). Pokud bude chtít Apple v Apple Pay svůj „desátek“ (jinak by to asi nedělal), tak nikoho v řetězci nenahradí, ale bude tam jaksi „navíc“. Pokud někdo prodává digitální produkty, kde jsou mezní náklady 0, bolí ho desátek Applu mnohem méně než když prodává třeba jídlo nebo elektroniku s marží v řádu jednotek procent. Kdo ten desátek Applu ve skutečnosti platí, je na snadě – není to obchodník, jsme to my.
Všechny transakce pomocí platebních karet jsou spoplatněny. Tyto poplatky jsou v ceně produktů které kupujete, platíte a je jedno jestli kartou či hotově. Tento poplatek si účtují provozovatelé karet a banky. Nevidím důvod proč Apple by to měl dělat zadarmo.