Apple připravuje vývojářské nástroje Healthkit pro použití ve zdravotnických centrech, nemocnicích a v ordinacích lékařů. Společnost spolupracuje s předními odborníky a PR manažery, kteří mají vliv ve zdravotnictví a snaží se ukázat lékařům a zdravotnickým pracovníkům, jak využít data získaná z HeathKit platformy. Zdravotníci budou schopni získávat a hodnotit data, která získají z aplikace tak, aby mohli monitorovat změny ve zdravotním stavu pacienta.
Lékaři budou používat získané údaje ke zlepšení diagnostiky s tím, že narozdíl od jednorázového měření nebo testů, monitoruje Healthkit pacienta, tedy uživatele dlouhodobě a lékař tak může zjistit, zda například změna zdravotního stavu souvisí s tím, že pacient přibral na váze nebo se nějak změnil jeho puls, případně tlak. Od Healthkitu se navíc do budoucna očekávají velké věci a mnoho analytiků se domnívá, že právě Healthkit udá směr, kterým se budou ubírat hodinky iWatch. Podle Reuters probíhá iniciativa Applu prozatím především v USA, kde se snaží společnost získat zájem co největšího počtu nemocnic, klinik ale také samotných lékařů.
Applu trochu komplikují život zákony pro monitorování a uchování soukromých dat, ale jak se zdá, i to se již podařilo vyřešit a tak společnost apeluje na lékaře, aby Healthkit nebyl jen další zajímavou vychytávkou v našem telefonu, ale skutečně užitečnou pomůckou, ze které dokáže lékař vyčíst důležité údaje o našem zdravotním stavu.
Tak to snad nie :D :D lekar potrebuje laboratorne vysledky a laboratorne testy a nie tu ich vtipnu aplikaciu na vecerne pokukanie vysledkov pred spanim… dufam, ze len zartuju
Pan Zavrel: No… :) verim tomu, ze diagnozu by ste pomocou fotoaparatu na vasom mobile mat stanovenu nechcel, navyse pulz ako taky vacsinou o nicom nehovori, pretoze pacienti vacsinou ani nevedia co maju merat a hladat. To, ze mi vcera iphone nameral 65 uderov za minutu o nicom nehovori, nieje to ani len zdravotny ukazovatel, kedze pri merani pulzu pacienti nielenze nevedia ako ho maju merat ale hlavne sa zistuje nielen jeho frekvencia, ktora hovori len o tom ci je srdce tachykardicke alebo bradykardicke (zvysena, znizena srdcova frekvencia) ale aj a HLAVNE tvrdost uderu pulznej vlny, jej pravidelnost, poddajnost a par dalsich, ktore uz zaznamenane niesu a prave TIE napovedaju ci sa nieco s pacientom deje alebo nie. To si uz vsak urobi na pockanie pohmatom lekar, nepotrebuje k tomu mobil, ktory je stavany na telefonovanie a nie na meranie biologickych fnc.
Toto ovsem nieje kritika na Vas clanok, len ma zarazilo, ako ich to v apple mohlo napadnut :D…
Holter sa dava na 24hodin alebo dlhsie a snima kompletne EKG, ktore si uz potom lekar prezrie a na nom uz vidi, aky bol rytmus srdca, ci pravidelny, ci nepravidelny, ako pracuje ktora predsien ci komora, resp. sa da na nom vycitat aj infarkt a hocico ine :) pochybujem ze to zvladne telefon :D
Skratka, ten len ukaze momentalne udery srdca za minutu, ktore su zakazdym ine, podla toho aku fyzicku cinnost clovek vykonava. Nic co by lekar nezistil prstami na pockanie :)
Ale verim tomu ze v buducnosti, ked uz bude technika na vyssej urovni budeme mat moznost mat na sebe nejake snimace, ktore ovsem na to budu urcene :D a nie nejaka aplikacia ktora meria pulz fotoaparatom :D. Na to je pulzny oximeter.
Contra: Však výhodou HealthKitu má být to, že posbírá data ze všech zdravotních aplikací, které uživatel má a přes která si měří svoje tělo. Čili tělesné funkce nebude mít za úkol měřit iPhone, ale ty všechny možné Bluetooth cerepetičky, které se prodávají jako doplňky a které jsou přesně na ten daný typ měření dělané.
iPhone s iOS8 tedy bude pouze uchovávat data na jednom místě (a případně je poskytovat lékařům).
Lékaři se především obávají, že jim přibude spousta pacientů, kterým nic není, ale jejich iPhone jim naměřil „špatné“ hodnoty. Jinak souhlasím, že pravidelný monitoring je pro stanovení diagnozy přínosný a může předcházet vážným zdravotním problémům.
@conpeurus jo vsak tak by to mohlo byt, ale my sa s panom zavrelom bavime o tepe a o tom, co bude moct odmerat samotny iphone.
@pan Zavrel.. okej kludne to ukoncime. Ja hovorim ako buduci lekar, ktory uz ako tak vie, co od pacienta potrebuje pocut a vediet a rozhodne nepotrebujem vediet jeho tep, ktory si meral bohvie aky unaveny alebo pod akych fyzickym zatazenim, pretoze to bude nanic. Ked ten tep budem potrebovat, zmeram si ho an pockanie v ambulancii. Okrem toho, kolko krat sa vam uz stalo, ze vam zacal merat lekar tep? A nemyslim tym tlak.. ale samotny tep… raz? ani raz?
Co sa tyka toho chudnutia, k zakladnym amulantnym otazkam pre pacienta patri nielen veta „ako sa mate a co vas trapi, ale aj neschudli ste v poslednej dobe nejak vyrazne?… zatial ten iphone nevie nic ci by sme potrebovali v praxi a aj to co vie, je pre lekara viac menej nanic.
inak peace, nechcel so mto tu rozhadzat. len som chcel vyjadrit soj nazor. Ja verim, ze ta aplikacia presne splni svoj ucel na co bola robena a urcite ju budem vyuzivat aj ja. ale len ako bezny user, cize si tam budem zapisovat svoju sportovu aktivitu a sledovat ich sam pre seba.
ale vsak v tomto svami suhlasim :) urcite toho este velmi vela neviem.
@contra na co sa potom predava v lekarni domaci tlakomer, ktory mera aj tepovu frekvenciu…zdravo uvazujuci clovek si premera tlak a tep nie ked vyjde 7 poscodi…