Jednou z nejvíce spekulovaných součástek v iPhone 6 se v posledních měsících stal blesk. Fotografie šasi, makety, nákresy a vše kde byl iPhone 6 vidět totiž naznačovalo, že Apple použije kulatý blesk, namísto podlouhlého, který můžeme vidět u iPhone 5s. To bylo pro většinu lidí jasným znamením toho, že Apple v letošním roce u iPhone 6 opět použije klasický blesk, místo blesku True Tone, který byl přestaven u iPhone 5s. Blesk Tru Tone totiž kombinuje bílou a jantarovou LED diodu, které nasvítí fotografovaný objekt, díky čemuž jsou výsledky fotografií vyfocených v noci lepší, než u klasického blesku.
Někteří uživatelé a přiznávám se, že patřím mezi ně, si však na kvalitu fotografií stěžují. Blesk totiž sice perfektně osvítí fotografovaný předmět v blízkosti fotoaparátu, ovšem zbytek scény nechá téměř černý. Právě to byl tkaé jeden z důvodů, proč jsme se domníval, že Apple skutečně použije klasický blesk, místo nového True Tone. Vše je však jinak a nejnovější komponenta, kterou Nowhereelse.fr ukázal na fotografiích jasně ukazuje, že se Applu podařilo vyvinout kulatý True Tone blesk, který obsahuje jak bílou, tak jantarovou diodu. Blesk je vidět na Flex kabelu, který jej integruje a je jasně vidět, že má skutečně kulatý tvar. To mimo jiné taktéž ukazuje, že se předpovědi vzhledu iPhone 6 nepletou a i fotografie šasi s kulatým bleskem lze považovat za reálné.
True Tone blesk
Ani ten nejsvětelnější objektiv na světě nedokáže při fotografování z ruky zachytit kvalitní fotografie bez šumu v noci nebo za skutečně velmi špatných světelných podmínek. Toho si je samozřejmě Apple taktéž vědom a tak představil v iPhone 5S nový duální blesk, který označuje jako True Tone blesk. Blesk je tvořen ze dvou LED diod, přičemž jedna je bílá a druhá žlutá. Celý zázrak se však neodehrává tím, že současně blesknou dvě LED diody místo jedné a výsledný snímek je díky tomu kvalitnější, vtip je naopak přímo v softwaru a v algoritmech, které Apple používá.
Softwarová výbava iSight kamery totiž dokáže pomocí algoritmu posoudit barevnou teplotu scény a poté automaticky určí správný podíl intenzity bílého a žlutého LED blesku. Apple díky dvojici LED diod dokáže vytvořit více než 1000 unikátních kombinací, které změní nasvětlení scény díky poměru a intenzitě ve které se rozsvítí žlutá a ve které bílá LED dioda. Výsledkem jsou fotografie, které nabízí i za skutečně mizerných světelných podmínek mnohem kvalitnější podání barev než tomu bylo u iPhone 5.
„Light Emited Diode = LED“ už slovo Dioda obsahuje. Trhá mi oči, když odborný web (kterého si navíc vážím) píše opakovaně takovou hrubku. Česky je to ledka a nebo jen LED.
Bohužel je tento jev na českém webu velmi častý.
no na slovensku mame VUB Banka, co znamena: Vseobecna Uverova Banka Banka :D …takze tak
Bedrych:
souhlas, stejna hruza jako kdyz nekdo pise HDD/SSD disk.
Když to je těžký, asi jako RAM paměť, tam je také prakticky slovo paměť už obsaženo. Ty zkratky jsou dnes už ustálené jako název/typ/označení dané věci. Takže je to vlastně v pořádku.
Opravdu mne vždy pobaví šokující technická zjištění typu: „objekt v popředí je bleskem osvětlen, ale pozadí je skoro černé“ a navíc za to jistě může barva diody…
Achjo!
Fotil tu někdy někdo z vás bleskem? Třeba i profi (Canon 580EX)? A co výsledek? A nebo: Zkoušel někdo z vás na něco svítit kapesní svítilnou? Taky vás šokovalo, že blízké objekty jsou jasné až přesvícené a ty o kus dál skoro ve tmě?
Mě teda ne. Já to chápu.
Romane, zkuste to taky.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pleonasmus