Francouzský server MacBidouille přinesl informace o počítačích Apple založených na platformě ARM. Podle dobře informovaného zdroje, jak jej popisuje redakce serveru, testuje Apple několik prototypů počítačů s architekturou ARM. Mezi tyto počítače patří iMac, Mac mini a 13″ MacBook s čtyřmi až osmi quad-core procesorys s 64-bit architekturou. Všechny tyto počítače jsou podle MacBidouille v pokročilé fázi testování a měly by nabídnout novou klávesnici, která zahrnuje také velký trrackpad bez jakéhokoli tlačítka. Apple má podle všeho počítače již 100% připraveny a v podstatě jen váhá, zda je má představit již letošní rok.
Musíme narovinu uvést, že o serveru MacBidouille slyšíme v redakci vůbec poprvé a je velmi složité odhadnout, jak dalece mohou být tyto informace pravdivé. Na druhou stranu je však pravda, že o opuštění platformy Intel a přechod na ARM se mluví již několik let. Podle některých zdrojů dokonce Apple vyvíjí ve svých laboratořích počítač Macbook Air s procesorem ARM již od roku 2011. Když pak v loňském roce společnost představila 64-bit variantu procesorů Apple A7, ukázala, že dokáže vytvořit natolik výkonný procesor, aby dokázal pohánět skutečný počítač, nikoli pouze tablet nebo iPhone.
Procesor Apple A7 je v současné době navíc u naprosté většiny aplikací zcela nevyužit a jeho potenciál by tak mohl být právě v počítačích. V těch by dokázal nabídnout značně delší výdrž baterie a dostatečný výkon na provádění základních věcí, na které dnes počítače používá drtivá většina uživatelů. Mnoho uživatelů počítačů totiž prakticky kromě balíku iWork, iLife a internetového prohlížeče nevyužívá prakticky nic jiného a to vše již dnes zvládá tablet nebo smartphone.
MacBook Air okej, stavaný a využívany na úkony, ktoré sa popisujú v závere článku, ale iMac, Mac Mini a nešpecifikovaný MacBook 13″? Nechápem a nenapadá ma jediný dôvod prečo…
Boh nás ochraňuj ak by takto Apple nahradil všetky počítače….
Majdy
Suasim, znizit vykon na
Majdy: suhlasim Macbook Air s ARM a bez vetraku moze byt parada a vykonovo na bezne veci moze postacovat.
Este si viem predstavit aj jednoduchu variantu Mac mini s ARM , ale ostatne mac pocitace podla mna na ARM nie su vhodne.
Bože chraň, aby Apple nepředělal MBA na iPad s klávesnicí.
Je to divné v čase, kedy Intel začína robiť výkonné procesory s nízkou spotrebou. Nové Atomy budú lepšie ako ARM a tiež Core i procesory pôjdu zrejme uchladiť aj pasívne.
Microsoft už zistil, že cesta desktopového OS cez ARM nevedie. Že by to nevedel Apple?
Peter.nr : to ze to ms nedokazal je jen jejich chyba. Oni orezali rycka pouze na os a office. Tohle nejde je potreba instalovat dalsi programy. Navic pozice apple a ms je jina. Apple ma v uvozovkach par typu uzivatelu kteri maji vetsinu aplikaci v armove varanite na iosu nebo ta aplikace proste pujde predelat na arm. Navic predelat macovske aplikace je jednodussi s pred 15ti lety se to povedlo z motoroly ns intel tak proc ne dnes. Pokud na os budou aplikace tak to pujde pokud ne tak bude mit apple problem. Ms to ma mnohem tezsi musi presvedcit vsechny programatory uctare grafiky hrace a dalsi aby presli na arm kde ms neni silny ani v telefonech.
Jinak osobne bych si arm dokazal predstavit na airu a macu mini. Procka to budou mit tezsi.
ARM nikdy nenahradí x86. V takovém měřítku jakým je stále x86 to prostě ani není možné. Doplněk ano, náhrada ne. Je to blud a pokud jej Apple uskuteční, tak si do své sbírky přidá další „revoluční produkt“ který skončí jen odprezetováním … a možná přidáním výrobku na svojí historickou časovou osu.
No ja dufam, ze Apple naozaj pride s novymi pocitacmi s ARM procesormi. Ak si pozriete, kolko pyta Intel za svoje procesory, tak su to radovo stovky USD. Mac mini by potom v pohode mohol stat 400USD. iOS aj OS X maju rovnake jadro, rozdiel je len v sposobe ovladania. Prekladac uz maju, maju aj obchod s aplikaciami, takze v pohode s tym mozu prist.
kubisv
To je blbost. Proč by proboha měli vývojáři znovu psát app na ARM?
MS to nedokázal .. Apple může být jen rád, že to nebyl on, kdo s tím přišel první.
Intel bude příští rok s Broadwellem na úrovni spotřeby ARM. Prostě a jednoduše se to nevyplatí.
Kdo jinej by se mel ARM pozvednout? Tady je tolik skeptiku. Apple ma ze vsech vyrobcu s ARM(RISC) nejvice zkusenosti, a dokazu si predstavit ze by prinesl pocitace s ARM procesorem. Proste zjednodusene prostedi po vzoru ios, ale s moznosti prochazeni slozek, s mysi, proste ciste ke konzumu, sem tam si otevrit nejakej dokument, jednoduse upravit fotku a takove ty bezne veci. Nemusi preci otvirat cinemu 4D, nebo celej balik adobe… Nejspis by to byla jina rada, x86 by apple urcite neopustil.
Mimochodem, Apple by mel konkurovat OS Chrome, tot muj nazor.
Výkony ARMu jdou strmě vzhůru a spotřeba dramaticky nestoupá. Aplikací je pro Ipady a iPhony daleko více a store je slušně rozjetej. V podstatě to vše hraje do noty ARMu. Pokud to maj po hromadě tak, že o nic nepřijdem ba naopak, tak směle do toho. Horší to bude jen s virtual Win.
prof.Xavier: Preco by mali vyvojari znova pisat aplikacie pre ARM? Staci vydat novu verziu xCode, kde vyvojar nastavi, ze chce skompilovat program pre ARM a ma program pre ARM. Zmeni to na x64 a ma program pre Intel x64. Apple ma vsetko preto pripravene. Vyvojove prostredie, obidva kompilatory, obchod s aplikaciami, zakaznikov, kompletnu infrastrukturu, … .
MS neuspel preto, ze prisiel s Modern UI ( Metro ), ktori zakaznici nechceli ani vo Windows 8 na desktope alebo notebooku, nemal ani obchod s aplikaciami a samozrejme ani zakaznikov.
Pre Apple moze byt vlastny procesor vyhodou, lebo moze prist s novinkami kedykolvek chce. Nebude odkazany na Intel a nebude musiet kupovat procesory a chipsety od Intelu.
Intel u výkonu na takt už nemá takový náskok, jestli vůbec ještě nějaký má. Architektura A7 je náhodou dobrá a běžet na stejné frekvenci co desktop od Intelu tak bude mít výkonu dost. :)
Prof. Xavier. Arm je jina architektura pokud mas javovskou aplikaci tak ji musis temer kompletne prepsat. U spousty aplikaci to bude otazka mesice ale nektere se budou muset prepsat kompletne.
Jinak to ze to ms nedokazal neznamena ze to nema cenu. Ms si totiz myslel ze se muze chovat jako apple ale obe firmy jsou v jine pozici. Apple to muze dokazat. Otazkou je jestli to budou jine produkty nebo alternativa surface nebo predelani stavajicich produktu na arm.
Pokud to bude neco noveho ve stylu surface ipadu pro armovych ultrabooku tak maji sanci pokud to daji do procka nebo imacu pohori
Zajímalo by mě, k čemu by to bylo asi tak dobrý? Jelikož Intel brzy bude mít spotřebu jako ARM, nebo se jí bude hodně blížit, tak nevidím žádný důvod k takovému kroku.
Zabak: třeba proto, že budou mít vlastní procesor?
grafix: Konkurovat Chrome OS je nezmysel. Google zije z predaja reklamy a preto potrebuje, aby co najviac zariadeni pouzivalo vyhladavac od googlu. Apple zije zo svojich kvalitnych a vykonnych zariadeni. Konkurovat Chrome OS preto nemoze. Ma iny biznis model.
dfx: OS Chrome funguje dobře i ofline, nevidím v tom rozdíl.
JK: to je nesmysl. Pokud by měly fungovat nejdůležitější aplikace (Photoshop, Illustrator, Office …), museli by emulovat Intel s dostatečným výkonem. K emulaci potřebuje CPU s výkonem několikanásobně vyšším, než je výkon emulovaného CPU. To A7 ani náhodou není, a nebude to ani A8, A9 atd.
Takže výsledkem by byl počítač s výkonem jak MBA z roku 2009.
Vyprávění o překlopení aplikace na jinou architekturu přehozením přepínače v xCode patří do říše Jeníčka a Mařenky.
Takže jaký by to mělo přínos?
Viem si predstaviť iPad s HW klávesnicou. Ten môže konkurovať Chrome OS. Ale neviem si predstaviť MBA s ARM-om. To by ho hodne degradovalo. Na mojom MBA z roku 2011 robím všetko, čo sa dá robiť v OS X a tiež vo Windows. Teda aj grafiku a video. Ak by to všetko malo bežať vo virtuálnom režime, neviem si to dosť dobre predstaviť.
Windows RT padli, pretože nikto nechcel portovať staré x86 a x64 aplikácie do WinRT.
MS by bol spravil lepšie, ak by ponechal platformu x64 a na ňu len prilepil nové UI, vhodné pre dotykové ovládanie. Tvorcovia aplikácií tak mohli robiť hybridné UI, ktoré by na desktope bolo zložitejšie a na tablete jednoduchšie.
Oni naopak chcú zjednotiť tablet s mobilom, čo je nezmysel.
Copak je výhoda mít vlastní procesor?! Však to Apple dělal a stejně přešel na Intel. Tohle čůrání proti větru je na nic.
Ať chceme nebo ne, počítačů s Win je naprostá většina a jestli s ARMem nepochodil MS, tak s tím nepochodí ani Apple. Proč by měli vývojáři dobrovolně vše přepisovat do ARM (je fuk jestli xcode) a podporovat svůj soft na další platformě? Beru v úvahu i to, že pro MS bylo v době vydání Win RT 100% aplikací pouze na x86 arch.
Nebo pokud by to byl jen iPad s klávesnici tak co z toho. Dalo by se na tom jen lépe psát. Plnohodnotná práce by to nebyla. Kupující by byli maximálně lidé, kteří konzumují obsah a kteří ho dotěď konzumovali na tabletu s externí klávesnicí.
Já v tom smysl prostě absolutně nevidím. Ať mě Apple přesvědčí!! Já s radostí čekám :-)
dfx: Práveže Windows Store sa vo Windows 8 nachádzal už od samého začiatku a nedávno sa ukázalo, že je v tomto obchode približne 180 000 aplikácií, niekoľkonásobne viac ako v Mac App Store. Platforma RT mala problémy hlavne preto, lebo ľudia si spájajú Windows s desktopom a preto očakávajú x86 kompatibilitu. (a zároveň tak, ako vravel peter.nr, nechcelo sa to robiť vývojárom)
grafix: No rozdiel je v tom, ze Apple by na tom nezarobil, ak by to predaval za porovnatelnu cenu ako stoja chromebooky alebo chromeboxy.
Jaromír Miko: Aplikacie tam boli take, ze MS platil len za to, aby vyvojar nejaku aplikaciu napisal a dal ju do obchodu. Na kvalitu sa zabudlo.
Kedze mi nedalo cely komentar opat sa hlasim o slovo
– Arm moze byt super aj cely A7 no sam vidim ze po viac ako polroku odkedy mam Ipad air, nevidim vyraazny posun v tvorbe narocnych aplikacii a hier az na par vynimiek ako ultrakam, infinity blade 3, call of duty a skygamblers, ostatny vyvojari zaspali dobu a na dnesny vykon prakticky chybaju programy, ako by to asi vyzeralo ak by prisiel air s A7 ci A8? – mali by sme z neho hybrid ipadu a macbooku s ovela nizsim vykonom a rychlostou zapisu, nacitavania a za rovnaku cenu alebo o 100 dolarov nizsiu?
Potom je lepsie vydat iPad pro s klavesnicou a trackpadom ci Macbook light alebo ultra air ktory bude mat creva ipadu a osx+hw klavesnicu za 600-700 dolarov/700-750€
Sucasny mba moze nahradit notas s win, za rozumnu cenu ultrabooku 700-850€ a navyse prinesie pozitok z mac osx a appstore,
Po druhe, ako vravi Prof.Xavier Apple by šťal proti vetru ak by sa zbavil intelu, ktory sa vylepsuje z roka na rok v oblasti uspory energie, vykonu a v spojeni s dobrou optimalizaciou prinasa kvalitu sucasnych macbookov
Amnart: Apple by mohol zlacnit mac mini a macbook air minimalne o 200 USD, ak by v nich pouzival vlastne procesory, a mal by z kazdeho kusu rovnaky zisk.
je uzasne jak uz tu kazdej presne vi jestli to bude dobre, co na tom pujde a co ne, fakt se divim ze uz v CR neni alespon deset takovejch firem jako je apple
kazdopadne myslim ze vykon bude velice slusny pokud to bude vpodstate 8-16x vykonnejsi nez A7 coz plyne z psaneho textu
dfx: Co by mi bylo platný, že ušetřím 200 USD, když si na tom nepustím co potřebuju?
Já se tak trochu (vlastně docela dost) bojim, že to k tomu směřuje víceméně všeobecně. Doufám, že se tak nestane, ale trend jde asi tímto směrem. Dlouhodobě je pravděpodobně neudržitelný, aby zde byly 2 architektury, takže buď ARM (to bych rád), nebo x86 půjde z kola ven. Nicméně nevěřím, že s tím přijde apple první, asi by rozhněval poměrně dost lidí, takový hop sem skoč tam – to chtějí cca co dekádu měnit architekturu?
Taky je třeba si uvědomit, že nejde jen o aplikace, ale taky další různý hardware, který připojujeme přes usb/thunderbolt/lan. Tady si netroufám tvrdit, jak si asi bude s ARMem rozumět. Třeba takový externí DAC může zrovna u mba i u macmini používat dost lidí, kterým by jinak výkon ARMu stačil (to je jen příklad, ono těch věcí lze připojit opravdu hodně a jen minimum z nich lze propojit např. s tabletem).
Dfx: len neviem kto by to potom kupoval, lacnejsie by to sive bolo, no aka by bola podpora aplikacii a ci by tam sli normalne desktopove aplikacie a hry, lebo o tom pochybujem
Kupili by to ludia ktori su nenarocny a chcu osx, ale zas mat osx v akejsi orezanej verzii ci s nizkym vykonom by znamenalo pomalost a dlhe nacitavanie, iba ak by tam dali ios, no potom by sa stratil zmysel ipadu
Amnart: OS X je svižný relatívne rovnako na každom počítači, či už je výkonný, alebo nie, dnes (podpora SSD všade) už na žiadnom Mac počítači nečakaš.
Ja len nechápem ak by to bolo inde ako v MacBook Air, (ktorý ako som už písal by bol možno vhodnejší s ARM) aký by to malo zmysel, žiadny.
Určite by bola horšia kompatibilita, určite by bola iná podpora, a ďalšie komplikácie, ak by nie prosím, ak by výkon bol vyšší, prosím.
No ja potrebujem výkon k práci ako mnoho ľudí po celom svete, niekomu stačí mac na office, net a podobne, okej, nech majú ARM v Air, ale čo profesionáli pracujúci denne s obrovským výkonom? Pre nás, ktorí nemajú výkonu nikdy dosť bude taký iMac out a pre koho teda bude ten iMac určený? Bude sa používať na Maily a Web?
Nejak sa mi bijú profi sféra s bežnými užívateľmi a proste mi toto nevychádza ani tak ani tak ako rozumné. Čo mi z toho vychádza? Kočkopes aka Surface od MS…
Minimálne by to chcelo kopec času, mesiac, možno roky podpory od vývojárov tretích strán aby to šlapalo, no stále je tu jedna otázka, ako na tom bude výkon? Systém možno bude svižnejší, ale v práci výkon pochybujem, že bude aspoň porovnateľný s klasickými (Intel) procesormi…
Pokial mi bude fungovat matlab so simulinkom a hocijakym sposobom na tom budem moc rozbehnut RSLogix, Step7, TIA Portal, Unity Pro (kludne aj vo virtuali, tak vlastne robim teraz), tak to moze ficat aj na dobre slovo. Nie som ale debil a je mi uplne jasne ze takmer vsetko z toho nepojde na ARMe. Matlab sice mam pre mobil, ale bez simulinku a len v cloude.
Robert1106: Na Matlab si kup Mac Pro alebo nejaku PC workstation.
Amnart: Kopec ludi doma na macu pouziva web prehliadac, mailovy klient, iLife, iWorks, a este si pozera filmy a obrazky a pusta hudbu. Tym to staci.
A developeri mozu vyvijat a predavat svoje aplikacie presne tak ako to robia teraz.
Zabak: A co take potrebujes spustat? V kazdom pripade si mozes kupit mac pro, macbook pro alebo imac. Alebo PC s Windows.
dfx
Kolik je propána takových, nevím jak to říct, „jednoduchých“ rodinek?
A když narazí na to, že musí jednou měsíčně udělat něco na softu který běží na Winu nebo prostě na ARMu není tak co? Půjdou klepat na souseda který má Win nebo MAC s Intelem? Nebo si mají k iPadu a ARM Macu koupit i MAC x86? :-))
To je prostě neštěstné řešení. Fungovat by to mohlo maximálně jako kombinace ARM + x86. Ale NTB na ARMu je hovadina na entou.
To není NTB, to je prostě tablet s klávesnicí. Klidně bych do MACů dal ARM jako koprocesor pro řízení přípojení/práci se soubory/web surfing/mail a nebo třeba úsporný režim. To by snížilo spotřebu a odlehčilo x86, která by papala jen své instrukce z programů psaných pro ni.
Představ si koláček na kterém máš rozdělené uživatele PC / MAC / Linux. Teď se zaměř na to malé procento s MACem a následně ho rozkouskuj na uživatele, kteří by nevyužili potenciál x86 a na ty kteří ho potřebují a využívají. Dostaneš se na tak malé číslo, že se to nevyplatí ani vyrábět.
Jak jsem řekl. Rád si počkám na to, aby mně Apple vyvedl z omylu a přesvědčil, že to má smysl.
Mac Pro na Matlab? Preboha preco? Macbook Air mi vo vacsine staci, obzvlast co sa tyka navrhu riadenia v simulinku. Nezvladne, respektive by dlho trvalo pocitane evolucnych algoritmov, co by ma nezachranil ani Mac pro. To mi pomoze iba cloud. Je pravda ze by som mohol casom prejst na macbook pro, ale air mi uplne staci a som moc lenivy nosit co len gram na viac.
prof.Xavier: Preco by pouzivatel macu mal raz za mesiac nieco robit v softe pre windows? Ja mam macbook 5 rokov a nic vo windowse nepotrebujem robit.
Co aj viem? Ked som kedysi robil na jednom projekte, tak sme tam robili simulacie, co bezali 24 hodin na jednom Opterone. Ale to bolo pred desiatimi rokmi.
Matlab ma vela vyuziti samozrejme niektore veci trvaju neskutocne dlho. Aj ked simulacia ktora trva 24 hodin musi byt na palicu, to nechcem vediet ako dlho trva regulacia realneho systemu. :) Kazdopadne da sa pracovat aj s nameranymi udajmi uz identifikovaneho systemu co je aj lepsie obzvlast ked ten system je silne nelinearny. Na to staci ale kde aky sunt hlavne aby na tom fical Matlab. :)
Zabak: jestli je to nesmysl ví inženýři Applu a čas to ukáže. Dohadovat se tu co je možné a co není nemá smysl. Podle mě je to velmi reálné když i iMove na iPadu3 chodí lépe než na Airu 2011. Samozřejmě RAMka tomu chybí, ale rychlost rozhodně ne.
JK: řekl bych, že na OSX jsou killer aplikace věci od jiných firem, jako např. Photoshop, Illustrator atd. Jsou dvě možnosti, jak zařídit aby fungovaly:
1) emulovat Intel na ARM a to není žádná legrace. Problém je s rychlostí emulace. CPU od Intelu jsou technologická špička a ARM není rychlejší než Intel. Takže by to bylo pomalé.
2) přepsat aplikace z Intelu na ARM. Pro miniaturní trh, který OSX na ARM vytvořil by se na to velké firmy prostě vybodly.
Inženýři a Applu jsou borci, ale zázraky nedokážou.
Můj názor je ten, že takové zařízení by nebyla plnohodnotná náhrada MBA s Intelem.
Zabak: A7 je při stejným taktu na jádro výkonnější než moje i7-3820(socket 2011) :) Intel se za poslední roky nikam výkonově neposunul.
Majdy: iMac je výkonem jako běžné PC a GPUčkem lowend.
Jediný problém bude virtualizace Windows a aplikace co nejsou v AppStore.
Zabak: Co chces prepisovat v aplikaciach? Dobre napisana aplikacia nie je zavisla na hardveri ale na operacnom systeme. Apple sa musi postarat, aby OS X na ARM procesore ponukal to iste, co ponuka na Intel procesore. A dalej Apple musi dat prekladac z Objective C do strojoveho kodu pre ARM procesor. Mimochodom, ten prekladac uz ma a denne ho pouzivaju vyvojari pri kompilovani programov pre iOS. Prepisovat sa budu musiet iba tie casti aplikacii, ktore priamo zavisia na hardveri. Takych by malo byt minimum, lebo ani programatori nechcu pisat kod zavisly na hardveri. Takze uz teraz ma Apple pripravene vsetko, aby mohol predavat Macy s ARM procesormi.
Co sa tyka Photoshopu, tak Adobe moze v pohode prelozit cely Photoshop pre ARM procesor. Ak je napisany strojovo nezavisle, tak to ani nebude dlho trvat.
Skor je otazka, ci Apple uzavrie OS X na ARM ako je uzavraty iOS, alebo dovoli instalovat a pouzivat programy nezavisle na ich obchode.
dfx: koho zajímá, co chce programátor. Když potřebuje vydojit z HW co největší výkon, musí optimalizovat na HW. Photoshop a spol jsou hooooodně optimalizované. Netuším v čem v Adobe dělají, ale na XCode bych to neviděl :-)
Raahk: Test Geekbench A7(iPAD) – 1381, i5 (aktuální MBP) – 2908. Výkon A7 je působivý, ale výkon Intelu je víc než dvojnásobný. Takže kdo asi může koho emulovat?
Raahk: takové ořezávátko nemáš. Geekbench i7-3820 je 3131 na jádro, tady 2,26 víc než A7.
Zabak: Je jedno v com to robia. dolezite je, v com to prekladaju. Pochybujem, ze maju iny prekladac ako ten, ktory dodava Apple v XCode.
Ten vykon iPadu je pri 1.4GHz. Takt mbp je 2.4GHz s pretaktovanim na 2.9GHz. Apple moze zvysit takt svojich procesorov.
dfx: u testu CPU píšou 2.6 GHz.
Aby A7 měl dost výkonu na emulaci, musel by zvednout hodiny cca 4x. To asi nejde (nevím) a pokud ano, dost by vařil.
U Adobe bych se klidne vsadil, že mají vlastní vývojové nástroje. (neumím to zjistit, ale docela by mě to zajímalo)
Zabak: psal jsem výkon při stejném taktu! Hoď A7 na mých 3.9GHz co mam u i7-3820 a dej vědět jaký má ta architektura výkon na jádro :)
Navíc nebyla řeč o emulaci :)
Zabak: Víš proč má A7 v iPadu jen 1.4GHz, kvůli spotřebě kterou já v desktopu neřěšim. Teď přidej k A7 2 další jádra a zvedni 3x takt a pak můžeš teprve mluvit o tom jak je na tom ARM vs x86. Navíc jestli A8 bude na 20nm tak můžou zdvojnásobit frekvenci bez dopadu na spotřebu a konkurence v podobě qualcommu má velký problém :)
Zabak: dneska už nikdo neprogramuje v assembleru, máš hodně různých konfigurací a aby jsi to dělal na každou z nich je nereálný, takže používáš pro přístup API. Stačí mít API a drivery pro ARM a source code nechat znovu zkompilovat.
Raahk: – Tedy já na emulaci myslel pořád.
Asembler je jediná cesta jak využít výkon CPU na 100%. Proto se zpracování grafiky, herní enginy, animace, zpracování obrazu atd. píšou v asembleru.
Zabak: v assembleru by jsi mohl psát pokud by jsi měl jednotný a jediný hardware, herní enginy využívají převážné neodladěné API Microsoftu Directx. Kdyby jsi na grafiku přistupoval přímo tak by to bylo znát, jenzě by jsi měl problém s kompatibilitou. To už na 8bitovém Spectru některé hry nefungovali na jiné verzi Spectra, vše bylo v assembleru.
Zabak: Zabudni na emulaciu. Apple ma kompilator pre Objective C do strojoveho kodu ARM procesora, tak sa nebude zaoberat emulaciou. Svoje programy moze ponuknut okamzite, pre vyvojarov moze ponuknut testovacie macy, podobne ako kedysi pre vyvojarov dodaval powermacy s Intel procesormi.
Spracovanie grafiky, obrazu, animacie, herne enginy, … sa robia na pracovnych staniciach v cene zacinajucej na 4000 eurach a dalsie tisice eur stoji software, nikto to neriesi ma macu mini alebo macbooku air.
Raahk: DirectX není herní engine, ale herní API. Herní enginy jsou např. Unreal Engine, Cryengine atd.
A na neodladěnoust DirectX příliš nevěřím, obvykle dělají problémy drivery grafických karet.
Adobe moze mat vlastne vyvojove nastroje, ale prekladac nema vlastny. Bud ma ten od Applu, alebo moze mat gcc. Vlastny nepotrebuju ani nahodou.