Magnetické pásky sú aj naďalej uznávané ako jedno z najspoľahlivejších médií pre zálohu ohromného množstva dát a aj preto sa využívajú vo viacerých dátových centrách namiesto moderných pevných diskov či SSD. Samotné pásky existujú už vyše 60 rokov a spoločnosti sa aj naďalej zaoberajú ich vývojom. Najnovšie to dokázala spoločnosť Sony, ktorej sa podarilo vyrobiť magnetickú pásku s kapacitou ohromných 185 TB dát, čo predstavuje kapacitu 3 700 dvojvrstvových 50 GB Blu-Ray diskov.
Vďaka pripravovanej technológii sú magnetické pásky schopné pojať až 148 GB dát na palec štvorcový, čo je niekoľkonásobne viac, než dokážu pojať súčasné technológie. V roku 2010 sa s pomocou tých najpokročilejších technológii sa na jeden štvorcový palec zmestilo 29.5 GB dát, čo je päťnásobne menej než dnes. Nová technológia je tak jasným dôkazom, že magnetické pásky majú z hľadiska kapacity aj naďalej obrovský náskok pred optickými diskami, ku ktorým patria aj napríklad BluRay disky. Na tie sa v súčasnosti zmestí 25 alebo 50 GB dát, v závislosti od počtu vrstiev. Samozrejme je už teraz jasné, že magnetické pásky nie sú určené na domáce použitie, na druhú stranu je už dnes k dispozícii ohromné RAID úložisko za 9 300 dolárov. Jeho kapacita je ale o 5 TB menšia, ponúka 180 TB priestoru.
*Zdroj: ExtremeTech
Zaujímalo by ma ako sa na takej páske hľadajú potom tie údaje …ceruzou to asi nebude :D
a co nanotechnologické sklo? To je také ve fázi příprav. To přesahuje 350TB a má vydržet minimálně teplotu 1000C a teměř nemožnost ztráty dat. Dokonce se řiká že to bude možná první médium, které přečká lidstvo. Ale bude to nejspíše taky jen pro zálohy firem/datových serverů a pravděpodobně se to mezi lidi nedostane. Ale je vidět že pásky jen tak nyvymizej. Je to za určitých bezpečnostních podmínek super médium :-) Jinak hezký článek Jaro ;-)
to bude spíše pro firemní sektor jestli vůbec…
185 TB pre firemný sektor, ale mne by na doma stačilo kľudne aj 6 TB (teda 30x menej), keby to bolo za rozumnú cenu. Zariadenie za 100 EUR, kazeta za 5 EUR.