Apple sám označuje obří emise dluhopisů kvůli své výšce jako jumbo emise. Stejně jako v loňském roce použije Apple hotovost z prodeje dluhopisů k pokrytí více než poloviny nákladů na odkup vlastních akcií, kterých se v letošním roce chystá společnost nakoupí za 30 miliard dolarů. Apple tím zvýšil plán na odkup akcií do konce příštího roku na celkových 90 miliard dolarů. Dividenda pro akcionáře tím pádem vzroste o osm procent a hodnota akcií společnosti okamžitě posílí.
Zdá se vám podivné, proč by se společnost, která má na účtech více než 8,5 násobek částky kterou si půjčuje, zadlužovala? Vysvětlení je poměrně jednoduché. Největší problém s finanční hotovostí společnosti Apple jsme si popsali již téměř před rokem v článku Apple by převodem svých 64 miliard dolarů na zahraničních účtech do USA okamžitě přišel o 22,4 miliardy dolarů, pravděpodobně je tedy investuje do vlastní dodavatelské sítě!Problém je v tom, že společnost by při převodu svého jmění na účtech mimo USA do amerických bank přišla o neskutečné množství hotovosti a právě v bankách a společnostech mimo území USA, má Apple většinu své hotovosti. V současné době by to podle analytiků mělo být 45 miliard dolarů na účtech v USA a více než 100 miliard dolarů na účtech v ostatních kontinentech z nichž nejvíce zastává Evropa. Společnost tak má na účtech v USA pouze necelou polovinu toho, co slíbila vyplatiti v příštích letech formou zpětného odkupu akcií, vyplacení dividend investorům neboli akcionářům. Apple tak celkově v příštích letech vyplatí více než 100 miliard dolarů, to však na území USA. Aby společnost nemusela platit vysoké daně při převodu svého majetku, raději se zadlužila.
Aby společnost získala na účtech v USA hotovost ve výši 100 miliard dolarů, musel by Apple převést více než 85 miliard dolarů, které by po 35% zdanění dokázali společně s financemi které jsou již na amerických účtech vytvořit celkovou hotovost 100 miliard dolarů. Společnost by přitom během jediného okamžiku přišla o 30 miliard dolarů, což je částka o kterou při placení úroků věřitelům ani zdaleka nepřijde. Apple navíc bude akcionářům vyplácet hotovost postupně a tak mu stačí vzít si půjčku na “pouhých” 17 miliard dolarů, což je však mimochodem největší dluhopisová emise, která se kdy vydala, samozřejmě pokud nepočítáme bankovní sektor. Apple vydá ve spolupráci s bankou Deutche Bank a Goldman Sachs hned několik různých dluhopisů, které budou rozděleny celkově do šesti skupin. Je tedy na investorech, které dluhopisy se rozhodnou zakoupit.
Ahoj,
je tady někdo kdo by mi to mohl pochopit?
uvedu teoretický příklad:
Řekněme, že koupím i se čtyřmi dalšími lidmi, stánek na zmrzlinu za 100.000 KČ. Každý dá stejnou částku 20.000 Kč a náleží mu také stejný podíl tj. 20%. V podstatě taková malá akciovka. Mě jakožto tvůrce tohoto nápadu, zvolí za předsedu představenstva a.s. Po sezóně spočteme zisky a zjistíme, že jsme vydělali 30.000 Kč. Dalších 30.000 Kč si ještě půjčíme z banky. A teď já jako PP rozhodnu, že za těch 60.000 odkoupíme zpátky podíl od 3 lidí. Samozřejmě za předpokladu, že to budou chtít prodat.
Tak a teď mám několik otázek:
1. jaký podíl máme nyní my dva co jsme zůstali? Každý 50%?
2. jestli je odpověď na 1. otázku ano, tak je to stejný i v případě applu? tj. teď mám dejme tomu jednu akcii a ta odpovídá podílu 0,0001% ale když „společnost“ odkoupí sama své akcie, tak moje jedna akcie bude odpovídat hodnotě podílu řekněme 0,0002%???
Romane, přesně takhle jsem nad tím přemýšlel taky, ale pak jsem si začal pokládat otázky. Kdo je Apple? Jak společnost může kupovat sama sebe? Ale hlavně, nejdůležitější otázka, komu potom patří? A když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem si řekl, že Apple je přece jenom majetek akcionářů. A majetek přece nemůže vlastnit jiný majetek. Majetek vlastní lidé. To je to samé, jako by stánek se zmrzlinou z mého příkladu, vlastnil sám sebe. Tudíž já a ještě jeden člověk bychom měli podíl každý 20% a stánek na zmrzlinu by měl podíl 60% stánku se zmrzlinou :) Tudíž jsem pak s toho vyvodil jediný možný logický závěr a to, že čím méně akcii je v oběhu, tím větší podíl na celku každá akcie představuje . Krom toho, je to taky jeden z důvodu, proč vzroste jejich cena.