Americký portál AppleInsider získal od svojich zdrojov informácie, že Apple použije 8-megapixelový fotoaparát aj u tohtoročných modelov iPhone. Zdroje teda nepriamo naznačili, že Apple skutočne pripravuje dva mobilné telefóny, pričom oba ponúknu ten istý model fotoaparátu. No napriek tomu, že fotoaparáty budú mať 8 megapixelov a nie 16, ako je tomu v prípade Samsung Galaxy S5, môžeme počítať so zvýšením kvality obrazu, keďže Apple hodlá použiť vylepšenú optiku.
Zdroje potvrdili, že počet megapixelov je pre Apple až na druhom mieste, pričom na prvom mieste je kvalita fotiek. Apple teda vylepší fotoaparát konzervatívnejším a „neviditeľným“ spôsobom, keďže pravdepodobne učiní rovnaký krok, ako pri iPhone 5s. Tento model iPhone síce má 8 megapixelov tak, ako jeho predchodcovia, no Apple sa rozhodol zväčšiť každý jeden pixel na 1,5 mikrónov, čo znamená nárast o 0,1 mikrónu oproti iPhone 5 a iPhone 5c. Vďaka tomu sa zvýšilo pole svetelného senzoru o 33% v porovnaní s predošlým fotoaparátom. Taktiež sa očakáva, že Apple v novom fotoaparáte pre iPhone 6 použije objektív s lepším clonovým číslom. Fotoaparát v iPhone 5s má clonu f/2.2 a očakáva sa, že v novom iPhone sa bude nachádzať clona f/2.0 alebo f/1.8.
Narozdiel od toho plánuje konkurencia vo veľkom začať využívať 13-megapixelové fotoaparáty. Tento snímač debutoval pri minuloročnom Samsung Galaxy S IV a už v najbližších mesiacoch by ho mohlo použiť množstvo ďalších výrobcov, vrátane LG a Amazon. Analytik Ming-Chi Kuo očakáva, že 13-megapixelový senzor sa do konca fiškálneho roku 2014 bude nachádzať v 65% všetkých mobilných fotoaparátov a stane sa všeobecným štandardom v roku 2015. Výkonnejšie a lacnejšie čipy zároveň umožnia výrobcom, aby 13-megapixelové fotoaparáty vložili do lacnejších zariadení, ktoré sú dostupné pre široký trh. V prípade iPhone 6 sa tiež očakáva, že Apple použije optickú stabilizáciu obrazu, čo napomôže pri udržaní videí a fotografií v jednej rovine.
*Zdroj: AppleInsider
ještě, že u Applu volí spíš cestu kvality než kvantity :)
Tak hlavne aby to tu kvalitu opravdu melo.. Jedna vec jsou udaje na papire a druha je skutecnost… Fotak u 5S take skoncil za ocekavanim (stabilizace obrazu, mira sumu, Zklenutí pole)…
Nevím za jakým očekávání skončil foťák v 5s … pokud za nějakými sny či obvyklými bláboly před vydáním telefonu tak to se není čemu divit.
Ono ostatně očekávat nějaké konkrétní „zklenutí pole“ je sám o sobě nesmysl. V oblasti fotografie se pohybuji pár let a tuhle vadu má prakticky každá optika. Naštěstí to u většiny běžné fotografie příliš nevadí, protože s výjimkou reprofotografie a jiných dost secifických aplikací nemá absolutně smysl řešit … hloubka ostrosti se obvykle projeví více a neostrost rohů a podobně se řeší u každého objektivu. U objektivů na telefonech které mají vad obvykle celou sbírku to nemá smysl řešit vůbec. U 5s to je pozorovatelné jen při detailním na to zaměřeném zkoumání. U standardní aplikace to neruší a nijak to nevybočuje z řady jiných telefonních foťáků na trhu. Pokud to pozorujete tak, že si toho všimnete na první pohled, tak máte vadný kus.
Ale hlavně bych moc rád viděl nějaké očekávání tohoto parametru … on byl někde nějaký udáván? očekáván? nevšiml jsem si, že by ho někdo vůbec nějak měřil, natož aby jej „očekával“
Nicméně když v Lightroomu vidím výstupy 5s a prakticky libovolného jiného telefoního foťáku, tak 5s je obecně nejlepší. A to především a v prvé řadě pokud jde o tu míru šumu a hlavně možnost jeho korigovatelnosti (minimum barevného šumu) Stejně tak jiné vady jsou u něj celkem dobře korigovatelné a jen v omezené míře.
O stabilizaci obrazu nemluvím vůbec … tu mohl očekávat jen někdo, kdo věří těm nekonečným nesmyslným spekulacím … a tomu dobře tak.
Tak při větším relativním odstupu předmětů od sebe nebo motivu od hlavní scény není bez odrazu svěla technicky a fizikálně možné vymyslet nic jiného. Jelikož intenzita světla klesá s kvadrátem vzdálenosti, tak pokud se blesk pokouší nasvítit korektně předmět vzdálený zmíněných 30-40 cm, a zbytek scény je třeba v rozmezí 2m a dále tak jiný než vámi popsaný výsledek je nemožný. To není chyba blesku či foťáku – to je fyzika. Ono obecně interní blesk v kompaktu co nejde nikam natočit a svítí jen ze směru objektivu a na odraz nemá stejně dost světla je celkem jen pozlátko, které je pro slušnou fotku nepoužitelné – stíny, velké rozdíly vzdáleností a tím i osvětlení, … . Pokud si fotím jízdní řád, tak snad ještě, ale ve všech ostatních případech bude i za cenu trochy šumu vypadat lépe blesk zakázat a fotit scénu bez něj. A tady bude mít díky světelnosti a většímu snímači s většími buňkami iP5s trochu výhodu nad podobnými integrovanými foťáky, které se snaží pitomně oslnit počtem megapixelů. A to přesvětlení je jen otázka logiky měření a toho, co foťák vyhodnotí jako snímaný motiv a na co tedy scénu vyváží. Pokud se rozhodne, že snímá vzdálenější objekt, bude ten v popředí zcela nevyhnutelně přesvětlen … tomu se dá pomoct jen určením snímaného místa dotykem. Sám to nemůže poznat.
Jindraj:
Přesně tak, kdy už lidi konečně pochopí, k čemu je foťák v telefonu určen. S focením ve tmě jsou problémy obvykle u jakéhokoliv foťáku.
Za hezkých světelných pidmínek se dá i s foťákem v mobilu nafotit pěkné fotky z dovolené ale hledat tam kdovíjakou kvalitu je nesmysl
Jako jedno z nejvetsich „ocekavani“ je keynote apple, vetsinou tesne pred zahajenim prodeje produktu. Pro iphone, ipod a posledne i ipad je to v zari. Pro ty co nevedi o co go, tak CEO a prakticky cely leadership predstavuje nove produkty. Po marketingove strance je to takrka bezchybne a nelze nez ocenit PR apple. Jedine objektivni informace ktere clovek dostane jsou ale jednotlive „papirove“ parametry. Ty ovsem zustavaji za ocekavanim (nemluve o smrsti superlativu ktere se hrnou ze vsech stran a zahrnujou prakticky kazdou pi….). Jako jasnej priklad je velikost senzoru resp. svetlocivneho bodu. Apple na tomto jednom udaji (plus svetelnosti objektivu) postavil svoji obchodni strategii alespon co se fotaku tyce. Pokud tyto udaje srovname s konkurenci konkretne s Nokii zadny zazrak se nekona.. Nokia pri podobnych parametrech (velikost sensoru a svetelnost) dokaze udelat podstatne lepsi vysledek. Z cehoz lze usoudit ze zalezi i na dalsich vecech jako je citlivost senzoru, kvalita optiky a digitalni zpracovani. Pro odborniky kteri oznacuji pocet megapixelu na senzoru jako nepodstatny, necht se podivaji na PureView od Nokie. Limia 1020 pri velikosti bodu 1.12 µm (5S 1.5) a stejne svetelnosti dokaze vytvorit vyrazne lepsi fotografii i co se sumu tyce, ackoliv zde by mel byt vetsi bod vyhodou… At nemluvim jenom o Nokii, subjektivne lepsi fotky ma i HTC One ktery prisel take se zajimavou technikou.
Nevim jestli je to podstatne psat, ale nejsem majitem ani Nokie ani HTC..