Prakticky doteraz bolo rozlišovanie medzi 32-bit a 64-bit procesorom iba charakteristikou počítačov. Apple však pri predstavení iPhone 5s predviedol ďalšiu revolúciu, a zatiaľ čo konkurenční výrobcovia prezentujú svoje technológie vo forme 8-jadrových mobilných procesorov, Apple priniesol ďalší dvojjadrový procesor. Ten sa ale od svojich predchodcov líši podporovanými technológiami. Kým všetky predchádzajúce procesory a procesory u konkurencie boli 32-bitové, Apple priniesol 64-bitový čip a spolu s ním aj dramatický nárast výkonu. Lenže čo v skutočnosti môže za tento nárast?
Jednou z vecí, ktoré mnoho ľudí vtedy nepochopilo, je kombinácia 64-bitovej technológie a 1GB RAM. Prečo tu nie je 4 a viac GB RAM, tak ako na PC? Odpoveď je jednoduchá: V dnešnej dobe toľko RAM ešte nepotrebujeme. 32- a 64-bitové procesory sa líšia viacerými vlastnosťami. Prvou, ktorú sme zmienili už vyššie, je rozdiel v maximálnej veľkosti pamäte RAM. Staršie, 32-bitové procesory dokážu v jeden moment pracovať len s 32 bitmi – 0 a 1 – od čoho sa odvíja aj maximálna podporovaná veľkosť pamäte RAM, ktorá je všeobecne známa ako 4096 MB alebo 4 GB. Stačí použiť matematiku, vypočítať 2^32 a dosiahnete výsledok 4 294 967 296 bajtov. Po delení číslom 1024 získate číslo 4096, teda 4. Maximálna veľkosť pamäte sa netýka iba RAM, ale aj grafickej pamäte. Preto ak sa v počítači nachádza napríklad 256MB grafická karta a 4GB RAM, počítač s 32-bit procesorom lokalizuje a využije len 3,75GB RAM.
- Čtěte také: Apple A7: čip, který vytvořil iPad Air
Situácia je v prípade 64-bitového procesoru omnoho lepšia. Procesor je navrhnutý tak, aby narábal s 64 bitmi, teda s dvakrát tak veľký množstvom bitov ako 32-bitový procesor. Počet 0 a 1, s ktorými vie procesor narábať v jeden moment, je dvakrát taký vyšší, čo však neznamená, že by sme pri 64-bitovom procesore vedeli reálne využiť 8GB RAM. Veľkosť operačnej pamäte, ktorú podporuje 64-bitový procesor, je skutočne ohromná a je vylúčené, že sa s tak veľkou operačnou pamäťou stretneme behom nášho života. Pokiaľ si totiž vypočítate 2^64, dostanete výsledok 18 446 744 073 709 551 616 bajtov – 16 Exabajtov. To predstavuje približne 17,2 miliardy GB.
Ale je tu aj druhá hlavná vlastnosť, ktorou sa od seba 32- a 64-bitové procesory odlišujú. Ako som už spomenul vyššie, stretávame sa s určitým množstvom bitov, s ktorými procesor pracuje. Podstatná výhoda 64-bitového procesoru spočíva v tom, že dokáže vykonať matematické operácie až dvakrát tak rýchlo ako 32-bitový procesor, čo je poznať už pri benchmarkoch. Rýchlosť procesoru je pritom veľmi významná vec napríklad pre filmárov, kde musí procesor pri renderovaní scény vykonávať veľké množstvo operácií. Pomocníkom je v tomto prípade vyšší počet jadier a netreba sa čudovať, že 64-bitové procesory prichádzajú v dvoj- a viacjadrových verziách. 64-bitové procesory ich totiž dokážu skutočne efektívne využiť a ponúknu dvakrát tak vysoký výkon ako by s rovnakým počtom jadier ponúkli 32-bitové procesory.
- Čtěte také: Recenze iPad Air
Dovolil bych si upozornit, že tvrzení že 64 bitů pracuje s dvojnásobným počtem jedniček a nul a tudíž procesor pracuje 2x tak rychle je úsměvné a nesmyslné.
Zabak, nie automaticky, ale pri optimalizácii kódu sa k tomu dvojnásobku môžeme priblížiť. Ak totiž procesor spracúva dáta, tak naraz vie načítať dvojnásobné množstvo dát. Spracovanie dát nie je jeho jedinou funkciou, preto nikdy to nebude vo výsledku dvojnásobok.
V teoretickej rovine vie dosiahnuť až dvojnásobok výkonu. Pri rozličných aplikáciách sa nárast výkonu líši a kým v jednej aplikácií je vidieť povedzme 30% zlepšenie, inde sa už môže jednať o 60%.
„Počet 0 a 1, s ktorými vie procesor narábať v jeden moment, je dvakrát taký vyšší“
Tohle je prakticky zanedbatelné. Rozhodně bych s tím neoperoval jako s něčím, co viditelně zrychlí operace.
Ve většině operací nebude sběrnice využita a stane spíše zátěží. Opravdový smysl to bude mít, až s příchodem 4GB RAM. Aktuálně je to podle mého marketingový tah, nebo spíše příprava do budoucna. Myslím tím příprava aplikací.
článok je pekný a rozumný, no len jednú vec som doteraz nezistil a to je pamäť grafického čipu G6430, nikde na nete sa nespomína, tým pádom neviem ako sa výkon zachová pri vydaní hier s otvoreným svetom – respektive kolko ram to vyuzije
– Jaro, vykon je fajn, pri nacitavani a starte aplikacii, no pri hrach to zatial nie je citelne – myslim graficky, alebo velkostou herneho prostredia, kedze zatial nevyslo pre 64 bit takmer nic, zrejme to bude otazka 1-2 rokov kym sa tato technologia bude vyuzivat viac
Čiže už to pochopil aj Amnart? :D
Trochu sa zabudlo nato ,že aplikácie musia byť optimalizované pre 64 bit. Pokiaľ pôjde o klasické aplikácie skompilované pre 32 bit veľký nárast výkonu nenastane.
Autor článku by si mohol trošku preopakovať matematiku (Pevne verím tomu ,že sa opäť dočkám zmazaniu komentára a zrušenia účtu bez poďakovania pretože poukazovať tu na chyby a zdokonaľovať kvalitu noviniek je zrejme zakázane) …pretože delením čísla 4 294 967 296 číslom 1024 neziskáme 4096 ani náhodou. Auto zrejme myslel (1024×1024).
peter.nr> dvojnásobé množství dat se využije pouze při 64-bitové aritmetice a ta se používá pramálo, protože už 32 bitů bohatě stačí skoro na všechno.
Za nárůstem výkonu A7 proti A6 je cca „milión“ jiných úprav (jádro, instrukční sada, cache, litografie …).
Tvrdit že 64 bitů znamená 2x větší výkon něž 32 je na úrovni „víc pruhů, víc adidas“.
Amnart: IOS používá společnou pamět pro grafiku i data. GPU si prostě vezme kolik potřebuje.
Zabak:
OK, tak si skús predstaviť toto: Máš binárny súbor s veľkosťou povedzme 1GB. Máš ho postupne čítať po bytoch, meniť pomocou nejakého algoritmu a zapisovať do druhého. Ak máš 8-bitový procesor, v jednom takte naraz načíta práve 1 byte. Ak máš 16-bitový, tak 2 byty. Ak 32-bitový, tak 4 byty. A ak 64-bitový, tak 8 bytov. A v tom je práve tá výhoda. Nejedná sa len o čítanie súborov, ale napr. o generovanie bitmáp a pod. Samozrejme, musí to byť pre 64 bitov optimalizované.
64 bitov nie je len šírka adresnej ale aj dátovej zbernice. Kým zmysel pri adresnej je len v množstve adresovateľnej pamäte, pri dátovej je to o zrýchlení výpočtov.
Samozrejme pri aplikácii ako je kalkulačka rozdiel nebude skoro žiaden. No na rýchlosť samotného OS to vplyv bude mať a tiež pri náročnejších hrách, ktoré budú optimalizované, sa to prejaví.
zabakovi – peter.nr> dvojnásobé množství dat se využije pouze při 64-bitové aritmetice a ta se používá pramálo
pekna picovima zabak , 64 bitova aritmetika ako pojem zmysel nema v pocitaci sa bavime len o scitani alebo odcitani ktorym spravis vsetky ostatne matematicke ukony teda aj nasobenie delenie atd ked tne pri tom deleni v pocitac feafike ide malokedy o delenie celych cisiel , a prave pri dekeni cisiel s dwsatinnou ciarkou je 64 but nie 2x Le desiatky krat rychlejsi ty kolot
zabakov mozog bezi v 8-butovom rezime preto si nie je schpny uvedomit vyhody sirsej zbernice trabant tagany rychlostou 180 km/ hodinu mercedesom bude nat totiz vzdy pocit ze ide tou istou rychlostou vdaka vlastnym schopnostiam
vysoka retardacia zabaka by mala byt vyuzita ako mazivo do ozubenych koluesok na ktorych este dnes stale bezia pc pod windows
zavakov olej by pokryl celu produkciu v eu a v hollywwode
ok beru prominte stezi u zabaka jde najit jiny slova
heslo dne pro windowsaky
na rychly restartovani windows po zamrznuti uzivam maziva znacky zabak
nemrznouci zmes zabak pro cekajici prsty windowsaku pri castych restartech zakoupite v sitich prodejem De ment ktery dporucuje primo legenda tezkych koltu De Bil