Nová biografická kniha Leandera Kahneyho, Jony Ive: The Genius Behind Apple’s Greatest Products, odhaľuje mnoho zaujímavostí zo života Jonyho Iva, šéfdizajnéra spoločnosti Apple. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov Ive a Jobs zdieľali rovnaký názor a vytvorili tak iPod, iPhone a mnohé ďalšie produkty, v niektorých názoroch sa míňali. Príkladom toho je najmä biela farba, ktorú Ive obdivoval a Jobs najprv neznášal. Nástup bielej farby bol navyše šokom pre komunitu, ktorá bola v tom čase zvyknutá na pestrofarebné počítače iMac G3.
Napriek tomu, že dnes Ive so svojim tímom navrhuje niekoľko produktov, ktoré sú dostupné v niekoľkých farbách, ešte stále môžeme v jeho produkcii vidieť bielu farbu. Konieckoncov, práve tá sa stala hlavným prvkom nového iOS 7, ktorý sa s výnimkou ikon a interaktívnych objektov nesie v prevažne bielej farbe a jej odtieňoch. Ive obdivoval bielu farbu už na škole, keď vytváral a navrhoval produkty výhradne z bieleho plastu. Táto farba preňho predstavoval symbol neutrality, nesmiernej jednoduchosti: „Už od prvej chvíle sme iPod videli ako produkt z nehrdzavejúcej ocele a bieleho plastu. Je to skrátka… brutálne jednoduché. Nie je to farba. Je neutrálna – neomylne, šokujúco neutrálna,“ tvrdí Ive.
Biela farba sa ale Jobsovi nepáčila a ten to dával najavo. Keď mu dizajnéri prezentovali produkty, reflexne ich odmietal. Práve preto sa dizajnérsky tím dohodol na tom, že sa pokúsia uspokojiť Jobsa tak, že vytvoria produkty, ktoré síce majú blízko k bielej, na druhú stranu nesmú byť biele. Dizajnéri tak prišli s rôznymi odtieňmi šedej, pričom sa jednalo o oblakovo bielu, snehovo bielu, ľadovo bielu a mesačne šedú, ktorá síce vyzerala ako biela, ale bola šedá. Práve tento nenápadný odtieň sa Jobsovi páčil a schválil ho ako farbu pre klávesnicu z toho obdobia. Presne tento odtieň sa neskôr stal farbou káblikov na slúchadlách od Apple a vidíme ho aj na nových EarPods slúchadlách. Apple dnes využíva dva odtiene šedej miesto čisto bielej farby: „Mesačne šedá a mušľovo šedá sú nami navrhnuté odtiene, ktoré majú blízko k bielej, vyzerajú skoro ako biele, ale v skutočnosti sú šedé,“ spomína v knihe bývalý dizajnér, Doug Satzger.
*Zdroj: Business Insider
Nemyslím si, že Steve Jobs neměl rád bílé produkty. V tom případě neměl zapotřebí říci: „it is beautiful“ a mít ho v portfoliu jako Top model iMac 2000 SE Ultimate.
http://zkrat.me/Cg
Takže vaše v posledním odstavci není vůbec pravdivá. iMac G3 nebyl jen pestrobarevný, ale i bílý – právně na něj koukám…
A co bílé iMacy G5, ta patřily u Steva k hodně oblíbeným.
biela farba vyjadrovala jedinecnost apple produktov, kym ju samsung neskopiroval na 90% svojich nabijaciek a kablov
dovtedy vsetci presadzovali sivu/striebornu a ciernu
apple prisiel s bielym usb kablom,bielymi sluchatkami, bielou nabijackou
ja osobne som sa najviac tesil na biely iphone, ked v 2008 vysiel iphone 3g neskor 3gs mali bielu zadnu stranu, co v tej dobe nebolo zvykom kedze boli len strieborne, cierne a farebne verzie mobilov
a tak ked v 2010 ohlasil apple biely iphone dost som sa tomu potesil vyzeralo to unikatne a jedinecne, tiez takmer nik nemal biely mobil, zial apple sa s nim omeskal tak som kupil cierny iphone 4, neskor ked som menil mobil hned som bral biely iphone,
myslim si ze obe farby su fajn aj cierna aj biela, ale cierna mi uz prisla stereotypna, po vsetkych mobiloch co som mal strieborne a cierne, som tuzil po unikatnosti
najviac reprezentoval apple – macbook white, jedinecny dizajnom, ktory dodnes nik neprekonal oble, nadherne a stylove
dnesne macbooky su skarede – ta cierna klavesnica uprostred strieborneho/siveho notebooku je priserna
dnes vyjadruje apple svoju jedinecnost cez bielo-zlaty iphone 5s ktoreho dizajn sa len tak lahko nepodari prekonat
Amnart si asi pomýlil dnešné MacBooky s konkurenciou :D