Aké zariadenie vás napadne ako prvé, keď počujete o spoločnosti Apple? Veľa ľudí napadne iPod, keďže je ľahko dostupný pre masy užívateľov. Ďalším zariadením je samozrejme iPhone – prelomový smartfón, ktorý je ešte stále považovaný za luxus a meradlo kvality. Nepochybne nás všetkých napadne aj iPad. Keď bol iPad predstavený širokej verejnosti, Steve Jobs to urobil veľmi chytro. Začal tým, že spoločnosť má iPhone – revolučný mobilný telefón a taktiež povedal, že má aj MacBook Air – najtenší notebook na svete.
Pokračoval však slovami, že medzi týmito dvoma zariadeniami je obrovská medzera, ktorú v ten deň Apple zaplní. A práve tak sa zrodil iPad. Zariadenie, ktoré je aj takmer po štyroch rokoch od svojho predstavenia najpredávanejším tabletom súčasnosti. Všetko to začalo už v roku 1983, kedy Steve Jobs vyslovil myšlienku: „Naša stratégia je jednoduchá. Jediné, čo chceme urobiť, je dostať celý počítač do veci, ktorá bude rovnako veľká ako kniha a budete ju môcť používať kdekoľvek a kedykoľvek.“ Túto geniálnu myšlienku sa tomuto vizionárovi podarilo naplniť. Dňa 27. januára/ledna 2010 bol predstavený Apple iPad.
iPad / iPad 1. generácie
Prvá generácia tohto tabletu bola na svoju dobu dostatočne inovatívna a pokroková. Apple predstavil tablet s uhlopriečkou 9,7 palca a rozlíšením 1024 x 768 pixelov, čo bola podľa Steva Jobsa ideálna veľkosť obrazovky pri takomto zariadení. Prvý iPad obsahoval procesor, ktorý bol neskôr použitý aj v iPhone 4 – jednojadrový Apple A4 taktovaný na 1 GHz. Spolu s 256MB RAM a systémom iOS 3.2 bolo toto zariadenie dostatočne plynulé a lákavé na to, aby oslovilo zástupy ľudí. Toto zariadenie ešte neobsahovalo prednú ani zadnú kameru, čo mu znemožňovalo vytváranie čoraz populárnejších videohovorov a neskôr sa stalo terčom kritiky. Dizajn zariadenia bol veľmi elegantný. Dá sa opísať tak, že v ňom bol spojený dizajn iPhone a dizajn Cinema Display. Prvý iPad bol dodávaný iba v jednej farebnej kombinácii, ktorou bol čierny predok a hliníkový zadný kryt. Ako prvá prišla WiFi verzia a o niečo neskôr sa do predaja dostala aj 3G verzia. Obe tieto varianty bolo možné zakúpiť v troch kapacitných verziách – 16, 32 a 64GB. Hrúbka zariadenia bola slušných 13,4 mm a jeho hmotnosť dosahovala až 680 gramov pri WiFi verzii a 730 gramov pri 3G verzii. Batéria tomuto iPadu umožnila 10 hodín surfovania po internete alebo 30 dní v Standby režime.
- Čtěte také: Recenze Apple iPad pohledem běžného uživatele
iPad 2
Druhá generácia iPadu sa stala historicky najdlhšie predávanou verziou, ktorú Apple ponúka už od 11. marca/března 2011. Apple predstavil druhú generáciu iPadu 2. marca/března 2011 v Yerba Buena Center v San Franciscu. iPad 2 priniesol zmenu dizajnu, ktorá zbavila prístroj strieborných hrán a iPad tak získal svoj charakteristický oválny tvar. Zmeny sa udiali aj vo vnútri zariadenia. Apple do iPadu 2 umiestnil dvojjadrový procesor Apple A5, ktorý bol znovu taktovaný na 1 GHz. Sekundovalo mu však už 512 MB pamäte RAM a pribudla dvojica kamier, čím iPad dobehol svoju konkurenciu. Zadná kamera ponúkala možnosť natáčania HD videa pri 30 fps, no mala len slabé rozlíšenie 960 x 720 pixelov pri fotografovaní. Predná kamera ponúkla možnosť zaznamenávať videá a fotografie v rozlíšení VGA, teda 640 x 480 bodov. Na displeji sa žiadne zmeny neodohrali a a naďalej ponúkal rovnaké rozlíšenie ako prvý iPad. Zariadenie bolo opäť dostupné s kapacitou 16, 32 alebo 64 GB vo WiFi alebo WiFi + 3G verzii a prvýkrát pribudla biela farba. Hrúbka zariadenia sa zmenila na 8,8 mm, čo malo za následok aj úbytok v hmotnosti o 79 gramov pri WiFi verzii a až o 117 gramov pri WiFi + 3G verzii. Tento iPad dnes môžete kúpiť už iba v 16GB verzii.
The new iPad / iPad 3. generácie
Na dizajne 3. generácie tohto úspešného tabletu sa nič nezmenilo. Najväčšia zmena sa týkala displeja, ktorý zvýšil počet pixelov o štvornásobok a dostal tak pomenovanie Retina. Kvôli rozlíšeniu 2048 x 1536 pixelov pribudol aj modifikovaný procesor Apple A5X, ktorý bol opäť dvojjadrový, no už obsahoval 4-jadrovú grafiku. Po novom pribudla 1GB RAM a zmenilo sa aj rozlíšenie zadného fotoaparátu. Ten už disponuje 5-megapixelovou optikou, podobne ako všetky novšie modely. Fotoaparát dokázal zachytiť video vo Full HD rozlíšení a pri 30 fps. Predná kamera ostala bez zmeny. Zariadenie bolo naďalej dostupné v dvoch farbách a troch kapacitách, no pribudla podpora 4G LTE sietí. Na výber tak bola po novom dostupná WiFi verzia a WiFi + 4G verzia, ktorú musel Apple neskôr premenovať na WiFi + Cellular. Hmotnosť narástla o 49 gramov pri WiFi verzii a 47 gramov pri LTE verzii, pretože tu bola použitá batéria s kapacitou 11 560 mAh. Tento iPad sa však predával len pol roka a neskôr sa dočkal nástupcu.
- Čtěte také: Recenze Apple iPad 3. generace
iPad with Retina display / iPad 4. generácie
V poradí už štvrtá generácia, ale už tretíkrát s tým istým dizajnom. Na tomto zariadení sa odohrali len tri významné zmeny. Apple zmenil 30-pinový konektor na 8-pinový digitálny Lightning konektor. Predná kamera sa zmenila z VGA na 1,3 megapixelu a ponúkala možnosť natáčania HD videa. Najpodstatnejšou zmenou bola náhrada procesoru Apple A5X novším modelom A6X, ktorý zaznamenal zmenu v takte, kde sa frekvencia zvýšila na 1,4 GHz. Predával sa v rovnakých variantách ako jeho predchodca, no neskôr pribudla aj 128 GB varianta. Rozmery a ani hmotnosť sa nezmenila.
iPad Air
Piata generácia iPadu konečne prišla s toľko očakávanými zmenami, ktoré spôsobovali stagnovanie predajov predchádzajúcich iPadov. Jediné, čo sa na tomto zariadení v porovnaní s predchodcom nezmenilo, bolo rozlíšenie Retina displeja, kapacita pamäte RAM, farebné prevedenia a kapacita internej pamäte, ktorá je naďalej dostupná od 16 do 128 GB. iPad Air sa zaslúžil o kompletný redizajn po vzore iPadu mini. Pod kapotou sa ukrýva nový 64-bitový procesor A7 na 1,4 GHz. Zmenili sa však rozmery zariadenia a spolu s nimi aj váha. iPad stratil na šírku 16 mm, na výšku 1 mm a na hrúbku 1,5 mm. Pri tejto diéte sa podarilo WiFi verzii zhodiť na váhe až 181 gramov a Cellular verzii 182 gramov. Batéria ponúka rovnakú výdrž ako všetky iPady, ktoré boli doteraz predstavené.
- Čtěte také: Recenze iPad Air
Samostatnú kapitolu tvorí iPad mini, ktorý je zariadením z rady malých tabletov, ktorých uhlopriečka nepresahuje 8 palcov. Jediné, čo Steve Jobs počas svojho kraľovania v spoločnosti Apple nechcel dopustiť, bola zmena veľkosti uhlopriečky, ako pri iPhone tak pri iPade. Ale to, čo on nechcel, sa stalo skutočnosťou. Apple predstavil iPhone 5 s 4-palcovou uhlopriečkou a iPad mini, ktorého displej disponuje uhlopriečkou 7,9 palcov.
iPad mini 1. generácie
Veľa ľudí pred samotným predstavením bolo proti. Všetci si vraveli, že toto nie je cesta, ktorou sa má Apple vydať. No to, čo nechceli, sa stalo skutočnosťou. Dňa 23. októbra/října 2012 bol predstavený iPad mini. Ako bolo už vyššie uvedené, iPad mini disponuje 7,9-palcovou displejom s rozlíšením 1024 x 768 pixelov. V dokonalom dizajne hliníkového tela mu búši dvojjadrové „srdce“ Apple A5 s taktom 1 GHz. Veľa ľudí s týmto zariadením bolo spočiatku nespokojných, pretože obsahovalo rok starý procesor a displej, ktorý sa k spoločnosti Apple nehodil. No napokon väčšina neprajníkov, rovnako ako ja, podľahla čaru malého iPadu. Podobne ako iPad 4. generácie, zariadenie disponovalo zadnou kamerou s 5-megapixelovou optikou a možnosťou nahrávania Full HD videa a prednou kamerou s optikou 1,2 megapixelu a možnosťou nahrávania HD videa pri 30 fps. Hmotnosť zariadenia bola pri WiFi 308 gramov a pri 4G verzii 312 gramov. iPad mini prišiel na trh v dvoch farbách (čierna a biela) a v troch pamäťových variantoch od 16 GB do 64 GB. Rozmery zariadenia sú 200 mm na výšku, 134,7 mm na šírku a 7,2 mm na hrúbku.
iPad mini with Retina display / iPad mini 2. generácie
Ako už zo samotného názvu vyplýva, tento iPad mini bol obdarený Retina displejom s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov. V dizajne sa neudiali žiadne zmeny s výnimkou druhého mikrofónu vo vrchnej časti zariadenia. Pod „kapotou“ však už tradične neostalo nič po starom. iPad mini 2. generácie dostal 64-bitový procesor Apple A7 taktovaný na 1,4 GHz. Zmenila sa aj operačná pamä RAM na hodnotu 1 GB (u predchodcu to bolo 512 MB). Zariadenie je naďalej ponúkané v dvoch farbách ako WiFi alebo 4G LTE veria a pribudla štvrtá veľkosť internej pamäte s hodnotou 128 GB po vzore iPadu Air. Na šírku zariadenie „pribralo“ 0,3 mm pretože dostalo väčšiu batériu. Hmotnosť šla hore len nepatrne a to na 331 gramov pri WiFi verzii a 341 gramov pri 4G LTE verzii.
- Čtěte také: Recenze iPad mini s Retina displejem
dobrá práce. Jen drobná oprava 3. generace měla pozměněný design. Byl hlubší kvůli baterce. U Air by Vám neseděli pak počty. Odečítáte 1,5 mm = 7,3 z 8,8, které jste nadepsal u 2. generace. Ale Air má 7.5 mm.
keď vysiel ipad 1, povedal som si naco to bude dobré, veď to má to čo iphone 3GS, len má výkonnejší procesor, ipad 1 mal len jednu nevýhodu a to 256mb ram, ktorá nestíhala pri ios 5, co neskor stalo ipad zivot a prestali sa na neho robit hry uz po necelych dvoch rokoch od vydania
najvýraznejšia zmena prišla s ipadom 2, ktorý priniesol 2x vyšší výkon, nový tenký dizajn, gyroskop – ktorý bol prezentovaný hlavne pri hre real racing 2 co bolo aj najvacsim lakadlom ipadu 2, hd video a vga fotoaparát
potom s príchodom nového ipadu (3.), ktorý dostal retinu displej, FHD video a 5mpx fotoaparát, výkonovo bol na tom takmer rovnako ako ipad 2, ipad 3 bol uvedeny ako idealna citacka knih
ipad 4 bol nevyhnutnym pre nastolenie vlady lightning konektoru a aj preto ze ipad 3 ledva stihal pri spusteni hier a aplikacii v retina kvalite, tiez sa ipad 3 prehrieval a tieto problemy odstranoval ipad 4 ktory prisiel s vyssim vykonom
od ipadu air sa vela cakat nedalo, prisiel vykon, lepsi dizajn a nizsia hmotnost a teda az ipad 6 prinesie dlhoocakavane zmeny:
touch id a 8mpx isight fotoaparát
vacsie zmeny mozme cakat az s prichodom 2k/4k displeja na ipadoch, ked pride aspon 2gb ram a tak sa 64-bit system vyuzije o nieco viac ako doteraz, lepsie by bolo dat rovno 4gb ramku a poziadat vyvojarov o vyvoj na 1gb aj 4gb ram len by sa osekavala grafika, prostredia v rpg hrach by sa tak nacitavali rychlo a bolo by mozne mat krasnu grafiku v style witchera 2/dragon age 3
Koupil jsem si iPad Air a upřímně jsem dost zklamaný z krycího skla displaye. Měl jsem téměř všechny generace velkého iPadu a vždy jsem z něj měl pocit určité robusnosti zpracování. U iPadu Air na mne působí sklo jako by to byl plast. Když na něm něco píšu a občas se dotknu skla nehtem, je to opravdu zvuk, jako když jsem klepnul do plastu. Je mi jasné, že je to díky snížení váhy, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jsem si koupil nějaký nižší low-level iPadu, proti předchozí generaci.
Musím říct, že to bylo poprvé, kdy jsem byl po vybalení Apple produktu zklamaný. Vždy to byl buď Wow dojem nebo to splnilo to, co jsem očekával. Zatím ale nikdy jsem nebyl zklamaný. :-(
Jarys: to sklo sa nepozdava ani mne je az prilis tenke, a navyse oproti iphonu ma tu nevyhodu ze to nie je gorila sklo,
celkovo je displej tensi vdaka igzo technologii, teda viac nachylny na poskodenie
Amnart: pleteš se, je to Gorilla Glass.
…mimochodem, neví někdo proč se mi nezobrazuje Avatar u mých komentářů? V administraci ho mám nastavený už dlouho, nic jsem s tím nedělal a teď mi tu chybí!…
Jarys: Mali sme menší problém so serverom, na Vašom mieste by som skúsil avatar znovu nahrať
Když jsme u té evoluce, docela se těším i na ipad pro. Počítám, že bude mít 13″ display, na kreslení akorát. Tak nějak počítám s tím na příští rok. Pro mne také jediné rozumné vysvětlení, proč je tu iPad Air.
damiroquai
čéééče, o sobě si myslím, že jsem ideální vzorek uživatele pro iPad. Když se dívám na propagační videa iPadu od Apple, dost se v tom poznávám, ale zatím si nějak neumím představit proč by pro mne měl být zajímavý 13″ iPad? Předpokládám, že rozlišení bude zachováno kvůli kompatibilitě aplikací, takže na fotky to bude mít hrubší „zrno“ na pohled, bude to velikostně neskladné (ikdyž to bude hodně podobné formátu A4) a jak to bude s váhou, to raději neodhaduji, ale asi taky nic moc.
Pro mne byla váha největší mínus mého předchozího iPad (4gen). Když s ním člověk pracuje delší dobu, přeci jen se pronese. Chvíli jsem zvažoval iPad mini, až bude mít Retina display, ale nechtěl jsem se vzdát velkého displaye. Když vyšel iPad Air, byla volba jasná. Jsem spokojený, až na ten dojem z krycího skla popsaný výše. Teď mi moc nenapadá na co bude takhle velký iPad dobrý. Možná mi poradíš. Co si o tom myslíš?
Jarys
Já si už od počátku přeji konkurenta Wacomu, aspoň to trochu stlačí tý neůměrné ceny za jejich (Wacomácký) tablet, který navíc jest pouze „hloupým“ zobrazovadlem ve službách Mac, přál bych si něco víc profi, s možností více úrovní tlaku. Už samotný Wacom nabízí stylus pro iPad, který umí myslím 1024 úrovní tlaku. U pro verze se předpokládá lepší výkon, rozlišení a zhruba podobná výdrž i na úkor mírné amobility. Viz třeba Macbook Air vs. Macbook Pro. Ikdyž jsem těžký applista, od svých počátků věků jsem majitelem spousty appláckých „hraček“ jsem jejich fandou už od roku 1989, tak jedno se musí uznat, u Samsungu si ucvrnkávám z jejich Note 10 se stylusem, ale pořád vnímám o něco menší display, než bych si přál a navíc Google platforma není pro mne nic, po čem bych toužil.
Prostě takový iPad Pro s 13“uhlopříčkou a displayem s dostačující hustotou rastru, jako ho má iPad Air a v kombinaci se Stylusem od Wacomu… a k tomu jedna z již existujících aplikací, jako jsou Sketch pro, který podporuje úrovně tlaků a hlavně v módu stylusu s vyšším rozlišením dotykové vrstvy… achjooo -_-
Jinak hooodně mi cukaji nervy a peněženka po 128 Cellular iPad Air. Ale jak říkám, to „Air“ Apple nenazve jen tak, že je to lehčí, ale že to podle mne bude součástí jejich strategie, jak oddělit pro uživatele a consumer. Že posunou význam iPadu z Consumer produktu na ten další level, a to na nativního pracanta pro architekty, malíře, kreslíře, grafiky, fotografy a tak.
damiroquai:
lenze 1. generacia ipadu pro zrejme nebude mat retinu, tak ako to bolo u klasickeho ipadu a u ipadu mini, podla mna apple pride s 2k alebo 4k rozlisenim na ipade pro, inak by to nemalo zmysel, ak by totiz dali rovnaky raster 260 dpi ako pri ipade air bolo by to velmi malo a vyzeralo by to biedne na tak velkom displeji
pri ipade air by som uvital moznost nejakeho stojanu a pripojenia usb zariadeni bez redukcie aby to bolo nieco medzi ipadom a macbookom
Ty jo Amnarte, raději se fakt nepouštěj do spekulací o DPI nebo Megapixelech, protože tuto problematiku zjevně pořád nechápeš!!!
DPI je zkratka Dot Per Inch, což česky znamená počet bodů na jeden palec. Pokud by nový velký iPad měl stejné DPI jako iPad Air, vypadalo by to naprosto stejně ostře jako na iPad Air. Počet bodu v ose X i Y by byl ale větší.
Já už fakt nevím, jak bych Ti tohle vysvětlil.
V takovém případě by ale zůstalo kolem zobrazené aplikace optimalizované pro rozlišení iPad Air černé prázdné místo.
Takže mají 2 možnosti aby zachovali kompatibilitu se zobrazením existujících aplikací:
1. Zachovají rozlišení stejné jako má display iPad Air a tím se sníží DPI, což bude na hov.o
2. Nebo udělají display s 4 násobným rozlišením než má iPad Air, aby 1 původní pixel nově zobrazovaly pixely 4, což bude sice technicky úžasné, protože DPI bude obrovské, ale naprosto k ničemu.
Rozlišení stávajících Retina displayů má ideální DPI vzhledem k rozlišovacím schopnostem lidského oka. Jak tu tedy zmiňuješ 2k nebo 4k je to k ničemu na tak malé ploše, jako je display iPadu, protože oko nebude vnímat.
Jarys: už u iPadu3 zní poklep skla jako plast. Je to dáno vlastnostmi GG kdy je sklo chemicky změkčováno kvůli snižení křehkosti. Ze skla se tak stavá v podstatě „plexisklo“ v uvozovkách samozřejmě, ale ty vlastnosti už jsou dost podobné i když GG je pořád tvrdší ale i křehčí.
Amnart: nějak nemůžu najít aplikaci či hru kterou by iPad3 nestíhal otvírat jak píšeš. Spouští vše bez problémů a video konvert je mnohonásobně rychlejší než u 2 taktéž WiFi takže čtečka to rozhodně není jakt tu kdosi uvedl.
damiroquai: s 13″ iPadem souhlasím ze stejných důvodů a vyhlížím ho už od dvojky, ale wacom stylus tedy nepotřebuju. Existují elegantnější varianty které mi zahánějí chuť i na stylus u Note.