Nový operační systém od společnosti Apple určený pro počítače Mac přináší nejen řadu novinek, které jsou patrné na první pohled, ale také výraznou úsporu elektrické energie, což ocení zejména přenosné počítače, ale také násobně větší využití výkonu počítače. Díky aktualizaci na OS X 10.9 Mavericks nejen že získáte delší životnost baterie, ale také rychlejší práci se samotným počítačem a jeho daty. Společnost Apple vydala poměrně rozsáhlý dokument související s technologiemi, které OS X 10.9 využívá a přečíst si jej můžete přímo zde. Pojďme se však nyní společně podívat díky čemu je možné, že váš stávající přenosný počítač najednou vydrží v provozu déle než s předchozí verzí operačního systému a proč je práce s ním mnohem rychlejší.
Za vším stojí několik hlavních technologií, které si na následujících řádcích představíme. Po přečtení tohoto článku budete zřejmě fascinováni stejně jako já tím, co vše bylo možné i v roce 2013 po desítkách let vývoje operačních systémů možné zavést, aby uživatelé mohli díky bezplatné aktualizaci operačního systému získat od svých počítačů delší výdrž na baterii a lepší výkon při práci s aplikacemi.
App Nap
Pomocí App Nap může operační systém OS X 10.9 Mavericks ušetřit energii a výkon v momentě, kdy pracujete s více aplikacemi najednou. Funkce App Nap v jednoduchosti znamená, že OS X dokáže v případě kdy používáte více oken najednou, snížit využití počítače aplikacemi, jejichž okna aktivně nepoužíváte. Zároveň však dokáže OS X vyhodnotit, zda aplikace jejíž okno je zcela zakryté nepracuje pro vás. Pokud například zakryjete okno iTunes dalším oknem, přehrávání iTunes samozřejmě App Nap nepřeruší. App Nap pracuje tím způsobem, že u minimalizovaných aplikací nebo u aplikací jejichž okna jsou překryty dalšími okny automaticky upraví využití CPU, disku a internetu tak, aby mohl výkon použít u aplikací, které aktivně používáte. V případě kdy aktivně používaná aplikace nepotřebuje využít plný výkon procesoru nebo disku, dochází k šetření baterie.
V momentě kdy však na okno dalších aplikací, jejichž okna jsou zakrytá kliknete a začnete je používat, OS X automaticky změní priority a okamžitě umožní využít výkon počítače pro aktivní aplikaci. Právě rychlost s jakou OS X dokáže vyhodnotit jaké okno používáte, dokáže zajistit, že v podstatě absolutně nevnímáte, zda je App Nap aktivní nebo ne. Jediný kdo to pozná je ČEZ nebo aplikace, které potřebují více výkonu. App Nap se stará o celou řadu úsporných opatření, mezi které patří.
- Timer throttling: Aplikace, které nejsou aktivně využívány snižují frekvenci se kterou využívají CPU pro kontrolu dat, díky tomu není procesor zatěžován a může být buď méně aktivní a tím pádem snížit spotřebu energie nebo využít svůj výkon pro aktivně používané aplikace.
- I/O throttling: Aplikacím které nejsou aktivně využívány sníží prioritu pro disk nebo síťové připojení k internetu. Aplikace tedy nevyužívají disk tak aktivně jako u jiných operačních systémů a to stejné platí také pro internetové připojení.
- Priority reduction: Snižuje UNIX prioritu procesu aplikací, díky čemuž dostává aplikace a její proces menší podíl dostupného výkonu procesoru.
Compressed Memory
Z technického i praktického hlediska je zřejmě nejzajímavější novinkou hned po App Nap funkce komprese paměti. Díky této funkci dokáže OS X pracovat s 4GB operační paměti tak, jako kdyby měl fyzicky 6GB operační paměti. Ty, kteří se v počítačovém světě alespoň částečně orientují zřejmě okamžitě napadne, že v tom případě musí OS X komprimovat data. K tomu tkaé skutečně dochází a to v momentě, kdy systém pozná, že se operační paměť začíná plnit a paměť již nemusí dostačovat. V ten moment funkce Compressed Memory automaticky komprimuje nejméně používané položky v operační paměti. Komprimace dokáže snížit jejich původní velikost až o polovinu. V momentě, kdy jsou tyto položky znovu zapotřebí, mohou být okamžitě dekomprimovány a jsou k dispozici.
Funkce dokáže zvýšit schopnost reagovat i na větší objemy dat mnohem efektivnější. Speciální algoritmus navíc dokáže provádět kompresi dat mnohem rychleji, než kdyby musel počítač měnit data uložená na disku s daty v operační paměti a tím uvolňovat prostor na operační paměti. Následující řádky samozřejmě platí jen pro ty, kteří se reálně setkávají s nedostatkem paměti. Pokud máte 16GB DDR3 ve svém MacBooku, což lze nyní pořídit za ceny kolem 60€, pak věřte, že vás se následující tvrzení netýká. Když totiž paměť dokáže díky OS X a jeho komprimaci uchovat více dat, nemusí tak často měnit data z paměti za data na disku a tím snižuje opotřebení disků.
- Zmenší využití paměti: Komprimování dokáže snížit požadavky na velikost operační paměti až o jednu třetinu a to díky tomu ,že je možné komprimovat soubory o více než 50%. Díky komprimování méně používaných souborů v operační paměti dochází k uvolnění místa pro nové soubory.
- Zvyšuje energetickou účinnost: díky komprimaci dat v operační paměti snižuje OS X Mavericks potřebu zapisovat a číst data na disku, tím dochází k zlepšení energetické účinnosti počítače.
- Minimalizuje využití CPU: komprese a dekomprese je extrémně rychlá. Zároveň je rychlejší než ukládání dat a čtení dat z disku zpět do paměti, díky čemuž dochází k minimalizaci využití procesoru.
- Dokáže využít více jader: Na rozdíl od tradičních virtuálních pamětí dokáže Compressed Memory využít více jader současně.
Timer Coalescing
Během normálního používání provádí počítač množství úkonů na pozadí. Některé úkony jsou pevně nastavení, jako je například kontrola Software Update jednou týdně, kdy dojde ke kontrole nových aktualizací. Další úkoly pak probíhají kdykoli, kdy jsou k dispozici jako aktualizace na pozadí. OS X automaticky pozdrží tyto úkoly až o jeden den v závislosti na tom, zda je počítač napájený z baterie nebo je napájený ze zásuvky. V momentě kdy počítač napájíte z baterie nedojde k vykonání úkolů ani v momentě, kdy jsou naplánované. Tyto úkoly se následně vykonají okamžitě, jakmile je počítač připojen k zásuvce.
Přehrávání HD videa s úsporou 32%
OS X Mavericks zlepšuje energetickou účinnost iTunes při přehrávání HD Videa. D9ky tomu je možné sledovat HD videa ve full-screen režimu s menší zátěží CPU. Počítač dokáže díky Mavericks lépe využít grafický hardware, díky čemuž se snižuje spotřeba energie ve srovnání s OS X 10.8 Mountain Lion o 32%. Energeticky efektivnější je také přehrávání zvuku. Díky tomu vydrží například MacBook Air z loňského roku s OS X 10.9 Mavericks přehrávat video o hodinu déle než s OS X 10.8 Mountain Lion. Vše v podstatě spočívá v lepším využití vyrovnávací paměti, díky čemuž nemusí iTunes během přehrávání využívat disk tak jako doposud a může ušetřit energii, která byla potřeba právě při přístupech na disk. Samozřejmě pokud máte pevný disk, je rozdíl významnější než při SSD disku.
Po přečtení článku jsem dospěl k názoru, že právě App Nap je to, z čeho se mohu od včerejška zbláznit. Šíleně pomalé odezvy při přepnutí programů (duhové kolečko) a zpožděné sahání na disk. Musím říct, že po dlouhé řadě verzí systémů, je upgrade systému na 10.9 to, co bych podruhé neudělal. Když se připravoval Lion, byly testy kompatibility programů a seznamy toho, co nebude chodit. Teď nic takového nebylo a opravdu spousta věcí nechodí a okamžitě spadne. Např. Epson Scan, Quickeys. RapidWeaver crashuje a ničí data z pluginu Blocks. Musí se updatovat jeden plugin, který vyšel včera. Pak RW naskočí, ale data jsou už pryč. Musím říci, zatím běs.
Tak mi se po přechodu na 10.9 zvedla výdrž baterie skoro o 2 hodiny. Při startu si os vezme polovinu paměti (8GB). A zajímavá věc, v aplikaci App Store se mi rozsypává obsah okna, občas tam mám jen hromadu kostiček. Jinde jsem na to ještě nenarazil.
U čeho hodně jásám je lepší práce na dvou lcd. Tohle mi konečně vyhovuje.
vsetci hlasia zlepsenie vydrze a mne sa vydrz baterie zo snow leoparda (7 a viac hodin) znizila na 4 a pol po prechode na ML, a teraz po prechode na mavericks je dokonca pri <50% jase a vypnutie iluminacii klavesnice s pdf na zalostnych 3 a pol hodinach a menej. nechapem.
Tak já jsem vcelku spokojený až na to, že mi přestala myš reagovat na pravé tlačítko a nejde gesto , zvětšení poklepáním jedním prstem. Má někdo nějakou radu? :(