Zavřít reklamu

Jony Ive a Marc Newson do dnešného dňa navrhli viac ako 40 produktov pre charitatívnu aukciu Product(RED), a tak niet divu, že sa táto dvojica stala stredobodom pozornosti médií. Medzi najvýznamnejšie produkty z tejto aukcie patria napríklad špeciálne verzie slúchadiel Apple EarPods z 18-karátového zlata, (RED) edícia klavíru Steinway & Sons, alebo najnovší prírastok do rodiny, fotoaparát Leica M v špeciálnej edícii. VanityFair.com tak priniesol rozhovor s dvoma dizajnérskymi ikonami, ktoré navrhovali produkty pre podporu boja proti HIV v Afrike.

Redaktor hneď na úvod spomína, že príprava na stretnutie s Jonym Ivom bola veľmi zaujímavá. Pretože Apple si drží svojho šéfdizajnéra ako oko v hlave, Apple nikdy nedovolil redaktorovi, aby navštívil Iva priamo v dizajnérskom štúdiu, no v prípade blížiacej sa aukcie (RED) mu udelil výnimku. Približne tri hodiny pred stretnutím však obdržal správu so slovami, že má ísť do hotela Mandarin Oriental Hotel v San Franciscu, kde sa nakoniec rozhovor konal. Podľa redaktora pôsobili obaja dizajnéri veľmi pokojne, vzájomne si dopĺňali vety a dokonca zdieľajú podobnú filozofiu dizajnu. Ive aj Newson zdieľajú cit pre detaily, nemajú radi kompromisy, a rovnako obaja veria, že dizajn nepredstavuje iba to, čo vidíme zvonka.

„Žijeme v neobvyklej dobe, v ktorej sú objekty navrhované graficky, na počítači. Teraz tu máme absolventov vysokých škôl, ktorí nevedia ako spraviť niečo pre seba. Až potom si ľudia začnú uvedomovať vlastnosti materiálov a začne si uctievať ich tvarovanie. Nepochopíte to, pokiaľ sami neohnete kov a sami nevytvoríte to, čo chcete,“ tvrdí Jony Ive, zdôrazňujúc, že počítačová technológia zjednodušila prácu dizajnérov a doviedla ich k tomu, aby robili svoje produkty cez počítač. Jony sa tiež podieľal na tvorbe takých minimalistických produktoch, medzi ktoré patrí napríklad edícia fotoaparátu Leica M, alebo veľmi minimalistický stôl. „Obaja sme fanatici, pokiaľ ide o staranie sa o veci, ktoré ľudia neuvidia okamžite. Je to to isté ako dokončiť zadnú časť zásuvky. Nikto ju neuvidí, ale aj tak ju spravíte. Produkty sú formou komunikácie – prezentujú vaše hodnoty, to, na čom vám záleží.“

jony-ive-red-table

Zrejme nikto by však nečakal, že za celý čas dokážu obaja dizajnéri navrhnúť z vlastnej hlavy iba dva objekty. Aj keď sa v aukcii objaví viac ako 40 produktov, drvivá väčšina z nich predstavuje špeciálnu verziu toho, čo už dnes existuje. Prvým produktom je hliníkový stôl, ktorý svojimi tenkými tvarmi odpovedá myšlienke, ktorú Apple predstavil pri minuloročnom iMacu. V praxi sa jedná o tri tenké hliníkové plochy, vďaka čomu má tento stôl veľmi jednoduchý dizajn. Ďalším produktom je spomínaný unikátny fotoaparát Leica M: „Prišlo mi veľmi zvláštne a neobvyklé venovať toľko lásky a energie do jednej veci, z ktorej vyrobíte skutočne len jeden kus. Ale nie je pekná?“ Fotoaparát je vytvorený z hliníka, presne tak ako drvivá väčšina novodobých produktov Applu. Proces výroby tohto fotoaparátu trval až 9 mesiacov, behom ktorých bolo vytvorených 947 súčiastok a až 561 rôznych modelov. Podľa Applu sa dokonca na výrobe fotoaparátu podieľalo aj 55 pracovníkov, ktorí celkovo venovali 2 149 hodín tomuto projektu. Bono z kapely U2 navyše verí, že sa jedná o tak pekný produkt, že jeho novým majiteľom nebude žiadny slávny fotograf, zberateľ umenia alebo miliardár: „Jony a Marc sú z neho tak vzrušení, že si myslím, že sa budú na aukcii vzájomne predbiehať aby zistili, kto z nich získa Leicu.“

leica-m-jony-ive
*Zdroj: VanityFair.com

Dnes nejčtenější

.