Služba Apple Maps, ktorú Apple predstavil na minuloročnej WWDC, sa stala krátko po vydaní terčom kritiky kvôli množstve chýb, ktoré okrem iného zapríčinili, že koncom roku 2012 v Austrálii zablúdilo šesť ľudí behom jediného víkendu. Spoločnosť však svoje mapy opravuje a podľa toho ako vyzerajú dnes, môžeme povedať že Apple Maps začínajú naberať na kvalite. O niektorých lokalitách dokonca môžeme povedať, že v nich Apple predbehol Google a Nokiu a predstavuje tak svojho vlastného, silného konkurenta.
Ako príklad môže postačiť už len legendárna priehrada Hoover Dam v štáte Colorado. Pretože sa jedná o jednu zo symbolických stavieb USA, mnohí fanúšikovia Applu zostali pobúrení, keď priehrada vyzerala stlačene. Ubehol však necelý rok a dnes môžeme povedať, že oblasť priehrady je v režime FlyOver omnoho detailnejšia ako na Google Earth alebo Nokia Here Maps. Paradoxom je, že služba Google Earth bola spustená už v roku 2005 a Google sa kvalitnému spracovaniu tejto oblasti nevenuje dodnes. FlyOver v podaní Here Maps je na tom však ešte horšie. Pretože Nokia vyvinula svoj softvér na báze WebGL, funkcia je dnes dostupná iba cez desktopový internetový prehliadač. O tom, ako vyzerá priehrada na ňom, viac napovie nasledujúci obrázok:
Apple Maps versus Google Earth versus Nokia Here. Kliknutím na obrázok ho zobrazíte v plnom rozlíšení.
Ďalším problémom, ktorý Apple vyriešil, je roztrieštenosť softvéru od Google. Narozdiel od Apple, Google vydal na App Store dve samostatné mapovacie aplikácie, Google Maps a Google Earth. Pokiaľ ste túžili sledovať zem v 3D cez Maps, naďalej musíte používať samostatnú aplikáciu Google Earth a prepínať sa medzi nimi. Navyše Earth nezobrazuje dôležité dopravné informácie, a tak sú v automobile celkom nepraktické. Zároveň je vhodné spomenúť aj hardvérové požiadavky tejto služby, a okamžite viete, že je lepšie použiť FlyOver v iOS mapách. Jednou zo zaujímavostí je aj to, že Earth neukazujú vždy aktuálne dáta – rozdiel medzi Googlom, Applom a Nokiou je ten, že Apple chce udržovať svoje mapy neustále aktualizované. Práve preto sa nemusíme čudovať, že keď Apple Maps zachytávajú situáciu z posledných mesiacov, Google Earth ukazujú snímky spred dvoch rokov. Cupertinu ale chýba jedna užitočná vec – Google sa rozhodol mapovať aj interiéry nákupných stredísk a práve to je niečo, čo sa v budúcnosti objaví aj v mapách od Apple, pokiaľ chce mať najdokonalejší produkt na trhu.
Za všetko ale môžeme ďakovať spoločnosti C3 Technologies. Tá vyvinula svoju technológiu, ktorú prezentovala ako „Google Mapy na steroidoch“. S touto technológiou je spoločnosť schopná zachytiť jediný objekt až zo 100 rôznych uhlov behom jedinej seekundy, a následne zreprodukovať veľmi presnú digitálnu kópiu objektu. C3 pôvodne ponúklo túto technológiu Nokii, neskôr však došlo k odkúpeniu celej spoločnosti zo strany Applu. C3 tak do dnešného dňa naskenovalo veľké množstvo miest, a ďalšie bude skenovať aj do budúcna. Samozrejme, teraz už pod logom nahryznutého jabĺčka.
*Zdroj: AppleInsider
Apple jde pomalu ale jistě nahoru a to nejen v mapách ale i třeba SIRI. V iOS 7 mám pocit že rozumí mnohem lépe.
Tak jsem se podíval jak to je. A tohle je výsledek:
Je sice pěkné, že nějaká přehrada v USA je super, ale Pražský hrad je podle Applu na Strahově a pokud si ho najdete ručně tak je v horším rozlišení a i informace co se tam nachází jsou chudší.
Takže dál vybírám cestu na Googlu, sice tu nemáme pouště, ale skončit jinde než člověk chce mi k naštvání stačí.
Takže s tou dominancí map od Applu to není nijak horké.
Ten most je medialne znamy takze se dalo cekat, ze to Apple opravi. Mapy jsou nadale naprosto tragicke. Napriklad Gottwaldov. Se divim, ze tam nemaji Protektorat Bohmen und Mahren. Zkousel jsem u kolegy navigaci pres ty nokia mapy a je v pohode pouzitelna. Na iPad marne hledam neco teto kvality v rozumne cene.