Když společnost Adobe představila nové řešení Creative Cloud, které nahrazuje Creative Suite balíčky, mnoho lidí se domnívalo, že je to definitivní konec pirátství. Přece jen zrovna společnost Adobe by měla mít největší zájem na zastavení používání nelegálního software, její Photoshop je totiž oficiálně nejrozšířenějším nelegálním software na světě. Za to může především cena aplikace a do příchodu Pixelmatoru také její nenahraditelnost v oblasti designu a grafiky.
Bohužel to od čeho si Adobe slibovalo omezení pirátství zatím příliš úspěchu nepřineslo a Creative Cloud byl cracknut pouhý jeden den poté, co jej Adobe oficiálně uvolnilo. Software Creative Cloud funguje na poměrně jednoduchém principu, jakmile si zakoupíte licenci, při instalaci apliakcí je nutné být připojeni k internetu. Následně je možné software používat 30 dnů v režimu Offline nebo 90 dnů offline v případě, kdy máte zakoupenou roční licenci.
Softwarový piráti již přišli na způsob jak nutnost online ověření obejít a tak se na internetu šíří cracknuté verze nového Photoshop CC a dalších aplikací z Creative Cloud. Bohužel v tomto případě se tedy o příliš složitou ochranu nejednalo. Tento článek má pouze informativní charakter a redakce odsuzuje jakékoli zneužívání software a využívání nelegálních kopií jakékoli aplikace. Pokud chcete Creative LCoud používat, přečtěte si článek Roční přístup ke službě Adobe Creative Cloud stojí 19 000Kč.
*Zdroj: fstoppers.com
Heh… ;-) . . .
Co takhle, kdyby byla v PDF souboru zakodovana informace o dotycne osobe / firme, ktera soubor vytvarela s moznosti online kontroly, zda se shoduje licence s hlavickou vytvoreneho PDF? Nerijekte mi, ze kdyz posila PDF soubor firma X z CR, tak preci nebude mit v hlavice firmu Y z USA. Hlavicku by se nejspis podarilo kreknout, ale uz se nepodari kreknout server Adobe s informaci o majiteli licence, ktera musi byt shodna s vytvorenym PDF souborem.
Jen tak me napadla mozna ochrana v mem oboru, kde se neustale prijimaji externi data v PDF a temer vse je urceno pro komercni ucely.
@Marek Bednář: Také jsem z oboru a toro bych nazval „security by obscurity“… Spousta prudy pro platící zákazníky… Další komunikační problémy, kterých je v prepressu i tak dost (z jaké pozice odmítnu zpracovat klientovi jeho soubor?)… A piráti se vesele smějí, protože vyčistit nějakou hlavičku z PDF je vcelku sranda… Ano, můžeme začít používat „zamčená“ PDF, ale ta absolutní většina workflow systémů striktně odmítá, takže… Myslím, že prvními, kdo by se proti takovéto „ochraně“ postavil, by byli právě platící zákazníci Adobe… Jediné řešení je na straně Adobe, tím myslím nastavení rozumnějších cenových plánů pro CC (viz můj příspěvek pod článkem „Roční přístup ke službě Adobe …“ zde na LSA)… ;)
Mumumůj názor na to je takový, že produkty Adobe nejsou drahé, jen je s prominutím dokurvený obor DTP, kde se odborná práce prodává za směšné ceny!
Velmi dobře si pamatuji dobu, kdy na DTP práce člověk potřeboval MAC za 100.000 (v té době běžný plat 10.000 čistého), koupený SW protože internet byl v plenkách a operátor DTP byl braný jako odborník. V té době se inkasovaly rozhodně jiné částky a nikdo nepolemizoval. Bylo potřeba vše toto z vyfakturovaných peněz poplatit.
Dnes je to tak, že na grafiku stačí nejlevnější notebook z Alzy, na internetu se ukradne SW a hurá, nové grafické studio je na světě. Fakturovat? Na co! Pěkně bez papíru. Kancelář budu mít doma, přece nebudu platit drahé nájmy a ideálně to budu dělat po večerech až se vrátím z opravdové práce, nebo při studiu (ideálně oboru, který nemá nic s DTP společného). Co, že jsem grafiku nikdy nedělal, to nevadí, když to zvládne Franta, tak já taky.
Lidi stále slyší na cenu a tihle výše popsaní to celé domrvili. Dnes když si vezmete nájem za prostory, nákup vybavení, SW vybavení + oficiální platy zaměstnanců (myslím tím opravdu oficiální, žádné minimální platy a dodatek cash) je při dnešních cenách velký problém na toto vše vydělat. Firmy se pak honí za obrovským objemem zakázek s minimálním ziskem, jen aby se uživily.
V ČR mám pocit, že fotbalu a DTP rozumí opravdu každý!
Vyrojilo se množství škol zaměřených na grafiku, ale to co z nich leze ven za lidi, to je strašný. Zkusil jsem dát několika takovým šanci a nemělo to smysl. Je na dlouhé povídání, co je na těch školách učí, každopádně jsou v praxi nepoužitelní. Bohužel tyhle školy chrlí do světa stále nové a nové tyhle „grafiky“ , kteří nic jiného neumí a poťrebují se nějak živit. Takže jdou na naprosto nesmyslné ceny a podmínky a opět tím zase jen trpí celý obor.
Pak se tu řeší, že licence na Adobe balík stojí 19.000 ročně. Vždyť to je 1.600,- / měsíc. To šikovný grafik musí vydělat za jedno dopoledne!
Simonides: tak to jsme se spatne pochopoli. Soubor bude mit zamcenou pouze hlavicku a ty ten soubor take nemusis povinne kontrolovat, ale budes mit moznost provest online kontrolu prez Adobe, zda je v poradku a pokud ne, tak budes mit moznost nahlasit pomoci online formulare pravdepodobne pouzivani ilegalniho SW. Adobe nikomu nebude poskytovat hlaseni a necha si jej pro interni potrebu a na zaklade toho udela patricne kroky. Odemknuti hlavicky bude ve smlouve pri instalaci SW a bude se jednat o hrube poruseni. Ty kdyz mi posles PDF soubor, ktery bude mit vymazanou hlavicku, pripadne se nebude shodovat online kontrola pravosti SW s hlavickou, tak pomoci online formulare vyplnim nahlaseni o moznem pouzivani ilegalni SW vcetne sidla firmy, IC, jmena osoby. Jak se ted proti tomu budes branit? Neni mozne, aby graficke studio X posilalo soubor, ktery bude mit vyplnenou hlavicku grafickeho studia Y a pokud k tomu dojde, tak Adobe bude moc dobre vedet, ze graficke studio X nevlastni zadny jejich produkt a tudiz je jasne, ze tam neni neco v poradku.
Tento postup zkomplikuje piratum cestu v predavani dat, ale halvne extremne zvysi respekt u lidi pouzivajici ilegalni SW pro komercni ucely.
Pro legalni uzivatele se nic nemeni a nebudou nijak omezeni pri vytvareni PDF souboru.
P.s. Algoritmus online kontroly bude intelignentni a tudiz pozna, zda byl soubor vytvoren v programech Adobe i kdyz bude mit v hlavicce uvedeno, ze bylo dane PDF vytvoreno programem napr. Corel. Osobne i podle oka poznam, zda byl efekt stin vytvoren v kolekci Adobe, nebo programem Corel Draw.
Jarys: s tim chrlenim mas naprostou pravdu.
Usmevne jsou pripady, kdy se te zepta v uvozovkach DTP operator, co je to ta spadavka :D
Myslim, ze je na trhu extremni procento firem, ktere pouzivaji ilegalni SW pro komercni ucely. Na hobby OK clovek zavre oci, ale pro komerci by melo byt velice prisne pravidlo.
Marek Bednář
přesně tak jak píšeš. Neustále nám nosila konkurence data v posledních verzích SW (ať už Adobe, nebo jiných) a jednalo se o firmičky, které si rozhodně na ten SW vydělat ani nemohly a ještě se u nás rozčilovaly, že nejsme kompatibilní díky naší starší verzi SW. Prostě to je bráno jako standard, že se za SW neplatí.
…ale to už bych se tu zase dostával do diskuze, u které jsem schytal naposledy od zdejších diskutérů spoustu argumentů, jak krást je vlastně naprosto v pořádku :-)
Dnes fungujeme tak, že máme pár stálých klientů se kterými spolupracujeme už dlouho a jsme spokojení. Máme jasně nastavená pravidla pro cenovou politiku i další procesy a funguje to. Nové klienty ani nenabíráme, vetšinou při první kalkulaci stejně odešli jinam.
Ano, nejsme vůbec levní, ale u nás je přidaná hodnota v jiných věcech, než v nízké ceně. Naši klienti to vědí a rádi se vracejí. Oni nás berou jako profíky v oboru a akceptují naše ceny a na druhou stranu zase mají jistotu, že je neokrademe a dodáme slíbenou práci podle jejich představ a v termínu.