Pokud vás spolusedící v letadle vytáhne iPhone, iPod nebo iPad, můžete být v klidu. Problém totiž nastává, když kolega vytáhne Android, začněte hledat nouzový východ. Na konferenci Hack In The Box v Amsterdamu totiž předvedl bezpečnostní IT expert a certifikovaný pilot dopravních letadel Hugo Teso, jak jednoduché je převzít kontrolu nad letadlem jen pomocí smartphonu nebo tabletu s operačním systémem Android.
Hugo se naboural do takzvaného ADS-B a ACARS, tedy do Automatic Depend Surveillance Broadcast a do Aircraft Communication Addressing and Reporting System, což jsou systémy, které stojí za letovou kontrolou. Hacknout tyto systémy pomocí internetového prohlížeče ve smartphone s operačním systémem Android nebylo podle Huga vůbec těžké a dokázal navíc naprogramovat aplikaci PlaneSploit, která dokáže ovládnout řídící letový systém FMS za vás. Vše je možné udělat pouze se smartphonem, který využívá Android, operační systém iOS totiž potřebné změny které je nutné provést v internetovém prohlížeči neumožňuje.
Právě ve Flight Management System – FMS, je možné změnit kurz daného letadla. Právě FMS totiž posílá instrukce do autopilota a udržuje kurz nastavený pilotem. Celé kouzlo tedy spočívá v tom, že se Hugo pomocí své aplikace nabourá do systému, který monitoruje příkazy pilota a následně je udržuje pomocí autopilota. Právě v tomto systému lze změnit pokyny tak jako by je zadal sám pilot a autopilot tak automaticky změní kurz nebo rychlost letu.
Samozřejmě však není možné vypnout pilotům možnost převzít nad letadlem kontrolu zpět a vypnout autopilota. Letadlo je tedy možné za určitých okolností skutečně „hacknout“, ale na druhou stranu pilotům stačí přepnout zpět na ruční řízení a celá „legrace“ rázem končí.
Předtím než piloti opět převezmou kontrolu nad letadlem, může se s nimi útočník pobavit, tedy pokud vám popsaná situace skutečně přijde zábavná. Hugo totiž vytvořil několik příkazů, které vyvolají následující funkce.
Please go here – změní směr letadla, letadlo je následně možné řídit pomocí akcelometru a gyroskopu na telefonu
Define area – Detailní nastavení filtrů, které reagují na dosažení daného cíle letadla, jako je například výška nebo vzdálenost.
Visit ground – havárie letadla
Kick off – odhlásíte se ze systému
Be punckish – Pilotům se rozsvítí několik kontrolek varujících před poruchou systémů
Osobně jsem již slyšel o zábavnějších věcech které se dají dělat a neriskujete při nich život stovek pasažérů nebo tisíců lidí pod nimi. Na druhou stranu je Hugo jak již bylo řečeno bezpečnostní expert, proto je problém v současné době již vyřešen a nemělo by se nic podobného stát. A co z toho celého plyne? Nechoďte do letadla s lidmi, kteří používají Android. Pokud se již někdo takový blíží, stačí zajít do nejbližší letištní kavárny a při vstupní kontrole rozsypat kolem dotyčného cukr, přičemž začněte křičet: „Sakra, ten matroš se ti sype z kapes“. Můžete si být jisti, že ve společném letadle nejbližších dvacet let nepoletíte.
Zdroj: net-security.org
Android frci :))
Roman ako tie poznámky si si mohol fakt odpustiť a ten bulvárny nadpis taktiež . Teraz budú mať apple fans zas o čom hovoriť a uistovat sa aký majú oni dokonalí systém
Espio: A proč bychom se o tom měl ujisťovat? On to ten systém, nebo my, potřebuje? :-)
Dovolím si sem skopírovať časť komentára z iného webu:
„dal som si tu namahu a nasiel orignal clanok. Takze:
1. musi mat specialnu vykonnu antenu (vacsiu jak smartfon) ktoru musi na ten svoj fon pripojit
2. musi mat tri komunikacne hardwerove jednotky (ktore sutiez vacsie jak ten smartfon) a ktore pouzivaju system Acars tiez musia by s tym fon prepojene
3. musi mat specialny ovladaci softwer ktory je u kazdeho typu ineho lietadla iny.
Uz vidim jak ho jasne s takymto fonom pustaju do lietadla…. Co to mate ktomu telefoniku pripojene? Jaj to nic to len dva kila externych bateriek mam viete, keby sa mi vybil smartfon a nemozem hrat angry birds…
Ten SMARTFON tam neni vobec podstatny!!!
Kludne to moze napojit na notebook alebo na tablet.
Kde by urcite aj ziskal vyssi vykon.“
iMac samozrejme že to potrebuje lebo nestiha konkurencii a tým pádom to treba aj apple fans aby nestratili svoj telefón ;-)
Človek čo zjavne nechápe filozofiu, nepochopí, že iOS je celkovo stále lepším systémom. Predsa to, že za posledné dva roky vzrástol jeho počet používateľov, alebo, že sa zdokonalil lebo doháňal on sám iOS, neznamená, že je lepší. Pomaly ďalej zájdeš :)
K článku, aj bez tých poznámok (ktoré aspoň pobavili) je vidno, že s len Apple by bol svet lepším a jednoduchším, chvala Bohu, my čo sme to pochopili už dávno, celkom chápeme celú filozofiu a rozhodli sme sa ho používať, máme aspoň o čosi jednoduchší, krajší a lepší svet :)
Majdy: No to, že Apple mnoho veci neumožnuje teda není výhoda. A za posledné 2 roky je práve iOs funkčne pozadu. Možno iOs7 už prinesie nejaké poriadne novinky.
Majdy tvoj príspevok si vytlacim a dám ho razvesat kde to len pôjde a až potom čo si ho ľudia prečítajú budú mať krajší a lepší život