Harman/Kardon aktualizoval svůj dnes již legendární sedm let starý SoundStick, ke kterému kromě technických vylepšení přidal také Bluetooth pro přehrávání pomocí bezdrátového přenosu zvuku. Legendární reproduktory, které si oblíbili zejména fanoušci společnosti Apple tak vstupují do nové éry vybaveny nejen bezdrátovým přehráváním, ale také kvalitnějším zvukem, který jak si za chvíli přečtete skutečně stojí za to. Pojďme se podívat na recenzi legendy.
Design, čistější už to nejde
Hodnotit design Harman/Kardon SoundSticks Wireless mi dává zhruba stejný smysl jako hodnotit Monu Lisu. Přece jen se jedná o produkt který je zařazen do expozice Moma v New York City, tedy do expozice Muzea moderního umění. Desing Soundstick zkrátka ocení asi každý milovník minimalistického vzhledu a nekonvenčního designu. Reproduktory totiž prezentují jako svoji přednost čistotu a minimalizmus, pod kterým se však skrývá řada detailů jako je například napojení jednotlivých repráčků na kabeláž nebo vstup vzduchu do levého a pravého reproduktoru v spodní části, který se skrývá v průhledné trubičce s tvarem, který co nejlépe přivádí zvuk přímo k reproduktorům. Červená pájecí hmota kterou je připájen kabel ke každému reproduktoru a tak dále, zkrátka detailů je na Soundstick reproduktorech tolik, že je budete obdivovat i poté, co vám budou zdobit interiér již nějaký ten pátek.
Zajímavostí je také možnost otočit podstavec reproduktoru na druhou stranu, díky čemuž získáte z reproduktorů zcela jiný dojem a pokud jednou za půl roku podstavec otočíte, budete mít dalšího půl roku na stole zcela nové reproduktory. Právě poměrně těžký stojan umožňuje, abyste reproduktory natočili skutečně do vše úhlů a není problém aby vám v krajním případě hrály vodorovně s povrchem stolu. Reproduktory tak lze díky malinké vychytávce přizpůsobit přímo vašemu pracovnímu místu nebo naopak relaxačnímu pokoji, ve kterém chcete svoji mysl upokojit jemným designem. Pokud jsme uvedl že je podstavec poměrně těžký, platí to pouze ve srovnání s celou sestavou 2.1, ta je totiž na svoji velikost až překvapivě lehká a nemusíte se tak bát, že na reproduktory potřebujete masivní stůl nebo poličku.
Kromě reproduktorů je součástí balení samozřejmě také Subwoofer, který v sobě obsahuje Bluetooth přijímač, a také možnost připojit další přehrávače pomocí klasického kabelu. Do Subwooferu se připojuje dvojice reproduktorů a také napájecí kabel ze zásuvky. Subwoofer samozřejmě umožňuje změnu hlasitosti, což jistě oceníte, protože již samotné reproduktory poskytují na svoji velikost velmi kvalitní a dobře slyšitelné basy, takže se jistě hodí snížit hlasitost samotného Subwooferu. Tlačítko pro snížení/zvýšení hlasitosti pak slouží také pro zapnutí samotné sestavy, kterou následně najdete přímo ve vašem přehrávači s Bluetooth a začnete jednoduše přehrávat hudbu přímo z telefonu, tabletu nebo přehrávače.
Jen při koupi pamatujte na to, že je potřeba mít pro Soundstick trošku orientovaný interiér pokoje, ve kterém bude sloužit. Přece jen se lehce může stát, že dosáhnete podobného efektu jako když si dá 150Kg žena luxusní tanga a podvazky s tím, že takto bude skutečně sexy. Soundstick je sexy, neuvěřitelně sexy, ale je potřeba mu dopřát tkaé rovnocenné prostředí, aby mohl design skutečně vyniknout. Nejlepší je umístit reproduktory na slunné místo, kde budou bude vynikat design nejlépe. Ani v noci však nemusíte mít strach, zatím co se reproduktory díky průhlednému designu ve tmě téměř ztrácí, subwoofer je podsvícený bílou led diodou, která dává vyniknout neotřelému designu i v naprosté tmě. Ve přední části pak svítí dioda, která upozorňuje na zapnutý Bluetooth.
Zvuk stejně čistý jako design
Designové produkty mají z pravidla problém s tím, aby dokázali uspokojit nejen náš zrak, ale také sluch. Ono totiž většinou to co krásně vypadá, nemusí také tak krásně hrát. Navíc u podobných designových skvostů lidé často očekávají kvalitu zvuku stejnou, jako je kvalita designu. Již od začátku tak mnoho zákazníků přistupuje k designovým reproduktorům jako k něčemu, co když krásně vypadá tak musí také krásně hrát. Bohužel většinou toto pravidlo neplatí a setkáváme se s ním až u modelů vyšší kategorie z dílen Olufsen Bang a podobných výrobců. Harman/Kardon SoundStick Wireless je však výjimkou. Jedná se o sestavu která zní stejně tak dobře jako vypadá.
První co vás při poslechu upoutá jsou jednoznačně basy, ty jsou ze samotných satelitů natolik výrazné, že jsem subwoofer ztlumil téměř na minimum, ale to je tím, že příliš basám neholduji a mám raději vyvážený zvuk. Pokud však již zmíněný subwoofer ztlumíte na nižší hlasitost, dostanete přesný, vyvážený zvuk který uspokojí každého milovníka čistého zvuku. Harman/Kardon SoundStick skutečně není nic pro lidi kteří jako první zapínají nesmysli typu Xboost, Bass Boost a podobné „vychytávky“ které se pokoušejí nějakým elektronickým způsobem vykouzlit hutný a zpravidla tkaé nesmyslný zvuk. Soundstick je stejně tak čistý designem jako i zvukem.
Reproduktory mě uspokojily jak při vybrnkávání kytarového sóla u Is there Anybody Out There od Pink Floyd (The Wall CD2), stejně tak jako u dvacet let staré pecky Waterse Running Shoes. Samozřejmě jsem zkoušel poslouchat tkaé jiné styly a tak když Marián Varga zrušil svůj Vánoční koncert, poslechl jsme si celé album Hommage Á a opět jsem zažil spokojenost. Stejně tak jako u Eminemova Bad Meet Evil. Líbí se mi také jak reproduktory stíhají šílenosti od Lil Wayne, který dokáže na melodický podklad nasadit tvrdý beat a vytvořit tak úžasný rockový rap.
Čistota zvuku pak krásně vynikne u Alicia Keys nebo Whitney Houston. Stejně tak jsme si s radostí pochutnal na Deep Purple a například bláznovství jménem Speed King. Jediné co mě trošku zklamalo byl klasický rap v podání českého Ektora s DJ Wich, které mám osobně jako asi posledního rapera a DJ v ČR alespoň částečně v úctě a oblibě. Zde mě již basy které Harman produkoval lezly na nervy, to je však pouze osobní názor a také to, že basy příliš nemusím a jsme rád když jsou co nejvíc v pozadí. Stačilo však otočit hlasitost subwooferu ještě víc k minimální hodnotě a opět jsme se dočkal pěkného přednesu.
Technická specifikace
- Frekvenční odezva: 44 Hz – 20 kHz
- Audio vstupní připojení: 1/8“ (3.5 mm) stereo
- Spotřeba energie: 65 W (maximum); 4 W (v nečinnosti)
Subwoofer
- Nízkofrekvenční měnič: 6“ (150 mm), dole proudící
- Výstupní výkon zesilovače: 20 W RMS
- Rozměry (Š x V): 232 mm x 258 mm
- Hmotnost: 2.2 kg
Satelity
- Širokopásmové měniče: Čtyři x 1“ (25 mm) na kanál
- Výstupní výkon zesilovače: 10 W RMS na kanál
- Rozměry (Š x V): 51 mm x 254 mm
- Hmotnost: 0.7 kg
Resumé
Určitě by se daly najít detaily kdy nebylo vykreslení jednotlivých tónů tak přesné jako u dražších sestav. Ovšem nějak mě nenapadá proč také detaily hledat. Když totiž přihlédnete k ceně a kvalitě zvuku jakou Harman/Kardon SoundStick Wireless nabízí, můžete si udělat za poměrně nízkou cenu radost. Můžete potěšit nejen svůj zrak ale i uši a najít kvalitní kompromis mezi kvalitním a neotřelým designem a pěkným, přesným podáním zvuku. Znovu však zdůrazňuji, u SoundStick najdete čistý zvuk, zvuk čistý stejně jako je samotný design. Zvuk je tedy takový jak jej nahráli umělci a není nijak uměle vyhnán do nesmyslných projevů, které sice mohou někomu ulahodit, ovšem nemají s čistotou zvuku a kvalitním přednesem nic společného. Po dlouhé době jsem si tak mohl poslechnout něco u čeho bych v případě kdy bych neměl reproduktory zvažoval koupi. Skutečně si myslím že Harman/Kardon SoundStick Wireless je produkt, který může rozhodně potěšit množství fanoušků kvalitního designu, stejně jako kvalitní hudby. S plnou zodpovědností mohu říct, že se jedná o reproduktory, které bych se nebál koupit tátovi nebo je sám používat pro přehrávání hudby.
- Harman/Kardon SoundStick Wireless si můžete koupit za 219€ přímo zde.
- Harman/Kardon SoundStick Wireless si můžete koupit za 5590Kč přímo zde.
- Harman/Kardon dělá také SoundStick bez Bluetooth, kterou můžete zakoupit za 159€ přímo zde.
- Harman/Kardon dělá také SoundStick bez Bluetooth, kterou můžete zakoupit za 3990Kč přímo zde.
Tyto původní reproduktory, co měly pouze zvukový vstup přes USB a byly APPLE ONLY, mám u svého Cube od roku 2000 na posílení dodávaných klulových G4 Cube Speakers, takže trochu v jejich stáří přidej.
V expozici MOMA v NY je pouze iSub, tedy subwoofer. Nikoliv ty satelitní reproduktory. Ty žádnou cenu nezískaly.
http://www.moma.org/collection/artist.php?artist_id=22563
Co mne ale vůbec nepřekvapuje je o řád horší zvuková kvalita novějších hlavních reproduktorů, kde jsou v obou kvartetech reproduktorků použitá nějaké čínská šumítka oproti verzi 2000. Ona ale i cena je poloviční než kdysi, takže co bychom chtěli že?
Dost casto sa mi stava ze cez bluetooth prehravanie ci uz z ipodov 4/5 alebo new ipadu mi po par minutach repro prestanu hrat. Podla BT ikonky a v BT nastaveni ich vidim sparovane, ale proste nehraju, cas pri pesnicke pokracuje. Obcas nepomaha ani opatovne sparovanie a musim samotne repro vypnut/zapnut a opat sparovat. Priamo viditelnu vzdialenost medzi hw a repro mavam od 1-4m. Stava sa to aj Vam?
Tohle nemuze nikdy hrat ciste a kvalitne a uz vubec nebude mit pekne vyvazene, rychle a dynamicke basy. Fyzika se oklamat neda a material z plastu tomu rozhodne nepomuze. Je to jenom takove sumitko hezkych tvaru. Nic vic, nic min. Pro bezny poslech u pocitace to mozna nekomu stacit muze, ale to je vse.
Jsem hifista a mam doma 2 sestavy v cene maleho auta, takze vim co je to kvalitni, cisty a vyvazeny zvuk, takze si muzu dovolit rict, ze tohle nikdy nebude hrat ciste a vyvazene, protoze to nema potrebny objem, materialy, kabelaz, zesilovac atd. Tyhle veci se nijak ale opravdu nijak oklamat nedaji. Uznavam, ze ten zvuk je za tu cenu spatny, ale nemuzu rict, ze by byl cisty a vyvazeny. Floydy jsem na tomhle neslysel, ale popravde ani nechci. Stacilo mi par jinych songu. Nechci nijak urazet, nebo shazovat Vasi praci, kterou si hodne cenim, ale tohle bohuzel nemuzu akceptovat.
Oprava: Uznavam, ze ten zvuk neni za tu cenu spatny
Co jsem poslouchal na tech soundstickach? Black DUB. Jinak tenhle album doporucuji, bude se Vam libit vzhledem k tomu, co jste poslouchal behem testu k clanku.
Mam doma napr. tohle: Tannoy Stirling a Vincent SV 238 MK. Popisovat dalsi casti sestavy asi nema smysl. Myslim, ze uz z toho se da udelat docela slusny obrazek.
Opsat jaky to ma zvuk by bylo asi hodne narocne, takze si radeji zajdete do poslechoveho studia, jestli mate opravdu zajem.
Ano v potaz to beru, jenom je potreba neprehanet ;)
No pokusim se :)
Tak za prve, hudba z neceho takoveho a Vas pohlti do prostoru (ne kvuli nejakemu umelemu 3D efektu) protoze slysite kazdy nastroj z jineho mista tak jako by pred Vama byla kapela, basy jsou mohutne ikdyz nevtirave a celkove je podani zvuku jine jako z malych repraku, protoze slysite vsechny frekvence ve stejne urovni hlasitosti, takze hudba nemusi byt nahlas aby jste si vychutnali basy, stredy i vysky vyrazne a bohate a utoho si muzete v klidu povidat. Samozrejme je potreba pohrat si s akustikou mistnosti, protoze to muze udelat klidne i 30-40% zvuku samotneho. No je to jenom takove kratke resume…nejsem moc dobry opisovatel :D Kazdopadne je to rozdil asi jako kdyz si pustite film doma na sve obycejne lcd televizi z integrovanych repraku a pak jdete do IMAXu :)
Jezisi, tu sa miesaju hrusky s jablkami. Porovnavaju sa tu PC repra za 200 eciek s audiofilskou zostavou za niekolko tisic eciek. Je jasne ze to je uplne mimo misu. Skuste si porovnat tieto H/K s rovnocennymi ako GENIUS SW-HF5.1 alebo hocake Logitechy. Proste nejaky normalny konzum, co si kupuje vacsina k PC.
Tannoy stirling: fakt krasna ukazka hlbky hudby a cisteho zvuku ako v koncertnej sale je to prekrasne
http://www.youtube.com/watch?v=9YXw3hq2n5o
vergasgeek: je to nadhera
@ Amiga 500: naprostý souhlas, originály harman/kardon s iSubem od Jonathana Ive jsou opravdu z minulého století.
Jinak nechápu to dnešní zprznění černou barvou na podstavci beden i nožičkách iSubu oproti klasickému originálu:
http://www.wap.org/journal/powermaccube/cubesoundsticks.JPG
Mam k iMacu pripojene Creative Inspire 5.1 Digital 5700 cez optiku, vie niekto povedat, ci je to lepsie ako toto co sa tu opisuje?
Pro případné zájemce, kteří by chtěli připojit původní originál sběratelské Apple harman / kardon iSub Speakers k novějším Macům mám smutnou zprávu. Připojení zvuku pouze přes USB s velkým odběrem, což nenakrmíte z žádného Maca vyrobeného posledních 10 let. Přes posilující USB Hub díky OS-X to též namaká.
http://zkrat.me/kt
Čo to sú za hodinky na 3.) obrázku fest sa mi páčia.