V současné době se prodávají doslova miliony dockovacích stanic pro iPody, iPhony a iPad, které většinou nabízí kromě docku také klasický 3,5mm jack konektor a v mnoha případech pak také Bluetooth. Právě technologií Bluetooth jsou mnohdy vybaveny i opravdu kvalitní reproduktory, které bychom mohli používat právě pro přehrávání zvuku z Macu. Pokud však máte Bluetooth reproduktory v jiné místnosti a signál vám to umožní, můžete si jednoduše pustit hudbu z Macu do dalších místností v domě bez toho, aniž byste museli využívat AirPlay. Pojďme se podívat jak na to.
Nejprve musíte připojit samotné Bluetooth reproduktory k počítači. Otevřete Bluetooth Setup Assistant ke kterému se dostanete jednoduše přímo přes System Preferences a následně Bluetooth a tlačítko plus, pomocí kterého přidáte další zařízení. Jakmile Mac nalezne reproduktory stačí postupovat podle synchronizačního průvodce, kde se reproduktory připojí k počítači.
Jakmile dokončíte připojení k reproduktorům, zobrazí se automaticky v seznamu Bluetooth zařízení se zelenou ikonkou, která značí že je reproduktor připojen. Následně stačí zvolit reproduktory a pomocí ikonky s ozubeným kolečkem nastavíte možnost Use as Audio Device. V ten moment začne zvuk z Macu vycházet namísto z reproduktorů nebo sluchátek připojených pomocí 3,5mm jack konektoru z Bluetooth reproduktorů nebo sluchátek, které jste v předchozím kroku připojili.
Pokud chcete změnit reproduktory ze kterých vychází zvuk, nemusíte hned odpojovat Bluetooth reproduktory, ale stačí jednoduše přejít do nastavení Sound a Output, kde můžete bez problému jednoduchým kliknutím změnit zařízení, ze kterého má vycházet zvuk. Stejně jako v případě na obrázku můžete tedy bez problémů připojit k Macu několik zařízení a jednoduchým kliknutím vybrat, ze kterého má vycházet zvuk. Nic tedy nemusíte odpojovat ani znovu připojovat. Samozřejmě není přehrávání přes Bluetooth tak pohodlné jako přes AirPlay, kdy můžete přehrávat přes Airplay například pouze hudbu z iTunes nebo zvuk z Quicktime a ostatní zvuky nechat přehrávat počítač přes reproduktory připojené prostřednictvím kabelu, ale na druhou stranu pokud již doma máte nějakou dockovací stanici nebo reproduktory s Bluetooth, proč je nevyužít.
Bluetooth je nejtragičtější věc na Macu. Kromě jiného jsem měl doma BOSE přenosný reproduktor za 400 USD. Neustále se to rozpojovalo, volali jsme do USA, poslali nám nový firmware. Pak se to zase neumělo rozpojit. Muselo se to resetovat, aby se dalo připojit něco jiného, prostě běs. S pécéčkem za 3 Kč jak z praku. To není dobré rozhraní.
Jen pro vyváženěnjší dojem – BlueTooth používám od počátku – tj. když se ještě musel koupit BT USB nástavec. Popisované problémy jsem nikdy takto dramaticky nezažil a tak bych asi měl za to že je to dílem shody okolností. Samozřejmě že provoz BT (a všech bezdrátových věcí) občas člověku zpestří život proti ekvivalentnímu řešení postavenému na prostém zastrčení kablíku, ale myslím že není důvod to generalizovat.
Jste šťastný člověk a takových je málo. Problémy s rozpadávajícím se připojením Bluetooth, měl každý, koho znám. Shoda okolností vypadá úplně jinak.