Když se podíváme do minulosti společnosti Apple, v podstatě staví na dvou základních pilířích, které společnost dostaly tam kde je nyní. Prvním velkým skokem který světu ukázal Apple jako výrobce spotřební elektroniky bylo představení MP3 přehrávače iPod a jeho následné zlevnění. Právě cenová dostupnost a styl jenž iPod dokázal nabídnout ruku v ruce přinesl Apple z poza zavřených dveří fajnšmekrů a profesionálních uživatelů na ulice. V dobách své největší slávy ovládal iPod 98% trhu MP3 přehrávačů v USA, i nyní mu však patří většina světového trhu.
Právě díky iPodu se začal Apple prosazovat, vydělávat velké peníze a stala se z něj známá společnost. Další skok zaznamenal po představení iPhonu. Mnoho lidí si první iPhone kupovalo s tím, že nevědělo že Apple vyrábí nějaké počítače s nějakým vlastním operačním systémem, znalo zkrátka iPhone. Právě iPhone znamenal druhé kolo úspěchu Applu na globálním trhu. Upřímně řečeno prodeje Maců jsou od představení prvního iPodu a následně od představení iPhone zajímavé právě díky propagaci počítačů touto dvojicí produktů.
Zajímavé je, že od představení iPodu do představení iPhone uplynulo přesně 6 let. První iPod byl představen v roce 2001 a první iPhone v roce 2007. Nyní máme rok 2013 a Apple by měl představit další revoluci, další produkt díky kterému si získá dominantní postavení v dalším segmentu trhu. Tu skutečnou revoluci totiž můžete udělat vždy pouze prvním produktem v daném odvětví. Žádný iPhone ani iPod už nikdy nebude tak revoluční jako první modely. Zkrátka již víme co očekávat a víme že nám dá Apple vylepšení, ovšem vylepšení v rámci evoluce dané řady produktů. Abychom se dočkali skutečné revoluce, potřebujeme dostat zcela nový produkt, produkt který ovládne další segment trhu.
V současné době se nabízí dvojice takových produktů, inteligentní hodinky nebo Apple HDTV. Inteligentní hodinky jsou z mého pohledu ještě o něco zajímavější než Apple HDTV. Přece jen Smart televizory jsou již na trhu a v jednom z článků jsem rozvedl, proč Apple v podstatě nemá již co revolučního nabídnout. Samozřejmě že můžeme ovládat Apple HDTV hlasem, pohybem nebo chvěním chlupů na ruce, to však současné Smart TV již umí. Apple by samozřejmě nabídl vše zdokonaleně a přidal k tomu ekosystém v podobě App Store a dalších služeb jako je živé vysílání nebo neomezený archiv. To však na revoluci nestačí!
Segment ve kterém může Apple způsobit skutečnou revoluci jsou takzvané inteligentní hodinky, zcela nový pojem se kterým se setkáváme maximálně rok, respektive od doby kdy vývojáře napadlo vytvořit produkt propojený s iOS. O tom, že hodinkám od Apple skutečně věříme jsme už psali v článku ve kterém zdůvodňujeme jejich příchod právě změnou předchozí generace iPodu na novou generaci, která v podstatě nepřináší nic nového, ale nejde dát na ruku. Revoluce roku 2013 od společnosti Apple budou hodinky. Apple tak vytvoří zcela nový produkt a bud mít možnost lidem opět nabízet hodinky s cenou 99-199€ s tím, že je samozřejmě co nejvíc využijete pouze s iOS zařízením a ještě lépe také s OS X.
Taky věřím těm hodinkám více než čemukoliv jinému, ale koupím si až druhou verzi. U iPhonu byla druhá generace znatelně vychytanější (největší skok však byl iPhone 4), rozdíl mezi iPadem 1 a 2 je větší než mezi iPadem 2 a 4. Zkrátka je třeba vychytat počáteční mouchy, a doufám že k tomu apple přistoupí stejně vědecky jako když dělal nové sluchátka. Hlavně aby se dobře nosily, byly voděodolné a neměly příliš rušivý design (do lesa i do divadla) a aby se nemusely nabíjet každý den.
BTW: mám nápad, co kdyby měly přední kameru z iPhona 5 a byly vodotěsné, nemusel bych si kupovat vodotěsný foťák za 5-8000, nebo gopro. :-)
No nevím jestli budou hodinky revoluce když už je to profláknutý a plno výrobců se snaži s něčím takovým přijít. Spíš už zase jen zdokonalí to co je a něco přidají.
Z mého pohledu v článku chybí milník 1998 – iMac. Takže interval mezi přelomovými iZařízeními se spíše prodlužuje. Letos sice „něco“ přijde, ale rozhodně nečekám něco významného do kvarteta iMac-iPod-iPhone-i? …
ako píše Jan Becher chýba tam 1998 – iMac a 2010 – iPad :)
1998 iMac
2001 ipod
2007 iphone
2007 ipod touch
2010 ipad
Ak by apple Tv mala plnu verziu ios6 a vsetky
Jeho vlastnosti+ podporu itunes a appstore
tak by to bola revolucia
Apple hodinky budu tiez revolucne ak tam
daju notifikacne centrum a siri ovladnu trh
Dalsie revolucne veci boli macbook air 2009-2010,
ked nik nemal ultrabooky
a imac asi v roku 2008 – maly tenky s mechanikou
vyzeral ako monitor a ono to bol pc – to nik nemal
2010 iphone 4 – skleneny mobil a retina
Nekritizujte článek, zaměřte se na geniální první komentář :-D, myslíte si že se dá vychytat ergonomie a applovský design? Vnitřek bude jako iPad 2,3,4, ale co řemínek? Bude to řada válečků vypadající jako konec nabíječky z macbooku? Mezi to by se chytaly nečistoty a bylo by to takové hrbolaté. Jsem zvědav jak to vyřeší, nejspíš nepoužijou kůži nebo bavlnu.
BTW: mám další nápad, poutko by mohlo být nastavitelné na takovou šířku, že by se hodinky mohly nasadit na paži a iPhone může být v kapsa, při běhu by se dalo dělat všechno co se dělá když je na paži iPhone, tedy poslech hudby, příjem hovoru, povídání se Siri, něco od nike+….
Podle mého soudu nemusí nic. V kontextu s časovým „rozpětím“ vsunul Apple do zmiňované časové smyčky iPad, což je bezpochyby další revoluce. myslím si, že revolucí už bylo na jednu firmu celkem dost. Aby se z toho nepřehřáli. Obrovská hotovost je dostává pod enormní tlak akcionářů a vyhazovat peníze z okna na projekty, které nemají moc smyslu, jen aby někomu zavřeli hubu, je pitomost. V tuto chvíli se technologie spotřebního zboží světa tak trochu přehřívá, zmiňované hodinky považuji za zbytečný výstřelek, který nepředběhne doplňkový prodej ostatních (vedlejších) produktů Apple. Nenapadá mě žádný IT produkt budoucnosti, který by chtěl, resp. potřeboval, nebo mohl využívat efektivně skutečně každý, tak jak je tomu u iPhonu, iPadu, počítačům, nebo iPodům, které, ruku na srdce, už mají svá léta také dávno za sebou a jejich prodej dlouhodobě klesá. Kravinky ve stylu holografických klávesnic a projektorů z mobilu jsou naprosto neergonomické blbosti, stejně jako masivní hlasové ovládání, které navždy zůstanou na okraji masové produkce. Nevím jak vy, ale já na své IT věci pokřikovat rozhodně nikdy nehodlám. A to nejsem žádný Introvert :-) Prostě venku už je randálu až moc.
—–
Amnarte: Ultrabooky a podobné modifikace jsou jen evoluční vývoje známých produktů. Žádná revoluce. Když něco zmenšíš, ztenčíš, zlehčíš, není to revoluce. Pořád je to to samé, so se pořád stejně ovládá a používá. Notebook. Stejně jako Retina display. Je to jen lepší display identického produktu.
Televizor Apple mi taktéž nedává větší smysl, než jen doplňkový prodej pro fajnšmekry. Pokud by měl Apple zaujmout, musel by představit televizor ve stylu Loewe (jiná značka nestojí za řeč) s plnou technologií svého Apple TV a ekosystému. Odhadovaná cena mimořádně kvalitního televizoru je tak okolo 100 tisíc a to nepočítám s nasazením IGZO, které by cenu nejspíš ještě zdvojnásobilo. Vždyť se podívejte, co stojí jen pitomý Cinema Display od Apple (25K) Kdo si koupí takový produkt, když je to pořád jenom pitomej televizor? Za to koupím od Panasonicu nejnovější PDP Plazmu. Málo, velmi málo lidí by si koupilo televizor za 100K. To by žádná revoluce určitě nebyla.
Roman: imac 1998 mal ako prvy pc bez diskety, farebne prevedienia, bol priehladny a hlavne prenosny – to nik predtym nemal
myslím, že vám do tých vašich počtov nesedí iPad. To, že ekosystém tu už bol, to je jedno, ale iPad založil nový segment trhu s tabletmi, niektorí to nazývajú dokonca post pc éra. To je podľa mňa príliž významné, než aby ste to nezaradili. Síce takto už vám tá 6 ročná periodizácia revolúcií nevychádza, ale aspoň vidieť, že žiadna taká periodizácia neexistuje a ak apple predstaví nejaký revolučný produkt, určite to nebude kvôli tomu, že už je to 6 rokov od poslednej revolúcie.
On ale ten původní barevný CRT iMac ve své době revolucí byl a do jisté míry změnil trh počítače. I další firmy se začaly trochu oprošťovat od představy „nudné krabice“ a začalo se hledat „osobnější pojetí osobního počítače“.
Zase to z těmi „dotazy k mamince“ nepřehánějte, těch milníků v rozvoji výpočetní techniky, které přitom už dnes znají jen odborníci (nebo alespoň obecně „znalí uživatelé“) je více.
U Applu je možná nejzásadnější Apple II – v Evropě nás to minulo, ale přelom to byl. V Evropě je pak zase naprosto neokecatelný význam činnosti pana Sinclaira – to byla revoluce se vším všudy, ale zeptejte se na to někoho pod 25 let věku, vůbec nebude vědět, „vo co gou“.
Tak pánově :-) Nepadla vůbec řeč o aplikacích.
Můj názor je ten, že Apple dokázal nevídané, jeho zařízení podle mě pomalu drtí herní konzole. Pokud Apple TV vyndá, vznikne nespočet špičkových her který zatopí PS a XBoxu. Viz Real Racing na iphone nebo ipadu… Jelikož má Apple obrovské příjmy z prodeje aplikací, vidí v tom budoucnost a Apple tv mi v tomto ohledu připadá mnohem zajímavější než iWatch, které můžou být jen vychytávkou která nebude sypat cash dále…
RE: Amnart suhlasim, len bez toho contentu SK CR a samozrejme SIRI SK CZ sa nepohneme z miesta a stale to bude len pre trh v USA, pripadne DE, EN, JP.
RE: Roman: to by tam zas nesedel iPod ;)
Roman:
vidím velký prostor pro příslušenství k Apple TV , dokážu si představit mnoho herních ovladačů atd… vývojáři zapracují, a ostatní budou mít problém… tipuju že z příchod Apple TV sníží nebo smaže zisky Nintenda , Sony, a potrápí herní divizi microsoftu (xbox), bude to ale přeci jen nějakou dobu od příchodu trvat…
Romane já myslím že revoluce nesouvvisí úplně s tí kolik lidí to zná. Když někdo udělá revoluci s šicími stroji tak to asi taky nebudete vědět
Jestli iMac ’98 nebyl přelomový, tak já jsem woknař…
V kanclu mám pár let ze stolních mašin vedle sebe v mém oldies koutku LCčko, Classic Color, Performu, Cube, bílý iMac G5 20″, G4ku a iMac Bondi Blue ’98. Za tu dobu skoro každá návštěva oceňuje design a nadčasovost právě iMacu ’98. Nahoře jsem psal, že Z MÉHO MOHLEDU to byl milník. Když ze šuplíku vytáhnu první WHEELový iPod či první iPhone, tak to většinou nikomu nic neřekne.
Jinak raději než nějaký hodinky či televizi od Apple bych uvítal nepadající Final Cut Pro – X, abych mohl konečně odinstalovat FCP-7, či aktualizované iWorks. Toť vsjo.
@ ROMAN: Amnart má fakt pravdu v tom, že první iMac byl přenosný díky integrovanému na těžiště optimálně umístěnému držáku.
A hlavně klid a díky za články. Prostě to neHCápu.
Ten držák na iMacu byl ale spíše designouvou vychytávkou který mě navodit pocit kontaktu s počítačem jinak opravdu nebyl koncipován na přenos :)