Z projevu na konferenci Goldman Sachs si to Tim Cook zamířil rovnou na projev prezidenta USA u příležitosti State of the Union. Tim Cook nebyl na proslovu náhodou, prezident totiž mimo jiné pochválil také společnosti, které přesunují svoji výrobu zpět do USA. Právě přesunutí výroby počítačů Mac vyvolalo v loni na podzim velké množství zpráv, které informovaly o tom, jaké počítače začal Apple v USA montovat. Zatím jsme se však setkali pouze s iMacy, které jsou skutečně vyrobeny v USA. Pokud vás zajímá co musí počítač nebo jakýkoli jiný produkt splňovat k tomu aby jej bylo možné pokládat za produkt vyrobený v USA a mohl se pyšnit touto nálepkou, přečtěte si náš článek přímo zde.
V podstatě však Apple nezačal dělat nic jiného než například Bentley u svého nejnovějšího SUV. Zatím co na Slovensku se udělá kostra automobilu a zpracují se zde nejmasivnější části, je poté vůz převezen do Británie, kde se dokončí finální úpravy, to vše samozřejmě v takovém poměru, aby mohl být Bentley stále britským vozem. Že sjede automobil ze stejné linky jako Tuareg již nikdo příliš neřeší. Prezident Obama během svého projevu uvedl.
„Naší hlavní prioritou je vytvořit z Ameriky magnet pro nové pracovní místa ve výrobě. Poté co výrobci rušili v posledních deseti letech místa, přidali v posledních třech letech půl milionu nových pracovních míst. Caterpillar přináší nová pracovní místa zpět z Japonska. Ford přináší práci z Mexika. Po hledání fabrik v jiných zemích jako je Čína, Intel nakonec otevírá nejvyspělejší závod tady, doma. A tento rok začne Apple vyrábět Macy znovu v Americe,“ uvedl prezident USA Barack Obama.
Abych pravdu řekl, přesouvání výroby do USA není žádná výhra a ekonomicky je to efektivní jen u skutečně drahých produktů s vysokou marží. Vezmu-li v potaz například montážní cenu iPhone u Foxconnu, která je prý cca 10,,- USD za kus, je zcela evidentní, že na území USA by se nenašel nikdo, kdo by byl ochoten za tak nízkou cenu tohle dělat. Vzhledem k přidané hodnotě iPhone, která je nejméně z 90-ti „%“ vytvářena na území USA a zbytek někde venku, je nesmysl o přesunu výroby levných produktů, jako je iPhone, vůbec uvažovat. U počítače za 50 000,- s hmotností 10-20 Kg, kde je marže třeba 20-25,- tis., a většinový odbyt je na domácím území, to však smysl dává. Je třeba nad takovými kroky racionálně uvažovat a nenechat se strhnout ojedinělými případy.