Na serveru Mashable se objevil článek z dílny partnera Tab Times. Podle něj se viceprezident pro vzdělávání společnosti Apple setkal s tureckou vládou. Jednali o ambiciózním cíli, který si garnitura předsevzala – učinit tablety přístupné pro 15 milionů školáků. Je jasné, že takový záměr není nic levného. Dle serveru MacRoumors mluvíme o vládním programu za 4,5 miliardy amerických dolarů. Zajímavé ovšem také je, že schůzka mezi politiky a zástupci Applu nebyla údajně až tak pozitivní, jak byste možná čekali. Turecko se dlouhodobě snaží, aby se tablety staly součástí výuky. Vyjednávání s Applem dokonce rozhodně není první podobnou aktivitou.
Dobře, ale proč by to mělo Apple za každou cenu zajímat?
Rozsáhle se rozepisovat nad tím, proč by vlády měly uvažovat o zařazení tabletů do výuky nemá smysl. Všude kolem sebe najdete studie, které obhajují jejich přítomnost ve školních zařízeních všeho druhu a já s nimi ve své podstatě souhlasím (nejde ani tak o to, zda je mít, ale jak s nimi správně pracovat). Koneckonců, podobné vládní (i nevládní) programy již v různé intenzitě běží například ve Spojených státech, Austrálii, ale příklady najdeme i v tuzemsku.
Spíš je vhodné zamyslet se nad důvody, proč by právě Apple měl usilovat o to, stát se součástí vzdělávacího systému (i v Turecku). Proč by až donedávna nejhodnotnější společnost na světě měla usilovat o to, být ve školách téměř všudypřítomná? Důvodů je hned několik. Když pominu výborný komunikační potenciál, který technologický gigant zrovna nutně nepotřebuje, myslím si, že pokud by přístroje společnosti provázely nové generace už od brzkého dětství, mohly by se stát naprostou přirozeností.
Jestliže by iPady byly součástí života dětí už v brzkém věku a ve školním prostředí, dá se důvodně předpokládat, že by je vyžadovali i doma. Používat jablečné výrobky by tak bylo naprosto přirozené, tyto děti by také mohly za jistých okolností strávit zbytek života v ekostystému, který Apple vytvořil.
Apple by tak určitě neměl šance pronikat do školních zařízení podceňovat, či nad nimi ohrnovat nos. Za správných okolností, by se totiž společnosti mohlo podařit – prakticky nenásilně a bez větší námahy – budovat silnou a loajální základnu uživatelů, kteří by v budoucnu pravděpodobně nezůstali u využívání jen jednoho výrobku s nakousnutým jablíčkem.
Další komentáře a analýzy nejen ze světa technologií, můžete nalézt na bemedia.cz nebo na mém Twitteru.
Neohrnovat nos? Mel by pres nej dostat… Vyroba ipadu 16gb dnes bude pod 200usd, prodejni 300usd x 15mil kusu….
Former.Billionaire:
suhlasim, apple by to mal zobrat a nevahat, predsa len by to pozitivne ovplyvnilo meno firmy a ziskali by dalsich zakaznikov
a mas pravdu ipad vela nestoji nakolko su tam prevazne diely zo starych iphonov a ipadov + novinky ako A6
Nějak jsem z článku nepochopil kde jste přišli na to že Apple ohrnuje nos? Jak je vidět vyjednávají a proč to zatím neklaplo se můžeme jen domnívat. Myslím si že důvody proč mít iPady ve školách Apple zná moc dobře jinak by tolik nepodporoval učebnice atd… Z článku vyznívá jokobyste jim to chtěli poradit :)
JK: V pripade konkretne Turecka se mluvi o tom, ze Apple nabidl vlade dost nevyhodnou smlouvu (viz. napriklad Mashable).
Jinak jsem psal, ze podobne aktivity bezi v ruznych zemich, spis jsem ale chtel naznacit, ze Apple by mel byt v tomto kontextu jeste vice aktivni, kvuli „vychovavani“ novych uzivatelu, a to i na momentalne mene zajimavych trzich. Jestli mi uz rozumite :-) diky za komentar :-)
RE: Petr Beťák – rozumieme Ti, ale je fakt je, ze Apple je v tomto riadne pozadu za Google, ten uz ma pobocku v kazdej krajine a snazi sa o rozvoj, naopak Apple je primarne Amerika a viac ich asi nezaujima, pretoze treba zalozit pobocky co sa budu starat o obsah, ak ta firma nema opat skrachovat, zatial sa im ako tak dari (vid pad akcii zo 730 na 440b) ale toto nemusi trvat navzdy a niekto ten obsah doda a potom uz moze byt aj pre Apple neskoro. Ako som uz to pisal nemam problem zaplatit na film, hudbu ci iny obsah len zatial mi je to ponukane iba v anglictine a toto urcite je problem. Napr. z Itunes mi chodi ponuka na skvele knihy a ja nestiham citat slovenske, na vianoce som kupil 20 knih. Bohuzial papierove verzie. Anglictina je fajn, ale nemusi to kazdemu vyhovovat v danej krajine a v tomto su sa mi zda zabedneni.
X.X
problemom su vsak aj ceny filmov na itunes – ked si mas kupit stary film – z roku 98 alebo 2002 za 8-10€ tak je to vadne, ved filmy z roku 2011 sa daju v Tescu kupit za 10€
Apple musi spravit vsade pobocku ked chce normalne fungovat – onlinestore by mal byt vsade a casom aj kamenne predajne, aspon jedna kancelaria 6×6 metrov v Bratislave ci Kosiciach kde by sa objednavalo a nakupovalo- proste original Apple store – aspon iphony + prislusenstvo pre nich, ipody a ipady to by na zaciatok stacilo
— knihy su fajn ale co mam z toho ked som chcel knihu o napoleonovi na iphone ci ipad – a citat 180 stran po anglicky – nie je mozne aby som to cele pochopil
— apple ma cielovy trh USA, GB, Nemecko, Kanada, a potom su dalsie krajiny, ved to vidno aj na siri cakam dva roky a ani cestinu nepridali
RE: Amnart s tym samozrejme suhlasim, stara vykopavka nemoze stat tolko.
RE: Amnart a potom ide o celkovu strategiu firmy, ci ich vobec zaujima nejaky CR trh 10mil alebo SK trh 5mil, ale ak by mi islo o budovanie znacky, tak toto predsa nemoze byt ziadny problem, ved najmem ludi v danej krajine a nech to zacnu rozvijat a plateni budu postupne zo zisku, ktory na tom trhu vznikne, nechapem, ze niekto moze byt takto ZABRZDENY.