V nadcházejících článcích, které budou pravidelně vycházet každé pondělí, se vám pokusím poradit jak na focení a věci kolem toho. V prvním článku začneme naprostým základem. Pominu-li samotné cvaknutí fotky. Celý seriál se bude točit kolem programu Adobe Photoshop Lightroom (dále jen LR), který všem vřele doporučuju. Bohužel není zrovna levný, ale můžete si stáhnout trial verzi na adobe.com. Tento program používám raději jak Photoshop, protože v něm mohu jednoduše třídit a spravovat složky s fotkami a zároveň fotku upravím a připravím pro export.
Import. První krok je Import. Jedná se tedy o to, dostat vaše fotky z fotoaparátu do vašeho Macu. Doporučuji neimportovat fotky připojením fotoaparátu přes USB. Zvykněte si vytáhnout vaší SD kartu z fotoaparátu a ten nechat v batohu. Důvod je jednoduchý, hlavně v zimním období. Zmrzlý fotoaparát přinesete promrzlý z venku a vyndáte jej do pokojové teploty. Fotoaparát se orosí nejen z venku, ale i ze uvnitř. Může se stát, že vám z toho „onemocní“. Proto je lepší nechat ho aklimatizovat v batohu a mezitím, co se aklimatizuje, se už můžete bezpečně probírat v nových fotkách.
Po vložení karty do čtečky a otevření LR vám většinou sám LR nabídne import. V opačném případě klikněte na tlačítko Import v levém dolním rohu nebo použijte klávesovou zkratku shift + cmd + i. LR většinou sám rozpozná, že máte v počítači kartu s fotkami a automaticky vyhledá složku, kde jsou fotky uložené. Pokud ne, najdete k nim cestu pomocí levého panelu.
Rád bych ještě podotkl, že doporučuji fotit do RAW místo JPG. Díky LR tak dokážete zachránit i na první pohled špatnou fotku a daleko lépe se pak upravují. Dalším takovým tipem je nemilosrdně promazávat pokud možno už po vyfocení. Lehce se pak může stát, že si zaplníte disk fotkami, ke kterým se už nevrátíte a jen se na ně bude prášit. Po selekci ve fotoaparátu vás pak čeká selekci při importu. Po vybrání cesty k vašim fotografiím se vám zobrazí náhledy fotek. Pomocí mezerníku si vyberete, které chcete importovat. Opět doporučuji dobře si výběr rozmyslet.
Až budete mít vybráno, stačí jen kliknout na import. Osobně nechávám defaultní nastavení, které zkopíruje fotky na váš disk do složky s obrázky. V této složce pak vytvoří složku podle roku pořízení, ve které budou vytvářeny podsložky podle dne pořízení (pozn. pravý čas si nastavit datum a čas ve vašem fotoaparátu). Po importování můžete nechat kartu automaticky odpojit od počítače. Nyní máte fotografie na vašem disku a kartu můžete naformátovat (raději si nejdřív zkontrolujte, že na tom disku skutečně ty fotky máte).
Po importování se vrátíte zpátky do hlavní záložky LR, což je Library. Poznáte to podle zvýraznění v pravém horním rohu. Dostanete se tam také pomocí kl. zkratky G. Nyní máte v levém panelu strom se složkami s vašimi fotkami. Pravděpodobně tam bude 2013 a pod ní třeba složka 2013-01-14. Doporučuji si složku přejmenovat například na 2013-01-14-focení podle LSA. V budoucnu se vám to bude hodit. Pro začátek by to mohlo stačit. V příštím díle se podíváme na označování fotek, třídění a jiné funkce v záložce Library. Na případné dotazy ohledně Importu vám rád odpovím v diskuzi pod článkem. Mějte dobré světlo!
cheheeee dobře Kubajsz! :) já jsem teda mám zatím všechno krásně zorganizovaný v iPhoto, zajímalo by mě hlavně srovnání co má lightroom navíc…
Ty jo, tak to by bylo asi na samostatnej článek. Přiznám se, že zrovna iPhoto mi k srdci moc nepřirostlo. Lightroom oproti iPhotu nabízí hlavně profesionální práci s fotkou a dokáže z ní vytáhnout určitě víc, jak iPhoto. Nemluvě o možnosti doinstalování různých pluginů, o kterých tu určitě budu taky psát.
Ja radsej najskor skopirujem vsetky foto na disk a importujem z disku, co keby sa mi predsa len neskor zapacila aj na prvy pohlad horsia fotka ktoru zarhnem :-)
delam to taky tak…kopiruju do svoji slozky na HD a organizuji podle sebe. Lightroom muze nekomu vytvorit v pocitaci peknej bordel…kdyz nepochopi zaklady importu…) Jinak nechapu jak nekdo muze srovnavat iPhoto a Lightroom. LR je pro nezasvecene o milion trid vejs!!! iPhoto se da srovnavat tak akorat s picasou nebo necim podobnym…ale ne LR.
stevkoi: jestli že máš dostatek místa na HD, tak proč ne. U mě by to ale znamenalo několik Tera dat :)
grafix: těch možností je samozřejmě spousty a bude super, když tu v diskuzi více lidí dá tipy na svůj způsob třídění fotek :) Jinak LR a iPhoto mi také příjde jako nesrovnatelné …
Možná by bylo fajn, kdyby se přidal v psaní ještě někdo, kdo používá Aperture? Mně osobně moc k srdci nepřirostl, ale přeci jen je to applovskej program, který by tu měl mít také místo :)
No ja jsem drive pouzival aperture…ale nejak jsem nezjistil kde je historie a tak jsem ho po nejakem case opustil. Musim ric ze Aperture drive umel pracovat lepe s fotkou nez LR3…hlavne umel pracovat s moare. Ale historie byla pro me klicova a s prichodem LR4 pro me bylo LR4 jasnou volbou. Jinak je urcite pro zacatecnika dulezite…aby pochopil jak LR funguje…ze si linkuje fotky do slozek a vytvari nahledy pro monitor se kterymi pracuje. Mnoho lidem se stava…ze zdrojovou slozku vymaze a pak ma v knihovne otazniky:o) Jen bych doporucil pracovat s ceskou verzi LR4.
Mam nastaveny import do LR zpusobem, ze se dana fotka nacte nekam do LR a je vzdy v databazi LR. Pokud ji chci vymazat, tak to delam prez LR, ktery se me zepta, zda chci fotku vyradit z databaze, nebo ji vymazat (hodit do kose). Stejnym zpusobem mam nastaveny iTunes, kdy se dane soubory (mp3) kopiruji specielne do slozky iTunes a nikde se nelinkuji. Po zkusenostech je pro me toto nejlepsi varianta :-)
No jo, to bychom potom mohli řešit ale hrozné detaily a vznikaly by hrozné slohy. Bude těžký najít hranici o čem psát a o čem už ne. CZ vs. EN verze je taky otázkou. Příjde mi, že je to tak 50:50.
Farmysta: souhlasím, to je nejideálnější způsob, dle mě :)
Jen pro upřesnění, já právě iphoto s lightroomem nesrovnávám ani nesrovnával, jen jsem říkal, že by se mi líbil zjednodušenej výpis hlavních funkcí, který to má navíc, oproti iphoto, kterej je pro běžný dovolenkáře atd :)
já třeba už do focení vůbec nedělám, takže mi iphoto plně dostačuje, ale kdyby se ve výčtu funkcí objevilo pár věcí bez kterých bych nemohl žít, tak bych o lightroomu přemýšlel…
@Jakub Fišer: Tohle je taky cesta, ale ono staci ze ma nekdo blbe nastavenej rok na fotaku a uz ti to muze kopirovat nekam jinam nez bys chtel…proste ti to spadne napr. do roku 2011 a pritom to melo jit do roku 2012. Pro me je idealni mi slozku foto_LR a tam si to organizovat sam. Proste si nakopiruju z karty do cilove slozky a tu pak pretahnu na LR a dam nekopirovat…jenom nalinkovat s tim nazvem slozky. O proti iTunes je to mnohem slozitejsi…pac si LR dela nahledy, historii, exif data.
@rollins: Hele ja proti iPhoto nic nemam…pouzivam ho po exportu, kde si organizuju svoje alba…abych mohl delat prezentace anebo je jen sdilet na tablet ci mobil…nebo tlacit na ATV. Na editaci iPhoto moc neni…ale chapu ze pro nekoho kdo foti jen tak pro sebe…tak mu poslouzi vic nez dobre.
Já to dělám tak, že fotky který chci editovat vyexportuju ve fullu a pak si je ladím ve photoshopu… což ale zase dělám jen občas, takže mi to přijde dostatečně jednoduchý řešení.
k tomu srovnání iPhoto x LR:
LR je nesrovnatelně silnější nástroj jak na katalogizaci, tak na publikaci, ale především a hlavně na workflow editaci. Narozdíl od iPhoto umožňuje hromadně úpravy, retuše, selektivní a lokální úpravy, správa barev, správa verzí, virtuální kopie s úpravami, virtuální knihovny, kolekce, parametrické kolekce, nepřeberné možnosti presetů vyvolávání, tisku, sestav tisku, presety publikace, výroba prezentací fotografií, publikační možnosti omezené jen fantazií tvůrců pluinů …. To je opravdu na celý seriál článků co má LR navíc proti iPhoto. Jedno je prostě základní spíše katalogizační SW s opravdu základními možnostmi editace bez nejakých extra možností podpory workflow a to druhé je nástroj pro profesionální foto-workflow se vším všudy, který tvoří prakticky průmyslový standard.
pro rollins: právě ten export do PS se stává v případě LR prakticky nepotřebný.
Jakmile má někdo LR, tak téměř neexistuje úprava (ve smyslu korekcí a vyvolání), která by nešla udělat přímo v LR – PS se v tu chvíli odsouvá do role nástroje pro radikálnější zásahy a manipulace – tedy jako DTP nástroj kam patří.
Na workflow úpravy je zbytečně těžkopádný nemluvě o praktické nemožnosti jejich hromadných aplikací, rozkopírovávání úprav spod.
Navíc právě tím exportem a následnými úpravami se již ztrácí část informace, kterou už nikdy do souboru nevrátíš – LR dělá veškeré úpravy na úrovni vyvolacích metadat, takže kdykoliv se můžeš v libovolné verzi vrátit kamkoliv dořetězce úprava nepřišel si o jediný kus obrazové informace.
Prakticky neomezené množství verzí téhož obrazu tí může existovat různě zkatalogizovaných v různých kolekcích a knihovnách bez toho, aby se ti fyzicky množily soubory na disku, což není nikdy žádoucí.
jen bych jeste dodal neco historii LR…LR byl presne navrhnut potrebam fotografu. Adobe oslovilo svetozname fotografy a spolecne s Adobe vznikl LR.
Koukám, že LSA čte hodně znalých, to je dobře. A jsem rád, že mě v tom nenecháváte a doplňujete to, na co jsem zapomněl v článcích. :) Třeba se vzájemně od sebe leccos naučíme ;)
iPhoto je nepouzitelne pri velkom objeme fotiek, mam to odskusane :-) ale pre niekoho kdo foti len do jpg a mobilom je to postacujuce.
LR je nejdokonalejší program, co znám. Jen drobnost: když importuji znova ze stejné karty, nabízí se mi buď všechno nebo nic. Já nechci (nebo chci) ale importovat určitou (souvislou !!!) část fotek. Jak je označím hromadně?