Největší událost roku pro IT fanoušky se blíží, mezinárodní veletrh CES 2013 se uskuteční již příští týden v Las Vegas a tak začínají na světlo světa vycházet informace o novinkách, které se vystavovatelé chystají představit během veletrhu. Společnost Corning oznámila, že během veletrhu představí novou generaci Corning Gorilla Glass 3 a také další, zcela nový produkt. Nová, dnes již třetí generace Gorilla Glass bude zaměřena na příští generaci smartphonů a tabletů, ovšem ukáže své možnosti také v oblasti využití u velký multi-touch displejů, které jsou vhodné například pro školství. Odolnější Gorilla Glass 3 nabídne novou funkci s názvem Native Damage Resistance. Novinka nabídne trojnásobnou odolnost proti poškrábání oproti současné generaci Gorilla Glass a čtyřiceti procentní snížení počtu viditelných škrábanců.
„Letos na veletrhu CES bude Corning dokazovat své vedoucí postavení mezi výrobci speciálních skel a optických technologií zavedením dvou produktů, které mají zlepšit a rozšířit možnosti spotřebitelsky oblíbených zařízení,“ řekl Wendell P. Weeks, generální ředitel a prezident společnosti Corning. Dále pak dodal: „Tyto nové invoace budou stavět na stále se rozvíjejí roli sklářského průmyslu při zajišťování lepšího výkonu a funkčnosti výrobků, které mají dotykové displeje.“
Kromě samotného skla Corning Gorilla Glass se na veletrhu představí na stánku společnosti Corning také nové optické kabely, které by měli nabídnout neporovnatelně vyšší rychlost přenosu dat oproti kabelům založeným na mědi. Kabely budou nabízet nové optické vlákna, které vyvinula společnost Corning. Nové vlákna nabídnou nejen mnohonásobně rychlejší přenos dat, ale také možnost vytvořit dlouhé kabely, které budou určeny především pro korporátní zákazníky. Tyto kabely dlouhé několik desítek metrů bude možné využít například i s Thunderbolt porty.
Bez prenosoveho portu/rozhrani, ktere umozni prenaset datove toky optikou, jsou samotne opticke kabely v puvodne metalicke „siti“ nepouzitelne. Ze optika umi prenaset data kapacitne v jinych sferach, nez metalika, je zname desitky let. Nejak tomu zdeleni nerozumim. Delam v optickych sitich uz 15 let, ale co chtel Corning timhle rici mi zustava zahadou.
Mozna jsem ze zeptal spatne, co chtel vlastne sdelit autor clanku? Ty informace jsou rozporuplne a technicky koliduji. K prenosu dat po optice slouzi jina technologie, nez po metalice, ale to je znama vec. Srovnavat tedy metaliku a optiku pro prenos dat je dosti liche, nebot jsou to diametralne odlisna prenosova media. Teoriemi o kapacitne vykonnejsich optickych kabelech jsem dotcen uz radu let z oblasti hi-fi, kde se rada „netopiru“ snazi presvedcit verejnost, za na kvalite optickeho vlakna je zavisla kvalita zvuku :-) Prenosove a distribucni zarizeni dat zcela ignorujic. Thunderbolt pro optiku je treba prepracovat, resp. Doplnit o opticke trasmitery, to jest zarizeni, ktere do kabelu „blika“ svetlo, coz se do metaliky samozrejme nedela. Nicmene samotny kabel nijak neresi prenosovou rychlost. To je otazka na prenosove zarizeni. Dale zcela postradam smysl v poznamce o delsich kabelech v radu desitek metru, ktere by snad mely umoznovat lepsi prenos dat, coz je nesmysl, protoze to neni otazka kabelu, resp. vlakna, pokud uvazujeme o obvyklem MM vlakne standartnich prenosovych vlastnosti na kratsi vzdalenosti v radu stovek metru. Projektoval jsem opticke paterni site v radu desitek kilometru. Podle meho nazoru jsou uvedene informace v clanku vytrzene z kontextu a nekompletni. Nedava to totiz smysl. Ale neznam jejich zdroj, takze to nemohu potvrdit ani vyvratit. Secteno a podtrzeno, ani kabel z diamantoveho skla neprenese vetsi mnoztvi dat, nez kolik je mu schopne „nablikat“ prenosove zarizeni.
—–
Firmu Corning 100% respektuji jako spickoveho vyrobce technologickeho skla. Tolik ke zbytecnym uvaham o jakemsi pohrdani touto firmou. To je nesmysl. Ta firma sve praci rozumi a je spickou ve svem oboru.
To zni jako: „sem nic nepište“ :-) „Nezajímá nás to“ :-)
—-
Shrnu tedy fakta o optickém kabelu Thunderbolt.
Jedná se o aktivní kabel, na obou koncích má v konektoru zabudované zařízení, které převádí metalický digitální signál formátu TB na optický a na druhé straně jej zase převádí zpět na formu metalickou, neboť žádné zařizení s TB tyto převodníky nemá a pracuje pouze s digitálním signálem „metalickým“. Z hlediska datového toku jde u optického kabelu o zcela identické parametry, jako má metalický kabel, neboť se jedná o přenosovou normu, kterou definuje požadavek TB, 10GB na kanál. Je tedy blbostí to tvrzení, že optické kabely TB nabídnou neporovnatelně vyšší přenosovou rychlost. Nenabídnou, nemohou. Výhoda optiky spočívá v tom, že optický kabel je možné položit třeba ve 30m délce, což u metalického TB rozhraní nejde (obvykle do 3m délky kabelu), neboť na mědi vznikají kromě jiného úbytky napětí a signál se na delší trase prostě „ztrácí“ (deklasifikuje), TB pracuje na metalice s pouhými 10W. Optika má útlum podstatně nižší, čím lepší materiál vlákna, tím lépe.