iPod nano je jedným zo štyroch základných modelov populárneho hudobného prehrávaču iPod spoločnosti Apple. Zatiaľ čo ostatné modely sa držia svojho konceptu, nano je niečím, čo sa prakticky každým rokom mení, k horšiemu i lepšiemu. Veď kým šiesta generácia bola primárne určená ako hodinky, čomu nasvedčoval aj jej dramaticky zmenený dizajn, súčasná, siedma generácia sa zase vracia naspäť ku koreňom a prináša okrem väčšieho a tenšieho tela aj väčší displej. Poďme sa však pozrieť na to, ako sa behom svojej existencie menil tento prístroj, ktorý Apple svetu predstavil prvýkrát pred siedmymi rokmi, v roku 2005.
1. generácia (2005)
Prvý iPod nano vychádzal z konceptu všetkých vtedajších kľúčových zariadení spoločnosti Apple, teda aspoň použitým materiálom. Prvá generácia nano, ktorá nahradila predchádzajúce dve iPod mini, bol zložený z plastu a kovu. Narozdiel od mini zároveň disponoval i farebným displejom podporujúcim 65 536 farieb. Prístroj, ktorý bol dostupný v čiernej i bielej variante s kapacitou 1, 2 alebo 4GB, však mal aj jednu veľkú nevýhodu a to celkom problematickú batériu. Tá nielen, že pri počúvaní hudby vydržala len „smiešnych“ 14 hodín, ale taktiež vďaka nej došlo k niekoľkým požiarom a skratom. Apple si túto chybu riadne uvedomil až koncom minulého roku a spustil výmenný program zariadenia. Poškodení majitelia vďaka nemu mohli získať nový iPod nano – šiestej generácie. Prístroj predstavil Steve Jobs 7. septembra 2005, kedy zároveň došlo k spusteniu predaja zariadenia.
2. generácia (2006)
Druhú generáciu iPod nano predstavil Apple 12. septembra 2006. Nový iPod sa tentoraz dočkal zaobleného hliníkového tela, čím sa z hľadiska dizajnu vrátil späť k spomínanému iPod mini. Narozdiel od prvého nana bola batéria kvalitná a zároveň sa dočkala i dramatického navýšenia výdrže a to až na 24 hodín. Prístroj bol zároveň dostupný v 2, 4 alebo 8GB verzii a piatich farbách. Tentokrát sa Apple však rozhodol spraviť poriadok vrámci používateľov iPodu a tak vytvoril akýsi triediaci systém vychádzajúci z farieb zariadenia. 2GB model bol dostupný len v striebornom variante, 4GB model iba ako zelený, ružový a modrý a 8GB variant iba v čiernej farbe. Až neskôr sa na trhu objavil Product (RED) so 4 a 8GB úložiskom. Z hľadiska softvéru priniesol len drobné zmeny – vyhľadávanie a prehrávanie zvuku bez pauzy.
3. generácia (2007):
5. septembra 2007 došlo k prvej dramatickej zmene vrámci vzhľadu i možností zariadenia. Apple predstavil menší, širší iPod nano s 2″ displejom. Dôvodom pre zväčšenie displeju bola podpora videa, dlhší čas žiadaná vlastnosť zariadenia. Zároveň tento displej mal vyššiu hustotu pixelov a tým pádom sa i rozlíšenie zmenilo zo 176×132 na 320×240. Kvalitnejší displej bol zároveň podnetom ku zmene užívateľského prostredia, ktoré teraz vedelo zobraziť i obal albumu a rovnako aj režim Cover Flow; jeho problémom však bola inkompatibilita so staršími hrami, ktoré si museli používatelia museli zakúpiť znovu. Vonkajší vzhľad tentoraz kombinoval staré i nové prvky, priniesol kombináciu lesklého kovu s matným hliníkom, rovnako bol i dostupný v šiestich farbách a to čiernej, striebornej, tyrkysovej, zelenej, ružovej a špeciálnej Product (RED). Spoločnosť zároveň vypustila z obehu 2GB variant a na trhu sme našli len dve pamäťové varianty – 4 a 8GB. Pýtate sa na výdrž batérie? 24 hodín hudby a 5 hodín videa.
4. generácia (2008)
O rok neskôr, 9. 9. 2008, Apple vypustil do obehu ďalší iPod nano, s ďalším väčším re-dizajnom. Prístroj priniesol nové, ohnuté telo zložené z hliníku a skla, ktorý Apple použil už rok predtým pri prvom iPhone. Zatiaľ je to prvý a posledný krát, čo prístroj niesol i oficiálnu prezývku Nano-chromatic. Prístroj bol totiž dostupný až v deviatich farebných variantoch – striebornej, čiernej, fialovej, bledomodrej, zelenej, žltej, oranžovej, ružovej a Product (RED). Dvojpalcový displej so zachovalým rozlíšením bol tentoraz orientovaný na výšku, čo bol aj nepriamy podnet pre prínos akcelerometru aj do tohto zariadenia. Ten totiž prístroj plne využíval a to jednak pri funkcii Shake to shuffle, niekoľkých hrách a nakoniec aj pri režime CoverFlow, ktorý bol tentoraz dostupný len po otočení zariadenia na bok. K novým funkciám taktiež patrí aj nahrávanie hlasu a tvorba Genius playlistov. Výdrž batérie ostala zachovaná pri hudbe – 24 hodín – no klesla pri videu, ktoré tentoraz bol iPod schopný prehrávať iba 4 hodiny. Štvrtá generácia prehrávaču ukončila podporu FireWire vrámci série, ktorý podporoval staršie príslušenstvo. Prístroj bol dostupný v 8 a 16GB variante.
5. generácia (2009)
Presne na rok sa konala ďalšia konferencia, kde aj tentoraz došlo k aktualizácii hudobných prehrávačov iPod. Exteriér piatej generácie priniesol väčší 2.22-palcový displej a zatiaľ jediný raz v histórii prehrávaču i videokameru! Tá nahrávala video s rozlíšením 640×480 a taktiež bolo možné nahrávať video s niekoľkými špeciálnymi efektami. Unikátny iPod priniesol vstavaný mikrofón i reproduktor, FM rádio s rozpoznávaním skladieb prostredníctvom iTunes, Nike+iPod, vstavaný pedometer a takzvanú Live Pause vrámci rádia. Hliník bol tentoraz lesklý a teda bolo ešte ľahšie ho zachytať. Výdrž batérie ostala na rovnakej úrovni ako rok nazad a opäť bol dostupný v deviatich farbách a dvoch pamäťových variantoch – 8 a 16GB. Jednalo sa tak o skutočne unikátne zariadenie, aké tu zrejme ešte dlhý čas nebude.
6. generácia (2010)
1. september 2010 bol žiaľ posledným dňom, kedy mal Steve Jobs tú česť predstaviť svetu nový, drasticky zmenený iPod nano. Vrámci tohto iPodu je celkom otázne, či je naproti predchádzajúcej generácii lepší alebo horší. Kalifornská spoločnosť sa tentoraz viac zamerala na praktické využitie zariadenia pre športovcov, teenagerov a dotykové technológie. Šiesty nano, ktorý si tentoraz iste zaslúži názov, disponoval drobným 1.54″ dotykovým displejom s rozlíšením 240×240, ktoré je zároveň minimálnym požadovaným pre kvalitné zobrazenie obalu albumu. Minimalistické zariadenie prišlo o prakticky všetky vychytávky predchádzajúceho modelu, teda o videokameru, mikrofón, reproduktor, hry a prehrávanie videa. Zo starých funkcii tu ostal jedine Nike+iPod a rádio, využívajúce sluchátka ako FM prijímač. Na zadnej strane zariadenia sme mohli nájsť klip slúžiaci k uchyteniu zariadenia k oblečeniu alebo remienku, čím sa zo zariadenia stali zaujímavé náramkové hodinky. Operačný systém bol akousi odľahčenou variantou iOS, ktorá však stále podporovala multi-touch gestá slúžiace napríklad k otočeniu displeju pre absenciu akcelerometru. O rok neskôr, na jeseň roku 2011, vyšiel pre prístroj update, ktorý prinášal okrem nového prostredia i 16 nových hodiniek, vrátane tých s postavičkami od Disney. Zariadenie bolo dostupné v obchodoch v 8 a 16GB verzii a v striebornej, grafitovej, modrej, zelenej, oranžovej, ružovej a špeciálnej Product (RED) variante. Kompletnú recenziu zariadenia si môžete prečítať aj u nás.
7. generácia (2012):
Po ročnej odmlke spoločnosť a prvých leakoch Apple predstavila popri iPhone 5 a 4-palcovom iPod Touch aj siedmu, aktuálnu generáciu iPod nano. Prístroj tentoraz kombinuje staré i nové vlastnosti prístroja a prináša vrámci série doposiaľ najväčší, 2.5-palcový širokouhlý dotykový displej s rozlíšením 240×432, ktorý už dokáže opäť prehrať video – s maximálnym rozlíšením 576 pixelov na šírku. Zároveň na ňom nájdeme Home Button ako na ostatných „dotykovkách“ spoločnosti Apple a taktiež aj nové ovládacie tlačítko na boku, ktoré tentoraz okrem hlasitosti dokáže i spustiť a pozastaviť hudbu či video. Ani teraz však iPod nedosahuje svojho potenciálu a dokonalosti piatej generácie a tak sa môžeme ihneď rozlúčiť s fotoaparátom, vstavaným mikrofónom a reproduktorom, v súčasnosti i podporou dodatočných aplikácii a taktiež aj klipom. Na druhú stranu prináša plnú podporu slúchadiel EarPods, konektor Lightning, Bluetooth 4.0 a najmä ovládanie displeju je jednoznačne jednoduchšie a intuitívnejšie ako predtým. Batéria tentoraz vydrží až 30 hodín hudby, no len 3,5 hodiny videa, čo je zatiaľ najslabšia výdrž vrámci všetkých súčasných iPodov. Prístroj je dostupný len v 16GB verzii a ôsmych farebných variantoch – striebornom, bridlicovom, fialovom, zelenom, modrom, žltom, ružovom a Product (RED). Naše dojmy z používania si môžete prečítať priamo tu.
Na záver mi nedá nepoložiť si otázku – naozaj to nebude práve iPod nano a iPod Classic, ktoré za pár rokov uvidíme ako jediné vrámci tejto rodiny hudobných prehrávačov? Aktuálna cena iPod Touch tomu totiž nasvedčuje a keďže za rovnakú cenu u nás nájdeme aj iPad mini, väčšina ľudí sa zrejme utiahne práve k tomuto malému tabletu, s ktorým sme v redakcii spokojní a aj preto sme sa rozhodli priniesť recenziu v českej i slovenskej verzii, z pohľadu dvoch osôb.
Dobry clanok, taketo su super.
Precitat po sebe ;) („bol akousi odľahčenou variantou iOS, ktorá však stále podporovalo“)
Mel jsem nano 4 pote 5 a pote touch 4, je fakt ze z nako 5 ky jsem byl uplne unešenej a 6 ka velke zklamani to same sedmicka (uz jsem si je nekoupil)
Mne osobne sa paci najviac tretia.
dodo
Vrchol evoluce byla 4. generace, kterou k dokonalosti dotáhla 5. generace. Od té doby nastal úpadek a přístroj brzy zanikne.
Pekny clanok, ale tu sa chcem opytat… . Ta veta tak ci tak nie je uplne spravne, ale…iPod Nano mal niekedy hry??? „…jeho problémom však bola inkompatibilita so staršími hrami, ktoré si museli používatelia museli zakúpiť znovu“
Ze by zanikl na úkor iPadu mini je nesmysl. Zrovna tak jako nadšenci iPadu mini hovoří o lepši mobilitě tak iPod je saamozřejmě ješte mobilnějši zařízeni které si své příznivce najde jen ta cena bude muset být zrejme upravena. Zánik by byl logičtější na úkor iPhonu, který můžem srovnávat velikostně.
Souhlasim, ze pata generace znamenala vrchol. Jinak mala nepresnost – druha generace mela jeste take stribrnou 4 GB verzi. Vim protoze mam. :-)
Juriji: Áno, boli tu tzv. ClickWheel hry
http://www.letemsvetemapplem.eu/2011/10/03/apple-zrusil-v-itunes-store-sekci-clickwheel-games/
JK:
Šlo najmä o cenu, ktorá bola identická s iPad mini.
DSL78: Ďakujem za upozornenie, chyba bola opravená :-)
4. generaci mám a jsem velmi spokojen! sehnal jsem ho nový za 2000 už před nějakým časem.. kamera mi nechybí, jedině snad radio a nike+.. ale jinak elká spokojenost a snad bude ještě dlouho sloužit :-)
mal som 6.gen 2 roky… dobry prehravac malicky, ucel splnitl, ale klip na nom maximalne nepouzitelny, ovladanie cez tak maly display mojimi velkymi rukami nepouzitelne a uz vobec nie v jednej ruke ako by si clovek myslel … pred par dnami som kupil 7.gen, (black/slate) tenucky, pekny display, ziadny zbytocny klip, a najma tvar ktory mi sadne do ruky, pohodlne ovladanie na vysokom LCD, HW tlacidla nabokutu sa krasne hmatom bez sledovania na obrazovku da prehadzovat, pustat a zastavovat skladby, menit hlasitost… uz neberiem ten nazor ze jediny dobre ovladatelny je shuffle ktory intuitivne hmatom clovek ovlada, dokaze to uz aj nove nano a netreba na to ziadny extra cvik a home button je velke + pre mna kedze netreba stale listovat cez obrazovku aby sa clovek dostal na home screen pripadne drzat prst chvilu na obrazovke ako na 6gen co niekedy aj na prvy krat nevyslo a bolo treba tuto akciu opakovat