Pokud si vzpomínáte na naši recenzi disku Western Digital Duo Thunderbolt 2TB, jistě si vzpomínáte i na to, že se všeobecně nejen v recenzi ale i v diskusích řešila absence USB portu u tohoto disku. Stejně tak jsme si nad absencí USB povzdechli s klukama ze zive.cz a s Vláďou Janečkem při tiskové konferenci WD, která se uskutečnila minulý týden.
Bohužel chyba není na straně Western Digital, ale na straně Intelu. Ten totiž neumožňuje, aby řadič který je nutný pro správnou funkci Thunderbolt konektoru fungoval také jako řadič pro USB port. Bohužel není možné ani výrobce použil dva řadiče a disk byl kompatibilní jak s USB tak i s Thunderbolt konektorem.
Jak plyne den za dnem, nové zařízení kompatibilní s Thunderbolt portem nepřicházejí až tak rychle, jak si každý z nás představoval. Samotný port je na dnešní poměry skutečně velký a v době kdy se za standard považuje Micro USB nebo v případě Applu Lightning konektor, nemá port o velikosti USB ve smartphonech, multimediálních přehrávačích nebo tabletech co dělat. Jak jistě víte velikost koncovky se navíc nemůže měnit a koncovka kterou strkáte do Thunderbolt portu v MacBooku musí být stejná jako koncovka na druhé straně, minimalizace tedy není možná.
Další problém je s cenou samotného portu a zejména jeho kabelů. Pokud si totiž vezmete disk za 19 000Kč jako je již vzpomínaný WD Thunderbolt Duo, cena portu a kabelu není až tak zásadní položkou v celkové prodejní ceně produktu. Na druhou stranu však výrobce může jen z těží použít Thunderbolt port u disku, jehož prodejní cena bude 2500Kč, když pouze samotný Thunderbolt kabel stojí 1190Kč, nemluvě o licenčním poplatku pro Intel za použití samotného portu.
Thunderbolt konektor tak zkrátka nejen v současné době, ale ani v budoucnu nemá využití jinde, než v diskových polích nebo externích discích s velkou kapacitou, ale samozřejmě také cenou. Pro Apple samozřejmě vzhledem k objemu portů který od Intelu nakoupil a vzhledem k velmi úzké spolupráci obou společností nemá problém Thunderbolt dodávat tkaé do základního modelu počítače MacBook air, ale upřímně mě nenapadá moc lidí, kteří počítač za 20 000Kč budou připojovat ke stejně drahému externímu disku a využijí tak Thunderbolt port. Ostatním by bohatě stačil MiniDisplay Port, kterým by připojili Apple LED Cinema display.
Thunderbolt, jak se ukázalo postupem času, se stal technologií kterou sice dokáže skvěle využít úzce profilovaná skupina uživatelů která pracuje s velkými objemy dat, ale na druhou stranu se mu nepodařilo a již ani nepodaří, aby se rozšířil mezi běžné uživatele a díky své rychlosti tak urychlil například kopírování dat z digitálních fotoaparátů, mobilních telefonů, multimediálních přehrávačů nebo tabletů. Je to velká škoda, protože zaplnit 64GB iPad přes USB 2.0, opravdu chvilku času zabere.
Tak ona je to jen otázka času než o ně začne být zájem. Disky zatím moc rychlé nejsou a i na ta nejlepší ssdčka stačí usb3. Thunderbolt se tak vyplatí pouze u raidových řešení, jako např. větší Promise, které už se dostávají nad 800MB/s, což jsou disky, které začínají cenově na 40tis. Až se začnou dělat raidová ssdčka za dostupnou cenu, bude to také o něčem jiném a usb3 už přestane dostačovat.
Datové nároky stále porostou, u nás nadprůměrný videostandard fullHD 1080p je na západě již běžný lowend a stále více pracují s 2K a 4K. Dokonce Londýnská Olympiáda byla zkušebně přenášena i v 8K, což už jsou velmi ohromné datové nároky. Nebude to dlouho trvat a bude třeba větších a rychlejších disků a potažmo i konektorů. Takže čas Thunderboltu ještě přijde.
Kde vidím v současnosti dobré využití Thunderboltu, jsou zařízení pro profesionály, kteří pracují s audiem a videem. Např. externí referenční video náhledy fullHD, 2K, 4K. (např. blacklink či matrox), optická trasa apod.
Thunderbolt zatím až na pár vyjímek, jako jsou např. thunderbolt displaye neslouží amatérům a podle mě ještě nějakou dobu ani nebude.
Pro me je thunderbolt zatim jedine reseni pripojeni startovaciho SSD-Disku na muj iMac (late 2011) a to bez jeho rozebrani…pouzivam Seagate freeagent goflex thunderbolt.
pro mne je Thunderbolt naprosto nepostradatelná věc. Dříve jsem fungoval tak, že jsem přišel do práce a pokaždé jsem musel pospřipojovat x kabelů abych mohl pracovat. Dnes mi stačí pouze jeden kabel a napájení, a jsem opravdu šťastný. Já vydím využití pro masy především jako univerzální dokovací rozhraní. Kéž by to pochopili výrobci momitorů a nabídli alternativy k Tunderbolth display.
Thunderbolt naprosto nepostradatelná věc taky pro mě a spoustu mích známích co preferují komfort a rychlost.
A tvrdit definitivne ze neprosadí je trochu milné. TB je zacílen tam kde USB technologicky uz nic víc nemuže nabídnout.
Romane, myslím, že se mýlíš. Píšeš, že není ochota ze strany Intelu. Já si naopak ymslím, že neochota je na straně výrobců souvisejících zařízení. Místo toho aby začal být používán moderní, rychlý port, raději výrobci nasazují starý, vysloužilý a jako znouzectnost udělaný USB 3.0. Souhlasím, že z pohledu rychlosti je USB 3.0 ve většině případů dostačující a nejvhodnější pro mobilní zařízení. Ale zas jak často plníš 64GB iPad? A tady tohle tu už bylo tolikrát, že ti nebude stačit ani deset prstů. Na jedné straně prošla výpočetní technika obrovským skokem třeba i díky smartphonům. Na druhé je uměle bržděna zastaralými protokoly typu USB a je jedno v jaké verzi.
Přičemž jako všude platí jedno pravidlo. Čím více, tím menší(lepší) cena. Byl by pak Thunderbolt tak drahý?
Bohužel takových případů je v elektro odvětví spousta kdy je zvolen starší způsob než nový. Viz. VHS kazety
Moj nazor na vec je taka ze sa rovnako ako FireWire port masovo nepresadi. Bude ho ale este aspon 5 rokov pouzivat mnoho profesionalov.
USB 3 je ale logicky praktickejsi kedze je spatne kompatibilny so starsimi verziami a USB port je v dnesnej dobe skutocne takmer vsade. Ranou pre Thunderbolt by bolo ale predstavenie USB 4 ktore by sa mu rychlostou vyrovnalo. Co sa samozrejme vylucit neda.
Mě hlavně trochu uniká, proč se v souvislosti s TB portem píše o iPadu, když se už nějakou dobu iOS zařízení preferovaně synchronizují přes wifi na pozadí (a tedy rychlost trochu ustupuje do pozadí) a mimochodem tato technologie proniká zvolna i do fotopřístrojů…
Co se týče připojování disků a jiných zařízení, tak je pravdou, že požadavků na externí disky s velkou rychlostí zvolna narůstají, třeba právě v souvislosti s videem. Mimochodem bych dost polemizoval nad tím, že USB3 v pohodě stačí na jednotlivé SSD disky – bohužel i u USB3 platí to, že teoretické rychlosti nedosahuje prakticky nikdy a moderní SSD dělané pro SATA 6Gb už plně nevyužije. RAID to jen dovrší. Těžko odhadovat, ale osobně si myslím, že TB se zvolna rozšiřovat bude, spíš je otázkou, zda v jistém momentu to „pozvolné rozšiřování“ přejde do vyslovené „expanze“.