Když v roce 2005 Apple definitivně opustil platformu PowerPC procesorů a rozhodl se je nahradit procesory společnosti Intel, mnoho „vetéránů“ to považovalo za konec klasických počítačů Mac. Apple procesory PowerPC musel opustit kvůli jejich velmi vysoké spotřebě, která neumožnovala používat procesory v noteboocích současných generací. Problém byl také s výrobou procesorů a společnost nestíhala vyrábět dostatečné množství PowerPC čipů. Od roku 2005 tedy v počítačích Mac najdeme výhradně procesory Intel. Zatím co během minulých sedmi let Apple několikrát vyměnil grafické karty NVIDIA za ATI a naopak, procesory samozřejmě zůstaly zachovány.
Okamžitě poté, co Apple uvedl svůj nejnovější procesor Apple A6 a Apple A6X (oproti A6 nabízí čtyř jádrový grafický čip, který je dostatečně výkonný pro rozlišení Retina na 9,7″ displeji iPadu), zjistilo se, že společnost vytvořila tyto procesory pomocí vlastní architektury. Od té doby se všemožně skloňuje možnost, že by Apple začal vyrábět vlastní procesory pro počítače Mac. Poslední takovou informaci přinesla agentura jednoho z deseti nejbohatších lidí světa, agentura Bloomberg.
Inženýři společnosti Apple věří, že čipy použité v mobilních zařízeních s operačním systémem iOS budou jednoho dne dostatečně výkonné na to, aby je mohli použít u desktopů a notebooků. Uvedl pro agenturu Bloomberg informátor blízký společnosti Apple, který požádal o zachování anonymity. Zatím co je zřejmé, že Apple nenahradí procesory Intel v nejbližší době, do budoucna je posun k vlastním procesorům nevyhnutelný, stejně jako přibližování počítačových a mobilních operační systémů.
Je zřejmé, že se v podstatě všichni velcí hráči jako je Microsoft, Apple a Google rozhodli co nejvíce sjednotit mobilní operační systém s desktopovou verzí. Prvním opravdu velkým krokem alespoň co se uživatelského rozhraní týká je samozřejmě Windows 8, který vypadá na všech zařízeních stejně. Co je však zajímavější než sjednocení podoby oepračních systémů, se kterým velká řada uživatelů nesouhlasí a obává se jej, je fakt, že Apple se do několika let osamostatní od veškerých dodavatelů a bude schopen vyrábět počítače z vlastních komponentů. Budování vlastní dodavatelské sítě se věnujeme podrobně v článku Apple by převodem svých 64 miliard dolarů na zahraničních účtech do USA okamžitě přišel o 22,4 miliardy dolarů, pravděpodobně je tedy investuje do vlastní dodavatelské sítě!
…to už tady bylo a přivedlo to Apple málem ke krachu – pamatuji si jak prodával své továrny na výrobu skenerů a dalších vlastních zařízení.. Ale tentokráte je v jiné pozici. Návrat k této verzi řešení je výborný, zase by mohl dělat vše zcela ušité na míru a plně propojené, čímž by mohl získat vyšší výkon a efektivitu na jednodušším systému než konkurence.. Výkonnost iPadu s iOS to už nyní jasně ukazuje.. Doufejme, že tím více by měl prostoru na vývoj toho co kdysi bylo prioritní – funkčnost pro uživatele..
Silně věřím, že co se týče procesory, tak určitě. Ovšem nemyslím si, že by vytvářeli GPU, za prvé je to nákladné a složité, navíc v této době máme 2 giganty – AMD(ATI) a NVidii – kteří s GPU zabývají. Možností by bylo odkoupení jedné z těchto společností a to by bylo nehorázně drahé, ovšem ne tolik jako investovat do vývoje nových HW od GPU…
Aby to nakonec nebylo tak, ze Apple pouzije intel i u svych mobilnich zarizeni. Prece jenom procesor dnes je jen jednim z mnoha cipu, ktere budou v budoucnu cim dal vic integrovane spolu a aby Apple vyvijel vsechny cipy sam na to nema a Intel je nejsilnejsi partner.
Vsak intel mel byt v ipadubale nakonec se od nich Steve distancoval ..
Martin: Nyní můžeme řict naštěstí… :)
Myslím, že by se tato úvaha měla upřesnit. Zcela jistě si nebude Apple své komponenty vyrábět a určitě si nebude hotové produkty ani montovat. To by byla smrtící chyba. Posune se směrem širšího vývoje, to jest, že si sám bude navrhovat více důležitých součástek, nicméně lze odhadnout, že dál, než za hranice výkonových procesorů CPU, GPU, resp. APU určitě s vývojem nepůjde a rozhodně si je nebude sám vyrábět. Nebude si vyrábět ani vlastní displeje, skla, šasi, wifi, bluetooth, GSM moduly, disky, paměti a desítku dalších součástek. Je velice výhodné si to prostě nechat vyrobit v potřebném množství, než se zoufale starat o vytížení výrobních kapacit, neustálou modernizaci výrobního procesu a td pro vlastní dodávky. Stejně, jako se výrobce pamětí nestará o to, jestli ten, kdo si je objednal a odvezl, je také s úspěchem a se ziskem prodá ve svých zařízeních. Je velmi výhodné specializovat se na konkrétní výrobu, v té být nejlepší a své výrobní kapacity a produkty nabízet komukoliv, než vyrábět vše od šroubku až po krabici a pak se trápit ještě s marketingem prodeje. Stačí totiž, když jedno klečko celého soukolí třeba jen nestíhá a celý řetězec je ohrožen, nemluvě o tom, že v případě jakéhokoliv útlumu některého z produktů můžete výrobní kapacity rovnou zavřít. V případě externích dodávek jen oslovím jiného prověřeného dodavatele. Komplexní vývoj a výroba IT produktu je v dnešní době naprosto neefektivní nesmysl.
Odkupování AMD, nebo NVIDIA Applem je nesmysl. Navíc to nejsou hlavní hráči na poli iPad/iPhone. Apple s úspěchem používá nejvýkonnější grafické čipy PowerVR od Imagination Technologies, které v tuto chvíli jsou na mobilní platformě smartphone/tablet nejvýkonnější a při pohledu na ohlášené novinky PowerVR to vypadá, že to tak bude ještě hodně dlouho. Tegra od NVidie výkonem zatím nijak neoslňuje a kdo dál? AMD do mobilů zatím nemá nic, ale snaží se na poli ARM co se dá, investuje zde a uzavírá dohody o spolupráci na ARM platformě. V budoucnosti nás možná překvapí vlastní grafikou na platformě ARM. A Intel? Ten ještě nikdy skutečně mobilní, úsporný a přitom výkonný čip nevyrobil :-) O výkonném GPU nemluvě.
Já chápu vyjádření analytiků, je to jejich obživa. Ale to je také všechno. Analytici tu jsou proto, aby fungoval byznys, založený na emocích, které vytvářejí analýzy takových agentur. Co si budeme nalhávat, ne? Podívejte se do svého podnikání, je celá řada procedur, které si raději výhodně najmete, než abyste si je měl celé řešit sám. Na tvorbu webu si najmete kvalitního grafika, na správu domény webmastera, až budete psát knihu, najmete si vydavatele a nebudete kvůli tomu zakládat vlastní vydavatelství, pro které pak budete muset hledat zakázky jinde, aby bylo rentabilní a místo pořádného a kvalitního psaní budete „podnikat“ ve vydavatelství. Apple neumí dělat sklo lépe, než firma, která se tomu věnuje 100 let a díky dodávkám do celého světa se z ní dlouhým časem vytvořil uznávaný a technologicky mimořádný dodavatel. Apple by takovou firmu musela koupit a potom se ale zabývat sklenářským byznysem, protože žádná firma, která dodává komponenty pro Apple, není živena jen z dodávek pro Apple. Žádná. Stará platná pravidla nevymaže ani Apple: NIKDO NENOS VŠECHNA VAJÍČKA V JEDINÉM KOŠÍKU. Nikde to neplatí tak extrémě, jako v jakémkoliv byznysu. Navíc samotná koncová montáž je nejméně ekonomicky výhodná část řetězce. Nejlukrativnější je vývoj, tvorba, návrh koncepce a následný prodej hotového produktu. Ale to přece víte sám nejlépe. Nepochybuji o tom, že si Apple navrhne sám (ale spíše v nějaké úzké spolupráci s konkrétním specialistou na ten který obor) další nové čipy, nebo technologie na displeje budoucnosti, technologie na zpracování nových materiálů a td, ale nikdy nepostaví továrnu v USA na výrobu takových produktů a už vůbec ne pro finální montáž. Neuživil by to. Vytvořil by jen zbytečné černé díry na peníze, které vydělá jinde. A to je pitomost.
Ještě jednu důležitou věc chci napsat. Peníze nejsou všemcné, dokonce ani desítky miliard dolarů, které má k dispozici Apple. Penězmi nepřinutíte lidi vymýšlet úžasné věci, nepřinutíte je mít skvělé nápady, nedokážete jimi lidi nasměrovat do konkrétního tvůrčího souznění, pokud to v sobě nemají samy od sebe. Neustálým rozšiřováním technologií všemi směry narůstá obrovská poptávka po skutečných vizionářích, špičkových inženýrech, vědátorech, tvůrcích, ale také skutečně mimořádně schopných obchodnících, kteří to následné „veledílo“ umějí prodat. Říká se, že dnes už není problém cokoliv vyrobit, ale PRODAT TO. Nedostatkem skutečně významných tvůrčích lidí a velmi schopných inženýrů se potýká každý současný výrobce v oblasti, která je na moderních technologiích životně závislá. Firmy si experty přetahují mezi sebou, čímž ale sami sebe poškozují. Když vezmete experta jiné firmě, zvýšíte sám sobě výdaje na jeho „mzdu“ (= zvyšování nákladů, musíte jej přeplatit) a ta druhá firma přijde o důležitého pracovníka (= snížení produkce, zhoršení kvality, inovací a pod). Ve výsledku mohou tratit obě. A to nemluvím o tom, že jen samotné přeplácení ještě nic neznamená, protože dotyčný inženýr musí být zcela dobrovolně obdařem nezbytným zápalem, elánem a zájmem tvořit pro nového zaměstnavatele. A to se nedá penězmi nařídit ani vyvolat. Nezbytné Vize žádné peníze nevytvoří :-) Ty buď jsou, nebo nejsou. To jsem chtěl dodat k otřepané teorii, že Apple má dost peněz na to, aby dokázal COKOLIV. Peněz ano, ale ne těch potřebných lidí.
Intel sice nema pouzitelnou mobilni platformu, ale je to ted jeho hlavni priorita a myslim, ze nebude trvat dlouho a bude nejlepsi.
ak by mal apple vyrabat a montovat tak by skrachoval – myslim tym v USA – pretoze cena prace tam a v chine je obrovsky rozdiel
skor si myslim ze apple navrhne vlastne suciastky – casom uplne vsetky no vyrabat ich bude vo foxcone dalej
Mirka Sošková liked this on Facebook.