Zřejmě žádná záruční doba nebyla v ČR ani v Evropě řešena tak důkladně, jako omezená roční záruka společnosti Apple. Hned na úvod je potřeba uznat, že Apple skutečně nevolil vhodná slova a většina zákazníků si při objednávce zboží na Apple.cz automaticky domyslí, že Apple poskytuje pouze jeden rok záruční doby. To však samozřejmě není pravda a uvedli jsme to hned v době, kdy Apple vstoupil se svým online obchodem na náš trh v článku Apple samozřejmě poskytuje na zboží zakoupené v internetovém obchodě pro ČR záruční dobu 2 roky!
Hlavní rozdíl mezi zárukou kterou poskytuje Apple a označuje ji jako Roční omezená záruka Apple a zárukou kterou má ze zákona každý člověk který si v ČR koupí zboží spočívá v tom, že v prvním roce od zakoupení zboží, má zákazník nárok na to, aby využil možnost reklamovat zboží kdekoli na světě, kde se nachází autorizované servisní středisko společnosti Apple nebo přímo Apple Store, případně u jakéhokoli autorizovaného prodejce. To znamená, že pokud si v ČR zakoupíte MacBook a odcestujete do zahraničí, například do USA a zjistíte, že s vašim strojem není něco v pořádku, můžete jej reklamovat přímo v kterémkoli autorizovaném středisku nebo prodejně společnosti Apple. To však pouze 365 dnů po koupi produktu.
Další rozdíly spočívají v tom, že můžete 90 dnů od nákupu zboží využívat bezplatnou telefonní linku v češtině, na které vám někdo kdo většinou daný produkt nedržel v ruce, najde v manuálu postup při řešení dané závady. Pokud tedy reklamujete zboží v prvním roce, můžete tak učinit kdekoli na světě a nemusíte předkládat doklad o koupi. Apple automaticky podle výrobního čísla pozná, kdy byl daný produkt zakoupen a pokud je to méně než rok, bez jakéhokoli dokladu automaticky dojde k opravě/výměně produktu nebo k zamítnutí reklamace v případě, že jste vadu způsobili sami tím, že jste produkt nepoužívali tak, jak je popsáno v návodu. V případě, že se produkt pokazí po více než 365 dnech, musíte již reklamovat přímo u Apple.cz a není možné reklamovat zboží jinde. V podstatě jediné co je tedy důležité mezi Roční omezenou zárukou Apple a běžnou zárukou kterou dostanete automaticky tím, že si koupíte výrobek na území ČR, je fakt, že můžete zboží reklamovat po celém světě.
Co považuji taktéž za nevhodně zvolenou formulaci, která vede k tomu, že si zákazníci stěžují a téměř i dva roky po příchodu Apple online store do ČR neustále žádají o zodpovězení otázek jak je to s reklamací u Apple.cz je hned první položka níže uvedeného seznamu rozdílů. Zde se totiž dost nešťastně uvádí věta, která zní, Poskytnutí oprav nebo výměny v případě: Vad existujících v okamžiku převzetí dodávky zákazníkem (záruka EU, 2 roky) – Vad vzniklých poté, co zákazník převezme dodávku (záruka Apple, 1 rok). Bohužel si málo kdo přečte také dodatek, který se na konci stránky ukrývá pod číslem jedna a jenž zní:
Ve většině států EU mohou spotřebitelé reklamovat pouze vady, které existovaly při dodání. Existují určité výjimky, včetně České republiky a Rumunska. Důkazní břemeno prokázat skutečnost, že vada (včetně skrytých vad) existovala v době dodání, obecně přechází na spotřebitele po uplynutí šesti měsíců od data dodání. Mezi země, kde se důkazní břemeno nepřesouvá, patří Česká republika, Portugalsko a Rumunsko. Více informací o situaci ve vaší zemi získáte ve svém místním Evropském centru pro spotřebitele.
Z toho jasně plyne, že ČR patří společně s Portugalskem a Rumunskem mezi země, ve kterých je nutné, aby prodejce dokázal zákazníkovy, že s zákazník způsobil škodu sám a nevznikla jako závada na výrobku v důsledku jeho nižší kvality. To znamená, že pokud chcete reklamovat v druhém roce po zakoupení na apple.cz jakýkoli produkt, samozřejmě jako u každé jiné společnosti Apple posoudí zda je závada způsobena vinnou užívání nebo chybou uživatele a následně vyhotoví závěr, kde buď produkt opraví nebo vymění, případně v případě, že jste produkt poškodili sami, dojde k zamítnutí reklamace. Až v případě kdy by Apple odmítl uznat reklamaci, musíte na vlastní náklady nechat vyhotovit znalecký posudek, se kterým následně můžete přímo na Apple nebo rovnou k soudu, to je však stejné u každé společnosti v ČR, stejně jako v SR.
- Abychom jednou pro vždy zamezili dotazům a spekulacím ohledně záruky Apple online Store v ČR, ještě jednou uvádíme. Pokud si zakoupíte na Apple.cz jakékoli zboží, získáváte dva roky záruky, kterou můžete uplatnit stejně, jako u kteréhokoli jiného prodejce v ČR!
Díky Romane. Tenhle dotaz dostávám několikrát za měsíc, od dnešního dne budu postovat jen link na tento článek :)
Kdyz jsem roce 2009 kupoval macbook na firmu, bylo mi vysvetleno, ze záruka je pouze 1 rok, protože nákup se uskutečňuje podle obchodního zákoníku! Musel jsem zaplatit tuším skoro 6000kc navíc za 3letou záruku. Plati tato výjimka i dnes?
Apple si za to muze sam a asi pravem dostal pokutu v Italii. Co se pise dnes, tak neplatilo drive a nekale praktiky tu Apple opravdu predvadel. Velka firma jako je Apple podnikajici na uzemi EU ignorovala jasne dana pravidla a radne neinformovala spotrebitele. Neznam firmu, ktera by s timto mela problem, takze si za to Apple muze opravdu sam vcetne smesnych prekledu alaa hodme to do Google translator a ono to neco vyplivne, coz byl na zacatku standardni postup od Apple. Pokud by takove praktiky uvadel dovozce leku vcetne chybnych prekladu, tak ho inspekce pozene s klackem v ruce i kdyz verim, ze u leku jsou ty pravidla velice prisna a ani by nedoslo k povoleni dovozu.
Moc dobrý a zřetelný článek. Díky
Možná je ještě dobré uvést, že baterie není u Applu stejné spotřební zboží jako u jiných firem a platí na ně záruka jako na celý produkt a ne jen na 6 měsíců jako jinde. Apple samozřejmě baterii měří a pokud chcete prokázat rychlou ztrátu kapacity musela by být ztráta více jak 80% kapacity za půl roku. Jinak je to standartní ztráta životnosti pokud neodejde úplně. Alespoň tak mi to bylo vysvětleno technikem z Českého servisu.
Kolikrát to ještě napíšeou lidi špatně? Apple.cz neexistuje, kdyžtak apple.com/cz.
S tou baterií je to trochu složitější… Ono si dost lidí neuvědomuje, že jakákoli záruka se vztahuje na skryté závady, nikoli na běžné provozní opotřebení. U většiny komponentů tohle není problém a důvod ke sporu, ale kapacita baterie prostě klesá z principu a pokud vám baterie třeba za 1,5 roku už poskytne třeba jen 50% kapacity, tak vám může být reklamace zamítnuta právě s poukazem na „běžné opotřebení“. S velkou pravděpodobností s tímto postupem bude souhlasit ČOI i případný soud.
Z tohoto úhlu pohledu je nutno chápat těch někdy udávaných 6 měsíců – když baterie „vybuchne“, nebo ji třeba po roce totálně selže nabíjení, tak máte s reklamací velkou šanci i v případě, že se bude prodejce ohánět 6ti mesíci. Naproti tomu ale úspěch reklamace poklesu kapacity třeba na 40% těsně před druhým rokem je čistě dobrá vůle prodejce/výrobce, zákonný nárok na to ale nemáte fakticky žádný…
No podle mě je to udávání půl roku vlastně o tom samém, jako když Apple udává jeden rok nadstandardní záruky a pak už jen „běžnou“. Prostě 6 měsíců dávají i na baterku záruku naprosto se vším všudy, kdy vyjdou vstříc i když bude o něco horší, pak už ale musí člověk počítat s uplatněním „provozního opotřebení“, atd.
Bohužel se asi najdou i vykukové, kteří se budou snažit hrát na záruku jen 6 měsíců se vším všudy a pak už odmítat cokoli, ale to už je o serióznosti daného dodavatele a když to někdo přežene, tak se holt zákazník nesmí nechat…
Davejte si pozor na čachry prodejců. Ja mam teď zrovna mbp mid 2010 v reklamaci už podruhé. V první reklamaci sem reklamoval přehřívání, vadné pixely, a baterku. Baterku zamitnuli, nicméně dostal sem novou desku a display. Původně jsem si řekl, že to je super, ale když jsem otevřel noťas, abych si tam vrátil ssd a ramky, zděsil jsem se hrůzou. Deska byla krásně zoxidovaná. Napsal jsem teda stížnost na prodejce i na servis a když sem začal vyhrožovat, že to budu řešit s applem tak se mi ozvali, že to teda vezmou zpět na reklamaci. Tak mě zajíma s čím přijdou. Apple mi sám řekl, že poslal nový díl a ne nějaký starý jetý. Dávejte si pozor na své práva. Mě osobně dost pomohl http://www.spotrebitele.info. sice je 8 kč minuta, ale řekli mi opravu cenné informace. Uvidíme za pár dní jak se situace vyvrbí :-) Jestl ito nedopadne tak si užiju rozhovor přímo z odělením pro styk s veřejností v angličtině :D juchů :D nicméně nebojte se a stůjte si za svými právy.
Pokud si koupim iphone 5 v usa/kanade, jak dlouho bude platna zaruka v cr?
Cauko
Plati tato rocna zaruka aj v SR? Cize hoci kam kto je Apple Premium Reseller mi to musi vziat napr.iPod
Myslim tu rocnu World wide….
Aldav: Sice hodne opozdene, ale prece. Dle obch. zákoníku je záruka jeden rok. Což znamená pokud kupujete něco na firmu nemáte dva ale jeden rok záruku.
dobry den, kdyz vezmu telefon ktery je EU distribuce, a nakoupim na firmu, mam narok na stejnou rocni zaruku v jakemkoliv apple servise? dekuji
Dobrý den,
koupilůa jsem si nový MC book Pro. Celou dobu se mi moc hřál a baterie vydržela cca 3 hodiny. Což mi bylo divné. Moc jsem se na něho těšila, ale vyla jsem z toho zklamaná. Z této měsíční lhůty jsem byla bez něho na 12 denní dovolené a ihned po příjezdu jsem s ním zašla do IWontu, kde byl zakoupen. Na místě zjistili, že se přehřívá procesor a také to má vliv na baterii. Tím pádem se jedná o tzv zmetek. Nejsem však spokojená s tím, že mi tento notebook budou opravovat. Nemám zájem o nový MCbook , který bude celý rozšroubovaný a uvnitř vyměněný. Já chci za tyto peníze nový kus, nemám zájem o jeho opravu, když je zřejmé, že to byla vada již u nového výrobku. Je možné se nějak bránit?
Děkuji Irena