Vývojář aplikací pro operační systém OS X Patrick Stein vytvořil vlastní Fusion disk. K jeho vytvoření použil 120GB SSD disk OCZ Vertex 2, který připojil přímo na SATA sběrnici svého Macu, tedy jako běžný interní disk počítače. Do USB připojil 750GB pevný disk. Disk připojil k USB 2.0 záměrně, protože mu tento port umožnil sledovat rozdíl v rychlosti při čtení souborů z SSD a HDD na první pohled. Pomocí Logical Volume Manager vytvořil z dvojice disků jeden, který OS X 10.8.2 dokázal brát jako jediný disk připojený k počítači, samozřejmě jako primární disk. Jakmile se podařilo vytvořit kombinací SSD a HDD jeden jediný disk, který se v systému zobrazil jako disková jednotka, vytvořil HFS+ Partition uvnitř disku.
Přeloženo do lidské řeči to znamená, že se Patrickovi podařilo z SSD a HDD vytvořit jeden disk, který vidíte v Disk Utility jako nadřazený disk Partition a vidíte jeho jméno v Disk Utility. Do něho vytvořil Partition HFS+, který vidíte v Disk utility jako podřazený disk samotnému disku. Velmi jednoduše řečeno se v podstatě jedná o samotnou virtuální jednotku, kterou používáte v systému, jenž je vytvořena na samotném disku. Vše dokázal vytvořit pouze pomocí Disk Utility v příkazovém řádku, kde je možné zadávat i příkazy, jenž grafické rozhraní Disk Utility nenabízí.
Následně Patrick vytvořil 140GB speciálních fiktivních dat a sledoval, jak postupuje OS X při zápisu dat a jak je rozloží mezi HDD a SSD. OS X automaticky primárně zaplnil SSD disk a až následně využil místo na pevném disku. Zajímavé je, že sám OS X následně začal přesouvat data na základě jejich využití na SSD a HDD. To znamená, že OS X 10.8 již funkci Fusion Drive zahrnuje a vlastní jednotka Fusion Drive, kterou Apple prodává v konfiguraci 128GB SSD disk a 1TB HDD disk za 6500Kč není k využití Fusion Drive vůbec potřebná. Vše zvládá sám operační systém OS X 10.8.2 Mountain Lion! Vzhledem k tomu, že nemalé množství uživatelů již vyměnilo ve starších počítačích MacBook Pro mechaniku SuperDrive za HDD a samotný HDD nahradili za SSD, zdá se, že Patrickův blog s podrobným postupem bude technicky zdatnějšími uživateli hojně vyhledáván. Pokud vyzkoušíte vytvořit vlastní Fusion Drive, rozhodně nám dejte vědět jak to dopadlo.
Jasně, používat jako Fusion Drive disk připojený pomocí USB je něco jako řídit auto a motor si vozit na vozíku za autem, vše však znamená jednu důležitou věc. Apple nevytvořil nic, co by bylo o milionech dolarů v kapse ani nic, co by uměl naprogramovat jen někdo v Applu, ale o nápadu. Přesně pro nápady a detaily jsme Apple vždy miloval a Fusion je opět něco, co zkrátka jen nikdo nevyrobil a neprodával, tak se toho Apple ujal a vytvořil zajímavé řešení, na které může dát hrdě logo jablíčka. Navíc to samozřejmě znamená, že pro využití Fusion drive není nutné abyste měli speciálně upravenou sběrnici, ani není důležité, aby počítač s Fusion Drive obsahoval procesor Ivy Bridge. Originální Fusion Drive od společnosti Apple tak bude fungovat na každém Macu, na kterém je operační systém OS X 10.8.2. Veškeré informace o Apple Fusion Drive si můžete přečíst v článku Apple představil zcela nový disk Fusion Drive: za 6500Kč získáte to nejlepší z HDD a SSD.
„A skláři nebudou mít co žrát“ :) Takže to lze úspěšně využít i na hybridních discích.
Ani náhodou, na hybridním disku nemáte šanci rozlišit SSD „cache“ od klasické. Šlo by to ale třeba v mém konfiguraci, kdy mám v MBP 240GB SSD a vedle něj 500GB klasiku (místo DVD). Popravdě vědět o této možnosti o měsíc dříve, tak jsem to určitě zkusil, teď se mi to ale moc předělávat nechce :-(
hybridny disk je hned vidiet len ako 1 disk a nie ako dva … skor by som videl realne vyuzitie v mac mini kde je standardne osadeny jeden hdd a po pridani SSD spravit z tych dvoch v systeme fusion drive, tam by to malo zmysel a bolo by to pripojene vsetko interne nic na USB alebo FW
Do mac mini ale druhý disk přidat jde i když to není server – kit s kabelem, který z něj defakto udělá Mini server, je celkem snadno dostupný. V podstatě jde jen o toto: http://macupgrade.eu/catalog/mac-mini-201112-2nd-hdssd-flex-cable-p-795.html?osCsid=15a5a6544344ca6a3ac53cdd7ba63432 , jde ale koupit i ucelenější kit pro montáž.
Roman: http://www.youtube.com/watch?v=mnrhin2ed8E
Roman – znamenalo by to celé rekonfigurovat, na řadu věcí na druhém disku odkazují linky, které by po sloučení do „pseudoFusion“ šly do pryč, je poměrně otázkou i zda by nebyla lepší celková reinstalace. Každopádně by to bylo dost práce i rizika, tohle bych raději dělal na nově instalovaném systému a momentálně nemám na takové „manévry“ čas ani náladu…
Jo a poznámka – reagujete na můj příspěvek, který pořád není schválen (pozdější s odkazem na kabel už ano).
Ja do toho jdu jen vymenim starou 512 za tero a budu si hrat
Yay! Tak o tom budu silně uvažovat, a až seženu něco na co zazálohuju půl tera dat, tak do toho du!
Tak já do toho půjdu. Stejně vše mám na Time Machine, tak si to zformátuju, spojím a přesypu z time machine na „fjůžn drájv“ :)
Roman: teta na tomto videu ti to velmi rada ukaze :) … mam v plane zaobstrata si ten SATA kabel a SSD do MM2011 v zakladnej konfiguracii, ram uz rozsirenu mam a toto jedno mu este chyba
http://youtu.be/2NORZR0BbZs
Roman: napisu a zkusim napsat navod natacet se mi nechce na to sem moc Liny jeste si to rozmyslim. Pokud to bude fungovat tak to bude parada pokud ne starvim tim sice nejaky cas, ale kdyz to sem napisu treba nekdo prijde na to co jsem udelal spatne.
Uvítal bych na toto téma i samostatný podrobný článek. Velmi se mi toto řešení líbí. Chci koupit SSD a původní disk dát místo optické mechaniky. Toto řešení je skvělé v tom že není nutno data třídit a pod. Chci to :-)
Pokud to funguje na bazi stripped disku, tak to ale znamena ztratu vsech dat pri havarii byt jednoho z tech disku. Takze to z hlediska bezpecnosti znamena zdvojnasobeni rizika. Avsak to se da resit prubeznou zalohou.
FusionDrive je skvělý nápad. Nicméně myslím, že za všechna výše uvedená rizika nestojí. Průběžná záloha je samozřejmost, přesto se zvyšuje pravděpodobnost náhlého výpadku v tom nejméně vhodném okamžiku (prezentace u klienta, atd.), což ani průběžná záloha neřeší. V principu mám 2 hlavní výhrady: 1. Nesporný negativní vliv na životnost SSD disku, pokud se na něj i v době nečinnosti naustále něco přesouvá a optimalizuje. 2. U mobilních zařízení rychlejší vybíjení baterie (přesuny dat a optimalizace v době, kdy slušně vychovaný HDD spí)… FusionDrive vidím pouze jako dočasné řešení do doby, než ceny větších SSD (512 GB a výše) klesnou na přijatelnou úroveň .
Ja by som sa do toho pustil aj hneď, ale potreboval by som poradiť ako mám preniesť systém z HDD na SSD. SSD mám vložené na mieste bývalej mechaniky
Tomáš: copycloner alebo niečo take
Tomáš: Kompletní záloha na TM, nabootovat z USB recovery 10.8.2., vytvořit Fusion, nainstalovat čistou instalaci 10.8.2 a obnova z TM, včera večer jsem to nevydržel a riskl a ráno jsem byl opět „doma“ (160GB SSD + 500GB HDD v MBP 5.1)
Mipo: mozes prosim ta rochu konkretnejsie vysvetlit ako spravit ten Fusion? To mi nie je dost jasne a rad by som to skusil.
Vdaka
Dusan: Tu je „návod“ http://www.youtube.com/watch?v=I_odnNpv-FQ&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DI_odnNpv-FQ&gl=CZ
Mipo: vdaka za link. Skusal som to, ale nepodarilo sa. Dalo mi hlasku: Unmounting disk1
Error: -69888: Couldn’t unmount disk
Mam SSD Intel 520 240GB a ten mi nechce odpojit :( Je na nom nainstalovany system a druhy povodny disk mam ako datovy.
A dělal jsi to při bootu z instalačky 10.8.2? Jinak to asi nepůjde a hlavně pozor, smaže to samozřejmě všechna data na obou discích, je potom třeba znovu nainstalovat ML a obnovit data z TM
Myslenka je to velice pekna, ale jelikoz je to „postaveno na RAID0“,tak v pripade, ze jeden z tech disku „vypadne“, veskera data jsou ta tam. Tedy pokud neni zaloha v TimeMachine (myslenka zalohovat kazdou hodinu okolo 60GB zmenenych dat v mem pripade nepripada v uvahu). Osobne jsem investoval do 480GB SSD, na kterem pro zpracovani dat potrebuji okolo 200GB volneho mista, takze nevidim reseni mit v MBP SSD a k nemu dalsi HDD.