Zatím co pevné disky Serial ATA nabízejí velkou kapacitu pro ukládání aplikací, souborů a digitálních médií. Pokud vám jde o maximální výkon, zvolíte si disk solid state místo tradičního pevného disku. Disky solid state jsou až čtyřikrát výkonnější než tradiční disky. Jejich rychlost se projeví při spouštění Macu mini, otevírání aplikací i procházení knihovny fotek. Fusion Drive je kombinace 128GB superrychlého flashového úložiště a tradičního pevného disku. Automaticky a dynamicky přesouvá často používané soubory na flash pro rychlejší přístup. Mac mini s jednotkou Fusion Drive se spustí až dvakrát rychleji, aplikace otevírá až třikrát rychleji a také fotky importuje až třikrát rychleji. Systém se průběžně učí, jak pracujete, a Fusion Drive tak postupně zlepšuje váš komfort při používání Macu. Přitom vám umožňuje ukládat celý váš digitální život na tradičním, prostorném pevném disku.
Fusion Drive je tedy pevný disk s kapacitou 1TB, který v sobě zahrnuje 128GB SSD disk, na který je Mac schopný automaticky uložit nejpoužívanější aplikace a soubory, které tak počítač načítá přímo z SSD disku a nemusí hledat na HDD. To v reálném životě znamená, že se používané aplikace a soubory načítají stejně rychle, jako byste měli v počítači SSD disk. Na druhou stranu však máte k dispozici 1TB místa, za které byste pokud by bylo k dispozici na SSD disku zaplatili několik desítek tisíc korun. Fusion tedy kombinuje SSD disk a HDD s tím, že na rozdíl od běžných hybridních disků, dokáže automaticky přesouvat nejpoužívanější aplikace a soubory z části s pevným diskem na část s SSD pamětí a naopak u méně používaných souborů. Jak vypadá práce s SSD diskem si můžete prohlédnout na našich videích níže.
Bohužel se v současné době nejedná o příliš levné řešení, které Apple nabízí. Apple nabízí Fusion disky jako volitelné konfigurace pro iMac a Mac mini, kde vás 1TB disk vyjde na 6500Kč při objednání na oficiálním českém online Apple Store na apple.cz. I když to tak mohlo během eventu někomu připadat, nenechte se zmýlit, u žádného počítače Apple v základní nabídce ani u vyšších modelů nezískáte Fusion Drive. Ten je i u vyšších modelů za příplatek 6500Kč.
Jak někteří nadávají, že Apple nepřináší poslední dobou žádnou revoluci, ale pouze evoluci, tak tenhle Fusion Drive je podle mě revoluce! :-) Já jsem z něho nadšen a připadá mi to, jako ideální ne kompromis, ale sloučení velké rychlosti s vysokou kapacitou za přijatelnou cenu!
Toje dneska fofr:
https://dl.dropbox.com/u/7755459/upy.jpg
johny: seagate ma takyto disk uz dost davno, takze o revoluciu nejde ani v tomto pripade :)
A já myslel, že za zvýšením cen je právě tahle vymoženost. V žádněm případě se potom téhle specialitě za příplatek nemůže říkat ,,evoluce“.Takže si zase budeme montovat SSD disk do iMacu samy. A ještě kdoví jestli to půjde…Velké zklamání. A to se mi iMac na eventu líbil nejvice.
fusion disk je skvělá věc. Jenže: pracujete-li profesionálně třeba v hudbě – logic pro – a máte-li v Kontakt od NI rozdělanou orchetrální sazbu… jen smyčce zaberou cca 500GB paměti, respektive na disku. O co jde. Nové iMacy jsou dodávány s disky sice s možností fusion 128 GB, ale dál je to distribuováno na disk AT s 5400 otáčkami u modelů 21,5!!!! No a počty 500GB a 128GB jsou celkem jasné. Apple sice udělal úžasnou věc, ale jen pro bloggery, emailery, twittery, fujtajblůky a podobnou havěť. Svět profi práce s Apple se asi řítí nenávratně do pryč. Viz FCP X, léta neupgradovaný Logic Pro (nepočítám aktualizace), atd. Jo, nový iMac je skvěle tenký a určitě nedostižně rychlý… do 128GB… Tak trochu jsem doufal, že by osadili iMac třeba velociraptorem. Tohle je řešení ve stylu jen a jen totální komerce. a když si k tomu přepočítáte ceny na appple.com a apple.cz, je to celé jeden velký nesmysl. A aby bylo úplně jasno: Nejsem písíčkář, odjakživa „jedu“ na Macu a je to už asi 16 let.
yoghurt: pokud jsi sledoval predstaveni tak Seagate ma uplne neco jineho nez co dela FusionDrive to je na tom genialni cekam na to uz rok kdy ho konecne apple predstavi a konecne ja to tady
bas: keynote som nesledoval, ale z tohto clanku mi vyplyva, ze fusion funguje presne tak isto ako momentus xt, oprav ma, ak sa mylim.
Neviete ci bude mozne dokupit FusionDrive aj na starsie iMacy? Vlanajsi model. Vdaka.
Fusion drive je myslim hezka vec pro main stream, ale profici si stejne chtej urcovat co maji na ssd a co na „odkladacim“ hdd at uz to je triapulka v iMacu/Macpro ci nejake rychle externi pole (ps nemuzu se dockat Drobo5D – to ma v sobe „fusion“ ktere si clovek muze libovolne nastavit – kolik bude ssd a kolik obyc hdd navic to jede po TB a ma to tu samou „inteligenci“ rozhazovani dle vyuzivanosti … :)
Používám Macbook Pro 2010 a iMac 2011 do obou zařízení jsem si dal SSD od Intelu + disk na data. Trochu mě mrzí, že stenčováním dizajnu už o tuto možnost člověk přichází.
Když jsem kupoval svého prvního Raptora 64GB na systém, tak stál také skoro 6 tisíc. A to byl jen disk s 64GB. Tohle má SSD + 1TB a stojí to v podstatě stejně. Pro mě je to sakra skok kupředu.
Add profíci: Podle mého názoru, pokud někdo drtí terabity dat s nutností drtivého výkonu, tak si asi pořídí MacPro, kde se může s disky vyřádit dle libosti. Pochopitelně, že iMac je jen pro běžné, trochu náročnější uživatele.
Yoghurt – srovnání se Seagate je naprostý nesmysl. Sám ten hybridní Seagate v MBP 13 mám, takže neteoretizuji – u něj jde o použití relativně malé SSD části (4-8GB) v roli jakési cache. Firmware disku si do něj ukládá nejčastěji užívané soubory, což by teoreticky mělo vést ke zrychlení, uživatel nemá šanci to nijak ovlivnit. Upřímně ale výsledky byly velmi nepřesvědčivé, v podstatě jsem nebyl schopen vypozorovat rozdíl v rozsahu, který by něco dokazoval. Naštěstí je Seagate XT sám o sobě slušný 7200ot/min disk, takže jsem koupě příliš nelitoval, „hybridnost“ mě ale opravdu nepřesvědčila.
Fusion má naproti tomu kapacitu SSD části o řád vyšší, měl by se na něj vejít kompletní systém a i některé aplikace, přičemž uživatel může jeho využití ovlivnit.
Přínos se bude samozřejmě hodně lišit podle konkrétní prováděné činnosti, někde to může být vyloženě drtivé, někde naopak prakticky nepozorovatelné, ale to je asi jasné. Hlavou mi spíše vrtají jiné otázky, třeba to výše zmíněné, zda bude možno případně zkombinovat SSD část s výkonnějším magentickým diskem atd., ale tohle zatím asi nelze určit a musí se chvíli počkat…
Mac – já bych s tou profisférou neviděl zas tak jednoznačně. Aplikace jsou na diskusi, už jsem potkal hezkých pár lidí živících se videem, kteří jsou z FCPX nadšeni – on to byl totální šok v momentu přechodu, ale po uvyknutí od uživatele a odladění prvotních bugů ze strany Applu se ukazuje, že výkon nového jádra je někde úplně jinde než u starého FC.
Co se týče iMacu, tak lze diskutovat o přínosu Fusion drive, jenže profík stejně nakonec skončí u externího disku. A můžu říct, že třeba pro fotografa je kombinace nového iMacu s polem připojeným přes Thunderbolt velmi zajímavá (sám jsem se focení na profi úrovni nějakou dobu zajímal, takže to snad posoudit mohu). Je jasné, že nároky profíků už dnes nejsou pro Apple prioritou, ale upřímně – znáte nějakou větší firmu, která se dnes věnuje této skupině opravdu prioritně? I třeba u Adobe stále roste význam produktů z oblasti „pro masy“ a to přitom u softwaru je specializovanější cílení jednodušší…
thr: preco je porovnanie s momentus xt nezmysel? v com inom (okrem velkosti ssd casti) sa tyto dva disky lisia? mozno apple pouzije vo fd ine algoritmy na presuvanie dat medzi ssd a hdd, ale principialne je to jedno a to iste. akurat teda fd pouzije omnoho vacsie ssd, coz urcite zvysi vykon oproti momentus xt.
thr: ale teda suhlasim ze ak niekto pracuje na profi urovni tak urcite nebude riesit nejaky fd ale kombinaciu interneho ssd + externe raid thunderbolt pole.
Rozdíl je jednak v té velikosti, ale pak hlavně „neovlivnitelnosti“ a absenci vazby na OS. U XT prostě vůbec netušíte, co ten disk v oblasti SSD dělá a reálné testy naznačují, že opravdu je to s logikou využití SSD cache všelijaké. XT hybrid je prostě totální blackbox, Seagate se ani o nějakou integraci se systémem nesnaží.
U Fusion naproti tomu můžete toto ovlivnit, systém o něm ví, atd. Ve výsledku to má společného pramálo. Spíš bych Fusion porovnával s některými chytrými poli, kde lze osazovat SSD i klasiku a pak definovat, co bude kde – sice to asi nebude tak transparentní jak slibuje Apple, ale zase s výhodou možnosti osazení většího výkonu atd.
@Mac: Udělej to, co já dělám už léta: Nestačí ti Mac Pro? Postav si Hack Pro – „nadupeš“ si ho. čím chceš a ještě ušetříš… Pro rejpaly z řad tzv. pravověrných Jablkoňů – kromě nedávno inovovaného Hack Pro mám Mini Mac a MBP 15… ;)
momentus xt a fusion drive se lisi dost zasadne, hlavne se nejedna o jeden disk! http://extrapc.cnews.cz/fusion-drive-macich-pouziva-dva-fyzicke-disky-bude-stat-6-500-kc
v tom pripade, mate pravdu, predpokladal som, ze to bude jeden device.
kolik otáček má ta disková část fusion drive? 5400 nebo 7200?
Tak popravdě funkčně je dost fuk, jestli je to jedna nebo dvě device, podle mě si tím „rozdvojením“ Apple spíš ušetřil práci, protože se mu to jeví jako dvě standardní device, ke kterým je asi snazší přistupovat s OSX, než když se to udělá v jednom – pak by musel být nějaký dost divoký ovladač přímo na míru tohoto zařízení. V tom je právě problém Seagate – XT prostě žádný takový driver nemá a tím odpadá jakákoli inteligentní správa ze strany OS.
rapidní rozdíl
To Roman Zavrel: hezka hlaska s tim posmechem na MacPro, ale popravde osobne jsem i po dvou letech se svojim osobnim MacPro Mid2010 se 6CORE 3,33Ghz, tunou pameti a kombinanaci dvou internich SSD a 2 magnetickych disku vcetne extetniho Droba s 16 terama nadmiru dodnes spokojen .. jedine co malicko postradam je zatim nedostupnost upgradu GPU, ale ehm MacBook Pro (retina) v max configu 2,7Ghz quad core, max 16GB RAM a GT 650? Na rovinu nemam presna cisla benchu, ale uz jen z te specifikace mi jasne dava mensi vykony .. fakt sorry ale nemuzu souhlasit … a to uz vubec nemluvim o modifikovatelnosti/expandabilite …) Ale je hezke ze po dvou letech udelali notebook ktery se vykonem blizi jejich skutecne pro masine, kterou uz tak dlouho zanedbavaji …(