Vrámci herného hľadiska sú posledné dva roky výnimočné a to najmä uctievaním si starších hier vydávaním ich remake-ov alebo portov pre nové štandardy. Veď napríklad desiate výročie pred rokom oslávila hra Grand Theft Auto 3 vydaním pre iOS a Android a neskôr aj pre Playstation 3. Len v priebehu októbra však vychádza remake Need for Speed: Most Wanted od Criterionu a Carmageddon. No a práve kontroverzný závodný titul Carmageddon, prvýkrát vydaný v roku 1997, si ideme dnes zrecenzovať. Takže pripraviť sa, nezabiť sa a panebože, zrazte tých chodcov, nepočujem ani len sám seba.
Z histórie
Pôvodný Carmageddon bol jednou z mála hier, ktoré sa dočkali veľkej kritiky. Hra samotná totiž prezentovala celkom obdivuhodné hodnoty násilia na obrazovke, k čomu nepotrebovala prakticky ani len hrané videá. Napriek ich absencii tu však vidíme hranú mimiku hráča, starodávnu obdobu dnešného Motion Capture využívaného prakticky v každom AAA titule. Carmageddon sa vo svojej prvotnej verzii nedostal do najvýznamnejších Európskych hráčskych základní – Nemecka a Veľkej Británie, keďže takéto násilie je nevhodné pre tamojšie deti (aj keď samotná hra je hodnotená 18+). Práve preto museli vývojári zo Stainless priniesť upravenú podobu, kde vašich nevinných spoluobčanov nahradili v poslednej dobe veľmi omieľaní zombie.
Spustenie hry
Po spustení tejto klasiky na vás vybehne animované intro, ktoré vám ihneď pripomenie počiatky animovanej 3D grafiky. Intro osladené metalistickou hudbou je však čistým konvertom toho pôvodného, čo je bohužiaľ veľké mínus, keďže z neho uvidíte len pár menej rozmazaných, osvetlených scén. Po približne 2-minútovom intre sa okamžite zobrazí menu hry, tentokrát ale už prispôsobené novodobým štandardom. Zo štvorice drobných tlačítiek v ľavej časti odkazujú na internetové služby, ako aj na App Store štúdia Stainless Games, ktoré má túto krvilačnú hru na svedomí. Na pravo od nich je jednoducho nazvané tlačítko, ktoré pochopí každý hráč – Start. Po tomto si hra od vás vyžiada svoju daň, v podobe vytvorenia či načítania existujúceho profilu. Po načítaní spoznáte klasické, jednoduché menu známe zo starších arkádových závodných hier, ku ktorým patrí aj napríklad The Need for Speed.
Jednoducho si vyberte auto, trať, vylepšenia a pokračujte k ďalšiemu kroku, kde budete môcť zmeniť pozície závodníkov. V hre nájdeme 29 áut, ktoré môžeme odblokovať dvoma spôsobmi. Pokiaľ si chcete hru užiť a naozaj o niečo zabojovať, budete musieť tieto autá v závodoch zničiť, čo hráči novších hier môžu poznať vďaka sérii Burnout. Pokiaľ však chcete všetko hneď, máte možnosť si tieto autá odomknúť prostredníctvom In-app nákupu. Podobne je to s dostupnými traťami, v ich prípade však musíte naberať na úrovniach – začínate totiž na 99. priečke. Aj v tomto prípade však môžete poctivosť nahradiť finančnou podporou autorov v hodnote 0.79€. Názvy tratí sú častokrát slovnými hračkami a tak tu nájdeme niekoľko narážiek alebo slovných hračiek, ako napríklad Fridge Racer (závodná séria od Namco), I Scream in the Sun, či narážka na singel AC/DC – Halfway to Hell (Highway to Hell).
Carmageddon navyše podporuje Game Center, v ktorom nás čaká 27 achievementov s celkovou hodnotou 395 bodov. Osobitou funkciou hry je aj Video Editor, ktorý vám umožní zachytiť, zostrihať a nahrať vaše najzaujímavejšie momenty z hrania Carmageddonu na YouTube. Tieto videá sa navyše renderujú v najvyššej dostupnej kvalite do formátu MP4 a tak zároveň prinášajú kvalitu, ako aj malú veľkosť súboru.
Bežný závod?
Hneď prvé, čo si po spustení všimnete, je tvár vášho šoféra v ľavom hornom rohu obrazovky. Tá je neustále animovaná a mení svoj výraz podľa situácie, k čomu patrí aj patričné ozvučenie. V hre nájdeme len pár, dookola opakujúcich sa pesničiek a to najmä elektronické a metalové. Práve industrial metal k tejto hre pasuje, keďže v porovnaní z hľadiska brutality je Grand Theft Auto hrou pre deti. Niet sa však čomu diviť, keďže minimálny odporúčaný vek na hranie tejto hry je 18 rokov. Zaujímavosťou Carmageddonu sú viaceré možnosti dokončenia závodu. Najjednoduchšou je dokončiť závod prechádzaním checkpointov, neskôr nasleduje zničenie stanoveného počtu súperov, alebo masaker v podobe zrážania stoviek ľudí na obrazovke. Práve zrážanie nevinných ľudí je pre nepeknou záľubou hlavnej postavy, ktorá sa pri zrážaní raduje či dokonca posmieva. Strach má naopak pri skokoch z výšok alebo pri nárazoch do budov či iných nedynamických objektov. V tomto prípade treba dávať riadny pozor, keďže aj to auto má svoje limity a aj ono môže nadobro skončiť. Ale len v prípade, že nemáte žiadne kredity. Tie získavate prakticky za každú činnosť, či už dobrú alebo zlú a umožňujú vám v prípade potreby opraviť časti svojho auta klikaním na ne v pravej hornej časti obrazovky. Herné prostredie Carmageddonu je navyše prerozdelené na 3 obrazovky, medzi ktorými sa môžeme prepínať posunom prstu, ako na domácej obrazovke iPadu. Naľavo od hlavnej hernej obrazovky nájdeme hernú mapu so zvýraznenými checkpointmi a závodníkmi, napravo záznam vášho závodenia, ktorý navyše môžete upraviť a vyrenderovať do spomínaného MP4 súboru. Toto renderovanie je na iPade 1. generácie celkom pomalé, prebehnú totiž približne 2 snímky za sekundu. Záverečný súbor našťastie (alebo nanešťastie) neobsahuje hudbu, čo je pozitívnou správou hlavne pre ľudí, ktorí nechcú mať žiadne problémy s autorskými právami na populárnej sieti spadajúcej pod Google. Na druhú stranu v ňom môžete lepšie počuť zvuky hráča, komentátora ale i okolitého prostredia.
Verdikt
Túto hru môžete hrať len v prípade, že sa nepridávate k rozhorčeným mamičkám protestujúcim pred budovami štúdii vývojárov a máte viac ako 18 rokov, alebo ste aspoň dostatočne uvedomelí na to, aby ste vedeli, že hernú brutalitu netreba prenášať do skutočného života. Samotná hra prináša kompletný remake klasického, 15 rokov starého titulu na mobilné zariadenia spoločnosti Apple, z hľadiska vizuálnej aj zvukovej stránky. Navyše je hra obohatená o video editor s podporou YouTube a podporu hernej služby Game Center. Podľa slov autorov by mala taktiež hra podporovať zálohu dát cez iCloud, ako aj podporu iPhone 5. Carmageddon podporuje iPhone 3GS, iPhone 4, 4S, iPhone 5, iPod Touch tretej a vyšších generácii a tablety iPad. Minimálna podporovaná verzia systému iOS je 5.1.
Hmmm, co na to říct? Snad jen: http://zpravy.idnes.cz/muz-v-cardiffu-najizdel-do-chodcu-d45-/zahranicni.aspx?c=A121020_083912_zahranicni_jj
Podle me je to naprosto dokonala predelavka!Ovladani vse proste jako original. Ja mam na iPadu naprosto stejny pozitek z hrani jako na pc :)…Ja si to nemuzu vynachvalit a uz se tesim na dvojku :-D
boží :D už jsem to dohrál, fakt jsem se pobavil, hlavně ty hlášky řidiče
Jarys – až budete chtít hledat souvislost jednání dotyčného s násilím ve hrách, tak doporučuji nejprve hledat heslo Olga Hepnarová. Jen nevím, kde dotyčná vzala v 70tých letech Carmageddon, možná budou důvody přece jen jiné…
Odpoved na titulek clanku: ANO! fakt jedna z tech lepsich her a zavzpominal jsem :)
2 thr: ano, vím kdo to je, ale to přece tuto hru jako takovou neomlouvá a její smysl fakt nechápu. Co může být zábavného na tom, autem masakrovat bezbranné chodce? Proč třeba neudělat tedy hru podle Breivika, kde budete střílet do dětí na táboře. Jsem si jistý, že by si to v téhle zvrácené společnosti jistě spoustu kupců našlo. Když v tomhle herním světě bude vyrůstat mládež, pak se nesmíme pozastavovat nad tím, že třeba pro zábavu upálí bezbranou kočku, nebo bodnou nůž do krku kolemjdoucímu jen proto, že chtěli vidět jak to opravdu vypadá. V hrách je přece normální střílet do lidí, řezat je motorovkou nebo vraždit sekerou. Nejsem žádný pacifista, ale z tohoto dobrý pocit nemám.
Po 5 minutach som to vypol a vymazal, sklamala ma ovladatelnost aut.
Paki : to víš, je to moc reálný co? To není ono… v tom případě doporučuji asphalt 7 třeba, tam je ta fyzika aut dle tvého gusta