Když v roce 2007 představil Apple svůj mobilní telefon iPhone, využíval pro vyhledávání, mapy a přehrávání internetového videa služby společnosti Google. iPhone tak obsahoval kromě Google Maps také defaultní vyhledávání pomocí Google nebo aplikaci YouTube. V té době byl součástí správní rady společnosti Apple Eric Schmidt, do které se bývalý CEO a současný výkonný předseda společnosti Google dostal v 28. srpna 2006. Vztahy mezi společností Apple a Google tak v době, kdy se Steve Jobs v pozici CEO společnosti Apple rozhodl využít služeb Google, byly více než nadstandardní.
Ačkoli Google koupil malý a pro většinu technologů v té době nezajímavý startup Android Inc. již v roce 2005, jen málo kdo včetně Steva Jobse tušil, jak dokáže společnost jeho potenciál rozvinout a využít. O tom, že chce Google vyvinout vlastní operační systém pro mobilní telefony a následně i tablety, se začalo poprvé spekulovat v září 2007, tedy půl roku po oficiálním představení mobilního telefonu iPhone. Až v říjnu roku 2008 byl ve Spojených státech amerických uveden první komerční telefon vyrobený společností HTC s operačním systémem Android (v České republice byl uveden v lednu 2009) a zároveň s tím bylo uvolněno SDK 1.0. Když 3. srpna 2009 Schmidt opustil správní radu Apple, začala media spekulovat nad tím, že je to začátek války mezi Googlem a Applem.
Mezitím se však udála z pohledu map mnohem zásadnější věc než to, že Google vyvíjel vlastní operační systém, ve kterém se samozřejmě chystal využít potenciál Google Maps. Prvního října 2007 totiž společnost Nokia koupila společnost Navteq, jednoho z nejvýznamnějších hráčů na poli digitálních mapových podkladů. Právě akvizicí v hodnotě 5,7 miliard Euro, začal problém s Google Maps, které využívá operační systém iOS společnosti Apple. Google potřeboval soupeřit s Nokií a v té době již i se samotným Applem. Při tom samozřejmě využil svoji nejsilnější zbraň v oblasti mobilních operačních systémů, tedy mapy.
Google začal vylepšovat mapy pro vlastní operační systém Android dnem i nocí a uživatele Androidu tak získali například Turn-by-Turn navigaci zcela zdarma, samozřejmostí Google Maps pro Android pak byla i oblíbená vychytávka Steva Wozniaka, která umožňuje pohybování se po mapách pomocí hlasových příkazů. Steve Jobs sledoval jako Google Maps pro Android rostou a navíc je pomáhají vylepšovat samotní uživatele Applu. Ti totiž pomocí funkcí v iOS nahlásili společnosti Google chyby, které v Google Maps odhalili, aby je mohla společnost vylepšit. Apple se tak dostal do situace kdy platil licenční poplatky za mapy, které navíc uživatele iOS pomáhali vylepšovat a samotný Google je vylepšoval pouze ve verzi pro Android.
Až v posledním roce svého života si Steve Jobs uvědomil, jak strategické jsou pro Apple mapy v operačním systému iOS v době, kdy samotné operační systémy v mobilních telefonech a tabletech ustupují do pozadí a dávají čím dál víc vyniknout aplikacím. Většina používaných aplikací je přitom dostupná na všechny tři „velké“ platformy, tedy na Google Android, Apple iOS i Microsoft Windows Phone. Samotné operační systémy tak nemají mnoho prostoru k tomu, aby nabídli své vlastní funkce a vychytávky, tomu se dostatečně věnují vývojáři aplikací. Společnosti si tak uvědomují, že právě kvalitní mapové podklady, integrovaná turn-by-turn navigace a zpracování map, mohou být klíčovým faktorem při rozhodování zákazníků nad tím, jaké platformě dají přednost.
Steve Jobs uskutečnil krátce před smrtí několik akvizic směrem ke společnostem, které se zabývají vytvářením map a mapových podkladů. Nakonec Apple koupil několik společností, z nichž mezi nejdůležitější patří koupě společnosti C3. Apple neváhal investovat 240 milionů dolarů do koupě společnosti C3 Technologies, která vytváří 3D modely měst. I přes to, že Apple koupil několik společností a získal množství technologických řešení pro vývoj vlastních Apple Maps, využívá společnost licenci dalších 31 firem, které dohromady vytváří to, čemu říkáme Apple Maps. Steve Jobs začátkem roku 2011 řekl Scottu Forstallovi, aby začal okamžitě pracovat na vývoji map pro iOS.
Zjednodušeně by se dalo říct, že chybu vlastně udělal sám Steve Jobs, když se v roce 2007 rozhodl využít služby Google a nezačít vyvíjet vlastní mapy. V té době však nikdo netušil jak fenomenální úspěch mobilní telefon iPhone, multimediální přehrávač iPod touch a v neposlední řadě později také tablet iPad zaznamenají. Steve Jobs byl však ten, kdo byl v roce 2007 u kormidla Apple a rozhodoval o tom, jaké mapy společnost použije. Svalovat vinu ohledně Apple Maps na Tima Cooka je tedy skutečně nelogické. Naopak je sympatické, když se Tim Cook omluvil osobně za to, s čím vlastně neměl nic společného. V době kdy Apple představil nový iPhone totiž Tim Cook stál v čele distribuční sítě a s vývojem nových produktů neměl prakticky nic společného. Rozhodnutí o tom, že se má Apple co nejrychleji zbavit Google Maps a vyvinout vlastní mapy patří mezi jedny z posledních, které Steve Jobs ve svém životě udělal.
Pro Apple jsou vlastní mapy obrovským potenciálem, kterým nyní disponuje. Nejen že může představit vlastní aplikaci pro OS X, ale může zařadit mapy také jako součást nového operačního systému OS X 10.9 a nabídnout tak uživatelům další lákadlo pro přechod na novější verzi operačního systému, které by zřejmě i mě přesvědčilo, že je na čase přestat na nejnovějším počítači MacBook Pro provozovat pět let starý operační systém Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Pokud se navíc Apple skutečně rozhodne pro vývoj vlastní televize, může do ni samozřejmě zabudovat také mapy, které budou na několik desítek palců velké obrazovce skutečně zajímavé.
RT @lsaeu: Jedno z posledních nařízení Steva Jobse bylo, aby Apple vyvinul vlastní Apple Maps
http://t.co/UsWGEmui
Ach ty „naše“ mapy.
Hezký článek! Víc takových :) Jen bych podotnul že pokud Apple ty mapy nevylepší (já doufám že ano) tak asi nebudou to hlavní lákadlo pro přechod na další systém. Nechci rýpat, jsem rád že v poslední době to jde s kvalitou článků nahoru.
Já jsem zkraje na mapy na mém starém 3GS taky nadával. Nyní ale na iPhone 5 je rychlost map fantastická a hlasové navigování též super. Navigon jasně na prvním místě jako NAVIGACE, ale mapy Apple budou v budoucnu ještě lepší.
Mimochodem, Apple měl mapy v systému už od osmdesátých let…
http://zkrat.me/dr
Poslední dobou je trendem kdejak kritizovat a napadat autora článů na všech možných serverech, případně urážet ostatní, co mají v komentářích opačný názor než autor příspěvku. Co takhle jít na to z druhého konce?:) Autora článku chválím za jeho bezednou trpělivost při čtení komentářů a chválím za tento i jiné články;-)
„Naopak je sympatické, když se Tim Cook omluvil osobně za to, s čím vlastně neměl nic společného“ Takže se za to asi měl omluvit Steve co?? Napsat, že za to vlastně nemohl, je dobrá blbost.. převzal žezlo, může za to on.
Zvlastni je, ze pri predstaveni Apple maps rekl myslim Phil Schiller, ze na mapach pracuji pres 3 roky. Tak ted kde je pravda? :D
Tu ikonku, kde se naviguje z mostu… Už by předělat mohli.
Dajme im este sancu oni to zase daju na spicu. Napr. tie #D modely a otacanie celej sceny je cool.
5 let starý OS X Snow Leopard. Já myslím, že 2012 – 2009 = 3.
Hej, najlepsie uz teraz tiez zvalovat vinu na tuho, kto sa nemoze branit vsak? :) vypocul by som si aj nazor Steva Jobsa…. Co ak mal PERFEKTNY DOVOD na vytvorenie vlastnych máp tak rychlo :)
Konečně někdo napsal článek s pádnými důvody proč Apple maps a proč tak nahonem.
Některým kteří léta vylepšovali google maps to stále nedochází.
O omluvě Tima bych nespekuloval. Bylo to již nutné gesto když už neuvedli hned že jeto taky vlastně beta.
Nicméně on je nyní šéf a on rozhoduje. Podle mého zatím správně.
„Samotné operační systémy tak nemají mnoho prostoru k tomu, aby nabídli své vlastní funkce a vychytávky“ s tímhle, ale nesouhlasím.
Omlouvam se autorovi, ale i kdyz je mozna i pravda co se tvrdi v clanku, konecna vize o Apple Maps v TV a MacBooku je vazne kruta blbost! Na co? Proboha na co budu mit mapy v tv a v MacBooku?
V mobilnich zarizenich mapy vitam, pouzivam a jsem za ne rad. Ale ze bych nalozil do auta 40″ tv nebo otevrel na sedadle svuj MBP a navigoval je solidni kravina.
Jiste, ze Apple Maps mi poslouzi v aplikacich jako iPhoto, ale to neni az zas tak klicove.
Jirka: 2009,2010,2011,2012….. za mě tedy 4 :-D
Když plánuji delší cestu, tak to nejprve zkouknu doma na počítači. Potom, pokud je třeba, jedu dle navigace.
Oh jiste panove na toto jsem nepomyslel. Mate pravdu, ale stale mam pocit, ze tot nebude duvod vytvoreni mapove aplikace pro OSX. Protoze to uz by mohl Apple zacit i s vlastnim vyhledavacem, ktery bude extra indexovat stranky a ne jako Siri prebirat obsah odjinud.
Nemyslim si, ze vyvoj pujde tudy.
1. Clanok podla mna precenuje aplikaciu „mapy“, nemyslim si, ze je to rozhodujuci faktor pri volbe platformy. Ano TbT navigacia je fajn ale nemyslim si, ze to bol pre mnohych dealbreaker pri volbe.
2. Tim Cook vedie firmu vyse roka + nieco predtym ako zastupic. Na jednej strane si nemyslim, ze o nasadeni novych map rozhoduje Tim/Steve, ale je v tom zapletenych viac ludi. Kazopadne, Tim Cook (resp., ti co o nej rozhoduju) mohol pozastavit implementaciu, kym tie mapy nebudu viac vychytane
3. Podla mna nie su tie mapy tak tragicke, aby sa z toho robil taky mega skandal.
Inak clanok celkom fajn, vlastna tvorba potesi.
Za mě ma nejlepší mapy seznam jinam ani nechodím
Že je kvalita map velmi neuspokojivá se jistě shodneme. Ale že je neměli vypouštět je hloupost. Trvalo by x-krát déle mapy zdokonalit bez zpětné vazby uživatelů. To, že mohly vyjít jako beta je další věc, určitě bychom byli shovívavější. Jinak článek super, díky.