Na rozdíl od dříve publikovaného článku zakládající se na informacích analytika serveru AnandTech, nyní ten stejný server uvedl zároveň s omluvou za nepřesný článek také poměrně revoluční informaci. Procesor Apple A6, který je v iPhone 5 není založen na jádru ARM Cortex A15, ale na vlastní architektuře společnosti Apple.
Analytik uvedl: „Ukázalo se, že jsem se mýlil, ale jsem příjemně překvapen. Apple A6 je první čip založený na vlastním procesoru společnosti Apple. Nejedná se o CPU jádra založená na Cortex A9 nebo A16 od ARM, ale o jádra, které vytvořil a vyvinul sám Apple“. Apple A6 je stále čip založený na architektuře ARM, ovšem nejsou v něm použita jádra ARM Cortex A8, A9 nebo nejnovější A15. Pro čip Apple A6 Apple použil vlastní jádro, které vyvinul. To znamená, že Apple může čip přesně přizpůsobit potřebám daného přístroje, ve kterém jej použije. Nemusí tak používat jádra Cortex A15, které budou používat desítek nejrůznějších přístrojů.
Podle benchmaru, který se objevil mají dokonce větší výkon než Samsung G3 a to mají nižší takt a použili starší architekturz ARMv7 což tedy klobouk dolů.
A aplikacie budu kompatibilne s tymto procesorom?
a teda kolko ze ma jadier??
To jsou dotazy :-). Jádra má s největší pravděpodobností 2 a aplikace samozřejmě budou kompatibilní, přece si Apple nezruší celý AppStore a nebude začínat od nuly. :-)
Takze ziaden Cortex A15, ale nejaky upraveny Cortex A9
Když mají stejnou architekturu, budou kompatibilní :o) u pc AMD ma take jinou architekturu oproti intelu, a stejne si na tom svoje oblibene aplikace lidi sputí :o)
UFC prisiel si sa vysmievat alebo poradit popripade diskutovat?
Až se tam něco vysere v tom procesoru, tak zase vyhodí půlku inženýrů z Applu. I tak jsem rád že si jdou vlastní cestou, zanedlouho bude Apple samostatný a hardware bude lepe pracovat
Espio- Mám dojem, že si nevyšel ani základku, když se ptáš na takhle debilní a samozřejmý věci, leda bys měl 1. zkušenost s PC tak včera a o iPhone slyšel až dneska.. Odkdy prosimte urcuje procesor kompatibilitu, to dela snad software ne? Nestrkas do iPhonu kazety !!!
Petr si uzasne mudry co ma na tebe fakt ze facinuje a mas moj velky obdiv… Tak za prve nie vsetko co sa tebe zda samozrejme je samozrejme aj pre druheho verim ze mas dostatok rozumu aby si takuto samozrejmost pochopil po druhe tiez verim ze vies o tom ze napriklad na androide ktore maju procesor Tegra tak idu iste hry ktore napriklad na Qualkomme nejdu cize mi s toho vypliva ze bud je to HW alebo je to SW ale kedze bezia na jednom SW tak mi ostalo jedine a verim ze si to pochopil preco vznikla moja otazka dakujem za tvoj cas a tvoju pozornos a dufam ze v buducnosti nebudes uz reagovat ako hlupak este raz dakujem
Když už tu na někoho marchruješ a povyšuješ se nad něj, měl by jsi vědět, že procesor určuje jako jeden z hlavních prvků kompatibilitu. A kompatibilita je vlastnost softwaru, ne jeho důsledek :o) A odkdy? Prakticky odjakživa :D Z praktických příkladů, windows ani Mac OS nerozjedeš na iphonu a naopak :o) ios nerozjedeš na stolním počítači, nebo jiný hru z xboxu nespustíš v PS3 a hru z ps3 nezpustíš na wii. Důvodem je, že všechny tyto platformy mají procesory s jinou architekturou :o)
nechci se nějak vměšovat Petře, nic o tom nevím, ale už jsem viděl aplikace pro počítač podporující jen proc. Íntel
Jiste, ale jde vždy o ty parametry… -> ne o název či značku -> lol … To je jak kdybyste nemohli rozbehnout Windows 7 na AMD s taktem 2,5Ghz(…) a přitom na Intelu by vam to při 2,5Ghz(ostatni parametry stejne jak AMD) jelo…-> dle mého úplně zcestnej dotaz, navic dalsi generace je vzdycky vykonejsi atd… Nikdo neni dokonaly, ale takovouhle vec snad chape opravdu kazdy. Jestli se doopravdy pletu, zadam o odkaz na clanek s vysvetlenim… Keep calm and be happy
Jinak se omlouvam Espio.
Petr: Cpát do této problematiky takt procesoru je absolutně zcestné. Pakliže procesor výkonově nestačí, neznamená, že by software byl nekompatibilní, jen nepoběží ve stejné kvalitě jako na jíném výkonějším procesoru. A vzhledem k tomu, že AMD a intel používají stejnou architektutu označovanou jako x86 a x64 v případě 64bitových procesorů, rozjedeš si na nich windowsy na obou dvou. Hlavní problém bývá u jiných architektur v instrukčních sadách(zjednodušeně rozkazech co dostává procesor od programátora. Těch existuje několik „standardů“ které ovlivňuje právě ta architektura. V případě, kdyby se změnila nebude procesor rozkazům rozumět a nevykoná nic (a to opravdu mená nic společného s kmitočtem jader). Apple změnil uspořádání prvků procesoru k obrazu svému, vynechal některé funkce a některé si přidal, ale zachoval architekturu ARM (to je něco jako ten standart) která napovídá, že vše co bylo na jiných armech (starších) bude kompatibilní s aktuálním. Jinak Petře, rád bych ti poskytl nějaký odkaz na ucelené informace, ale nikdy sem neašel web který by se komplexně zabíval touto problematikou, ale v technické knihovně není problém sehnat literaturu k tomuto. Jen se připrav na tisíce stránek technického anglického textu :o)
Dira: no, ale dobré vysvětlení, díky. Angličtina mi nedělá problém, ale myslím, že to takhle docela stačí. At už tu jsou kvantové PC… Jinak A6 je tedy jestli to chápu dobře, pouze vytuněnej A5X…a výkonem by asi standart cortex A15 nikdy nepřekonal?
Petr: Těžko říci, jelikož A15 je vytuněnej A5X :o) Jen budou každý malinko jiný a nejspíš nikdy nebude možné srovnat, jelikož na nich nebude běžet stejný systém :o) Ale uvidíme časem :o) rozdíly se nedají předvídat jen podle technické specifikace, ty ukáže až praxe