Deník Wall Street Journal informoval ve svém pátečním vydání o tom, že má Apple problémy s nedostatkem iPhone 5, které jsou způsobeny nedostatkem displejů pro očekávaný mobilní telefon. Nedostatek displejů pak způsobuje podle WSJ nová technologie in-cell, kterou se společnost rozhodla použít. Celá zpráva je však poněkud zvláštní. Technologii in-cell o které si můžete více přečíst níže v tomto článku totiž vyvinula společnost Sharp společně s Toshiba Mobile Display. Ovšem podle Wall Street Journal se nedaří spustit výrobu právě v továrnách společnosti Sharp, co zní poněkud paradoxně.
Další dodavatelé displejů pro Apple, tedy společnosti LG Display a Japan Display, do které v současné době patří také Toshiba Mobile Display, produkují přesně podle plánu. Jediný kdo nebyl schopen zahájit plánovanou výrobu displejů pro nový iPhone by tak měl být Sharp, který však přímo stojí za technologií in-cell a vyvinul ji. Sharp měl výrobu zahájit na konci minulého měsíce, ovšem do dnešní doby není jasné, kdy se výroba spustí. analytici tedy odhadují, že nový iPhone bude opět nedostatkovým zbožím.
Co je to in-cell technologie?
Současný iPhone 4s je tlustý 9,3 mm a je potřeba brát do úvahy také fakt, že Apple musí zachovat dostatečnou tloušťku telefonu, aby jej mohl osadit kvalitním fotoaparátem. Například fotoaparát z iPhone 4 nebo iPhone 4S se do současného iPod touch nevejde právě kvůli tomu, jak je iPod tenký. Na druhou stranu by mohl právě díky místu ušetřenému tenčím displejem dostat nový iPhone kvalitnější fotoaparát nebo větší baterku. V redakci se domníváme, že právě místo toho aby došlo k ztenčení telefonu, využije Apple místo vzniklé díky novým tenčím technologiím displejů, k osazení telefonu větší baterií a kvalitnějším fotoaparátem.
Technologii kterou vyvinul Sharp a Toshiba Mobile Display, tedy divize společnosti Toshiba věnující se ve spojení s dalšími společnostmi vývoji displejů, v podstatě integruje dotykovou vrstvu obrazovky, tedy kapacitní senzory přímo do barevných filtrů displeje. Technologie díky tomu umožňuje vytvořit displej s vynecháním jedné ze šesti vrstev, které v současné době tvoří displeje LCD. Multi-touch LCD panel s technologií in-cell jak se nazývá technologie integrující dotykové senzory přímo do displeje, získala certifikaci Windows 7 již před více než dvěma lety. Od té doby se však objevila jen ve velmi malém množství notebooků a až nyní se podařilo Sharpu a Toshibě přesvědčit Apple, že dokáží nabídnout kvalitu, kterou společnost pro nový iPhone požaduje. Největší výhoda technologie in-cell spočívá kromě ztenčení displeje zejména v lepším jasu a v kvalitnějším podání barev.
OLED od Samsungu už má dotekobou vrstvu integrovanou dávno… :(
no pokial ide o oled – tak v relacii svet technologii hovorili o zivotonosti televizorov tak maximalne 2 roky, tak neviem ci je dobre davat oled do mobilu, ked sa to skoro odpali
OLED, resp. AMOLED je kvalitativně horší technologie, než LCD formátu Retina. Apple do OLED/AMOLED technologie určitě nepůjde. In-cell to posouvá ještě o kus dál. Především by měly být tyto panely úspornější. A to je velmi žádaný efekt.