Nyní se soudním výrokem za zády, bude pro Apple logickým krokem požádat soud o zablokování prodeje produktů, které byly označeny jako produkty, jenž kopírují Apple nebo porušují jeho patenty. Bývalý právní zástupce společnosti Apple Nilay Patel, spekuluje o důsledcích rozsudku. Patel samozřejmě očekává, že Apple požádá o předběžný zákaz prodeje a propagace výrobků Samsungu na území USA nebo minimálně Kalifornie. V dlouhodobém horizontu však očekává to stejné co naše redakce, tedy že výrobci začnou provádět viditelné změny jak v uživatelském rozhraní, tak i ve vzhledu samotných produktů.
Ostatní výrobci se podle nás začnou věnovat inovativnímu přístupu, který dosud chyběl. Apple v roce 2007 v podstatě vymyslel a vyrobil první multi-dotykový telefon, který skutečně uchvátil svět. Zdá se vám však normální, že za pět let vývoje, nedokázal žádný výrobce přijít s ničím inovativním? Po pěti letech vývoje, pokud počítáme vývoj pouze od chvíle kdy přišel první iPhone, stále všichni výrobci používají pro přiblížení obrazu gesto roztažení prstů, stejně tak, jako dvojitý dotek. Právě soudní rozhodnutí na americké půdě, která je pro většinu výrobců tím nejdůležitějším trhem, bude zřejmě znamenat zcela nový přístup vývojářů a výrobců při designování operačních systémů a vzhledu zařízení.
Nemá smysl se zamýšlet nad tím, zda soud v USA rozhodl ve sporu společnosti která pochází z USA, platí jedny z nejvyšších daní v USA a je pro většinu Američanů příkladem amerického snu, kdy se lze z garáže dostat až na „vrchol světa“, spravedlivě. Proto abychom mohli verdikt posuzovat, bychom zřejmě museli znát mnoho detailů, které se k novinářům zkrátka nedostali. Museli bychom znát přesné vyznění zákonů v USA být jedněmi z nejlepších právníků na světě. Soudní spor nás tedy jako spotřebitele zřejmě nemusí zajímat a nad jeho spravedlností si každý musí udělat názor sám, ovšem v případě Čechů a Slováků, zvyklých na naše soudy, to bude možná problém.
Soudní spor však nevnímáme jako brzdu pro vývoj, ale naopak jako nakopnutí výrobců, aby se pustili do vývoje vlastních novinek, inovací a technologií. Zřejmě se nedočkáme novinek v příštích dnech, ale již v příštím roce by výrobci mohli začít nabízet inovativní produkty, inovativní pohled na technologie a přinést něco, co dá zákazníkům možnost skutečného výběru. Současný výběr v některých případech totiž skutečně vypadá tak, že si uživatel při koupi vybere logo výrobce, barvu ikon a materiál ze kterého je produkt vyroben.
Například Windows Phone nabídl inovativní design a ve spojení s Nokií dokázal zákazníky Applu upoutat natolik, že mnoho lidí přemýšlelo, zda nepřejít z iPhone právě na Lumii. Samsung Galaxy S III nabídl nové technologie a zákazníci s iPhonem v ruce vyrazili do obchodů osahat si nový telefon. Výrobci tak již sami přicházejí na to, že lidé nechtějí jiné logo, ale jiný produkt. Soudní spor ve kterém bylo rozhodnuto v prospěch Applu by tedy měl zajistit, že takových S III a Lumií bude mnohem a mnohem více a zákazník si bude mít skutečně z čeho vybírat.
no s tym ze sa da vybrat mobil podla loga a ikon suhlasim, ved ked vyde 2 jadrovy mobil konkurencia spravi rovnaky s rovnakou ram a rovnakym rozlisenim displeja, sem tam sa zmeni grafika, ale vsetci davaju 8mpx fotaky sem tam 12mpx, akoby umelo chceli brzdit tie technologie, ale dva roky po sebe teda 2011 a 2012 davat 8mpx fotaky s rovnakymi cipmi na fotenie je fakt trapne, vzdy ma zmysel vylepsovat optiku a hlavne aj kvalitu videi, predsa len teraz si nepozrieme FHD z mobilu ako FHD na pc ci telke, ale raz to bude ze si natocime video a pozrieme na velkej telke v rovnakej kvalite, alebo foto bude tak kvalitne ze si ho nastavime aj ako pozadie na pc, proste nove technologie maju zmysel, mrzi ma ze tento rok vyrobcovia nerozvyjaju 3D technologiu ako to malo HTC EVO 3D ci LG optimus 3D
Souhlas s článkem. Stejný názor už postuji déle. Jen hlupáci tvrdí opak. Že je to konec výběru a inovacím. Viz mnoho lidí v diskusich+právníci Samsungu.
pokud se zakaze prodej nekterych modelu neni to snad mensi moznost vyberu?nebavim se o rom co bude za rok a dale
Je třeba se zamyslet, kdy je inovace prinosem: kdyby inovativni dopravni inzenyr v kazdem meste navrhl jine barvy na semaforech, nebo kazda elekrarna inovativne dodavala jiny proud do site, a nebo kazdy dodavatel pocitacu vymyslel lepsi rozlozeni pismen na klavesnici… Nebylo by to prinosem, ale brzdou. Apple taky vyuziva mys a okna od Xeroxu. Patentovat si prirozena gesta a nutit ostatni, at si vymysli sva je ulet, ktery Apple zhodil z technologicke spicky mezi urednicke korporace.
Mozna pro mene informovane o patentovych trolech: chip 8/2012 str. 39
Patent na automatickou aktualizaci, na dvojklik….