Apple používá u svých počítačů MacBook Pro, MacBook Air a iMac LCD panely od dvojice výrobců. Prvním výrobcem je společnost Samsung, druhým pak LG. Samozřejmě oba panely splňují přísné standardy Applu a jedná se o skutečně kvalitní panely. Na druhou stranu však mnoho uživatelů poznamenalo, že zatím co displeje od Samsungu jsou nakonfigurovány téměř k dokonalosti, u displejů od LG může být s barevným profilem problém. Nejedná se o hardwarový problém, ale problém je v tom, že Apple dodává do každé počítačové řady jeden barevný profil (jeden pro MacBook Air, jeden pro MacBook Pro a jeden pro iMac), bez ohledu na to, zda konkrétní displej pochází od Samsungu nebo LG. Zatím co pro Samsung je tento profil vynikající, LG příliš nesvědčí a je lepší, když si vytvoříte vlastní profil.
Obecně platí, že pokud zjistíte LCD panel od společnosti LG, je vhodné provést konfiguraci displeje. Pokud zjistíte panel od Samsungu, můžete smaozřejmě displej nakonfigurovat také, ovšem pravděpodobně se nedočkáte až tak výrazné změny. Samozřejmě vša závisí od konkrétního počítače a jeho stáří. Otevřete Terminál (Applications – Utilities – Terminal) a vložte do něj následující příkaz.
ioreg -lw0 | grep IODisplayEDID | sed "/[^
Nyní stačí stisknout Enter a zobrazí se vám informace s kódovým označením LCD panelu, který váš počítač používá. Stačí zkopírovat toto označení do google.com a okamžitě zjistíte, od kterého výrobce displej pochází. Já jsem například po vygooglování zjistil, že panel v mém MacBook Pro je od společnosti LG. Na Google sice můžete najít barevné profily vytvořené speciálně pro konkrétní model MacBooku nebo iMac, instalaci však nedoporučuji z prostého důvodu. Každý jeden panel je mírně odlišný a investice 3-5 minut času do kalibrace displeje pomocí System Preferences, kterou si popíšeme v následujícím článku se jistě vyplatí.
Obecně mám s lcd panely od LG ty nejhorší zkušenosti. Ani se sondou pořádně zkalibrovat nejdou.
Mám iMac27″ rok starý a tento příkaz mi nic neukáže.
Tak u iMacu 27`( Mid 2010) to nefunguje. Zobrazí se pouze Color LCD.
Zajimave, ze vyrobci Eizo, Dell pouzivaji obrazovky LG. Ja kupoval Dell prave z duvodu, ze byl z fabriky nejlepe nakalibrovany vs ostatni vyrobci.
Tak ať jsem v to spíše nedoufal, mám panel na MB Pro 13″ 2010 od výrobce Samsung. Jeden panel doma již mám k počítači a s ním jsem co se týče barev hodně spokojen a to má obyčejný TN panel, ještě bez FullHD a bez LED podsvícení. Proti LG posun v před, ale ti dneska dělají i IPS panely za cenu běžného, takže se to otočilo:)
Mám iMac (Mid 2011) a též se mi nic neukáže.
MacBook Air 2011…..a ukazalo se mi tam čislo a na netu jsem našel že je to od LG….takže to mám teda neják nakalibrovat?
Sorry lidi, ale to je tak těžký pochopit, že „Jak zjistit výrobce displeje vašeho MacBooku“ neznamená „Jak zjistit výrobce displeje vašeho Maca“?
Mám MacBook Pro (13″) Mid-2010 a výrobce LCD panelu je AUO, pokud dobře hledám kód z terminálu – B133EW07 V2. Takže už pro 2 roky staré modely nejspíše neplatí Samsung vs. LG.
mbp s retinou ukazuje take jen Color LCD
early 2011 MBP: N133IGE-L41 Color LCD
ten N133IGE-L41 je nějaký ChiHsin, wtf? :D
15“ retina tak ukazalo jen Color LCD
late 2011 s i7 tiez tento podivny N133IGE-L41 nemozem najst co to je zac :D ….http://www.jxlcd.com/Upload/PicFiles/N133IGE-L41.pdf
nemohli by ste sa povenovat a zistit trosku o tychto podivnych displayoch?:):D
Tak já MacBook Pro 15 Mid 2009, matnej screen – výrobce Phillips :)