Nový MacBook Pro Retina obsahuje obrazovku s rozlíšením až 2880×1800 pixlov, bohužiaľ pri 15“ rozmere displeja, nie je možné toto plné rozlíšenie využiť. Hlavným problémom by totiž bolo až príliš malé zobrazovanie všetkých prvkov, ako sú napríklad systémové ikony a rôzne paneli, ktoré sú súčasťou operačného systému OS X. Apple tento problém vyriešil tak, že použil nižšie rozlíšenie 1440×900 pixlov, avšak kompletné užívateľské rozohranie sa nachádza v takzvanom HiDPI režime, v ktorom je jeden pixel tvorený na Retina obrazovke až štyrmi pixlami.
Takéto rozlíšenie však nemusí vyhovovať každému, preto je možné v nastaveniach vypnúť HiDPI režim a prepnúť rozlíšenie na 1920×1200. Plné využitie všetkých 2880×1800 pixlov, ktoré Retina obrazovka ponúka, sa však oficiálne nedá v OS X zvoliť. Existuje ale niekoľko riešení, ako napríklad použitie aplikácie SwitchResX, ktorá dokáže na Retina MacBooku Pro prepnúť aj na integrovanej obrazovke, plné rozlíšenie 2880×1800 pixlov. Ako sme však v úvode spomínali a ako si je možné všimnúť aj na nižšie uvedenej snímke, výsledok užívateľa nijak neohromí. Všetky prvky užívateľského prostredia OS X, vrátane textu sú príliš malé a tým pádom dosť ťažko čitateľné. Určite si však aj takáto alternatíva nájde svoje využitie a to hlavne medzi profesionálmi, akými sú napríklad kameramani, programátori a vývojári.
*Zdroj: MacWorld
Vzhledem k tomu, že se dá očekávat nasezení podobných displayů do ostatních počítaču Mac, by měl přijít OS X Mountain Lion s nějakým „lepším“ řešením, než které nabízí OS X 10.7.Lion, tedy ne že se zobrazí jeden pixel na čtyři pixely, apod. Dalo by se očekávat s příchodem OS X Mountain Lion s přizpůsobením GUI na toto rozlišení? Je v aktuální beta-verzi Mountain Lionu o tomto nějaká zmínka?
Animark – pokud je mi známo, Mountain Lion by na tom měl být o dost líp :).
Dost nechápu, na co vám rozlišení 2880×1800 na 15″ displayi bude. Už full HD je na samé hranici čitelnosti. To je také důvod, proč implicitně nelze 2880×1800 v systému nastavit. HiDPI mód 1440×900 je mnohem lepším řešením. Smiřme se s tím, že do 15″ se víc nevejde.
Animark: jak chceš pizpůsobit GUI pro rozlišení 2880×1800? Tak, že zvětšíš ovládací prvky? To právě dělá HiDPI mód. Jsou fyzicky velké jako při 1440×900, ale vykresleny 4x jemnější rastrem.
Jirka: Mluvíš nesmysle.. Jediný problém je to, že není vše vektorové a tak se grafické prvky neumí přizpůsobit (vykreslit) velikostně novému rozlišení..
Rozhodoval jsem se zda si koupit s Retina nebo bez … ale jako web-designer by pro mě byl trest koupit si MacBook s takovým rozlišením a koupil jsem si jen MacBook Pro 15′ Mid 2012 … sice jsem za stejnou cenu mohl mít onen luxusní MB s Retinou ale asi by mi to jen překáželo :-(
1440×900 není Retina. Já chápu, že je každý bod složený ze 4 bodů, ale předpokládám, že je složený do čtverce, takže to není Retina, ale 1440×900 složený ze čtverců čili bodů čili rozlišení 1440×900 !
Zásadní chyba této „dezinformace“ je že se toto týká pouze GUI systému a né aplikací jako je např. Diablo 3. Nebo mě snad někdo chce tvrdit, že to Diablo běží na Retině v rozlišení 1440×900 kde každý bod je tvořen čtyřma body do čtverce ?
1440×900 tvořený čtverci(je úplně jedno kolika body je ten čtverec tvořen) je prostě rozlišení 1440×900 tečka !
Genstiade: zjisti si více informací než začneš někoho napadat. Ikony, tlačítka a jiné prvky GUI se umí přizpůsobit HiDPI módu i když nejsou vektorové – jednoduše jsou obrázky 2x větší v každém směru (výška, šířka). Tedy plošně 4x větší.
Zde je ukázka rastrové ikony pro HiDPI display http://www.macrumors.com/2012/05/10/apple-tweaking-more-icons-upgrading-to-hidpi-sizes-in-os-x-10-7-4/
Tak pokud vim tak by v moutainu (nebo v novym updatu liona) měli byt udělany prvky zvlášť pro retinu tzv. 1mm na klasickym = 1mm na retine nebo jak to vysvetlit :D proste chapete
Samozřejmě je nutná podpora HiDPI režimu zobrazení ze strany aplikace. V praxi to znamená, že GUI návrhář do aplikace zahrne nové, větší ikony a OS X si vybere ty správné.
Y: Ano, o tom jsem mluvil výše a je to zabudováno již v Lionovi od verze 10.7.3.