Podle nejnovějších informací se počítače příští verze počítačů MacBook Pro a iMac dočká displejů s vysokým rozlišením, které Apple nazývá Retina displeje. O tom, že budou MacBook Pro osazeny Retina displeji se obecně hovoří již několik týdnů, doposud však nikdo příliš nekomentoval, že by se displejů se stejným rozlišením měli dočkat také displeje počítačů iMac. Podle informací ABC News, tedy poměrně vysoce spolehlivého zdroje informací, budou mít přiští generace počítačů iMac a MacBook Pro opravdu velmi vysoké rozlišení displejů.
Apple bude pravděpodobně označovat nové rozlišení MacBook Pro a iMac jako Retina rozlišení i když se bude v podstatě jednat o HiDPI rozlišení, které nesplňuje požadavek Retina rozlišení, tedy rozlišení 326 pixelů na jeden palec. Název bude označovat rozlišení, které člověk vnímá jako vysoké s ohledem na to, z jaké vzdálenosti zařízení používá. Apple pravděpodobně nepoužije displeje se stejným rozlišením, jakým disponuje Apple iPhone 4 a iPhone 4, tedy s rozlišením 326 pixelů na palec, ale budou tomuto rozlišení blízko. Současný 15″ MacBook Pro má rozlišení 1440×900 bodů na 15″ displeji, to znamená, že se na jednom palci nachází 128 pixelů. V případě MacBook Pro 17″ je pak rozlišení 1920×1200 pixelů na 17″ displeji, rozlišení je tedy 133 pixelů na jeden palec. Rozlišení by tedy stouplo u 15″ MacBook Pro na 2880×1800 bodů, respektive na 3840×2400 bodů u 17″ MacBook Pro. V tom případě by bylo rozlišení na jeden palec 266 pixelů u 17″ MacBook Pro, respektive 256 pixelů u 15″ MacBook Pro.
S tímto rozlišením si grafické karty mobilních Maců pravděpodobně poradí bez větších problémů, vzhledem k tomu, že se jedná jen o něco málo vyšší rozlišení než které nabízí iPad bez samostatného grafického čipu. Problém by však mohl nastat u rozlišení iMaců. Vzhledem k poměru mezi velikostí displeje a počtem pixelů by musel Apple osadit 21,5″ iMac displejem s rozlišením 3840×2160 pixelů. iMac 27″ by musel při zachování poměrů mezi rozlišením jednotlivých zařízení nabídnout obří rozlišení 5120×2880 pixelů, které by však zákazníci požadovali také od Apple Thunderbolt Display, který se často v profesionální sféře používá jako druhý monitor právě pro iMac 27″. Grafické však pravděpodobně nedokáží spolehlivě vykreslit rozlišení 5120×2880 pixelů na dvojici displejů současně. Samozřejmě nyní se bavíme o grafických kartách, které by mohl Apple použít v iMacu, nikoli o nejvýkonnějších grafických kartách současnosti.
Právě kvůli extrémně vysokým nárokům na grafické karty se mnoho pozorovatelů domnívá, že Apple sice zvýší hustotu pixelů u počítačů iMac, ovšem nikoli v tak velké míře. Podle analytiků bude rozlišení nových iMaců nabízet hustotu mezi 160 až 170ppi (pixels per inch). Otázkou je, zda uživatele takto vysoké rozlišení počítačů iMac vůbec ocení. Při pohledu na svoji stařičkou Apple LED Cinema 24″ ze vzdálenosti 40-50 cm totiž prakticky nevidím rozdíl mezi jejím rozlišením 1920×1200 pixelů a rozlišením iPhone 4 při pohledu z 15 cm.
Hezká rodinka na fotce ;) , jinak si myslím ze to už se bude konat asi poslední zvětšení rozlišení displeji proto ze pak už lidske oko nerozezna ku prikladu 300 či 1000 dpi. I kdyz mě nikdy nenapadlo ze můj 27 mac potrebuje větší rozlišení ale bude dost lidi které to potěší a uvítá…
Kdo to má jako číst. Neumíte udělat přehledovou tabulku?
„Otázkou je, zda uživatele takto vysoké rozlišení počítačů iMac vůbec ocení. Při pohledu na svoji stařičkou Apple LED Cinema 24″ ze vzdálenosti 40-50 cm totiž prakticky nevidím rozdíl mezi jejím rozlišením 1920×1200 pixelů a rozlišením iPhone 4 při pohledu z 15 cm.“
Myslim si, ze pro profesionalni ucely, jako medicina, grafika atp., je jeste toto zvetseni rozliseni k uzitku.
A jako vždy nejvíc na tom utrpí baterká ;( (mluvím o laptopu)
To aby tam fakt naložili nějakej novej model baterky … takhle to už těch 7 hodin asi nedá.
Roman Zavrel: Nejsem historicky expert, takze jsem si zagooglil. :o)
Vyslo mi z toho, ze on pouziva 10let stary CinemaDisplay, ktery je bezesporu kvalitni, proto nema potrebu jej menit za novejsi.
Co se tyce hustoty pixelu, tak ta, za tech 10let, vzrostla o 2,59ppi. A to jeste pri porovnani 20″ z roku 2003 a 30″ z roku 2010. Ale v podstate je to prast jak uhod, co se tyce ppi u ruznych uhlopricek.
Pokud Wiki nelze! :oD
Tim chci rict, ze nedoslo ke zmene v jemnosti displeje. Az (mozna) doted. A proc si nevybral jinou znacku, pokud poskytovala jemnejsi obraz? No asi to nebylo jen o ppi. :o)
Kazdopadne dle meho nazoru jsou odvetvi, kdeto bude k uzitku.