Srovnávání Applu s Googlem je pro fanoušky obou táborů běžné. Jedná se o velmi ožehavé téma, které v různých podobách nachází odezvu nejen v technologických magazínech či na fanouškovských webech, ale představuje také lákadlo pro velmi významná média s obrovským dosahem.
Na tuzemských technologických, ekonomických, ale i jiných webech je však konkrétně téma oblíbenosti špičkových technologických firem prakticky nereflektováno. Jak jinak si vysvětlit v podstatě nulovou shodu při zadání tohoto tématu ve vyhledávači? Americká renomovaná média přitom nabídla velmi kvalitní průzkum oblíbenosti technologických gigantů, které vám nyní LsA představí i s příslušnou interpretací.
Průběh průzkumu
Deník The Washington Post (ve spolupráci s ABC News) představil anketu, která byla prováděna následujícím způsobem: Ve dnech od 28. března do 1. dubna 2012, bylo telefonicky dotazováno 1 007 dospělých osob na základě národního vzorku. Se samotným způsobem, jakým byli respondenti vybíráni, nebudu čtenáře zatěžovat. Můžeme však tvrdit, že se jedná o relevantní průzkum, jehož výstupy tak mají potřebnou váhu. Všem dotazovaným byla položena otázka, která lze přeložit takto: Celkově máte příznivý či nepříznivý dojem z (vybraná technologická společnost)? Pomocí doplňující otázky se zjišťovala i míra tohoto dojmu.
Interpretace výsledků
Výsledky průzkumu mohou při interpretaci někoho překvapit. Zatímco Google hodnotí příznivě 82 % respondentů, v případě Applu je to „pouze“ 74 %. Rozdíl je pozorovatelný i v míře tohoto dojmu. Silně příznivý dojem zanechává Google u 53 % dotázaných, Apple takto působí na 37 %. Nepříznivým dojmem působí Apple na 13 % respondentů (Google 9 %).
Dodejme, že na třetím místě se ocitl Facebooku, který vzbuzuje příznivý dojem u 58 % dotazovaných, přičemž silně jej vzbuzuje u 23 %. Čtvrtým gigantem je Twitter, který příznivě hodnotí 34 % respondentů (silně pak 8 %).
Připomeňme, že představené údaje byly sesbírány ve Spojených státech amerických. Bylo by více než zajímavé, získat relevantní údaje i pro Českou republiku. Jakou roli by při (ne)oblíbenosti Applu hrála skutečnost, že zde nevyvíjí silnou reklamní snahu, na rozdíl od Googlu, který již pronikl mimo jiné na obrazovky hlavních televizních stanic? Je oprávněné předpokládat, že by Google ve výsledku vzbuzoval dojem příznivější.
*Zdroje dat: The Washington Post (washingtonpost.com), ABC News (abcnews.go.com), Langer Research Associates (langerreasearch.com)
To bych celkem očekával, vzhledem k tomu, kolik nenávistných komentářů se o Apple objevuje na různých diskuzích, leč vzorek tisícovky respondentů se mi zdá hodně nízký….
Timi, vzorek tisíce respondentů není nízký. Z podstaty využité metodologie je to vzorek dostatečný, klíčovější vždy je, jak je tato skupina vybírána. Ale samozřejmě, jakýkoliv výzkum veřejného mínění pracuje s určitou statistickou odchylkou.
Timi a preco myslíš že sú tie nenávistne komentáre? Bez vankúše sa ani lístok nepohne v niečom to musí byť… A myslím si že Apple by v Európe skončil ďaleko nižšie ako v USA keďže amici sú hrdý na svoj Apple a aha ako skončili doma
Nechcete se přejmenovat na Letem Světem Googlem?
Proč zde musím číst stále něco o tom jak je Google báječný?
Ladislave, buď chcete číst analýzy, které má v ČR pouze LsA a v nich pravdu, byť se nám nelíbí, nebo dejme pak veškerou nezávislost stranou a přinášejme jen dobré zprávy. Na Romana směřujte dotaz proč se rozhodl chtít tyto druhy analýz :-) P. S. Další moje analýza už bude jen o Applu.
Gratulujeme Google-u a poďme ďalej pracovať :)
Espio, určitě v tom něco je, akorát to moc nechápu. Dokud jsem nezačal číst diskuze, vůbec by mě nenapadlo, že se vedou takové „bitvy“ Apple vs Windows a další. Já používám Mac přes 20let pracovně a zároveň stejnou dobu PC s Win. Předtím Atari. Je fakt, že jsme se vytahovali, kdo má lepší zvuk, ST, XL….. ale ta dnešní nevraživost?
Já teda online služby Google hodnotim pozitivněji než od Apple, ale jinak Goggle HW nemám raději.