Apple si začal uvědomovat, že společně s oblibou počítačů Mac přímo úměrně stoupá také snaha hackerů o získání přístupu k citlivým datům uživatelů a ovládnutím jejich počítačů. Zároveň také vnímá, že uživatelé již používají počítače jinak než dříve a nepotřebuji instalovat nezabezpečené aplikace stažené z Ruských serverů. Díky těmto faktům nyní společně s OS X 10.8 Mountain Lion přichází také nová ochrana s názvem Gatekeeper. Gatekeeper nabízí tři možnosti, které má uživatel na výběr. Tyto možnosti umožní instalaci podepsaných aplikací, které mají certifikát od společnosti Apple a jsou schváleny stejně jako aplikace pro iTunes App Store. Uživatele si mohou vybrat následující možnosti:
1. Mac App Store
umožní instalaci aplikací pouze přes Mac App Store, jedná se o nejbezpečnější volbu, která zabezpečí počítač před instalací jakékoli aplikace nebo utility, která nepochází z Mac App Store. Tato možnost je samozřejmě nejbezpečnější a nejideálnější pro téměř všechny uživatele. Volbu lze kdykoli změnit a ruku na srdce, jak často instalujete nové aplikace. Před každou instalací není problém volbu změnit. Tato možnost zajistí stoprocentní bezpečí uživatele. Ani po zadání hesla, ke kterému vyzve instalátor aplikace nebo utility nepocházející z Mac App Store, nebude možné aplikaci nainstalovat a uživatel bude 100% v bezpečí.
2. Mac App Store and Identified developers
Druhá možnost nabízí instalaci aplikací, které mají certifikát společnosti Apple a prošly schvalovacím procesem. Aplikace jsou certifikovány společností Apple ale mohou být nabízeny kdekoli na internetu nebo i DVD nosiči. Apple u těchto aplikací odpovídá za to, že jsou prověřeny stejně, jako aplikace na Mac App Store. Jediný rozdíl pro uživatele je tedy v tom, že tyto aplikace mohou být kdekoli na internetu, nikoli pouze na Mac App Store. Osobně si však myslím, že pokud neinstalujete několik aplikací denně, je tato volba zbytečná a méně bezpečná než předcházející možnost. Byly prolomeny jiné certifikáty než ty od Applu, aniž bych chtěl jakkoli znevažovat bezpečnost společnosti Apple. Hackeři však dokáží v současné době prolomit ty nejdokonalejší zabezpečení světa a vždy to umět budou. Volbu vnímám jako zajímavou pouze v případě, kdy vám jde o jistotu, že aplikace nebudou padat a pojedou stabilně, navíc tak jak odpovídá jejich popis. Tuto volbu je potřeba vnímat jako jistotu, že instalujete aplikace které fungují, nikoli jako jistotu, že je váš počítač 100% chráněn před nechtěným softwarem.
3. Anywhere
V podstatě možnost, která je aktivní v současném operačním systému. Jedná se o volbu, díky které je možné instalovat jakékoli aplikace, bez ohledu na tom kde se nachází a zda mají nějaké certifikáty. Při této volbě nejen že Apple neručí za funkčnost aplikací a jejich stabilitu, ale navíc může dojít k instalaci jakéhokoli software a to včetně toho škodlivého.
Apple se chce vyvarovat tomu, co díky oblíbenosti postihlo Microsoft a jeho Windows. Nechce aby počítače Mac zaplavily stovky nechtěných aplikací a malware. Nutno podotknout, že na to jde velmi chytře.
Líbí se mi mžnost 1, ale to by v Mac App Store taky muselo něco být…
>> Apple u těchto aplikací odpovídá za to, že jsou prověřeny stejně, jako aplikace na Mac App Store. Jediný rozdíl pro uživatele je tedy v tom, že tyto aplikace mohou být kdekoli na internetu, nikoli pouze na Mac App Store.
No neviem, ste si týmto tvrdením istí? Som inde čítal, že pri druhej možnosti je garantovaný len pôvod (identifikovaný vývojár) a to, že aplikácia nebola pozmenená (doplnená o nejaké svinstvo, ako napríklad pred časom čo bola aféra keď ľudia ťahali z netu iWork s pribaleným malwarom). Rozhodne nie to, že by aplikácia bola preverovaná ako v MAS…
máš windows a píšeš tohle? v Mac App Store je dost věcí a stále přibývají ;)
Sagoš
17. Únor, 2012 | 14.45
Líbí se mi mžnost 1, ale to by v Mac App Store taky muselo něco být…
To jako myslíš, že pro Mac jsou aplikace jen mimo App Store? :-D
Musím se ho zastat, v App Store toho skutečně moc není. V Top prodaných aplikacích je to pořád stejná odrhovčka. A jejich kvalitou to nebude, velmi často je to jen tkový ten brak za symbolickou cenu. V kvantitě má pořád Apple co dohánět.
Noo myslim si, ze varianta cislo 2 bude prichazet v uvahu napr. u programu jako je Adobe Photoshop, kde porad nedoslo k tomu, ze by Adobe dalo tyto programy do App Store a dela distribuci po vlastni linii. A podle me to tak bude delat jeste hodne dlouho, protoze je to pro nej vyhodne, nemluve o tom, ze Adobe prodava ruzne varianty techto programu (balik Creative Suite, studentska verze atd.) a ty vsechny do Apps Store urcite nikdy neda. To, ze to nezabrani hackerum vyrabet nelegalni kopii to je jasne, ale na druhou stranu ja coby uzivatel chci mit vetsi jistotu, ze mam opravdu licenci od Adobe a ne od mr. Whuanga. Ten to potom s tou vyrobou nelegalnich kopii bude mit vyrazne slozitejsi. Tim mam na mysli to, podle me se snizi riziko nakupu a prodeje nelegalnich kopii pres ruzne distributory. Kdyz si nekdo bude chtit nainstalovat nelegalne program tak to, ze nema certifikat od vyrobce asi neresi :)
@rudo.ba: Naprostý souhlas – „ověřený vývojář“ přeci neznamená zaručenou „čistotu“ aplikace… Místo Gatekeeper bych uvítal nějaký plně funkční antivir – antispyware – antimalware. Samozřejmě free (pro nekomerční použití) a jako volitelný doplněk OS X, ovšem garantovaný přímo Apple. Alespoň na stejné úrovni jako Microsoft SecurityEssentials.
Mno, druhá varianta by možná mohla být kvůli některým licencím… Tuším že by se to dalo užít například pro VLC nebo Adium které kvůli licencím mám pocit nemohou do Store
Taky musim rict ze v Mac App Store toho moc neni… VLC tam neni, Skype tam neni, nektere hry, napr The Sims tam neni, MS Office, Picasa, Chrome, Firefox, Adium, atd atd..
Možnost 1.
Jednoznačně. Programy jako Photoshop se tam buď objeví hned aby jim neušel zisk z lukrativního platícího trhu nebo se neobjeví a časem jim vznikne konkurence která už něco nabídne. Ale na to není zatím trh s Maci tak velký. Zrovna Adobe si dává na čas se svím Photoshopem touch i pro velmi lukrativní trh s iPady i přes to že na Android už nějakou dobu je.
Takže prozatím spíše možnost 2.
Já mám problém s app store ten, ze nevystavuje faktury vhodně do účetnictví. DPH, registrační udaje…
Do té doby než to spraví je to jen hračka.