Minulý týždeň sa objavili správy ohľadom populárnej iOS aplikácie Path, ktorá nahrávala celý adresár používateľa na svoje vlastné servery bez akéhokoľvek upozornenia, prípadne žiadosti o povolenie. Aj keď boli všetky dáta na serveroch odstránené a aplikácia bola aktualizovaná v relatívne krátkom čase, naskytli sa otázky ohľadom súkromia používateľov, v operačnom systéme od spoločnosti Apple. Taktiež sa začali viesť dohady o tom, či je iOS skutočne tak bezpečný ako sa tvrdí a prečo sa také niečo nezistilo pri detailnom schvalovacom procese, ktorý vykonáva Apple pred uverejnením každej aplikácie do App Store.
Oveľa viac je ale zarážajúca štúdia od University of California v Santa Barbara a International Security Systems Lab, v ktorej sa uvádza, že jedna z piatich aplikácií stiahnutých z App Store môže získavať dáta, na základe ktorých je možné identifikovať používateľa. Zaujímavé je však to, že testované boli aj nepovolené aplikácie navrhnuté výlučne pre použitie v jailbreakovaných zariadeniach a výsledok dopadol omnoho lepšie, ako s oficiálnymi verziami. O krokoch, ktoré chce Apple podniknúť na vyriešenie tohto problému, sa oficiálne vyjadril:
„Aplikácie, ktoré zhromažďujú alebo odovzdávajú kontaktné údaje užívateľov bez ich predchádzajúceho súhlasu, sú v rozpore s našimi pravidlami. Pracujeme na tom, aby sme to kvôli našim zákazníkom vyriešili, tak ako sme to urobili s lokalizačnými službami, všetky aplikácie ktoré budú chcieť pristupovať ku kontaktným údajom, budú v budúcej verzii softvéru vyžadovať výslovný súhlas užívateľa.“
Ďalšia aktualizácia iOS by tým pádom, mala celú záležitosť s prístupom do adresára vyriešiť. Podstatné je však, že tento operačný systém je v súčasnosti vo verzii 5.0.1 a je až neuveriteľné, že na takýto závažný problém sa prišlo až teraz. Ťažko povedať, aké ďalšie informácie posielajú rôzne aplikácie na svoje servery bez nášho vedomia.
*Zdroj: 9to5mac.com, cultofmac.com
Nutno říci, zme většina aplikací, které v telefonu mám a posílají nějaké informace, většinou polohu, se ptají. Svého soukromí si cením, ale nejak zvlášť si nepřipadám, že by mi nějaká aplikace v telefonu zasahovala do soukromí. Oni lidi na sebe stejnak dobrovolně všechno napráskají na Facebooku;-)
Pre Jailbreknute telefony je tu aplikacia ContactPrivacy, ktora pri pristupe aplikacie do Kontaktov sa va opyta, ci chcete pristup povolit. Info k aplikacii na http://www.idownloadblog.com/2012/02/08/contactprivacy/
Stiahnut sa da: http://rpetri.ch/reposetup/
A kde je receno, ze tahle aplikace to opravdu udela nebo sama nekam neposle.