Mnoho nových i stávajících uživatelů počítačů Mac investuje nemalé finanční prostředky do nákupu operační paměti s vidinou, že se výkon jejich počítače zvýší a poznají viditelný rozdíl. Velké množství těcho uživatelů však investuje do operační paměti bez toho, aniž by zjistilo, zda její výkon skutečně využijí a potřebují. Pojďme se podívat na to, jak zjistit zda se investice do operační paměti vyplatí a zda ji skutečně potřebujete. Mac OS X je Unixový operační systém, který rozlišuje čtyři typy operační paměti a právě v tom, je u většiny uživatelů problém. Nedokáží totiž správně vyhodnotit reálnou potřebu operační paměti. Pojďme se podívat na to, jak zjisti, zda se opravdu vyplatí do operační paměti investovat.
Pro měření aktuálně využité operační paměti slouží aplikace Activity Monitor, kterou naleznete přímo v Mac OS X. Stačí otevřít Applications – Utilities – Activity Monitor. Activity monitor dokáže měřit vytížení operační paměti a její rozdělení mezi jednotlivé aplikace v reálném čase. Jen pro upřesnění doplním, že nemusíte mít obavu z toho, když Activity Monitor naměří při vytížení CPU hodnoty vyšší než 100%. Unixovy operační systém a Activity Monitor dávají 100% výkonu každému jádru procesoru, pokud tedy váš počítač obsahuje čtyři jádra, má maximální výkon procesoru 400%. Operační systém Mac OS X je Unixový systém, který rozlišuje několik druhů paměti.
- Wired – Paměť vyčlěněná pro samotný operační systém, kterou není možné přemístit do Swapu.
- Active – Paměť kterou aktivně využívají spuštěné aplikace nebo jejich procesy.
- Free – Volná, nevyužívaná paměť.
- Inactive – Paměť díky které vzniká u uživatelů panika z nedostatku operační paměti. Jedná se o paměť, která obsahuje data aplikací, jenž nebyla po určitou dobu použita. Například data po zavření aplikace. Data jsou načtena v operační paměti z toho důvodu, že při opětovném spuštění aplikace není nutné data vyhledávat na disku a znovu je ukládat do operační paměti. Díky tomu je možné nejpoužívanější aplikace spouštět velmi rychle. Jistě sami víte, že pokud restartujete počítač trvá spuštění například aplikace Skype 1-2 vteřiny. Pokud aplikaci Skype ukončíte a znovu spustíte, její spuštění proběhne okamžitě bez 1-2 vteřinového čekání (Skype a čas berte prosím pouze jako názorný příklad). Tato paměť se tak tváří v podstatě jako obsazená, ale ve skutečnosti se jedná o volnou paměť. Její obsah je v případě potřeby využití více paměti než která je označena jako Free, okamžitě vymazán a paměť je okamžitě uvolněna pro použití! Pokud tedy máte 300MB operační paměti Free a 1000MB paměti Inactive, máte ve skutečnosti volných 1300MB operační paměti.
Paměť označena jako Inactive většinou způsobuje strach uživatelů z nedostatku operační paměti. Obvykle si totiž zejména při opětovném spouštění více aplikací zabere paměť Inactive větší množství místa a paměť označena jako Free je skutečně jen malá část z celé operační paměti, přitom dalších několik stovek MB nebo dokonce několik GB paměti je označeno jako Inactive.
Kromě fyzické operační paměti obsahuje počítač také virtuální paměť označenou jako Swap. Jedná se o vyčleněné místo na disku, do kterého se při nedostatku operační paměti přesune část obsahu operační paměti. Jak sami tušíte, pokud dojde k nutnosti Swapovat operační paměť, začne být počítač velmi pomalý a jeho odezva na uživatele je výrazně nižší. Ideální velikost operační paměti je tedy taková, při které není nutné využívat Swap. To znamená, že si počítač vždy vystačí s fyzickou operační pamětí.
Potřebujete rozšířit operační paměť
Všechny v současné době prodávané modely počítačů Apple s vyjímkou základního modelu MacBook Air a Mac mini nabízejí minimálně 4GB operační paměti. Tato velikost by měla při běžném používání počítače stačit většině uživatelů. Pokud se rozhodnete investovat peníze do operační paměti, vždy se nejprve v Activity Monitor přesvědčte o tom, že to skutečně potřebujete. Spusťte všechny aplikace, které používáte a následně sečtěte v Activity Monitor paměť Inactive a Free, tím získáte přehled o tom, kolik vám při obvyklém použití počítače zbývá volného místa v operační paměti.
Mam 8GB a absolutna spokojnost, hlavne ked si pustate aj virtualky cez fusion.
Mam 4GB + SSD a swapovanie prestalo byt spomalovacom. Aplikacie nezatvaram a bezne mam pouzity swap 6GB, no ziadne spomalenie nepozorujem. Na 4GB + HDD som mal stroj spomaleny uz aj pri 1GB swape.
Pocitac je taky rychly ako jeho najpomalsia cast a to je vacsinou HDD. Obcas namiesto operacnej pamete treba kupit rychlejsi disk.
mam 2GB na render videa… nic moc
8 GB je dle meho nazoru optimum. Nejlepsi zpusob je koupit novy Mac s co nejmensi RAM (ja mel 2 GB) a nasledne jsem koupil prez Alzu 8 GB za 900,- bez DPH. Za ty penize nema smysl kupovat neco mensiho. Jakmile ma pocitac nedostatek pameti, tak se rapidne zpomaly, ale opravdu RAPIDNE a stane se nepouzitelnym. Original 8 GB pameti montovane firmou Apple jsou vyhozene penize. P.s. Jakmile vyuzivam dohromady Photoshop, illustrator, Indesign, Acrobat, tak i tech 8 GB je docela na hrane.
RAMky nikdy nie je dost ;)
pre bezneho uzivatela 4GB postaci, ale ked strihate HDvidejo v FCP X tak potrebujete urcite rozsirit. v pripade ak pracujete s motion grafikou nutne potrebujete rozsirit. Motion 5je pazravy na pamat.
pri rozsirovani (MacbookPro – Sandy Bridge) sa neosvedcili pretaktovane pamate HYPER X od kingston
Pri kupovani pamati odporucam ostat vo frekvenciach predpisanych applom
Ano, 8GB bohatě stačí i mně. Virtualizace W7, SBS2011…vše ok
Pořídil jsem 12G ram a napsalo mi to je jen jednou že je nedostatek ram a že soubor nejde uložit. Pracuji s grafikou. ale cejtím ten pomalej hdd :(
Ahoj vsichni, prosim o radu. Zvazuji koupi Macu mini, zakl. verzi s 2GB pamet, 2,3 GHz s Lionem. Nechci to na hry,spis na bezne uzivani (filmy, fotky, dokumenty) a na propojeni s iPadem. nekde jsem se docetl, ze grafarna potrebuje neco kolem 350 MB,tzv. z pameti mi zustane 1,6 GB. Staci to , nebo to je k Lionovi a uzivani fakt malo ? Diky za radu.
P.S. jestli tady nekde je forum primo na Mac mini, tak sry, nak sem ho nenasel :-)
Ja mam v Mbp13 2010 8GB Kingston a v MacMini2011 8GB Kingston hyperx pnp a madiny slapu ako hodinky, pre bezneho uzivatela ako napr moj brat je problem zaplnit aj 4gb (net, filmy, hudba, obcas excel a word) no na serioznejsiu robotu aspon 8 a casom ssd , striha ke videa a virtualizacia win7 obcas potrebuje predsa len viac ako standard, ale clanok pekny urcite pre neznalych su tu info ktore pomozu usetrit resp investovat do toho co im je vyhodnejsie
@iMartin: přesto co píšeš, je stále RAM podstatně rychlejší než SSD. Proto se i RAMka navíc hodí, načítání ze swapu na SSD je sice někde jinde, než když je swap na HDD, ale pořád to není tak rychlé jak by mohlo být z RAM. Nehledě na zbytečné opotřebení SSD, při neustálém využívání takto velkého swapu, jak uvádíš. To mi nepřipadá jako trvale vhodné použití tohoto bezesporu skvělého kousku HW, co nás konečně jako první vylomil z dřevních dob pevného disku.
Obecně: Tenhle článek je určitě přínosný pro switchery, aby si ujasnili co a jak. Každopádně, moje zkušenosti jsou takové, že 4GB RAM je jen na velmi nenáročné používání (viz. ostatně výše iMartin s 6GB swapem při takové kapacitě). RAMka je dnes za pakatel a Mac OS ji rád a dobře využívá, tak proč mu ji nedopřát. Bohužel třeba do Airu se víc jak 4GB aktuálně nedá, i proto jsou tyto laptopy zatím mimo mé zorné pole. V MBP mám 8GB a považuji to za optimum na cokoli vážnějšího. Active část paměti je u mne přes 4GB naprosto běžně (mnohdy daleko více, aktuálně třeba cca 6GB) a to ještě nepočítám wired. Když už dojde i na ten swap, od zoufání mne zachrání aspoň SSD. Takže na smysluplnou práci to vidím na 8GB, protže systém to určitě pro svůj chod ocení (a následně i vy) a dokázal bych si pro své použití představit klidně ještě více RAM.
Pro Lukase:
2 GB ram ti opravdu stacit nebude a z pocitace se ti stane historicka 486. Ja jel na 2 GB 1 tyden a malem jsem z toho prisel o nervy, jak to neskutecne swapovalo a cely pocitac byl neskutecne pomaly.
Mac mini i5 jsem kupoval v listopadu 2011 s 2 GB ram, takze to bude uplne ta sama verze, kterou si chces kupovat tyt. 2 GB ram jsem nahradil 8 GB ram
http://www.youtube.com/watch?v=xhTbJuveq3M
http://www.alza.cz/crucial-so-dimm-8gb-kit-ddr3-1333mhz-cl9-d263174.htm
@Lukas: mam ten MM 2,3GHZ a tie 2GB ram su fakt na doraz, ja so to riesil dokupenim rovno 8GB cena za mm+ram bola vyborna, grafika ma k dospozicii 512MB ak sa nemylim ale 2GB je hranica unosnosti
Mám 8GB z Alzy z doby kdy ještě stála 2500 :) můj MBP už více nezvládne (je to skutečně strop? že třeba 16GB by už neutáhnul? 8×8) a uvažuji nad SSD. Používám parallels 7 a tam je znát, že by ubohé windowsy chtěli více ram. 8GB je nahraně u mě.
Taky jsem si říkal jakou neudělám ramkou díru do světa a prd.. prakticky žádný rozdíl… naskytla se možnost koupit ssd intel s 5 let záruky fůůůůůůů je jedno co a jak dělám swap vidět nelze veškeré hry a app spouštějí jak kdybych je minimalizval…
Mam iMac i3 3.2Ghz z roku 2010, robim s grafikou a pri spustenom Photoshope, InDesigne, Illustratore a dalsich programoch bolo 4GB Ram velmi malo, pred dvoma mesiacmi som upgradoval na maximalnych 16GB za „smiesnych“ 60.-E a investicia sa vyplatila, spokojnost maximalna. Pri dnesnych cenach ramiek sa oplati dat co to zozerie :-)
Nevíte někdo kolik GB ramek se dá maximálně narvat do MacBooku White (poslední model) ?
Marek a Maiob: Diky za odpoved :-)
Myslim si,ze tohle apple moc nedomyslel. Davat do Air a Mini 2GB RAM je tak na nasrani zakazniku. A nedat do Air 8GB take nepovazuji za stastne. A MacBooku pro by urcite slusela i ta 16GB.
Zive si pamatuji, jak jsem nakupoval 2x4GB zaplatil jsem za ne 10.000,-Kc, je fakt neuveritelne, ze ted tu samou RAM poridite za 900,-Kc.
Pefeli max 4 gb tj 2×2 … tot oficial dle apple usa…
Dobrý den,
Premyšlim o rozšíření RAM na svém MACU. Muže mě někdo poradit kde mám koupit 8 GB RAM a jaký typ koupit. nevím RAM od APPLE se mě zdá dost drahá.
Děkuji za pomoc.
Zkuste vyhledat toto tema ve vyhledavani na lsa
„Inactive – Paměť díky které vzniká u uživatelů panika z nedostatku operační paměti. Jedná se o paměť, která obsahuje data aplikací, jenž nebyla po určitou dobu použita.“ Tato technologie se na Windows nazývá SuperFetch a byla představena ve Windows Vista. Jak je vidět, MS zase něco okopíroval :)
Má smysl rozšiřovat paměť (a zrychlovat běh) nikoli nejnovějšího stroje s následujícími parametry, který používám v zásadě jako lepší psací stroj, a pokud ano, jakou paměť?
Díky
Vladimír
Model Name: MacBook
Model Identifier: MacBook5,1
Processor Name: Intel Core 2 Duo
Processor Speed: 2 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 3 MB
Memory: 2 GB
Bus Speed: 1,07 GHz
Boot ROM Version: MB51.007D.B03
SMC Version (system): 1.32f8