Americký novinář Mitch Lipka upozornil na problém, ke kterému dochází v souvislosti s velmi benevolentním záručním programem společnosti Apple. V současné době je totiž záruční doba vázána na konkrétní přístroj, nikoli jeho majitele nebo majitele nákupního dokladu. V praxi to znamená, že pokud do jednoho roku od chvíle kdy byl přístroj prodaný dojdete do Apple Store a žádáte výměnu nebo opravu, prodavači vám okamžitě vyhoví bez toho, aniž byste museli ukázat jakýkoli doklad o koupi. Jen připomeneme, že v ČR ani v tech nejrenomovanějších obchodních domech a sítích butiků není možné až na naprosté vyjímky reklamovat zboží v jiné prodejně než v té, ve které bylo zakoupeno, na reklamaci bez dokladu o koupi pak můžete rovnou zapomenout. To je samozřejmě velmi výhodné pro poctivé zákazníky, jenž mohou své přístroje prodávat, darovat, nakupovat bez jakéhokoli omezení. Pokud se však váš přístroj dostane do ruky zloděje, je tento reklamační řád Applu na škodu.
Jak funguje zneužití systému v praxi si ukážeme na příkladu studentky, které byl iPhone 4 odcizen na nádraží v Bostonu. Za několik dní ji došel automaticky odeslaný email s tím, že přístroj který je registrovaný na tento email, byl opraven a může si jej vyzvednout v prodejně Apple Store. Když však studentka do prodejny dorazila, ani přesto, že měla účtenku o koupi telefonu, nebyl ji telefon vydán, jelikož na účtence není identifikovatelné o jaký konkrétní telefon se při prodeji jednalo. Účet nese pouze informaci o prodeji iPhone 4, ovšem těch Apple prodal již několik desítek milionů. Studentka vše oznámila na policii a příslušníci si na zloděje již počkali před prodejnou, telefon byl pochopitelně vrácen a zloděj putoval na policejní stanici.
Podle Mitche Lipky je zlodějským fenoménem poslední doby krádež mobilních telefonů iPhone, multimediálních přehrávačů iPod touch a tabletů iPad. Tyto přístroje zloději okamžitě po krádeži poškodí a jdou uplatnit reklamaci do nejbližšího Apple Store. Ve většině případů dostanou nový, originálně zabalený telefon, který nejen že má při následném prodeji větší hodnotu než kradený a tím pádem používaný přístroj bez příslušenství, ale navíc se jedná o legalizaci přístroje. Nový přístroj, který zloděj v Apple Store obdrží má samozřejmě také nové UDID, IMAI a sériové číslo. Přístroj tak nemůže operátor blokovat a ani při následném prodeji nehrozí, že podle výše uvedených parametrů pozná telefon jeho skutečný majitel. Situace pochopitelně není chybou společnosti Apple, ale lidské společnosti. Podle posledních policejních výsledků je 7 z 10 ukradených telefonů v USA iPhone.
tak a teraz mi povedzte ako sa dá pokaziť macbook tak aby mi uznali reklamáciu :D mám macbook air 2010 ale ešte stále mi platí 1 ročná záruka tak rýchlo :D
Ja som to nepochopil, sa priznam.
Preco ho nevydali majitelke chapem (z clanku), preco ho vydali zlodejovi, nie.
Remote lock? Celé to zní jako hovadina…
Pretože zlodej mal z predajne potvrdenie o prevzati tovaru do reklamacneho procesu.
Tak ja si dovolim nesouhlasit s tim co tady pisete. Apple vam za vas pristroj NIKDY neda novy originalne zabaleny pristroj s komplet prislusenstvim. Da vam kus za kus. Prodavac donese novy iphone,ipad… v cerne plastove krabicce a vymeni je. Zadny novy originalne zabale kus nedostanete.
iGor …
Zapalovač za 5 korun rozebrat a vytáhnout jiskřítko… projet kolem konektorů,repráčků,klavíru na 1 sec do mirkovlnky a nikdo se nikdy nedozví co a jak a proč se stalo… veškeré P-N přechody zdechnou…
JO takhle jsem jako správnej vychcán pořídil 2x novej
SE K810i .. můj miláček to kdysi byl…
Takze kdyz mam zaruku, pockam si 11 mesicu a 29 dni, pak pridu do obchodu a reknu „vymente mi to“, tak mi to vymeni? Ani kravina, ne?
To jste opravdu necetli ten clanek? Kdyz je telefon poskozeny, v clanku to je jasne napsane…… a poskodit telefon zrejme dokaze kazdy z nas tak aby to v servise uznali navic v USA napriklad u AT and T je sluzba za 10$ dikyk tere meni rkelamaci kus za kus bez toho aniz by se podivali co s telefonem je….. protoze roste v USA je mentalita jinde nez zde a lide neposkodi telefon zamerne aby meli novy… az na par zlodeju
„není možné … reklamovat zboží v jiné prodejně než v té, ve které bylo zakoupeno, na reklamaci bez dokladu o koupi pak můžete rovnou zapomenout.“
S tímto si dovolím nesouhlasit. Pokud má obchodník více prodejen můžete reklamovat kdekoliv. A lze to samozřejmě i bez dokladu. Je pouze nutné věrohodným způsobem prokázat, že zboží bylo zakoupeno právě zde a není ještě po záruce. Toho lze dosáhnout např. svědeckou výpovědí či čestným prohlášením. Reklamace je v tomto případě samozřejmě komplikovanější, protože prodejce má tendence ji neuznat, ale není nemožná.
Sám jsem takto úspěšně reklamoval iPhone 3G u Vodafonu, poté co jsem cestou na reklamaci vytrousil záruční list :(
Bohuzel zakonik CR mluvi jinak, to ze Vam nekdo reklamaci uznal je jen jeho dobra vule.
To Lucia Zavřelová:
A mohu prosím vědět kde přesně je to v občanském zákoníku uvedeno?
Nejsem si totiž jistý, že to tak opravdu je … viz. http://business.center.cz/business/pravo/ochrana_spotrebitele/otazky-odpovedi.aspx
Musím při reklamaci mít prodejní doklad („paragon“)?
De iure ne, de facto to může být nezbytné. Žádný zákon vám tuto povinnost neukládá, musíte ale prodejci dokázat, že jste věc koupil u něj, resp. kdy. Toto můžete doložit i pomocí svědků, prodejce to ale nemusí uznat a pak nezbývá, než se soudit. Skutečnost a datum prodeje můžete doložit např. také záručním listem, pokud vám byl vystaven. I v tomto případě však ještě zůstává problém doložení kupní ceny pro případ odstoupení od smlouvy. Prodejce je ale u spotřebního zboží (nikoliv u služeb) dle §11/2 Zák. o cenách povinnen uchovávat cenovou historii 3 roky a mimo to má možnost zjistit cenu z účetních dokladů, jejichž uchování mu předepisuje zákon o účetnictví. Dobrou vůli k prokázání ceny však nelze předpokládat.
Před měsícem mi ukradli novej iPhone4S. Teďka jsem volal na oficiální infolinku Applu. Řikali že prej při reklamaci ověřujou údaje (fakturační adresu apod.) + prověřujou oproti registru policie, takže to snad tak jednoduchý nebude… Ještě se projistotu stavim v iStyle. Ale pokud by to bylo takhle jednoduchý tak sem v pr. Zablokoval sem telefon přez IMEI, Find my iPhone jsem neměl…