Předem musím čtenáře varovat, že se v následujícím článku jedná pouze o můj, jak jistě víte většinou kontroverzní názor. Nikdo tedy nemusí následující článek číst a nemusí s ním souhlasit. Vzhledem k tomu, že si vážím drahoceného času našich čtenářů, varují je již v prvních několika větách. Apple je nejcenější společností na Wall Street, Apple vydělal 13 miliard dolarů čistého zisku, Apple zažil nějlepší čtvrtletí v historii, Apple zvýšil marži na produktech o 6% během tří měsíců. Tak ano, dobře, asi je to dobře, jen mi pořád nějak nedochází jak a v čem. Společnost Apple již několik let neinvestovala do většího nákupu, společnost Apple podporuje dětskou práci v Číně, společnost Apple nevyrábí v USA a nedává práci lidem v zemi, ve které sídlí, společnost Apple neinovuje, produkty společnosti Apple mají více chyb a uživatelé si na ně více stěžují.
Apple podporuje práci dětí
Pro tento odstavec si dovolím použít několik překladů ze serveru This American Life, které vytvořil Ondra Holzman ze serveru Jablickar. Překlady se týkají rozhovoru serveru This American Life se zaměstnanci továrny Foxconn, která je největším výrobcem společnosti Apple.
- Jedním z pracovníků, se kterou dělal Mike Daisey (autor projektu) rozhovor, byla 13letá dívka, která denně leští sklo pro tisíce nových iPhonů. Rozhovor s ní probíhal před továrnou, kterou střeží ozbrojená stráž.
- Během prvních dvou hodin, které Daisey před továrnou strávil, narazil mimo jiné na pracovníky, kteří tvrdili, že jim bylo 14, 13 a 12 let. Autor projektu odhaduje, že asi 5 % zaměstnanců, se kterými mluvil, byli nezletilí.
- Daisey předpokládá, že Apple, který má takový smysl pro detail, o těchto věcech musí vědět. A nebo o nich neví, protože zkrátka nechce.
- Reportér navštívil i dalších továrny v Šen-čenu, kde se představoval jako potenciální zákazník. Zjistil, že jednotlivá patra továren jsou vlastně obrovské haly, které pojmou 20 až 30 tisíc pracovníků. V místnostech je ticho. Mluvení je zakázáno a nejsou tu ani žádné stroje. Za tak malé peníze není důvod je používat.
- Montážní linka se může pohybovat pouze tak rychle jako nejpomalejší pracovník, tudíž jsou všichni zaměstnanci sledováni. Většina z nich stojí.
- Spát chodí zaměstnanci do malých ložnic, kde bývá 15 postelí, jež jsou vyskládány až ke stropu. Běžný Američan by se sem neměl šanci vejít.
- Tato 13letá dívka prozradila, že ve Foxconnu se na věk příliš neohlíží. Občas tu sice probíhají inspekce, ale firma ví, kdy k nim dojde, a tak předtím, než inspektor přijede, nahradí mladé pracovníky těmi staršími.
- Jeden muž si ve Foxconnu v lisu kovu rozdrtil ruku, ale společnost mu neposkytla žádnou zdravotní pomoc. Když se mu ruka uzdravila, už s ní nebyl schopen pracovat, a tak ho vyhodili. (Naštěstí si našel novou práci, pracuje s dřevem, kde má podle svých slov lepší pracovní podmínky – pracuje jen 70 hodin týdně.)
- Tento muž ve Foxconnu mimochodem vytvářel kovové tělo pro iPady. Když mu Daisey ukázal svůj iPad, zjistil, že ten muž ho nikdy předtím neviděl. Držel ho, hrál si s ním a říkal, že je „kouzelný“.
Takže v podstatě jak je viděť, vše funguje obdobně jako například u Iránu a jeho jaderného programu. Všichni vědí, že jej má, všichni vědí, že vyrábí jaderné zbraně. Každá inspekce se hlásí několik měsíců předem a nikdy nic neodhalí. Stejně tak Apple nikdy neodhalí práci dětí. Samozřejmě nechceme aby byly produkty Apple drahé, o to nikdo ani já nestojí. Otázkou však je, zda kdyby Apple přesunul byť pouze 10% své výroby na Slovensko s 13% nezaměstnaností, do Afriky, do ČR s 11% nezaměstnaností nebo dokonce do USA, zda by došlo ke zvýšení cen výrobků nebo naopak snížení zisků společnosti. Všichni přece dobře víme, že Sony PSP stojí méně, než jsou výrobní náklady, náklady na výrobu a zisky pak následně tvoří prodej her. Proč tedy Apple nemůže snížit své zisky a získávat finance jinak.
Apple nepodporuje práci v USA
Je správné aby naprosto drtivou většinu zaměstnanců dodavatelů a výrobců jedné z nejcennějších společností USA tvořili Číňané. Je správné, aby v zemi s 9% nezaměstnaností sídlila jedna z nějvětších firem světa a nedokázala poskytnout dostatek pracovních místo a místo toho tyto místa poskytla občanům Číny? Steve Jobs dokázal udělat ze 100 lidí miliardáře, to je sice krásné, otázkou však je, zda není lepší udělat z milionu lidí zaměstnance. Apple je společnost, která by měla jít příkladem nejen ve svých technologiích, vizích a dalších věcech, ale zejména ve svém chování.
Apple neinovuje
V posledních letech sice Apple představil iPhone 4 a iPad, počítačová řada však již řadu let zůstává bez povšimnutí a pouze prochází nucenou evolucí, která je způsobena tlakem ostatních výrobců, než revolucí. Nejde každý rok představi revoluční produkt, ovšem Unibody design je zde již více jak pět let a za tu dobu se nijak nezměnil. Sem a tam se objeví informace o tom, že si Apple nechal patentovat zajímavou funkci, vlastnost nebo technologii. Kolik z těchto patentů se však představilo samotným uživatelům. Společnost také přestává poskytovat dostatek kvalitních produktů pro profesionální uživatele, současné počítače Mac Pro jsou v základní konfiguraci v ceně 3000$ stejně výkonné, jako základní modely MacBook Pro v ceně 1200$. Poslední pokus o inovaci Final Cut Pro skončil nevalným úspěchem a vracením financí těm, kteří si tento produkt zakoupili. Apple byl od svého počátku společností, která se zamšřovala zejména na profesionální uživatele, dnes na ně však ve vidině zisků více či méně kašle.
Souhlasím s autorem článku!
Plne súhlasím !!!
(podpisujem sa pod tento článok,
akoby som ho bol písal ja)
Celé to okolo tých veľkých finančných úspechov mi „zaváňa hyenizmom“.
Príznačné pre túto dobu je, že jeden nevie čo s prachmi a druhý kape od hladu!
Foxconn je pouze firma ktere Apple zadal zakazku na vyrobu, uprimne je mi jedno, jestli v jejich tovarnach pracuji deti. V Africe jsou detsti vojaci, v Jizni Americe drogove katrely kde jsou deti jako prodejci drog a clenove gangu a v Evrope je detska pronografie. Zkrtaka si nevyberete a kdo chce pas bit, hul si najde. V tomto ohledu jsem sobecky a bezcitny uz od narozeni. Samozrejme take musim rict, ze se podepisuji pod cast clanku o ,,inovovani“. Jsem z toho zklesly, protoze fanousek Apple jsem hlavne kvuli pocitacum a vedlejsi produkty jsou pro men osobne druhorade. Uz dlouho ocekavam nejakou poradnou inovaci pro MAC, ale byt na jejich miste, tak take radeji investuji a vice inovuji do produktu ze ktere by firma mela nejvetsi profit, i kdyz je paradoxni, ze se zameruje vice na ostani produkty nez na MAC
Cele to je postavene na hlavu a nie len zakato politika apple ale bohuzial toto je politika celeho sveta teraz, a preco zamestnat deti chlapcov a dievcata? Do dospelosti a zalozenia rodiny je to daleko, penazi im vela netreba a to je cele, doporucujem si pozriet na stranke finmag.cz clanok s nazvom „proc vas nezamestnam“ tam je uzasne popisany postup preco vlastne nie je vyhodne vytvarat u nas CR, SR, okolitych statoch alebo aj v USA pracovne miesta
Clanek je to zajimavy. Me jako podnikatele osobne zajima kolik vydelam. To, proc nechci zamestnat nikoho z CR nebo USA je proto, ze takovy pracovnik je drahy a mene vykonny nez Cinan. Vyrabet v Cine je konkurencni vyhoda, kterou ztratim presunem vyroby do USA. A to si nemuzu dovolit jestli chci byt uspesnym – mit hodnotnou spolecnost, levne vyrobky a nejaky zisk z toho. Presunem do USA se me zmensi zisk, nebudu mit pak penize vykoupit vyrobni kapacitu nejakeho vyrobce a budu vyrabet draz. Muj zisk pak uz bude tak maly, ze budu muset zvednout cenu a ted je otazka. Jako zakaznik, koupim si to za vyssi cenu kdyz budu vedet, ze se jedna o ciste domaci zbozi? Odpoved je nekoupim, protoze me jde hlavne o cenu. Pro Apple je to pak cesta smerujici ke krachu. Stejne je to i s nami tady – chceme kvalitni domaci potraviny, ale nejsme ochotni zaplatit jejich cenu. Apple rad presune svou vyrobu do USA kdyz zakaznici budou ochotni akceptovat vyssi cenu.
Take souhlasim, jen nevim, zda by se v USA na Slovensku nebo v CR nasli lide, kteri by takovou praci byli ochotni delat, byt v lepsich podminkach a s lepsimi platy.
„Príznačné pre túto dobu je, že jeden nevie čo s prachmi a
druhý kape od hladu!“
To bylo vždycky a vždycky bude!
S článkem nesouhlasím. Ale pobavil jsem se. Děkuji. :)
V podstatě souhlasím s obsahem, byť ne úplně s formou. Jen bych upozornil, že unibody design není na trhu 5 let. První stroje byly uvedeny v říjnu 2008 – tedy před 3 a 1/4 roku. Za patřičnou inovaci bych považoval nový MB Air z října 2010.
Predne, diky za zajimavy pohled. Nad radou veci v clanku jsme se jiste mnozi jiz sami drive zamysleli. Nicmene, jak v podstate napsal jiz Igor, Apple je firma, ne charita. Vsichni doufam vime, co je cilem podnikani a nikdo se nebude dobrovolne pripravovat o konkurencni vyhodu. Google sveho casu udelal jakysi tyatr pro verejnost v Cine, dnes se tam uz ale opet oknem tlaci. Co se tyce te prace Cinanu, tam je trochu problem, zda je lepsi pro samotneho Cinana aby pracoval v zalostnych podminkach u montazni linky, nebo aby nemel co do pusy. Ja vim, je to krute, „zapadni“ civilizace tak trochu zije na ukor rozvojovych zemi, ovsem ja si nejsem jist, zda tato plneta dokaze uzivit miliardu Cinanu (a dalsi miliardy z podobnych oblasti), pokud by v jejich zemi byly nastoleny podminky jako na „zapade“. Ruku v ruce to jde s tim, ze nejsem treba presvedcen, ze kazda zeme na svete je pripravena na nasi formu demokracie (viz Lybie, Egypt …) a vyvoj v techto zemich po „revoluci“ mi dava za pravdu. Co se tyka dopadu uvah nad samotnym presunem vyroby at uz treba k nam nebo do USA, tak pokud si nekdo mysli, ze treba v Nosovicich v Hyundai je to nejaka lahoda, tak se velmi plete, tu drezuru bych vam pral videt. Asi to neni Cina, ale i tak a je jasne, ze tam rovnez nepracuje intelektualni elita, a dotycni si „pro praci“ nechaji leccos libit. V USA to same. Kdo by tam vyrobky Applu montoval? Ano, Mexikani .. za sebe rikam, v tom pripade mozna radeji at to je ten Cinan.
Já tedy vyjadřuji silný nesouhlas.
V první řadě děti nezaměstnává Apple, ale Foxconn. Foxconn je pouze dodavatelem – a mimochodem i pro tunu jiných firem než Apple (Acer, Amazon, Toshiba, IBM, Asus, Microsoft,Dell, HP…) a teď se podržte, Foxconn má pobočky jak tady u nás, tak i na Slovensku! Mimo jiné je má taky v Brazílii, Mexiku a Indii. Nedělám si iluze, že by to tam mělo být lepší. Mimochodem podmínky pracovníků jiných dodavatelských firem jsou samozřejmě úplně stejné. O Foxconnu se mluví jen proto, že dělá pro Apple a je to mediální hvězda (viz. sebevraždy pracovníků atp.)
Za druhé – podpora práce v USA – zapomínáte, že plno práce se dělá taktéž doma – rozhodně ne výroba a montáž, ale administrace a prodej. Samozřejmě je to minoritní v porovnání s pracovníky v Číně, ale sídlo tu furt má. Můžou být rádi, že si ještě stále nedali sídlo v Číně či v Singapuru, jak je to dnes populární.
Nevím, co autor (a jeho fandové) očekáváte – že půjde Apple příkladem a za cenu rapidního zvýšení cen přesune výrobu do Ameriky proto, aby dal „true Americans“ (což by ve výsledku byli stejně přistěhovalci, Amíci jsou na tohle líní, stačí se kouknout na statistiky zaměstnanců v USA, takže nějaká podpora USA se ani nekoná) práci. A nejde mluvit o nějaké „části“ – tady se mluví o milionech kusů, to znamená úplně nová továrna, doprava, management… Sundejte si všichni klapky, lidi chtějí šetřit, obzvlášť teď, i malé zdražení jde na prodejnosti znát. Kdyby byl rok 2007 tak to chápu. Apple nikdy nebyl bojovníkem za lidská práva (ať kdy říkal co chtěl :P), šlo mu o zisk, stejně tak jako všem jiným výše jmenovaným firmám. Jak má Apple ovlivnit pracovní podmínky interní firmy, která pro ně vyrábí součástky? Vzít to od jiných? Opravdu věříte, že Foxconn je jen výjimka a jinde se mají pracovníci dobře?
Ve třetím kroku – inovace – tento trend je patrný, ale není se čemu divit. Kdyby se Apple nezačal zaměřovat na širší základnu, byl by snad tam, kde je teď? Je iPhone hl. pro profesionály? iPad? MBA? Určitě ne, a koukněte se o pár článků níže, na čem Apple vydělává nejvíce. Je to škoda, ale něco za něco. A to první něco je pro mě jako běžného spotřebitele mnohem lepší, a pro firmu, která díky tomu má mnohamiliardový obrat taktéž.
Pohled na práci dětí v čínských továrnách jsem měl stejný pohled, který mi ale před časem změnil jeden článek. V Africe děti trpí, nemaji jídlo, vodu, peníze. V Číně takhle většina asi netrpí, ale co si budeme říkat, ten režim tam taky nebude optimální a pro ty lidi, kteří tam žijí je každá práce skvělá, lepší než žít v chudobě na ulici.
Co se týče výroby jinde než v Číně, souhlasil bych, ale dnes se v Číně vyrábí vše a vyrábí tam všichni. Nadruhou stranu, třeba Samsung má na Slovenksu továrnu, kde probíhá distribuce pro část Evropy, je to sporné no. Ale nedivím se, že nejsou v USA, tam by se jim to nevyplatilo, maji tam 35% daně.
Ten film má skoro stejnou hodnotu jako úspěšné filmy Zeitgeist a podobně. Jsou manipulativní, vystřihují věci z kontextu a jdou si silně za svým názorem.
Já chápu, že píšete o Apple, když je tohle server o Apple. Ale trochu mi to přijde, jako kdyby jste se tu snažili ukázat, že se umíte koukat na věci z obou dvou stran a ne jen hájit to, jak je firma Apple úžasná. To je chvályhodné být nezaujatý, ale zase pozor, kde začíná jiný extrém. Tento článek je psán tak (a to bez diskuze), že to vypadá, že Apple je jediná firma, která je ta „špatná“. Stejně tak, jako v článku o výsledcích za první kvartál by nemělo chybět srovnání s ostatními společnosti, ani tady by toto srovnání nemělo chybět. Všichni víme, jak pak znějí názory, když nemáme relevantní měřítko. To je má pointa. Asi jsem se nevyjádřil jasně.
Souhlasím s Kotrfou.
Mě ale zaráží jiná věc. Články na LSA čtu již delší dobu, ale pořád nedokážu pochopit, jak na webu, který sám uveřejnil článek o kontrole pravopisu v Mac OS X, může někdo psát s takovým pravopisem. To je fakt tragédie. Nechápu, že s tím nic neděláte, přestože pár lidí už to tady zmiňovalo. Články máte jinak hezké… :(
S článkem nesouhlasím!
Apple není stát, nýbrž firma. Ta se musí řídit jen zákony a hlídat to má za úkol stát. Apple nemusí brát ohledy na všechny názory lidí, kteří se o ní doslechli. Jak a kterým lidem se firma zalíbí je na ní. Zdá se, že Apple je v tomto úspěšný.
Není mi však jasné, proč člověk, který píše web o Apple na něj takto nadává a zásadně s ním nesouhlasí. Mám si snad myslet, že je příživník, který se veze na úspěchu Apple?
Informace v článku se mi nezdají jako podložená fakta ani jako dostatečně vysvětlené a obhájené názory. Celé mi to přijde jako závistivé lamentování.
:-)
Zajímavý postoj ke konstruktivní kritice…
Samozrejme nesouhlasim jak jinak ;-)
Ano Apple zamestava cinu, ano stale jeste malo bojuje proti detske praci. Jenze kazdy kdo jako ja resil nekdy vyrobu vi jak tezke je byt konkurenceschopny a nevyrabet v cine. Je velmi tezke v tech statisichch fabrik zjistit jestli tam pracuji nebo ne deti. Jen na pevnine naproti thaiwanu je 80 000 fabrik a co teprve nove v centralni cine… Verte mi nejde to a mnohdy dela apple vice nez jina konkurence.
Apple zamestnava lidi na prace s vysokou pridanou hodnotou v Americe to jsou prace o ktere mame zajem i u nas nechceme byt fabriky.
Apple vyrabel produkty pro profiky hmmm no co s tim, opravdu to chtel delat? Profiku je jen par ale kolik je obycejnych lidi kteri chteji pouzivat pocitace ktere nemusi nastavovat a nemusi kvuli kazde blbine volat IT. To ze se apple zameroval na profiky bylo dano tim ze potreboval rozjet od akazniku kteri si muzou dovolit za kvalirtu zaplatit.
Vsak oni se zase i k temto radam vrati ale je potreba zvolit produkt ktery v nejakou chvili preferujete a nerozptylovat se podruznostma a nyni je to hlavni iOS.
To je po druhé, co vidím takovou reakci. To je jak kdyby jste dělal reklamu na to, abychom si to četli jinde, než tady.
Já vám klidně budu oponovat stejně:
http:/*/observers.france24.com/content/20090212-working-hp-microsoft-china-serving-prison-sentence-sweatshop-dell-ibm-china
http:/*/www.computerweekly.com/news/2240088431/Prison-like-conditions-for-workers-making-IBM-Dell-HP-Microsoft-and-Lenovo-products
http:/*/www.penn-olson.com/2011/07/13/china-labor-abuses/
http:/*/www.nytimes.com/2008/01/05/business/worldbusiness/05sweatshop.html?pagewanted=all
Zkrátka mi v článku chybí objektivní srovnání s jinými společnostmi. Není tam dle mě jen proto (možná i nevědomě), aby to vypadalo, že dokážete psát i proti Apple, navzdory tomu, že jste jeho zastánce. A nemyslím to zle.
Ale uznejte sám, že tak jak je článek napsaný to působí tak, že je Apple svinská firma zneužívající puberťáky a ještě jim strká ruce do lisů.
Méně vzdělaný (ve smyslu zasvěcený do problematiky) čtenář to může pojmout špatně. Nedozví se tam nic o tom, že za podmínky vlastně zodpovídá Foxconn a že Apple je pouze odběratel, o tom, že stejné podmínky mají i jiní dodavatelé (viz. odkazy) atp. To je to, co mi v článku chybí :) .
No offense, no flame
P.S Btw. když jsem ten koment odesílal, vyhodilo mi to hlášku o tom, že spamuju, tak už těch slohů raději nechám :D
Autorovi:
keď sa bude Vaše dieťa zaujímať o prácu od 14tich rokov bude to vnímané, že ho zotročujete? alebo, že máte šikovné dieťa, ktoré sa nestratí.
Ja pracujem od mojich 14tich a nikdy to nebolo vnímané ako zneužívanie.
Moja sestra pracuje od 14tich. V 16tich isla dokonca do anglicka na brigadu cez letne prazdniny a vsetci to vnimaju ako plus. Môj dedko pracoval hádam od 10tich rokov ak nie od narodenia a bolo to vnímané ako prirodzené a samozrejmé. Mal zlomené obidve ruky a aj tak chodil do školy, pracoval na poli a pásol ovce.
Otázka je, či sú tam tie deti držané nasilu.
Nebohý Martin K z Martina pracoval snáď od 14tich rokov. V 16tich mal vlastnu firmu a v 30ke uz bol vplivnym podnikatelom.
Že Apple nezamestnáva Američanov? Máte presné vedomosti o pôvode akcionárov? Čo keď je polovica akcionárov z Číny???? v tom prípade Apple zamestnáva domácich ľudí.
Pozrime sa na koľko ste Vy Čech. Máte český počítač? máte české auto? bicikel? plastové okná? televízor? ľadničku? práčku? jogurt? maslo? mäso? ovocie? zeleninu? Máte príjem od zahraničnej spoločnosti? Máte uložené financie v českej banke?
Aký podiel z Vašej mesačnej spotreby tvoria výdavky na domáce tovary a služby?
Skúste najprv rozmýšľať a až potom písať. Lebo vôbec netušíte o súvislostiach
Viete, čo sú to komparatívne výhody? Poznáte Smithovu teóriu voľného trhu? vplyv globálnych cien na dopytovú a ponukovú funkciu? Viete čo sú to clá ich vplyv na spotrebiteľov a štátny rozpočet?
KOľko z Vašej
Fuha Vy jste pracoval od 14 let 360 dni v roce 18 hodin denne za 100$ měsíčně? Obdivuji Vás….. toto bych ja nedokazal, mate muj obrovsky obdiv…
Pane Styrak, no vsichni do diskuse prispeli inteligentnim komentarem, vas jsem nedokazal pochopit….
Fuha Vy jste pracoval od 14 let 360 dni v roce 18 hodin denne za 100$ měsíčně? Obdivuji Vás….. toto bych ja nedokazal, mate muj obrovsky obdiv… – Jste jediny v Evrope
Vy skutecne myslite ze deti co ve 12 letech pracuji u pasu 18 hodine denně jsou ti co ve 30 letech maji sve firmy a nemusi do prace? – jste jediny na svete kdo si to mysli
Podle puvodu akcionaru hodnotite odkud pochazi spolecnost? – Jste jediny na svete.
Vazne si myslite ze iCloud je prvni kloudove reseni sveta? No nevsiml jsem si ze by Apple snizil velikos HDD (mimochodem pan komentator, vsiml jste si ze iOS zarizeni pro ktere je iCloud primarne urcen nepouzivaji HDD, asi ne vidte) No takze Apple predstavil iPhone 4 a iPhone 4S, prvni model s 64GB FLASH pameti, to tedy znamena ze snizil velikost FLASH pameti?
Clovece vy jste nenapsal ani jedine slovo faktu a relity…. zkuste priste rozmyslet co pisete. Na druhou stranu chapu, ze je dobre nekde ventilovat svuj inteligentni nazor kdyz doma o nej nikdo nestoji, tak proc ne zde vidte :-)….
Vsechny nazory lidi uznavam, maji na ne pravo a ani jeden z jejich komentaru neurazim, nerikam ze jsou chybne…. tak proc vy hanite clanek na MEM serveru, ktery jsme si ja jen tak napsal na SVUJ server na coz jak vim mam svate pravo…. Verte ze ja na Vas server nikdy nepujdu psat narazky na Vas nazor ….
a este k apple neinovuje
prvý ktorý vyhodil kapacitne veľké HDD a nahradil ich iCloudom. Prvý ktorý začal odstraňovať CDrom ako prirodzený vývoj do budúcna a nahrádz aho podporou výkonnejších sieťových prenosov. A nie len ako nutnosť spraviť netbook.
pán autor….. na HW toho nie je moc, čo inovovať. SW je kľúčový, služby a pod. Dnešný SW vie horko ťažko využiť potenciál 5 – 8 rokov starého HW a už vôbec nie toho nového.
Už niekoľko rokov je GCD súčasťou OSX a väčšina aplikácií je stále jednovláknových.
Načo mi je 4jadrový procesor k photoshopu, keď photoshop je stále jednovláknová aplikácia. Čiže ho na viac než 25% využiť nevie.
inovácia PC v dnešnej dobe je presne smer MBA + iCloud. toto je inovácia. Nie nový procesor, a ťažko iný materiál. Sú síce nejaké testy z nejakými teplovodivými polymérmi no dnes ešte hliník nenahradia.
Tak tohle jsem zde tey necekal. Socialisticky pohled v dobe globalni ekonomiky me prekvapil. Autor je proste naivni a jetlise mu to libi nebo ne, tak globalni svet nezmeni. Jen by me zajimalo, kde jakupuje a jestlipri nakupu i kazdodenich potreb rozhoduje cena nebo ne. Za presun vyroby do asie si mohou Evropa a USA sami vysokou regulavi trhu, danemi, odbory a v neposledni rade i touze nakupujicich po nejnizsi cene. Doporucuji autorovi zustat u tematu pocitacu, neb v oblasti ekonomie nema zakladni prehled
Take odebiram soucastky od Foxconnu, jsem proto spatny clovek?
Navrhuji vyhodit vsechny pracovniky pod (lidskych) 15 let, at je radeji zivi ulice.
Konec hlaseni.
@Roman: k tomu „Tak jo vy kapitalisti :)“ … jen tak na okraj mimo jadro diskuze, je vcelku absurdni, jak v dnesni „komunisticke“ Cine vladne kapitalismus v te nejhrubsi podobe, jak jsme jej znali v Evrope na prelomu 18. a 19. stoleti. Vzdycky se nad tim musim pousmat.
Až na to poslední s inovacemi vůbec nesouhlasím. Jako jo, je to strašné co se děje, ale místo každého slova Apple by se mohla použít jakákoliv (počítačová) značka a všechno bude to samé, ne-li horší!!! Takový článek se hodí tak maximálně na nějaký upadajicí všeobecný počítačový web, kde si potřebují zvednout čtenost slovem Apple.
A navíc-nutí ty děti někdo pracovat? tj. kdyby se mohli uživit bez tohohle, proč to dělají? takže kdyby se splnilo to Vaše přání a Apple by přesunul výrobu do Evropy a USA, co by se stalo? Akorát by šli pracovat tak k nějakému dalšímu výrobci pracovat se závadnýma sračkama- takže teďka mají náhodou štěstí, že mohou pracovat pro Foxconn!!!!
pani Zvřelová, písal som o tom aby ste si dali pozor na to čo píšte lebo to čítajú ľudia a tým ovplyňujete ich mienku. Za predpokladu, že Váš server má záujem stať sa niečim viac ako len priestorom pre Vaše postrehy.
Píšete o páci detí, ako o niečom nesprávnom. O zneužívaní. No nepoznáte celé súvislosti natoľko aby ste mohli niekoho obviniť zo zneužívania detí.
Písal o tom, že aj ja napr. alebo moja sestra a inak asi väčšina mojich známich má pracovné skúsenosti od 14 rokov samozrejme charakteru letnej brigády. Nie vždy sa mi chcelo ale peniaze sa mi hodili.
A nikdy naša práca nebola považovaná za zneužívanie. Dnes sú u nás úplne bežne dostupné brigády pre 16ročných ľudí. Nemôžu príjmať hmotnú zodpovednosť a ani pracovať na nočnej smene. Toľko k zákonným obmedzeniam zamestnávania neplnoletých v SR. Kamarát a kolega zamestnával ako brigádničku 16 ročné dievča. Rodičia boli na ňu hrdý a zamestnávateľa nik neobviňoval zo zneužívania.
Pracovné návyky v číne sa odvíjajú od tamojších zvyklostí a porovnávať ich s našimi zvyklosťami, čo do rozsahu pracovného fondu, mzdy alebo minimálneho veku nieje objektívne. Môžme porovnávať jedine medzi sebou čínske spoločnosti. Či niektorá neporušuje základné ľudské práva a slobody.
Nie som zástancom presunu výroby k lacnejšej pracovnej sile, ale téme zahranično obchednej politiky – protekcionizmu a komparatívnym výhodám sa momentálen venujem a nie je to úplne jednoznačná téma ako tu píšete Vy (čo sa týka applu a nezamestnanosti v USA) Svetové trhové hospodárstvo a globalizácia má v tomto smere rôzne dopady na producentov, spotrebiteľov a vlády, hlavne keď sa k tomu pridružia obviklé nástroje.
Pane Styrak,závidím Ván Vaše dětství,není nad to ho trávit v práci, a jen tak mimochodem,zákon SR zakazuje zaněstnávat 14cti leté děti a to i brigádně, tak buď nepíšete pravdu,nebo ten pro koho jste pracoval porušoval zákon.
Komparativní výhody,Teorie volného trhu od Adama Smitha z roku 1776,člověče copak jste se zbláznil,ani jedna věc nesouvisí se zneužíváním dětí na práci.
V jednom komentáři od pana Zavřela máte odkazy kde se o této problematice píše,napsal jste i tam?
A ještě jedna věc pane Štyrák, zkuste napsat svůj názor na UNICEF, docela by mě zajímala jejich odpověď,teda pokud by Vás rovnou nezažalovali