Během psaní článku o rozlišeních displeje budoucích MacBooků Pro a iPadu 3. generace jsme se s kolegou z redakce zamysleli nad tím, k čemu je toto rozlišení vlastně dobré. První myšlenka která vás napadne je samozřejmě zkvalitnění zobrazení obsahu, při té druhé vám však dojde, že není jaký obsah zdokonalovat. Pro dokonalé zobrazení je potřeba mít dokonalý obsah. Ten však v současné době nejen že nemáme, ale ani jej nemůžeme vytvořit. Nejprve je potřeba si uvědomit, že obsah v rozlišení 1024×768 pixelů se na displeji s rozlišením 2880×1800 zobrazí na třetině displeje, kdy bude tak malý, že například text nedokážeme přečíst. V opačném případě při přepnutí do Full-screen módu dojde k rapidnímu zhoršení kvality přirovnatelnému tomu, když spustíte aplikaci z iPhone 3G na iPadu.
Videa? žádné podobné se v současnosti nenatáčí!
Rozlišení 2880×1800 je mnohem vyšší, než rozlišení Full HD, ani to však nemáte možnost si ve vašem počítači legálně přehrát. Vzhledem k tomu, že Apple iTunes Store poskytuje filmy a seriály pouze v rozlišení 720p a počítače Apple Mac nemají Blu-ray mechaniku, neexistuje možnost jak si legálně přehrát Full-HD film na Macu. Pokud si koupíte film na iTunes Store, bude mít rozlišení téměř trojnásobně menší než je rozlišení displeje vašeho počítače. Pokud si tedy budete chtít film pustit kvalitně, zobrazí se pouze na třetině displeje, v opačném případě při přepnutí do full-screen zobrazení se musíte smířit s tím, že se každý jeden pixel trojnásobně zvětší, čímž pochopitelně příjdete o kvalitu.
Pokud nebudeme brát ohled na legalitu, ani videa v rozlišení 1080p vám neposkytnou dostatečnou kvalitu, při které si vychutnáte obraz stejně jako na televizoru s rozlišením 1080p, na displej se vám vejdou téměř dvě Full-HD videa zobrazená vedle sebe. Navíc Full-HD je poměrně nový formát, který se hned tak nepodaří nahradit. V Japonsku se sice v současné době již experimentuje s filmy v rozlišení Ultra Full-HD, což je rozlišení čtyřnásobně větší než Full-HD, tedy 4320p. Tyto filmy však spočítáte na prstech jedné ruky a rozhodně se nejedná o videa určené pro domácí distribuci. Vytlačení Full-HD rozlišení z trhu je zatím velmi nepravděpodobné.
Při vzpomínaném rozlišení filmů je také potřeba brát v potaz velikost, kterou video soubory zaberou. Například Full-HD Blu-ray rip filmy mají i 25 GB a to stále mluvíme o rozlišení „pouze“ 1080p. V případě Ultra Full-HD se velikost jednoho filmu může bezproblémů šplhat ke 100 GB. Největší problém s velkými video soubory budou mít MacBooky Air s 64/128/256GB SSD disky. Stejně tak na tom budou iPady, pokud dostanou vzpomínané rozlišení a začne se produkovat potřebný video obsah. Apple může jen ztěží prodávat počítač, na jehož disk se vejde jeden, respektive dva filmy.
Fotografie? Samozřejmě, pokud fotíte na zrcadlovku
Nadpis odstavce jsem samozřejmě přehnal, ovšem nebudete již moci počítat s tím, že fotografie z iPhone, které přenesete do počítače s rozlišením 2880×1800 oslní přátele stejně, jako fotografie zobrazené na displeji s běžným rozlišením. V případě fotografií si také musíme vzpomenout na spekulace ohledně vyššího rozlišení displeje iPadu 3. generace, které má dosahovat dokonce 2048×1536 pixelů. To zní možná ještě zajímavěji, než rozlišení MacBooků Pro, otázkou však zůstává, jakou kamerou vybaví Apple nový iPad. Kamera bude muset natáčet v rozlišení 1536p, aby displej skutečně vynikl a zobrazil i fotografie a videa z vlastní produkce v perfektní kvalitě, taková kamera se však nevyrábí a rozhodně ne ve velikosti vhodné pro iPad.
Weby, iTunes, Software, sociální sítě a vše ostatní
Apple má samozřejmě ohromnou moc, skutečně je však moc této společnosti tak velká, že dokáže přimět majitele všech webových stránek na světě k zvýšení jejich rozlišení? Webové stránky se ještě dnes dělají většinou kompatibilní s rozlišením 1024×768 pixelů, případně 1080p. Největší problém s přechodem nebudou mít samotné weby tvořené z většiny procent textovým obsahem, ale zejména pak inzertní bannery, ze kterých dané weby žijí. Navíc když už jsme u textu, ani většina Fontů není dělaných v rozlišení 1800p.
Sociální sítě obsahující stovky milionů fotografií nemají šanci vyměnit uchované fotografie v nízkém rozlišení za fotografie ve vyšším rozlišení. Software se bude muset kompletně předělat, například i na první pohled nesmysl jakým jsou smajlíci v komunikačních aplikacích budou muset být přemalováni do vyššího rozlišení. Dokonce ani samotný iTunes nenabízí potřebné rozlišení a to nejen v případě filmů. Na podobné rozlišení nejsou připraveny ani Covery (obaly) hudebních alb nebo Covery podcastů.
Takto vysoké rozlišení o kterém se bavíme je navíc nepoužitelné pro čtení textů. Apple se teprve před nedávnem pochlubil novou funkcí Mac OS X 10.7 Lion, zobrazením aplikací ve Full-screen módu, kterým se pyšní také internetový prohlížeč Safari. Při rozlišení 2880×1800 pixelů a spuštění Safari ve Full-screen módu budete mít problém na displeji najít webovou stránku, natož pak konkrétní text. Navíc si je potřeba uvědomit, že webové stránky záměrně poskytují obsah s co nejmenší velikostí stahovaných dat. Obvykle se velikost uvodní webové stránky serverů pohybuje maximálně do hranice 1MB. V opačném případě si uživatel na načtení stránky musí počkat. V případě, že by administrátoři a grafici webových stránek chtěli poskytnout dostatečně kvalitní obsah (co se týká zobrazení), vyšplhala by se velikost z 1MB na 5-7Mb, přičemž by se doba načítání webové stránky zvýšila 5-7 násobně. Se zvýšením velikosti stahovaných dat by neměli problém pouze uživatelé, ale zejména poskytovatelé hostingových služeb, mobilní operátoři a provideři internetových připojení. Datové toky by se tak zvýšili na pětinásobek, což je v současné době nemyslitelné.
Resumé
Rozlišení 2880×1800 je jistě zajímavý nápad, otázkou však zůstává zda se mu bude ocohtný celý svět přizpůsobit. Zde totiž nemluvíme pouze o přizpůsobení „pár desítek tisic“ vývojářů, kteří měnili rozlišení svých aplikací pro Retina displej použitý u iPhone 4. Rozlišení by musel změnit každý kdo má co dočinění s obsahem zobrazovaným na počítačích. Vysoké rozlišení bude pochopitelně velice zajímavé v době, kdy bude existovat dostatečné množství kvalitního obsahu, který má smysl zobrazovat na displeji s rozlišením 2880×1800 pixelů. V současné době však nemá smysl vyrábět počítače s takto vysokým rozlišením. Dle našeho redakčního názoru Apple v příštím roce nepříjde s displeji o výše uvedeném rozlišení, neměl by pro ně totiž využití.
Moc pěkný článek… souhlasím s názorem, ale třeba na práci s fotkou je to ideální.. mít více fotek vedle sebe :-)
Děkuji za článek
Romane super zamyšlení. Dovolím si ti oponovat. Zapoměli jste na DPI, PPI jak chcete. To bude hrát hlavní roli. Stejne jako obsah na iPhone s retinou nebo bez retina rozliseni. Rozdil v hw bude ze na 1cm2 zobrazi x nasobne mnozstvi pixelu takze videl bych to tak ze obsah sebou ponese informaci o DPI tak jako tomu je ted a SW bude rozlisovat jestli zobrazuje rikejme tomu retina nebo neretina obsah. Takže problém s velikosti zobrazení není vše bude stejně velké. V čem ti dávám za pravdu je velikost dat a hw narocnost. To bude achylova pata a nevim proc se do toho apple pousti kdyz priznejme si v hw se nas snazi ojebat co nejvice to jde a vetsina zarizeni jede na uspornych mobilnich kartach procesorech atd…
Mirecek: To je sice hezke, ale kdyz neni kamera, ktera dokaze natocit data v potrebnem rozliseni, tak je jedno jake informace ten soubor ponese prece. To stejne plati u vseho s vyjimkou SW, kde jak pises to je stejne jako u iPhone, ale o SW taky v clanku zamerne nepisu, i kdyz i ten se bude muset prekreslit. Zkus si pustit treba na iMac nebo na Thunderbolt display video v rozliseni HD na Full Screen…. uvidis, ze kvalita je opravdu dost bidna a pokud jej chces spustit v 100% kvalite v jake je nahrane, spusti se ti na polovine obrazovky ani to ne…..
Co je to za blbost ze se zhorsi kvalita. Kvalita se nezhorsi ale zobrazuje se na vetsi plochu. Tudiz i pozorovani by melo byt z vetsi dalky a rozdil se potom nepozna. Iphone 4/4s ma o dost vetsi rozliseni nez normalni obrazovky a to i ty full hd a obsah internetu se na nem zobrazuje v poradku. Jde jen najit si svou velikost. Dle meho nazoru je to dobre jak z hlediska fotek tak i strihu videa pri kterem mohu zobrazit treba dve videa najednou nebo vetsi mnozstvi potrebnych panelu.
960×640 pixelu (tedy rozliseni presne polovični nez Full-HD) u iPhone 4/4S jak pisete je o dost vetsi rozliseni nez Full-HD rozliseni 1080p? Navic je potreba si uvedomit, ze se bavime o rozliseni na pocitacich MacBook, kde urpimne nevim z jak velke vzdalenosti dosahnete na klavesnici a touchpad. Na displej pocitace predpokladam budete „koukat“ porad ze stejne vzdalenosti jako nyni, v opacnem pripade si nedovedu predstavit jakym zpusobem byste precetl obsah na displeji. Ani pri sledovani filmu nemuze platit co pisete. Pokud si film v rozliseni 1080p pustite na displeji s rozliseni 1080p, tak vidite jeden pixel ze zaznamu filmu na jednom pixelu obrazovky. Pokud film s rozlišením 1080p pustite na televizoru s rozlisenim 1800p, tak se jeden pixel ze záznamu musí zvětšit téměř dvojnásobně.
Nejjednodussi zjisteni jak vse funguje je, kdyz si nekde na iMacu 27″ nebo Thunderbolt displeji spustite HD video 720p.
Nebo spise jeste lepe kdyz si na tomto displeji zapnete web, uvidite pouze tenky prouzek uprostred displeje
No na fotky to bude des. Ono doostrovat to na takovymhle rozliseni, pro lidi, ktery budou mit standartni rozliseni bude zajimave
Ja se bavim dpi a ano iphone ma vetsi rozliseni nez full hd monitor v pomeru k velikosti (dpi). A o to tu vlastne porad jde. Ze na obrazovce s velkym dpi nelze nebo jde spatne zobrazovat obsah s nizsim nativnim rozlisenim jak pisete. Proto ja pisu ze iphone 4/4s ma vysoke rozliseni a lze na nem bez problemu a ztraty kvality zobrazovat obsah s nizsim rozlisenim nez je nativni rozliseni iphone. Nebo snad chcete rict ze pokud si koupim 1080p tv a pustim si na tom film 480p tak ten film kvuli vysokemu rozliseni tv ztrati na kvalite? A pokud na iMacu budu prehravat film tak od nej bych mel byt vzdalen na urcitou vzdalenost pri ktere se vsude doporucuje koukat (napr tv cca 105cm pozorovat cca z 2,5metru – to je priklad nevim zda to tak presne je). A navic opravdu nepotrebuju prehravat video s polozenou rukou na klavesnici a mysi od toho mam apple remote. A pokud budu pracovat nebo brouzdat na webu tak si velikost upravim tak aby co nejvice vyhovovala. Jsou i jine velikosti nez nativni velikost stranek a full screen zobrzeni. Takze velikost okna upravim na me vyhovujici velikost. Uz si rozumime?
Vesměs má článek hlavu i patu a osobně honu za rozlišením také považuji za nesmysl. Musím ale trochu oponovat co se přehrávání filmu týká. Zde bych strach o rozlišení neměl. Existuje poměr mezi velikostí displaye, jeho rozlišení a pozorovací vzdálenosti. To znamená, že když budu mít display o velikosti 22″ s obrovským rzlišením, tak na něm nebudu přehrávat fullhd video v poměru 1:1, ale pochopitelně ho zvětším na fullscreen. V žádněm případě nedochází ke snížení kvality videa. Pixely filmu jsou jen zobrazovány větší, ale jejich počet zůstává stejný. Je potřeba dodržet vhodnou velikost zobrazeného videa tak, aby ho divák pojal svým pozorovacím úhlem celé. Čím větší úhlpoříčka, tím větší vzdálenost od displaye. Když si pustíte fullhd video na televizi s úhlopříčkou 127cm, tak od ní taky nesedíte 15cm a nenadáváte, že vide je nekvalitní, protože vidíte každý pixel, ale sednete si do takové vzdálenosti, kdy se to ztratí. Obráceně to platí také. Čím větší rozlišení, tím menší velikost displaye a tím menší vzdálenost při sledování. Rozlišení 2880×1800 na Macbooku je kravina, každopádně přehrání filmu na této úhlopříčce ve fullscreen a tomto rozlišení bude kvalitní. Budete totiž od něj sedět pořád stejně daleko, jako kdyby měl rozlišení jen 1920×1080. Pixely vnímat nokem nebudete, na fullscreen budou pro oko v obou případech stejně velké!!
„když si na tomto displayi zapnete web, uvidíte jen tenký proužek..“ k tomu jen doplním, že používám 3 monitory zapojené vedle sebe a každý má rozlišení 1280×1024. Web mám otevřený na levém monitoru, na prostředním mám pracovni plochu a na pravém monitoru panely nástrojů. Kdybych měl ted jeden monitor s rozlišením 3840×1024 (3×1280) neznamená to přece, že si teď budu dávat web do fullscreen, abych měl v prostřed monitoru tenkou nudli! Web si dám do levé třetiny a zbylé dvě třetiny si nechám na práci. Display by ale taky musel mít zhruba metr do šířky, tedy velikost jako mé tři současné monitory dohromady. Pokud by toto rozlišení někdo na pal do 15″ displaye, tak je to nepoužitelný!!!
To jsem asi zapomel uvest do clanku, presne o to se jedna, spekuluje se ze toto rozliseni budou mit MacBook Pro vydane v pristim roce, proto take vznikl tento clanek. Na iMacu, Thunderbolt displeji je to samozrejme mozne, i kdyz na druhou stranu: Pokud si pustite vedle sebe tri okna budou extremne male, tak ze nebudete zvladat maly text cist.
Perfektny clanok, uplne mi zmenil pohlad na to co som o tom zatial cital. Je super, ze viete ludi usmernit…v tejto oblasti som nemal skusenosti. No dobre vediet.
Trochu sa vam to domotalo, myslim, ze povodny zamer zostal nepochopeny – standardne rozlisenie 15″ MacBooku pro je 1440×900 pixelov, co nie je vobec nahodou presna polovica z 2880×1800. Presne z tohto dovodu sa uz davnejsie objavili zmienky o tzv. rezime HiDPI, ktory zabezpeci, ze sa bude 1 pixel zo standardneho rozlisenia zobrazovat pomocou 4 pixelov na HiDPI displeji. Je to presne ta ista situacia aka bola pri prechode z iPhonu 3 na dvojnasobne rozlisenie „Retina“ na iPhone 4. Jednoducho pokial nebudu k dispozicii graficke data vo vacsom rozliseni, rezim HiDPI zabezpeci, ze bude vsetko vyzerat ako na sucasnom MacBooku pro. Taka je aspon moja predstava.
A vobec mi to nepride ako nezmysel, vyssie rozlisenie prinesie ovela kvalitnejsie vyhladenie pisiem a grafiky, pozeranie na taky displej bude mensou zatazou na oci. Len sa obavam, ze SW mamutom ako napr. Adobe bude trvat vecnost, nez svoje UI mac aplikacii upravia na vacsie rozlisenie, predsalen to bude ovela narocnejsie ako pri iOS aplikaciach. Ale rad by som sa mylil…
realne jediny problem ktory moze s nasadenim hdpi displayov nastat je ten, ze obrazky a video budu vizerat „strasne“. text/svg grafiku nie je problem preskalovat na akekolvek rozlisenie (vektory), len obrazky budu povodne a sw skalovane na „vyssie rozlisenie“. v konecnom dosledku bude web stranka resp. jej text vizerat ultra ostro a bude to zabite neostrimi obrazkami/grafikou.
osobne si to moc neviem predstavit a apple taky produkt nevypusti. to iste sa tyka aj ipadu s HDPI displayom.
Clanek mota a mota vse dohromady. Lucie Zavrelova – spatne pochopeno. Vse zustane velike (buttony, text, grafika atd.) jenom se zmeni pocet DPI, takze se dosahne ve vysledku velmi ostreho vykresleni jak zname z iPhone retina displeje. Kde vidim problem je v akceleraci v takto vysokeho rozliseni, nebot soucasny hw neni tak vykonny, aby bez problemu vse vykresloval. Jeste k rozliseni: nejlepe jit za grafikem, ktery pripravuje tiskovy vystup v 300dpi oproti web grafice, ktera je v 72dpi. Pak se snadneji pochopi, ze zvetsenim rozliseni neni snaha zmensit objekty, pouze pridat vice pixelu na vykresleni stejneho objektu.
Vetsi rozliseni LCD v zadnem pripade nebude znamenat snizeni kvality zobrazeni probuh. Jak jste na toto prisli???
Podivejte se na web stranku na iP 3 a 4! Velikost webove stranky je totozna, jen na iP4 je diky vetsimu rozliseni text vyrazne ostrejsi.
Kdyz je to pa pocitacovem LCD, tak tam je pozue na vas, jestli web nechate v nativnim rozliseni 1024×768, tak jak ho autor naprogramoval a tedy bude na vasem LCD s obrim rozlisenim malinky a pujde spatne cist z dalky nebo si ho proste zvetsite. Kazdy moderni prohlizec toto nabizi a muzete ho mit pres celou obrazovku jako na monitoru s rozlisenim 1024×768 jenom s tim rozdilem, ze texty budou nadherne prokreslene jako na iP4.
Podobne to funguje i s videem. Full HD video na 30″ LCD s Full HD rozlisenim nebo s 2x vetsim rozlisenim bude vypadat v podstate stejne! Pouze LCD s vyssim rozlisenim bude umet zobrazit lepe v budoucnu video natocene ve vyssim rozliseni.
Nechapu v cem tedy vidite problem?
Jarys: naprosto presne. jen doplnim uz davno se psalo ze v lionu jsou naznaky ikon s vysokym rozlisenim. to je zase jen dalsi dukaz ze vyvojar bude moci dodat GUI vymazlene jak decka prdylka ale ta ikona fyzycky bude porad stejne velka.
to roman: no to srovnani je prave totozne jako kdyz pride display jak pisou chlapy vyse HiDPI,to mas jako kdyz pripravujes neco pro tisk. A4 72dpi ok, a4 300dpi lepsi, a4 600dpi super paradne jemne ale porad je to a4, porad pismenka jsou stejne velka jen jsou ostrejsi a vyhlazenejsi. tohle bude muset resit system jako takovy. uvidis ze to mega rozliseni se bude tykat GUI, aplikaci atd a ty uz dal si budou ridit co se ma jak zobrazovat. Srovnani 14″ 1024×768 a iMac 27″ 2560×1440 s novym panelem s vyssi ppi neni na miste.
romane: vlkoun to vysvetluje naprosto perfektne na velmy dobrem prikladu
Neco na tom jablku bude :-)
Myslim, ze toho vyuziji ( pokud prijdou s takovym displayem ) hlavne vyvojari, grafici a profi fotografove. Ale shoduji se s nazorem redakce, ze ted je jeste brzo. Ale kdo vi, Apple umi sve fanousky prekvapovat ;)
Obvykle tady ty články za něco stojí, ale tento je opravdu hodně mimo. iPad potřebuje vyšší rozlišení jako sůl a ani u Macbooku bych se nebránil něčemu lepšímu (1280×800 je na 13″ strašně málo, byl jsem zvyklý na 1600×900 u Vaia a rozlišení displeje mě opravdu dost po přechodu na Mac zklamalo). Nejde ani tak o fotky nebo video, jde o luxus – fakt mě na iPadu nebaví zubaté písmo v Safari, iBooks i jinde, grafika aplikací by taky byla mnohem hezčí v „retina“ rozlišení. S brýlemi vidím na monitor dobře, určitě si dokážu představit, že by se mi na 13″ monitoru mohlo vejít klidně o 30% víc informací (třeba když si ve virtualu pustím Visual Studio, tak z kódu nic nevidím a musím vypínat postranní sloupce, příp. připojovat externí monitor). Ukázka grafiky LSA je nesmysl – pokud zůstane stejná uhlopříčka, tak se nic kostičkovat nebude – pouze budou fonty jemnější. A co se nudle týče – iPad na rozlišení 1024×768 bez problémů zobrazuje weby dělané pro rozlišení 1280×1024 – prostě je oddálí (a fonty jsou bohužel špatně čitelné hlavně kvůli nízkému rozlišení). Kdyby měl iPad dvojnásobné rozlišení, nebojím se, že by web neroztáhnul přes celou obrazovku tak, aby byl zážitek nejlepší. Abych to shrnul – nežijeme jen ve světě bitmap, pane Zavřele ;-)
Mam 30″ lcd 2560×1600 a jak jsem psal, zadny problem neregistruju. Kdyz se mi web nebo fotka zda mala proste si je zvetsim :)
Tak, tak. Taky si myslím že to Roman nepochopil, velikost ikon a toolbarů atd. bude stejná jen budou jemnější – budou mít víc DPI, to je něco na co čekám už několik let, kdy to výrobce napadne protože když vezmeme že LCD má dnes asi jen 72DPI a každá tiskárna umí 300DPI i víc tak je písmo na monitorech nevyhlazené! Přesně tak jak píšete srovnání iPhone (1-3) vs iPhone (4-5..) – na obrazovce je pořád to samé jen je to jemnější.