Nejznámější a nejstarší České vydavatelství Supraphon zítra spustí svůj online obchod s hudbou. Nabídne více jak 40 000 skladeb a to pouze od Českých a Československých interpretů (do roku 1993), které si budou moci zákazníci zakoupit v digitální podobě na adrese supraphonline.cz. Mezi největší výhodu patří nabídka alb, které již není možné na nosičích zakoupit. Objevují se zde i alba, která před rokem 1989 vyšla ve velmi limitovaných edicích a v současné době se jejich ceny na aukčních portálech šplhají do astranomických výšek. Další výhodou je bezesporu nabídka hudebního formátu FLAC, který ocení nejen audiofilové, ale každý kdo se do své hudební aparatury rozhodl investovat nějaké ty peníze.
Obsah
Vzhledem k historii vydavatelství, současných 40 000 skladeb na více než 2600 albech, je opravdu jen malou částí vydaných desek. Ty budou postupně digitalizovány a zařazovány do prodeje. Bohužel jsou věci, které se zde ještě neobjevují a na které osobně čekám. Například legendární album Kuře v hodinkách od Flamenga, bylo první po kterém jsem pátral v katalogu supraphonline.cz, bez výsledku. Stejně tak obchod zatím neobsahuje jediné album nebo nahrávku od skupiny Blue Effect, což je jistě velká škoda. Karla Gotta si mohu koupit v jakémkoli obchodě v ČR/SR za pár korun, dokonce jsem jej zahledl i v Tescu u pokladny. Oproti tomu cena alba Kuře v hodinkách se na aukru v současné době pohybuje okolo 1500Kč a je v nabídce jednou do roka. Na druhou stranu se zde již nyní objevují legendární nahrávky, které se nedají sehnat opravdu nikde. Mezi ně jistě patří nahrávka zpívajícího Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem u klavíru, natočená v roce 1929 nebo například Hurvínek se Spejblem od Josefa Skupy. Dokonce narazíte i na Emu Destinnovou, která nazpívala v roce 102 árie z Bizetovy opery.
MP3 i FLAC
Jako první online obchod v ČR/SR nabídne Supraphonline možnost stáhnout hudbu také v bezztrátovém kodeku FLAC, který jistě ocení nejeden audiofil. Samozřejmě je potřeba počítat s větší velikostí písniček, kdy není problém aby jedno hudební album dosáhlo velikosti až 0,5GB. Zajímavostí je, že za FLAC si u každé skladby připlatíte pouze 5Kč, což se jistě vyplatí už i v případě, že nejste audiofil ale pouze jste si koupili kvalitnější sluchátka nebo audiosoustavu. FLAC (Free Lossless Audio Codec) je otevřený zvukový bezztrátový kodek. Používá lineární predikci pro konverzi zvukových vzorků do série malých čísel (známe jako reziduály), které jsou efektivně uloženy pomocí Golomb-Ricova kódování. Používá také RLE, které se ale reálně uplatní pouze u 8bitového rozlišení. Více informací o formátu FLAC a jeho převodech na počítačích s operačním systémem Mac OS X si můžete přečíst zde.
Najednou to jde…
Zdá se mi trošku zvláštní, že jsme několik let čekali, až v ČR/SR spustí Apple svůj jedinečný iTunes Store. Za tu dobu více jak pětiletého čekání, nedokázal žádný Český/Slovenský prodejce nabídnout alternativu, která by skutečně fungovala a byla kvalitní. Najednou pár měsíců po otevření iTunes Store, je zde Music Jet, který je minimálně na Slovensku mediálně protlačován operátorem Orange, a nyní přichází také Supraphon. Ani jedna z těchto firem nedokázala přijít v době, kdy tisíce lidí horlivě očekávali a někteří doslova vymodlili příchod iTunes Store. Nyní, když již iTunes Store funguje, rozjíždí své prodeje i ostatní….
biznis 101: naco sa snazit ked ludia nemaju inu moznost nez kupovat nase cdcka v nasich obchodoch… prisiel itunes store, ludia zrazu maju alternativu, musia sa snazit aj lokalni hraci
Jen poznámka k formátu FLAC. S oblibou se uvádí, že FLAC je formátem pro audiofily. Proti tomu nic nenamítám, ale můžu na základě vlastních zkušeností potvrdit, že pro využití tohoto formátu resp. k tomu abychom poznali rozdíl mezi ním a např. AAC 256kbps potřebujeme mít:
1. uši které dokáží rozlišit jemné detaily nahrávky.
2. zkušenosti s tím, kde takové rozdíly hledat
3. s tím souvisí soustředěný poslech v optimálním místě
4. dobře „hrající“ místnost
5. kvalitní DA převodník, zesilovač, reprosoustavy.
Mám momentálně k dispozici Reprosoustavy Shan Emotion 520, zesilovač Vincent 234 což je slušná sestava spadající do kategorie rovně hrajících audiofilních soustav za „normální“ peníze. Dále pak CD Marantz 6000 OSE a jako DA používám Onkyo minidisk právě pro velmi kvalitní převodník. Na přehrávání komprimované muziky používám streaming z MBP nebo MP do Apple TV 2 a optikou potom do zmíněné sestavy. Pokud v jeden moment pustím tu samou nahrávku z CD a z počíteče a přepínám vstupy, tak nejsem absolutně schopný poznat rozdíl. V počítači mám vše v AAC 256.
Musím podotknout, že jsem aktivní muzikant mající zkušenosti s nahráváním mj. ve studiích Sono a v Rudolfínu, takže si dovolím tvrdit, že vím jak mají které nástroje znít. Nebudu zabíhat do hloubky a tvrdit, že vlastně žádná nahrávka nehraje tak jako naživo, což je prostý fakt a že se vždy jedná o víco či méně zkur…ý výsledek. To myslím v dobrém :) Chci tím říct pouze to, že pro „běžného“ posluchače s aparaturou řádově do 150.000,-CZK nemá valného smyslu o FLAC apod. uvažovat. Jediný rozdíl je v nárustu objemu dat. Ono totiž potom už nejde o zážitek z muziky, ale právě o ono „audiofilní“ vůdůčko a hledání zvuku tam, kde žádný není.
Rokenrolforévr !!!
spustilo ve stredu
Díky za info. Doufám, že kvalita bude lepší, než u některých alb slovenského OPUSu na iTunes Store. Asi mi to nebudete věřit, ale dají se koupit i skladby grabnuté z gramofonové desky s přeskakující přenoskou. Viz. 6. skladba PÍSEŇ NA TISÍC A JEDNU NOC z alba MOJ MALÝ PRÍBEH zpěvačky Mariky Gombitové. Je to slyšet i ukázce skladby od 19. sekundy.
http://itunes.apple.com/cz/album/piesen-na-tisic-a-jednu-noc/id474478189?i=474478211
Už za komančů se tomo říkalo odfláknutý KOPR (kontrolní produkce).
Martin: perfektni komentar. Mam naprosto totozny nazor. Po spusteni iTunes v cr jsme se v disuzich dovedeli ze jsme narod FLAC audiofilu kteri proste s AAC 256 nedokazou zit. Je to jen nastroj jak dostat z lidi penize. Kdyz pridju k pianu tak 9z10 lidi nepozna C natoz rozdil mezi aac a flac. Jinak moc pekny clanek Romane, dekuji
Martin: skvěle napsané !
Hezká služba, ale bohužel, nefunguje stahování alb z Safari, což je vážný faul. Firefox bez probémů.
jen skoda ze to nejde stahnout primo do iphonu ,pouze pres pocitac
@Martin: Naprosto vůborný komentář! Bravo!
Pracovat na webu Supraphonline jsme zacali jiz pred rokem, v dobe, kdy nebylo mozne hudbu v digitalni podobe v CR legalne koupit. V te dobe jsme o vstupu iTunes samozrejme nevedeli. Vyvoj takoveho projektu trva nejakou dobu, v tomto pripade zminovany jeden rok. Jeho spusteni tedy nema spojitost s tim, ze by nas vstup iTunes nejak „nakopl“. Jinak iTunes v CR samozrejme vitame a Supraphon svou distribuci do iTunes (ktera bezi jiz od roku 2007) nijak neomezuje, prave naopak, chceme mit totozny obsah tam i na Supraphonline. Supraphonline nam vsak dava vetsi moznosti jak s obsahem pracovat, muzeme lepe rozhodovat o cenach, nabidnout FLAC format atd, coz bychom bohuzel prostrednictvim iTunes nemohli. Proto doufame, ze si sve priznivce najde. Diky moc za clanek! A. Milata/Supraphon
Martin: mate vicemene ve vsem pravdu, ale pletete se v jedne veci, rozdil pro bezneho cloveka mezi aac/256 a FLAC neni jen v objemu dat, ale je tam rozdil predevsim psychologicky v tom, ze je to proste jen „lepsi“… troufam si rict, ze 99% procent lidi vcetne me nepozna rozdil ani mezi mp3/128 a FLAC
Kocour: rozdíl mezi mp3/128 a cokoliv lepšího je slyšet a nemusíte mit nejakou drahou aparaturu, ale tu histerii okolo flac taky moc nechapu.
vyhodu flac vidim v tom, ze uzivatel si moze flac „bezstratovo“ prekodovat do ogg, aac, mp3 alebo do akehokolvek ineho formatu, ktory prinesie buducnost. co pri prechode aac->XYZ nie je uplne idealne.
Asi mam usi netopiera, ale rozdiel medzi flac a mp3 od 128 po 320 poznam na svojom sgs1 v sluchadlach okamzite. Samozrejme nerozoznam rozdiel medzi 256 a 320, ale medzi 256 a flac ano. A nieje to ziadne umenie :)
128 plechovy zvuk snad v dnesnej dobe uz nikto nepocuva.
Skusal som tento test na viacerych neaudiofilov a a flac od mp3 dokazalo rozoznat 75% ludi. Napriklad moja frajerka je hlucha ako .. :) a je jej jedno co pocuva :) hoc 96 :)