Věčné téma. Je to již nějaký ten rok, co posílání věcí z USA není tak výhodné, jak bývalo. Pořád však platí, že nakupování ve Spojených státech je mnohem výhodnější. Standardně jsou ceny za elektroniku nižší asi o třicet procent. U značkového oblečení a obuvi je to více než padesát procent a to mluvím o regulérních cenách. Dostat zboží do ČR už však není vůbec lehké. Pokud byste si ,,online‘‘ něco objednali, zaplatíte daň a clo dokonce i za poštovné a jak jsem říkal, moc se to už nevyplatí, protože všechny poplatky cenu vyrovnají.
Pokud se všem poplatkům chcete vyhnout, musíte mít někoho v USA stejně, jako má rodina má mě. Bratr si objednal zboží, zaplatil jej kartou a nechal ho poslat na mou US adresu. Já balík převzal, vydělal doklad o zaplacení a znovu zabalil. Do formulářů jsem napsal, že se jedná o dárek a hodnotu 0$, čím jsem dost riskoval. Takový balík se totiž nedá pojistit a opravdová hodnota byla téměř tři sta dolarů. Už jsem se začínal bát a nakonec, téměř po pěti týdnech balík dorazil. Všechno proběhlo bez problému a bratr nic na celním úřadu nedoplácel, pravděpodobně protože nebylo možné určit hodnotu. K online nakupování snad už jenom, že nikdo nic nezasílá na dobírku. Vše musím zaplatit předem a prostě nemám strach, že by něco nepřišlo. V ČR bych platbu předem nezvolil ani za vstupenky do kina.
Nakupování v kamenných prodejnách je ale jiný zážitek. Americký Walmart by snad všechny evropské supermarkety strčil do kapsy. Stejně tak jako třeba BestBuy je možná třikrát větší jak průměrné české elektro. O velikost však vůbec nejde, největší rozdíl je ve vztahu zákazník-prodejce. Nemáte takový ten pocit, že si něco musíte koupit. U vchodových dveří stojí zaměstnanec(většinou handicapovaný nebo důchodce), jehož úkolem je pouze přivítat zákazníka, zeptat se jak se má… Líbí se mi, až i takoví lidé dostanou šanci. Potom si jdete po svých, prohlédnete a vyzkoušíte vše co chcete. Někdy přijde prodejce a zeptá se, zda nepotřebujete pomoc a prostá odpověď ,,Ne, děkuji“ stačí. Při odchodu se s vámi u dveří rozloučí a poděkují za návštěvu. Jasně že záleží na lidech a každý má své dny… Půjdete ale do obchodu, kde se na vás usmívají, nebo tam, kde si připadáte, že někoho obtěžujete ?
Nakonec jsme si nechal samotné prodejny Apple Store. Toto místo dává nakupování nový rozměr. Každý, kdo tuto prodejnu navštívil, na to asi nikdy nezapomene. Poprvé jsem měl tu čest minulý rok v Londýně. Ne jenom, že všechno vypadá naprosto skvěle, ono skvělé všechno skutečně je. Nechci mluvit o samotných Apple produktech, i když i ty jsou pro mě úžasné. Co se ale líbí mě, nemusí se líbit jinému. Apple prodejny vypadají velmi minimalisticky, čistě, prostorně, jednoduše a vždy jsou plné lidí. Většina z návštěvníků si asi nic nekoupí. Někteří se chtějí podívat, jiní jsou zvědaví, další potřebují poradit, někdo si chce možná jen o Apple produktech popovídat.. Jedno je však jisté, vždy se najde někdo, kdo se pokusí pomoci.
Za svůj život jsem navštívil pouze Apple Store v Londýně a v Kansas City, Missouri. Interiér obou prodejen byl velmi podobný. Masivní dřevěné stoly, na nich všechny druhy Apple produktů a zaměstnanci v tmavě modrých tričkách. Jediný rozdíl byl ve velikosti, což samozřejmě chápu. Londýn je osmimilionové velkoměsto, Kansas City čtyřsetpadesátitisícový ,,drobeček‘‘ a velikost prodejen je tomu úměrná. Příští měsíc se chystám do New Yorku, takže předpokládám, že ,,kostka‘‘ na páté Avenue bude zase o něčem jiném.
Dekuji za zajimavy clanek.
Dobry den, jsem v USA tento rok jako student a muzu potrvrdit jen Vase slova. V CR Vas prodejci tlaci aby jste si neco koupili a vetsinou nalehaji – jak uz jeste zminil. Mame pocit, ze vetsinou kdyz s nami stravi uctyhodnou dobu s obihanim apod., tak by jsme si to meli koupit.
Nejvice mne prekvapilo, kdyz jsem poprve vesel do Walmartu a uvidel jsem tam vsechny druhy iPadu, iPhone a iPody. Nedokazi si predstavit, ze prijdu v CR do Tesca a jdu si tam koupit iPad jako rohliky. Mel jsem tu moznost a navstivil jsem Apple Store (Tulsa, OK) a byl to neuveritelny zazitek. Jedna z veci co mne zaujala bylo, ze na tak maly obchod jsem nevidel tolik zamestnancu a tolik lidi, kazdy se smeje a rad pomuze s cimkoliv. Bohuzel, to se v CR nestane. NIkdy jsem treba v iStyle v Revolucni nevidel obchod plny lidi, kdyz nepocitam release iPadu2. Nejvtipnejsi je, ze se s prodavacem vubec nemusite bavit o vyrobcich, ale i o tom jak jste se dnes mel. Jsem velice zvedav, az se vratim domu, a budu se usmivat na kazdeho jako tady, tak jestli vyjdu bez monoklu.
Zajimavy clanek.
Ahoj Jirko. Čtu si tvé články na chtěl bych ti napsat toto : Byl jsem v USA rok. Vše co píšeš je pravda. S tím musím jen souhlasit. Taky je pravda, že Evropa je opravdu rozdílná v mnoha věcech než USA. V USA je opravdu jiná mentalita lidí a také je jejich ekonomika někde jinde. Proč ti to píši : Mnoho Čechů co znám a byly v USA delší dobu a vrátili se natrvalo do Čech mají takzvaný syndrom USA. Myslím tím, že jejich chování se změnilo v trochu neúnosné až prudivé. Jde mi o to, že je dobře poznat i tu naší (Evropskou) mentalitu, aby člověk zde vůbec mohl fungovat. Ano, čeští prodejci jsou vlezlí až nepříjemní, ale je to proto, že jsou placeni z prodeje a jejich základní plat je životní minimum kdežto Američan má také minimum, ale z toho minima vše zaplatí a ještě mu něco zůstane. U nás je opravdu těžký kapitalizmus v tom nejhorším stádiu. Tím jsem tě nechtěl poučovat nebo nějak osočovat. Jen jsem chtěl napsat mou zkušenost,názor. Já taky nejsem spokojený s našich prodejců, ale musíme to brát i z té druhé stránky. Rád si přečtu další tvé články a přeji jen a jen ty nejlepší.
PS: Omlouvám se za chyby v textu
Dobrý článek a výborný příspěvek Filipe:-) Pobavil mě:-)
Filipe, tak někdy přijďte do iStyle v Palladiu kolem 17:00 :)
Dobrý den, byl jsem v USA několikrát, z toho v apple storu v Miami a NYC a musim říct, že mi to zase nepřišel takový rozdíl v jednání se zákazníkem atd, v čechách mi to nepřijde vůbec hrozné, osobně mám rád istyle na andělu a qstore na harfě, jinam ani nechodím, protože jsou tam milý a pokaždé mi dokázali poradit i když sem nic třeba ani nechtěl koupit…Ani v proslulé kostce loni v létě mi to nepřišlo nějaké jiné, i když uznávám, byl tam docela nával…Ale v jiných obchodech než apple storech je to samozřejmě o něčem jiném, ale nelze se čemu divit, prostě amíci mají ve všem mnohaletý náskok a kdyby to nikde nebylo vidět, tak by to bylo asi špatně, kdyby měli 40 komunisty, asi by se všude k lidem chovali taky jinak :D Jinak super články!Jen tak dál!
Z žádného Apple Storu jsem nebyl nějak extra unešen, ale je třeba uznat, že to mají dotažené do posledního detailu. Před týdnem jsem byl v kostce na Fifth Avenue a když jsem viděl ten nával a dlouhou frontu u pokladen, chtěl jsem nákup vzdát. Pak jsem si ale všiml, že existuje možnost být „checkoutován“ kterýmkoli zaměstnancem, který se pohybuje po prodejně. Odchytl jsem slečnu, ta si iphonem oskenovala čárový kód zboží, mojí kartu – tu už jejich systému znal, protože je spárovaná s mým Apple ID, tak se mě jen zeptala, jestli chci účet vytisknout nebo mi stačí mailem. Můj mail tam samozřejmě taky měla, nechal jsem si to poslat a mohl jsem odejít. Všechno byla na jejím iphonu otázka spíše vteřin! Paráda.
A teď to vypadá, že už nemusíte otravovat vůbec nikoho.
Průzračně jednoduché a „user friendly“, to mě nadchlo :)
Jen bych chtěl dodat, ohledne toho nákupu v USA, mám s tím dost zkusenosti, když posles balík z USA do ČR, idkyž je oznacen jako dárek, což uz dávno neplatí, že se nedaní ani neclí, od 1.1.2011 platí, že se clí a daní každý balik, jen balík do 500kc se jen clí. A pokud není známa hodnota balíku, sám celník koukne na net v
ČR a vybere tu nejmenší cenu a pdole té se orientuje, takže bych tak neriskoval, nejlepsí je sí to nechat privest od nekoho kdo tam letí a pak mu dát na pivko.. Jinak pekný článek.. :)
U nas na Slovensku je to tak, ked colny urad nevie urcit hodnotu tovaru (aj ked je to gift za $0) tak si od prijmatela vyziada doklad o kupe tovaru a podla toho vypocita CLO popripade DPH.
Ono to tedy možná bylo tím, že můj bratr je neslyšící. Nikdo se s ním nedokázal domluvit a tak mu to prostě dali.
Tak tímto poslední přispěvkem jste to zabil :) Článek se stal hodný časopisu Blesk.
A zkoušel někdo společnosti jako http://www.viaddress.com, taky přemýšlím o nějakém nákupu v US, jestli třeba někso neví jestli se postarají o poplatky a podobně. Nebo rada na nějaký srovnávací web na tyto služby?